https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obce-na-osoblazsku-zachranuji-nadrazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Obce na Osoblažsku zachraňují nádraží

6. dubna 2021 | Hnutí DUHA
Celkem pět nádražních budov - Slezské Rudoltice, Liptáň, Bohušov, Osoblaha a Koberno - na osoblažské úzkorozchodce se rozhodly zachránit a citlivě zrekonstruovat obce na Osoblažsku. Za tím účelem bylo vytvořeno sdružení obcí, které od státu, za vydatné pomoci Moravskoslezského kraje, zakoupilo nádraží a pozemky. Stavební práce na rekonstrukci nádražních budov budou zahájeny 1. 5. 2021 a ukončeny 30. 4. 2022, celkové způsobilé výdaje na projekt činí 1 100 000 Euro, dotace je poskytována ve výši 90%. Celý projekt je předfinancován z peněz Moravskoslezského kraje, který na obnovu „kamenných nádraží“ vynakládá nemalé prostředky ze svého rozpočtu. Celý projekt si obecně prospěšná společnost administruje sama, z finančních prostředků dotčených obcí jsou hrazeny veškeré výdaje, které souvisejí s projektem. Tento projekt, kdy osiřelé a Správou železnic zanedbané nádraží získají díky obcím a Kraji nový a architektonicky cenný vzhled by se mohl stát příkladem i pro jiné obce v republice.

Ing. Dalibor Rebroš, projektant, řekl:
„Naší snahou při přípravě projektové dokumentace bylo pokud možno co nejvěrněji vrátit nádražním budovám jejich historickou podobu. Při návrhu jsme vycházeli z řady dochovaných menších či větších architektonických a technických detailů, použitých materiálů, barev a prvků či vybavení zjištěných při podrobném průzkumu jednotlivých staveb na trati. Nedílnou součástí byla i analogie obdobných staveb dané doby,
kupříkladu nádraží v malé Morávce či ve Zlatých Horách a spousta jiných. V neposlední řadě byl velmi významným podkladem pro celý projekt i soubor historických původních plánů drážních budov. Snahou bylo se co nejvěrněji přiblížit původní podobu nádraží z konce 19. století, za použití prvků charakteristických pro dobu první republiky.“

Ing. Mojmír Pargač, starosta obce Slezské Rudoltice, řekl:
“Osoblažská trať neodmyslitelně patří k našemu kraji a domovu. Proto jsme se nemohli smířit s nevyhovujícím stavem nádražních budov na ní a hledali jsme cesty, jak ze zanedbané tratě udělat turistickou atrakci, po níž k nám přijíždějí turisté z celé republiky V celém projektu aktivně vystupovaly obce s katastry podél trati (Osoblaha, Bohušov, Slezské Rudoltice a Liptaň). Z jejich prostředků (770.000,- Kč) byly hrazeny všechny přípravné i konečné studie a projektové práce. V celém projektu aktivně vystupoval Moravskoslezský kraj, který již na odkup nemovitosti (nejen budovy, ale i pozemky okolo trati) poskytl 100 % dotaci ve výši 7.000.000,- Kč. Z těchto peněz byly uhrazeny nejen samotné odkupy, ale byly zrekonstruovány i první dva objekty – budova „hradla“ na žst. Třemešná ve Slezsku, ale hlavně první kamenné nádraží ve Slezských Rudolticích. Dále se ze sponzorských prostředků ( 650.000,- Kč) podnikatele – pana Caisbergera , podle historických plánů, podařilo zrekonstruovat zastávku v místní části Amalín.“

Mgr. Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA Jeseníky řekl:
„Chystaná záchrana nádraží na Osoblažsce je dokladem toho, že stará nádraží nepatří do demolic, ale lze je zachránit a najít pro ně nové využití. Je třeba ale aktivně jednat a ne jen sedět, dívat se z okna a čekat – jak to bohužel dělají mnozí starostové v našem regionu. Dokážeme si představit podobný projekt, který by se stal turistickou atrakcí, na trati z Olomouce do Bruntálu.“

Kontakty:
Ing. Mojmír Pargač, tel.: 554625834, e-mail: slezskerudoltice@seznam.cz
Ing. Dalibor Rebroš, tel.:602 964 654, e-mail: dal.rebros@seznam.cz
Mgr. I. Dokoupil, tel.: 777787927, e-mail: ivo.dokoupil@tiscali.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist