Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Summit: Agenda 21 ztrácí na váze, starostové pro Místní Akci 21


31. srpna 2002 12:03

JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList) - Tak jako se podle všech náznaků snižují ambice Světového summitu o udržitelném rozvoji oproti původním představám jeho organizátorů, mění se i výstupy z jednání. Na paralelním jednání s vládním summitem, na tzv. Summitu místních samospráv neboli Summitu starostů, už Agenda 21 (nejdůležitější dokument konference v Riu de Janeiru k podpoře principů udržitelného rozvoje) kvůli svému hrozícímu rozmělnění nemá dobrý zvuk. Účastníci Summitu starostů uvažují o tom, že Místní Agendu 21 (MA21), určenou pro aktivizaci místních samospráv, přejmenují na Místní Akci 21. EkoListu to sdělil Viktor Třebický, který se jednání v Johannesburgu účastní jako delegát mezinárodní organizace ANPED.

V MA21 se doporučuje, aby se místní úřady "na základě konzultací a vytváření konsensu poučily od občanů a od místních občanských, komunitních, obchodních a průmyslových organizací a získaly tak informace nutné pro zformulování nejlepších strategií". MA 21 tedy podporuje demokratický proces na místní úrovni a zároveň, protože obsahuje spojení nejen ekologického, ale i sociálního, ekonomického a kulturního dění, v ní jde o celkovou kvalitu života občanů.

První pokusy uplatňovat MA 21 se v naší republice objevily v letech 1997-8, kdy se těchto myšlenek ujaly neziskové organizace a místní samosprávy. Poté ji začalo podporovat i ministerstvo životního prostředí a vypsalo na ni grantové programy. Do projektů MA21 jsou v ČR zapojeny např. České Budějovice, Chomutov, Liberec, Českokrumlovsko, Děčínsko, Chrudim, Krkonoše, Český Kras, Litoměřice, Brno, Vsetín a další.

Mnoho účastníků summitu se podle Třebického shoduje na tom, že projekty typu MA 21 se v uplynulých letech staly nejúspěšnější a nejviditelnější snahou o uplatňování Agendy 21.

"Protože jsem sám v uplynulých letech pracoval na programu MA21 pro město Kladno, zajímalo mě, jakou podporu získají programy MA21 zde v Johannesburgu," říká Viktor Třebický. "Zatím se zdá, že odpověď je nejistá," dodává zklamaně.

V Implementačním plánu Agendy 21 je o MA21 jen velmi stručná zmínka až v odstavci 149 z celkového počtu 153 odstavců. A Summit starostů ve svém návrhu pro tzv. "Politickou deklaraci" summitu najednou už nehovoří o Místní Agendě 21, ale o Místní Akci 21 (Local Action 21).

Bude tedy po summitu MA 21 minulostí? Podle materiálu organizátorů Summitu starostů nejde o to, že by se MA 21 měla přestat realizovat. Měla by se podle nich spíš proměnit v zastřešující národní kampaň na podporu lokální udržitelnosti a zapojení veřejnosti do rozhodování. Specifické projekty Místních Agend 21, kterých je v současnosti na celém světě 6000, se pak budou nazývat Místní Akce 21.

Proč se má Místní Agenda 21 přejmenovat na Místní Akci 21, není zcela jasné. Viktor Třebický se domnívá, že Agenda 21 po Summitu Země celkově ztratí na váze, a proto už na Summitu starostů není takový zájem o slovo Agenda. "Implementační plán, který měl být konkrétním a uchopitelným návodem pro uplatňování Agendy 21, bude po všech úpravách dost obecný a slabý dokument," myslí si Třebický. "Pro místní samosprávy by pak nemuselo být dost dost "chic" nazývat své programy Místní Agenda 21. Proto Místní Akce21," uzavírá Viktor Třebický.

Iva Nachtmannová, jst

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.