Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 16. 7. 2020
Svátek má Luboš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Mareš: Nejde jen o vztah Severu k Jihu, ale i o Východ a Západ


30. srpna 2002 09:21

PRAHA (EkoList) - "Chceme vnést do summitu kromě vztahu Sever-Jih také vztah Východ-Západ," řekl ve čtvrtek vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) při zahájení tiskové konference k johannesburskému Světovému summitu o udržitelném rozvoji (WSSD). Mareš chce podle svých slov zdůraznit roli středo- a východoevropského prostoru, do něhož náleží Česká republika, v globálním rozhodování.

Místopředseda vlády Mareš bude na summitu zastupovat premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD), který bude v té době na státní návštěvě Polska, a zároveň přednese v obecné rozpravě poselství prezidenta Václava Havla.

Druhým mužem vládní delegace je ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), jako zástupce parlamentu se summitu zúčastní František Pelc (US-DEU), místopředseda výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Dalšími členy delegace jsou mimo jiné bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan (ODS) a Miloš Kužvart (ČSSD), Jiří Niederle z Akademie věd ČR, náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol a příprav Summitu Země se aktivně zúčastnil Jan Kára, zástupce stálého představitele ČR při OSN.

Vicepremiér Mareš spatřuje důležitost summitu právě v jeho celosvětovém rozměru. I když se podle Mareše poučíme z ničivých záplav, které naši republiku potkaly, vše znovu vybudujeme, zajistíme protipovodňové zábrany a rozšíříme území, která může voda bez následků zaplavit, přesto se pětisetleté vodě brání velmi těžko. Pak je nutné věnovat se i otázkám klimatu. A pro ně je prostor právě na globálních konferencích jako WSSD.

Poslanec František Pelc chápe význam summitu v propojení aktivit jednotlivých zemí, protože izolovaná opatření nemohou být v současném světě dost účinná. "Problematika je to velmi komplexní a složitá, už dávno se netýká jen životního prostředí," zdůraznil Pelc.

Ministr Ambrozek, vicepremiér Mareš a poslanec Pelc. Foto: Iva Nachtmannová/EkoListNa otázku redaktorky Zpravodaje MŽP, jestli není snížena hodnota summitu kvůli neúčasti prezidenta USA, poznamenal vicepremiér, že jistě ne, protože další významné státy jsou zastoupeny na nejvyšší úrovni, například britskou delegaci vede přímo premiér Tony Blair. Spojené státy našly zastání u Františka Pelce. Podle jeho názoru USA sice váhají s přistoupením k mnohým úmluvám týkajícím se životního prostředí, avšak pokud k nějaké dohodě přistoupí, pak přísně vynucují její dodržování, a to nejen na svém území, "oproti některým jiným zemím, které podepisují vše, ale platnost zůstává jen na papíře," vysvětloval poslanec.

Složení letošní delegace České republiky podle Jiřího Hlaváčka, poradce náměstkyně ministra životního prostředí, dokazuje, že je summitu přikládán velký význam. Konference v Riu před deseti lety se nezúčastnili žádní oficiální představitelé, protože se konala v době sporů o rozdělení Československa.

Česká republika se podle slov Jiřího Hlaváčka zapojila do pomoci rozvojovým zemím už v roce 1996, kdy se stala členem OECD. Rozvojová pomoc představovala nejen formu dvoustranné spolupráce, ale i příspěvky mezinárodním organizacím; ČR se podílela i na oddlužení nejchudších rozvojových zemí. "Rozhodně se nemáme za co stydět," prohlásil Jiří Hlaváček o aktivitách České republiky v oblasti životního prostředí.

Faktem však je, že rozvojová pomoc České republiky tvořila v roce 2001 pouze 0,037 procenta hrubého domácího produktu, což je ve srovnání s průměrem členských zemí OECD 0,25 procenta nebo dokonce 0,33 procenta HDP zemí EU velmi nízké číslo. Toto číslo se v souvislosti s letošními povodněmi podle zástupce MŽP pravděpodobně ještě sníží.

Rozhovor s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem

EkoList: Ještě jako opoziční poslanec jste kritizoval bývalého ministra Kužvarta za to, že je málo aktivní v mezinárodní politice a sliboval jste, že se budete snažit prosazovat mechanismy, které by pomáhaly podporovat trvale udržitelný rozvoj v zemích třetího světa.

Libor Ambrozek: Ano, to byla otázka rozvojové pomoci. Její jen velmi malá část je v současné době věnována na pomoc životnímu prostředí.

EkoList: Budete se tomu tedy jako ministr věnovat?

Velmi rádi bychom se tomu věnovali, ale je to záležitost, která bude na pořadu dne až během podzimu. Určitě bude možné využít i závěry ze Summitu Země v Johannesburgu. Až po návratu delegace budeme vládě podávat zprávu, bude to vhodná příležitost pro předložení těchto aktivit.

EkoList: Ve vládním prohlášení se doslova tvrdí, že vláda bude věnovat zvláštní pozornost dalšímu rozvoji těsných přátelských vztahů s USA. Vztahujete to jako ministr životního prostředí i na agendu ochrany životního prostředí?

No, kapitola zahraniční politiky je napsána velmi jemnou diplomatickou mluvou, do níž jsme vůbec nezasahovali. Ale za resort životního prostředí počítám s tím, že třeba při jednáních se zmíníme i o kontroverzních bodech. Politika není jen o přátelské výměně názorů nebo sdělování vzájemné podpory, ale i o kritických slovech, a těchto příležitostí určitě bude hodně.

Iva Nachtmannová, Jan Stejskal

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Související zprávy k Summitu Země 2002
Související články odjinud k Summitu Země 2002
Související tiskové zprávy k Summitu Země 2002
Související odkazy k Summitu Země 2002
Earth Summit 2002 (Summit Země 2002)
Stránky koalice Stakeholders Forum for Our Common Future věnované Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Earth Summit 2002 - It is time to stop the war on the Earth (Summit Země 2002 - Je čas zastavit válku proti Zemi)
Stránky kampaně Greenpeace International k Summitu o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu.
Projekt UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek"
Projekt Centra pro otázky životního prostředí UK. Jeho výsledkem byl především rozsáhlý sborník z roku 2002, jehož součástí byl první návrh Národní strategie udržitelného rozvoje pro ČR. Tuto strategii vláda však nepřijala. Na stránkách je ke stažení plný text pěti svazků sborníku, informace o projektu a další výstupy - např. program a výstupy z konference o udržitelném rozvoji, podkladové dokumenty ke strategii aj.
United Nations: Johannesburg Summit 2002 (OSN: Johannesburgský summit 2002)
Oficiální stránky Summitu o trvale udržitelném rozvoji, který proběhl v jihoafrickém Johannesburgu ma přelomu září a srpna 2002.
Ekolist.cz nenese zodpovědnost za obsah výše uvedených stránek
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.