https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/moderni-technika-odhalila-letitou-zahadu-tygriho-zbarveni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moderní technika odhalila letitou záhadu tygřího zbarvení

24.1.2020 01:00 | PRAHA (Ochrana přírody)
Na první pohled nápadné zbarvení tygra zaujalo již antické přírodovědce, kteří tyto šelmy znali ze zápasů v cirku. Podle vžitých názorů funguje zdánlivě dobře viditelné pruhování v husté vegetaci, navíc plné stínů, jako dokonalé maskování.
Na první pohled nápadné zbarvení tygra zaujalo již antické přírodovědce, kteří tyto šelmy znali ze zápasů v cirku. Podle vžitých názorů funguje zdánlivě dobře viditelné pruhování v husté vegetaci, navíc plné stínů, jako dokonalé maskování.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ochrana přírody
Na první pohled nápadné zbarvení tygra zaujalo již antické přírodovědce, kteří tyto šelmy znali ze zápasů v cirku. Podle vžitých názorů funguje zdánlivě dobře viditelné pruhování v husté vegetaci, navíc plné stínů, jako dokonalé maskování. Základní zbarvení a tmavé pruhy na srsti tygra ussurijského (P. t. altaica) podle pozorování v terénu při rychlejším pohybu zvířete i v otevřené krajině splývají a vytvářejí dojem hnědavě šedé hmoty do značné míry se ztrácející v okolním prostředí: silueta šelmy se tak pro případné pozorovatele zcela rozostří. Obdobné rozčlenění obrysů těla do okolí označujeme jako disruptivní zbarvení neboli somatolýzu. Jiní badatelé zase tvrdí, že tygří zbarvení má přesně opačnou, a to vnitrodruhovou funkci: upozorňuje určitého příslušníka druhu na to, že se ocitl v teritoriu jiného. Tygři na rozdíl od lvů nevytvářejí smečky, ale většinu roku žijí samotářsky.
 

Také v případě otázky, proč jsou tygři zbarveni oranžově, se dlouhou dobu mělo za to, že se opět jedná o krycí účel: šelmy bývají v přírodě méně nápadné, hlavně proti pozadí vytvářeném lesem se stromy se zeleným listovím. Oponenti naopak namítali, že známá kočkovitá šelma musí být oranžovou barvou dobře rozpoznatelná i v zeleném prostředí.

Odlišný vhled na oranžovou barvu tygří srsti ověřil nedávno se svými spolupracovníky John G. Fennell působící na Bristolské univerzitě (J. R. Soc. Interface, 16, 20190183, 2019). Pomocí počítačového algoritmu vědci simulovali, jak tygra vizuálně vnímá jeho nejčastější kořist.

Jelenovití, prasata a další kopytníci bývají dichromatičtí: v oku mají dva typy čípků lišících se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy, takže odlišují modrou a zelenou barvu. Červená se jim – stejně jako barvoslepým lidem – jeví jako zelená. Silueta tygra jim proto se zeleným okolím dokonale splývá. Naproti tomu, protože lidé jsou trichromatičtí a dokážou přesně rozeznat oranžovou od zelené, vidíme oranžového tygra naprosto jasně. Nesmíme zapomenout, že tmavé pruhy rozčleňují tygří siluetu bez ohledu na to, zda se na něj dívá savec s dichromatickým. nebo trichromatickým viděním.

Biochemici a fyziologové potvrdili, že oranžové zbarvení tygří srsti vytváří červeno- až žlutohnědá makromolekulární látka (polymer) feomelanin, u lidí zodpovědná za zrzavé vlasy a pihy. Nebylo by ale pro tygry vhodnější rovnou zelené zbarvení? Autoři docházejí k závěru, že nikoli. Muselo by totiž dojít k výrazným změnám v jejich metabolismu. Ostatně, zelená barva se nevyvinula u žádného savce. I zelené zbarvení neotropických lenochodů způsobují symbiotické řasy, takže u zvířat chovaných v lidské péči scházejí. Proč u jelenovitých nevznikla schopnost rozeznávat světlo s delší vlnovou délkou, ale zatím nevíme.

Připomeňme, že dichromatičtí bývají kupř. vlci, kojoti, lišky, psi nebo kočky, zatímco červená barva neunikne pozornosti primátů a překvapivě ani vačnatců. Ryby a ptáci využívají pro vidění dokonce pigmenty čtyři.


reklama

 
Další informace |
Článek je převzat z časopisu Ochrana přírody.
Jan Plesník

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SH

Stanislav Hrouzek

24.1.2020 10:29
Raní savci byli noční živočichové. Ti nepotřebovali vidět červenou barvu.

I raní primáti byli dichromatičtí. Citlivost vůči červené barvě jsme získali až později, kdy se začali specializovat na konzumaci zralých plodů (a tedy zpravidla červenajících).

Nicméně každý člověk vidí minimálně 4 barvy, v některých případech dokonce 5. Je tomu tak proto, že disponujeme už nepoužívanou schopností vidět UV záření. Ale ta je potlačena čočkou, která velmi dobře filtruje UV záření. Lidem, kteří byla před 100 lety odebrána chirurgicky čočka, se posunulo vnímání barev do modra a fialova.

A pak jsou lidi, kteří vidí ještě jednu barvu a jsou pomocí ní a červené, modré a zelené schopni kolem sebe vnímat desítky milionů barev...

Odpovědět

Jan Šimůnek

27.1.2020 06:23 Reaguje na Stanislav Hrouzek
Schopnost vidět UV záření v reálu nikdy neexistovala (hmyzí oči, které to dovedou, jsou uspořádány zcela jinak než komorové oko savců), už proto, že UV záření sítnici našich očí ničí. Jinak oko vidí i částice kosmického záření (jako bodové záblesky je vnímají kosmonauti).
Zato máme silný přesah do IR (až k 1000nm), uplatní se to ale v absolutní tmě na kratších vlnových délkách a po adaptaci oka na tmu.
Pravděpodobně se na informaci o barvě podílí i informace z tyčinek, jejichž pík citlivosti je v oblasti žlutozelené. Proto dokážeme rozpoznat velké množství odstínů žluté a u žlutých kytek nejsnadněji poznáme jejich nepovedenou reprodukci barevnou fotografií apod. To samé se týká i pleťových tónů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist