Kateřina Procházková "> Europoslankyně Šojdrová: Třetí „distanční“ zasedání EP a COVID-19 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/europoslankyne-sojdrova-treti-distancni-zasedani-ep-a-covid-19
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Europoslankyně Šojdrová: Třetí „distanční“ zasedání EP a COVID-19

16. května 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Ohlédnutí za tím, o čem se tento týden (11.5. - 15.5.) hlasovalo a debatovalo v Evropském parlamentu.


COVID 19 a obnova evropské ekonomiky

Pandemie koronaviru zastavila nečekaně ekonomiku a spustil recesi, která podle odborníků bude nejhorší v dějinách EU (Denik.cz, EU Observer).

Jak znovu nastartovat ekonomiku? Evropský parlament chce využít sedmiletý rozpočet EU, tzv. víceletý finanční rámec (VFR) a požaduje záchranou síť pro příjemce programů EU. Obnova ekonomiky by neměla znamenat škrty ve stávajících programech jako na příklad Erasmus+. I když zdravotnická krize omezila mobilitu, investice do vzdělání by se neměly škrtat. Chceme také, aby restartovací rozpočet zůstal „zelený“, protože to je potřebný lék pro nemocné životní prostředí. Evropská komise musí do 15. června předložit tzv. pohotovostní plán pro stávající programy EU (https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2020-0099_CS.html).


EU a investice do léčby COVID-19 a kontrola pandemie

EU chce stát v čele úsilí, které povede k co nejrychlejšímu vývoji vakcíny a zavedení účinné léčby koronaviru. Právě na vědecký výzkum EU posílá peníze od začátku krize (https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/priorities/koronavirus/20200323STO75619/podpora-vyvoje-vakciny-a-leku-na-koronavirus). EU iniciovala i veřejnou sbírku na vývoj vakcíny (https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-covid-19-darcovska-konference-vakcina-cesko_2005051744_miz), do které se mohou zapojit státy, jednotlivci, firmy, organizace. Dárcovská konference, kterou svolala Komise na 4. května, zatím vynesla více než 7 miliard eur.

Víme, že vědci po celém světě pracují na vývoji léků a vakcíny. Světová zdravotnická organizace čerstvě upozornila na to, že koronavirus s velkou pravděpodobností nikdy nevymýtíme (https://www.bbc.com/news/world-52643682), ale pandemii můžeme společným úsilím dostat pod kontrolu. Vakcínu sice zatím nemáme, přesto je důležité se už teď připravovat na to, aby byla okamžitě dostupná pro všechny Evropany i zbytek světa. Ve čtvrtek eurokomisař Schinas (https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-191156?lg=CS) nastínil, jak by to mohlo fungovat – například vytvořením zásoby vakcín v rámci mechanismu civilní ochrany. Komise zároveň jedná s firmami a pracuje na opatřeních, které zajistí bezpečnou a dostatečnou výrobu vakcín a léků.


Maďarsko: koronavirus a omezení svobod

Karanténa přinesla dočasné zavření hranic i omezení svobody pohybu. Občané musí vědět, že toto omezení je dočasné a v rámci demokratických pravidel. Evropská komise monitoruje průběh nouzových stavů ve všech členských státech. Je důležité, aby nešlo ke zneužití nouzového stavu k jiným cílům, než je ochrana zdraví občanů.

Maďarsko zavedlo časově neomezený nouzový stav a omezení svobody projevu, které jsou v rozporu s hodnotami EU. Je důležité, aby opatření přijatá v boji s pandemií byla v souladu se zásadami právního státu, byla přiměřená, jednoznačně souvisela s probíhající zdravotní krizí, časově omezená. O situaci v Maďarsku před plénem promluvila česká eurokomisařka Věra Jourová (https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-191080?lg=CS).


Pomoc členským zemím - transparentně

Ve středu jsme schválili rozpočtové absolutorium Komisi a většině dalších institucí EU. Rozdělování peněz musí být spravedlivé a transparentní. V solidární EU není místo pro podvody. Z iniciativy EPP je ve zprávě požadavek na Komisi k vytvoření legislativních pravidel pro maximální možný objem dotací na jednu osobu. Na úrovni EU byl měl být také vytvořen transparentní registr příjemců unijních dotací včetně dostupných informací o skutečných vlastnících těchto společností.

V textu Zprávy o udělení absolutoria (https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2020-0069_CS.html) je v několika odstavcích zmíněná Česká republika – a to v sekci závažné nesrovnalosti a zneužívání finančních prostředků v členských státech. Bohužel.


O České republice jsou ve zprávě také následující odstavce:

"– šetření Komise nadále pokračuje a jako preventivní opatření do doby, než se situace vyjasní, nejsou společnostem, které jsou přímo nebo nepřímo vlastněny předsedou vlády České republiky Babišem, vypláceny z rozpočtu Unie v rámci ESI fondů žádné prostředky, kterých by se údajný střet zájmů mohl případně týkat,

– pokud jde o Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, Komise českým orgánům

neproplácí částky týkající se projektů holdingu Agrofert, kterých by se údajný střet zájmů

mohl případně týkat;

[Parlament] vyzývá Komisi, aby pečlivě posoudila, zda politická situace v České republice plně respektuje zásady právního státu, a aby přijala veškerá přiměřená opatření na ochranu právního státu jakožto jedné z klíčových zásad Unie, pokud shledá, že je tato zásada skutečně ohrožena;"



Další témata ve zkratce:

70 let od Schumanovy deklarace.

Text k výročí jsem vydala již dříve zde: https://www.sojdrova.cz/blog/diky-pane-roberte-schumane

Vystoupení E. G. Ponse (https://www.facebook.com/watch/?v=295884034740169), který zdůraznil, že Evropa se rozhodovala mezi válkou a mírem. Dnes varoval před sobectvím a nacionalismem a vyzval k evropskému patriotismu hrdosti na to, že díky EU máme nejdelší období míru v Evropě.


Záchrana turistického průmyslu

Návrat k normálu s příchodem léta souvisí s turistikou. Češi se tento týden radují z otevření Chorvatska pro turisty (https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/chorvatsko-potichu-otevrelo-hranice-pro-turisty-staci-mit-za/r~682b83c495c511eab0f60cc47ab5f122/). EPP podporuje otevření hranic a zahájení letní turistické sezóny. Jen připomínám, že hlavním motorem turistiky je kultura a památky. Proto prosazuji, aby finanční podpora i na evropské úrovni směřovala kultury a památek.


Trasování koronaviru pomocí mobilních aplikací. Jak ochránit soukromí občanů?

Na plénu na toto téma proběhla poměrně bouřlivá debata. Řada europoslanců (levice) vyslovila vážné obavy, že sledování lidí neskončí s pandemií a vážně ohrožuje svobody.

Využití mobilních aplikací je na rozhodnutí členských států. Již dnes víme, že s naším souhlasem jsou data o nás využívány ke komerčním účelům. Proto nevidím důvod, proč by se s našim souhlasem neměla stejná data využívat k ochraně našeho zdraví.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist