15.7.2020 - Perspektivy pěstování smrku ztepilého v České republice
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Postupující klimatická změna stále více nastoluje otázku vhodnosti dalšího pěstování smrku v řadě tradičních oblastí, kde začínají být podmínky pro jeho přežití do mýtního věku v dobrém zdravotním stavu značně nepříznivé. Lesnický výzkum se v současnosti zaměřuje především na ověřování geneticky podmíněné proměnlivosti a získání nových poznatků o možnostech šlechtitelského výběru. Aktuálně se do popředí dostávají otázky odolnosti dílčích populací smrku vůči změně klimatu.

14.7.2020 - Magnetická separace kovových nápojových obalů z plastů
Mníšek pod Brdy (WAMAG, spol. s r.o.) - Od 1. července se do žlutých kontejnerů na plast mohou ukládat také drobné kovové odpady. Patří mezi ně např. konzervy, alobal, hliníková víčka, nápojové plechovky. Jak je z plastů oddělit, aby je bylo možné využít jako zdroj cenných druhotných surovin?

13.7.2020 - Lesy ČR chtějí dál kácet v Boubínském pralese, odvolaly se proti rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Hnutí DUHA) - Komentář Jaromíra Bláhy, odborníka na lesy Hnutí DUHA, k aktuálnímu vývoji kolem kácení v cenném Boubínském pralese:

13.7.2020 - Ekocentrum v Horním Maršově pořádá dobrovolnický workcamp pro rodiny s dětmi
Horní Maršov (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V Horním Maršově se letos opět uskutečňuje dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. V termínu 13. 7. až 22. 7. dobrovolníci pomohou s údržbou permakulturní zahrady, postaví hmyzí hotel a odstraní náletové dřeviny v ekocentru Dotek. Letos je akce otevřena rodinám s dětmi všeho věku, které tak možná poprvé okusí dobrovolnickou aktivitu. Projekt probíhá ve spolupráci organizací SEVER a INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

13.7.2020 - Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky
Praha (Česká krajina) - Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů.

10.7.2020 - Pražské služby testují, jak české celebrity umí třídit odpad
Praha (Pražské služby) - Pražská svozová společnost se o letních prázdninách zaměří na
téma správného třídění odpadu a předcházení jeho vzniku. V rámci
online kampaně se představí pětice známých osobností, na které si
Pražské služby přichystaly „Třídicí kvíz“. Jako první si kvíz
vyzkoušel herec, scénárista a bojovník v MMA Jakub Štáfek.


10.7.2020 - Piráti prosadili, aby premiér Babiš podpořil plán obnovy EU, vládní poslanci však odmítají důslednou kontrolu těchto fondů
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti, ve spolupráci s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, prosadili usnesení Sněmovny, které ukládá premiéru Andreji Babišovi podpořit Plán na podporu oživení Evropy a vyjednat lepší podmínky pro Českou republiku. Vládní poslanci však odmítli návrh na důslednější kontrolu toku evropských financí. Peníze z evropských fondů, tzv. Next Generation EU, mají sloužit ke zmírnění krize po koronavirové pandemii. Plán obnovy může být také impulzem pro klíčové inovace a reformy českého hospodářství. Piráti souhlasí s návrhem Evropské komise, aby investice směřovaly primárně do inovací, digitalizace, udržitelnosti a vzdělávání. Bez důsledné kontroly a podmíněnosti finanční podpory však hrozí zneužívání peněz oligarchy a technologické zaostávání, které může ČR zadržovat v pozici montovny Evropy.

9.7.2020 - 90 % přírodních katastrof bylo za posledních 20 let spojeno se změnou klimatu a extrémním počasím. Humanitární dopady těchto krizí jsou apelem na snižování emisí
PRAHA (Klimatická koalice, Člověk v tísni, Charita ČR a FoRS - České fórum pro rozvojovou spolupráci) - Klimatická koalice uspořádala společně s organizacemi Člověk v tísni, Charita ČR a České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) tiskový seminář, kterým chce upozornit na souvislosti humanitárních dopadů extrémního počasí s emisemi skleníkových plynů, na jejichž vypouštění se Česko podílí již od počátku průmyslové revoluce.

8.7.2020 - Spojenci TOP 09, Hlas a Zelení chtějí v krajských volbách změnit Středočeský kraj
PRAHA (TOP 09) - Zástupci TOP 09, Hlasu a Zelených podepsali dohodu o koaliční spolupráci. Do voleb půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Lídrem kandidátky je Jan Jakob (TOP 09), druhým v pořadí Pavel Telička (Hlas) a na třetím místě je Jana Krumpholcová (Zelení). Spolupráce tří stran si klade za cíl přinést Středočeskému kraji důstojné, odpovědné i profesionální vedení.

8.7.2020 - Vládní návrh zákona o odpadech je málo ambiciózní. Lidovci přichází s řadou návrhů, které ho vylepšují
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci projednávali v posledním sněmovním týdnu legislativu týkající se problematiky odpadů. Lidovci kritizují vládní návrhy, které nejsou dostatečně ambiciózní a problém předcházení vzniku odpadů neřeší. Nedostatečná je také podpora státu v možnostech energetického a materiálového využití odpadu a recyklace. KDU-ČSL cítí zodpovědnost vůči životnímu prostředí a vůči našim budoucím generacím. „Za nás je důležité, aby Česká republika směřovala k oběhovému hospodářství. Musíme aplikovat principy cirkulární ekonomiky,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

8.7.2020 - Plzeňské základní školy mají nové kompostéry
Plzeň (Spolek Ametyst) - V zahradách devíti základních škol se objevily nové kompostéry. Díky projektu Biopoklad do školních zahrad je vyrobili a nainstalovali členové Spolku Ametyst.

8.7.2020 - Piráti vyzvali dopisem vládu k odtajnění smluv o dostavbě Dukovan. Občané musí mít nad projektem za 162 miliard kontrolu, říká šéf strany Ivan Bartoš
PRAHA (Česká pirátská strana) - Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyzval dnes dopisem premiéra Andreje Babiše, aby zveřejnil smlouvy ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Řada z nich je totiž stále v režimu utajení, a tudíž se k nim nemůže dostat veřejnost, experti a ani poslanci. „Dostavba Dukovan má podle odhadů vyjít až na 162 miliard korun a bude mít velké dopady na ceny energií pro občany a obecně celou ekonomiku České republiky. Příprava projektu tak musí probíhat maximálně transparentně pod veřejnou kontrolou a za podmínek, které budou co nejvýhodnější pro stát a všechny obyvatele,“ uvedl Bartoš.

8.7.2020 - Vývoj zdravotního stavu našich lesů
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Zdravotní stav našich lesů není dobrý, kůrovcová kalamita postupuje dál republikou, i navzdory deštivějšímu prvnímu pololetí letošního roku. Početní stavy lýkožroutů jsou totiž obrovské. Suchem oslabené porosty přes lepší zásoby vody regenerují jen obtížně. Ohlédnutí, jak vypadal loňský rok a prognózu pro letošní rok přináší „Zpráva o výskytu škodlivých faktorů v lesích Česka“
Zpravodaj ochrany lesa, Supplementum 2020, zpracovala Lesní ochranná služba (LOS) Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Publikace zahrnuje také problematiku přípravků na ochranu lesa, monitoringu zdravotního stavu lesa i další témata.


7.7.2020 - Budeme bojovat za zákaz klecových chovů nosnic v rámci celé Evropské unie
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci přislíbili účast na boji za zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027. KDU-ČSL podporuje prosazení zákazu jak na české, tak evropské úrovni. „Chceme, aby byly podmínky pro zákaz klecového chovu nosnic fér pro všechny v rámci celé Evropské unie, nesmíme ohrozit konkurenceschopnost našich chovatelů,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Na poli Evropské unie za lidovce na toto téma bojuje europoslankyně Michaela Šojdrová.

7.7.2020 - Kam s ním? To je oč tu běží...
BRNO (Ukliďme Česko z.s.) - Celých 150 roků trvalo, než jsme dostali uspokojivou odpověď na již klasickou nerudovskou otázku „Kam s ním?“. A to díky novému projektu brněnského spolku Ukliďme Česko a jeho aplikaci „Kam s ním“, která dává odpověď jasnou a stručnou…

7.7.2020 - Kraje potřebují peníze na údržbu silnic. Chceme změnu rozpočtového určení daní
PRAHA (STAN) - Poslanci STAN budou opakovaně zařazovat na jednání systémovou změnu RUD z dílny Libereckého, Pardubického a Zlínského kraje. Krajům by přitom tento návrh mohl přinést až 18 miliard korun navíc.

6.7.2020 - Dobrovolnictví & zážitky: Prázdninový Last Minute s Hnutím Brontosaurus
BRNO (Hnutí Brontosaurus) - Právě teď se rozbíhají první letošní dobrovolnicko-zážitkové akce Hnutí Brontosaurus. Většina z táborů už má sice naplněnou kapacitu, ale stále zbývají akce, na které se můžete přihlásit. I letos pomáháme přírodě a památkám. Vyrazte s námi poznat nové přátele i sebe sama, bavit se, blbnout, získávat nové dovednosti a znalosti a prožít skvělé léto. Co takhle vystoupit z komfortní zóny a odnést si zážitky na celý život? ► www.brontosaurus.cz

3.7.2020 - Co zkoumala lesnická věda v roce 2019
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Výsledky lesnického výzkumu získané na pracovištích VÚLHM jsou cenné hlavně pro praktické lesníky a majitele lesa, kteří často na projektech sami spolupracují. Řešitelé informují o průběhu nebo závěrech svého zkoumání veřejnost prostřednictvím článků a publikací. Hlavními poskytovateli výzkumných grantů jsou Národní agentura pro zemědělský výzkum a Technologická agentura ČR. Lesnickému oboru v roce 2019 dominovalo téma kůrovcové kalamity. Kromě vlastního šíření tohoto škůdce nabývala na významu i témata ekologie rozsáhlých holin, nových způsobů obnovy lesa v těchto podmínkách, alternativní skladby dřevin, dostupnosti reprodukčního materiálu i škod na výsadbách hraboši či spárkatou zvěří.

3.7.2020 - Naučná stezka Kladská získala prestižní cenu Adolfa Heyduka
Mariánské Lázně (Správa CHKO Slavkovský les) - Naučná stezka byla oceněna návštěvníky

2.7.2020 - Antiekologické výroky nejčastěji řekli Klaus s Babišem
BRNO (Děti Země) - Václav Klaus získal tři Zelené perly a Andrej Babiš dvě

2.7.2020 - Zachránění raci kamenáči byli dnes vypuštěni do nového domova
KŘIVOKLÁT (MŽP ČR) - Na sedmdesát vzácných raků kamenáčů bylo dnes vypuštěno do jednoho z přítoků Berounky v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V nedalekém Stroupinském potoce, kde žili původně, se totiž před dvěma lety objevil račí mor. Část raků se podařilo zachránit, přechodně umístit do umělého chovu a dnes vypustit zpátky do přírody [1]. Záchranná akce byla financována z krajinotvorných programů Ministerstva životního prostředí [2].

2.7.2020 - Dobrovolníci budou v létě pomáhar s obnovou lesů. Velkým problémen zůstává přemnožená zvěř
PRAHA (Hnutí DUHA) - Třiadvacátý ročník Týdnů pro divočinu, během nichž se dobrovolníci každoročně zapojují do práce na obnově zdravého lesa, harmonické krajiny i vytváření míst pro divočinu, proběhne v letošním roce v osmi turnusech. Více než stovka účastníků se vydá pomáhat přírodě v cenných a chráněných územích napříč Českou republikou od Šumavy až po Bílé Karpaty. [1]

2.7.2020 - Společnost Air Products získala již třetí rok za sebou zlatou medaili EcoVadis za společenskou odpovědnost firem
(Air Products) - Společnost Air Products (NYSE: APD), přední světový producent průmyslových plynů, dnes oznámila, že opět získala zlatou medaili za aktivity společenské odpovědnosti (CSR) od nadnárodní ratingové agentury EcoVadis. Je to již třetí rok v řadě, kdy získala nejvyšší ocenění za výsledky při ochraně a zlepšování životního prostředí, pracovních podmínek a vztahů s obchodními partnery.

2.7.2020 - M. Toman: Spotřeba pesticidů v České republice za rok 2019 opět klesla
PRAHA (MZe ČR) - Celkové množství chemických přípravků na ochranu rostlin, které čeští zemědělci použili v loňském roce, oproti roku 2018 mírně kleslo. Zemědělci více používají alternativní přípravky, které jsou šetrnější k přírodě. Uvádí to Výroční zpráva o plnění Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů v České republice za rok 2019.

2.7.2020 - Komentář Dany Balcarové: Novela stavebního zákona - Zrychlení výstavby, nebo poškození životního prostředí a dalších veřejných zájmů?
PRAHA (Česká pirátská strana) - Jakožto předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí jsem za spolupráce senátorky Jitky Seitlové a poslance Jana Chvojky dnes pod svou záštitou uspořádala seminář Rekodifikace stavebního práva: Zrychlení výstavby nebo poškození životního prostředí a dalších veřejných zájmů? Seminář jsme se rozhodli uspořádat především proto, že novela stavebního zákona vznikla bez jakýchkoliv analytických podkladů a širší diskuze s odborníky. To se odrazilo na její kvalitě - i po připomínkovém řízení má novela stále řadu vážných nedostatků. Pro mě je nedostatečná především ochrana veřejných zájmů, mezi které spadá i ochrana životního prostředí.

2.7.2020 - Lidovci chtějí sjednotit tankovací pistole na LPG
PRAHA/BRUSEL (KDU-ČSL) - V současné době existuje v EU několik druhů zcela odlišných plnících pistolí pro tankování LPG. V praxi to znamená, že pokud člověk chce jet i jen do sousedního Německa, musí s sebou mít hned tři různé koncovky. Situaci chtějí řešit lidovci, kteří se zasazují o jejich sjednocení.

1.7.2020 - Novinky v KRNAP: nová zonace, klidová území, nový návštěvní řád KRNAP a změna značení cyklotras
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Od 1. července se na území KRNAP mění několik věcí. Především vstoupila v platnost nová zonace KRNAP a ministerstvem životního prostředí byla nově na území KRNAP vyhlášena tři klidová území a mění se značení cyklotras vyhrazených Správou KRNAP.

1.7.2020 - České přípravy nového systému zemědělských dotací nejsou transparentní. Evropské cíle pro zdravou krajinu nebudou schopny splnit
PRAHA (Hnutí DUHA) - Evropská i česká krajina čelí stále intenzivnějším dopadům klimatické změny v podobě vyšších teplot, extrémů počasí, usychání lesů nebo poklesu biodiverzity. Bez výrazné proměny hospodaření je ohrožena nejen příroda, ale i dlouhodobá ekonomická udržitelnost našeho zemědělství a lesnictví. Podle Ministerstva zemědělství jsou však nové strategie v rámci Zelené dohody pro Evropu příliš ambiciózní [1]. Hnutí DUHA také upozorňuje na chybějící transparentnost při přípravě plánu pro rozdělení 200 miliard korun v zemědělských dotacích.

1.7.2020 - Proč je nám pod stromy dobře? Chladí potichu i zdarma, zaznělo na semináři o městské zeleni
PRAHA (Česká pirátská strana) - Seminář Zeleň jako účinná klimatizace sídel konaný pod záštitou předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové se věnoval významu a roli sídelní zeleně pro úspěšnou adaptaci měst na klimatickou změnu. „S postupující klimatickou změnou začínáme doceňovat, že zeleň ve městech má nejen funkci estetickou, ale především významnou roli adaptační. Zeleň ochlazuje prostor, významně snižuje znečištění ovzduší, mění mikroklima a po všech stránkách má příznivý vliv na lidské zdraví. Hledejme proto cesty, jak rozšiřování městské zeleně usnadnit,“ uvedla Pirátka Balcarová, která bude v příštím týdnu interpelovat ministra Karla Havlíčka ve věci ochrany kořenových systémů a městských inženýrských sítí.

1.7.2020 - Komentář Dany Balcarové: Nové vodní nádrže problém se suchem nevyřeší, další betonování problém jen zhorší
PRAHA (Česká pirátská strana) - Ministerstvo životního prostředí včera Ministerstvu zemědělství odsouhlasilo dalších 21 lokalit, které budou vyhrazené pro možnou výstavbu vodních nádrží. Plánovanou výstavbu přehrad považuji za velkou chybu, protože jejich potenciál k řešení problému se suchem je minimální. Masivní zásahy do krajiny a betonování jsou naopak jednou z jeho příčin.

30.6.2020 - Ministerstvo životního prostředí odsouhlasilo 21 nových lokalit k zařazení do tzv. generelu vodních nádrží
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí souhlasí s 21 lokalitami navrženými Ministerstvem zemědělství k doplnění do tzv. Generelu LAPV, zjednodušeně řečeno na seznam míst, která budou do budoucna chráněná pro případnou výstavbu vodních nádrží. Ve stávajícím Generelu LAPV je již zařazeno 65 takových lokalit.

30.6.2020 - M. Toman: Máme plán na využití meliorací, většinu přebudujeme tak, aby zadržely vodu na období sucha
PRAHA (MZe ČR) - Pozemkové úpravy, závlahy a odvodnění, ochranu půdy a její monitoring řeší Plán opatření pro řešení sucha prostřednictvím pozemkových úprav a adaptací hydromeliorací v horizontu 2030. Materiál, který nechalo zpracovat Ministerstvo zemědělství (MZe), je souhrnem opatření, která MZe v příštích 10 letech uskuteční prostřednictvím Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP). Dokument, jehož oponentem byla Česká zemědělská univerzita v Praze, dá MZe k diskusi.

30.6.2020 - ČSSD s podporou Zelených: Vrátíme Zlínskému kraji dobrého hospodáře!
ZLÍN (ČSSD Zlínský kraj) - Česká strana sociálně demokratická představila ve Zlíně své kandidáty pro nadcházející krajské volby ve Zlínském kraji. Kandidátní listinu povede lékařka, dlouholetá komunální politička z Kroměříže a bývalá poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová. Na kandidátní listině sociální demokracie jsou také členové Strany Zelených a nezávislé osobnosti. V neposlední řadě je na ní i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

30.6.2020 - Zelení vyzývají předsedy sněmovních stran: nehrajte s Babišem hru na dukovanský tunel a zveřejněte smlouvy
PRAHA (Strana zelených) - Zelení upozorňují, že neveřejné jednání předsedů parlamentních stran s premiérem Babišem týkající se utajených smluv na výstavbu nových reaktorů v Dukovanech je vysoce rizikové. „Tím, že předsedové sněmovních stran přistupují na premiérovu hru ohledně Dukovan a akceptují, že smlouvy s ČEZem uvidí jen oni a nikoli veřejnost, která to nakonec celé zaplatí, se stávají spolupachateli tohoto jaderného tunelu,“ komentuje situaci spolupředseda Zelených Michal Berg.

30.6.2020 - M. Toman: Novela mysliveckého zákona změní myslivost
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravilo novelu mysliveckého zákona, jehož cílem je hlavně redukovat počty spárkaté zvěře. Důvodem je potřeba snížení škod, které zvěř způsobuje v zemědělství a na lesních porostech, zejména na stromcích vysazených na holinách po suchu a kůrovci. Myslivci přitom budou využívat elektronický systém Evidence myslivosti. Novelu mysliveckého zákona dnes schválila vláda.

30.6.2020 - Piráti odmítají dotování dostavby Dukovan spotřebiteli a zdražování elektřiny, se zástupci vlády se sejdou opět za týden
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti přišli na schůzku s premiérem Andrejem Babišem a předsedy sněmovních stran k dostavbě pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany s několika klíčovými požadavky, které prezentovali již minulý týden. Na dnešním setkání Piráti dostali garanci, že dojde ke změnám ve státní energetické koncepci. Ministerstvo průmyslu a obchodu i ČEZ však nadále trvají na nevýhodném modelu, kdy Dukovany má dostavit ČEZ a spotřebitelé formou příspěvku mají pak tuto stavbu dotovat. Návrh Pirátů oproti tomu počítá s podporou státu, který bude stoprocentním majitelem firmy, která stavbu zajistí, peníze tak zůstanou v kapsách spotřebitelů.

29.6.2020 - Aktuální komentář k novele mysliveckého zákona: chybí odborná diskuse nad vyhláškami k plánování lovu zvěře
PRAHA (Hnutí DUHA) - "Vláda ČR dnes schválila návrh novely zákona o myslivosti, který na popud Českomoravské myslivecké jednoty narychlo připravilo Ministerstvo zemědělství [1]. Usiluje zejména změnit ustanovení zákona schválená na podzim poslanci a poslankyněmi, která měla pomoci nastolit rovnováhu mezi početností spárkaté zvěře a stavem lesů.

29.6.2020 - ČEZ vypouští nejvíce rtuti do ovzduší. A chce pokračovat bez ohledu na nové limity. Akcionáři dnes grilují vedení ČEZ na valné hromadě
PRAHA (Hnutí DUHA) - Velký transparent "ČEZ největší dodavatel rtuti do ovzduší. Zdarma pro všechny!" nad vchodem do Kongresového centra Praha dnes vítal manažery a akcionáře firmy ČEZ při příchodu na valnou hromadu firmy. V humorném happeningu se muž s obřím teploměrem přes rameno domáhal doplnění rtutí zdarma. Akce pořádaná Hnutím DUHA s podporu Greenpeace a Limity jsme my upozornila na skandální skutečnost, že státem většinově vlastněná firma usiluje o výjimky z nových limitů pro znečištění ovzduší z uhelných elektráren.

29.6.2020 - Sedlák Daniel Pitek kandiduje do Senátu. Trápí nás zmrzačená krajina a nízká podpora drobných a středních živnostníků
LOUNY (Strana zelených) - Daniel Pitek, známý jako sedlák pod Milešovkou, kandiduje do Senátu Parlamentu ČR na Lounsku, Žatecku a Rakovnicku. Do voleb vstupuje jako nezávislý kandidát za hnutí SENÁTOR 21 s podporou Pirátů, Zelených a Liberálně ekologické strany. Ve své kampani využije své zkušenosti s hospodařením na šesti stech hektarech v Českém středohoří. Zaměří se na témata, jako jsou sucho, povodně, masivní rozpad lesů, neúroda klíčových plodin, zástavba zemědělské půdy, podpora regionálních výrobků a malých a středních živnostníků. Usilovat bude také o zápis Berounky na seznam Světového dědictví UNESCO.

29.6.2020 - “Neexistuje žádný rozumný důvod, proč nesnižovat uhlíkovou stopu”, zjistili účastníci letošní CO2 ligy
BRNO (ZO ČSOP Veronica) - Celoroční program pro školy, CO2 liga, dospěl do finále. Úspěšní účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali svoji celoroční činnost dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po desáté.

29.6.2020 - Rozvojová témata lze vyučovat i v rámci češtiny a matematiky
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Nedílnou součástí aktivit České rozvojové agentury je podpora trojstranných projektů českých subjektů. Jedním z nich je projekt Global Issues – Global Subjects (GIGS), který přispívá prostřednictvím globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o SDGs k začleňování globálních témat do výuky vybraných předmětů v rámci systému formálního vzdělávání. Hlavním výstupem projektu implementovaného vzdělávací organizací ARPOK jsou motivovaní pedagogové, kteří mají na českých školách potřebné kompetence pro výuku globálních témat a témat týkajících se SDGs.

29.6.2020 - Zelené úspěchy v Evropě: v Irsku jsou zelení nově ve vládě, ve Francii historicky uspěli v komunálních volbách
PRAHA/PAŘÍŽ (Strana zelených) - Uplynulý víkend přinesl další pokračování zelené vlny v Evropě. Irská strana zelených se stala součástí nové vlády a je po Švédsku, Finsku, Lucembursku a Rakousku pátou zemí, ve které jsou Zelení součástí vlády. Výrazný úspěch zaznamenali Zelení ve Francii. Zatímco doposud měli pouze jediného starostu většího města, alpského Grenoblu, po druhém kole komunálních voleb je jasné, že zelený starosta nebo starostka budou vládnout mnoha velkým francouzským městům – Lyonu, Bordeaux, Štrasburku, Besançonu, Poitiers, Annecy, a Tours.

26.6.2020 - Výsledky anket „Ropák 2019“ a „Zelená perla 2019“
BRNO (Děti Země) - Ropáka 2019 získala ministryně pro místní rozvoj a poslankyně Klára Dostálová a Zelenou perlu 2019 předseda české vlády, poslanec, předseda hnutí ANO a majitel Zelené perly 2013 Andrej Babiš. Rozhodlo o tom 86 členů Komise ze 103.

26.6.2020 - Ministrovi jsme předali 15370 podpisů proti jedům v krajině
PRAHA (Strana zelených) - Ve čtvrtek jsme za účasti spolupředsedkyně Magdaleny Davis, senátora Přemysla Rabase a senátora Petra Orla oficiálně předali ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi petici Krajina bez jedů, kterou podepsalo přes 15 tisíc lidí.

26.6.2020 - Piráti odmítají zdražování energií pro občany i netransparentnost v dostavbě Dukovan. Představili vlastní řešení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti odmítají další zdražování energií pro občany i nákladnou a netransparentní dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Proto předloží příští týden premiérovi Andreji Babišovi seznam svých požadavků na zefektivnění, zprůhlednění a snížení ceny celého projektu. „Piráti v první řadě budou trvat na tom, aby dostabu nerealizoval ČEZ, ale stát. Současná snaha vlády tlačit ČEZ podle nás akorát zavání levotou. Zcela absurdní je pak návrh, aby příliš drahou elektřinu z nového bloku platili spotřebitelé ve svých fakturách,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Případná provozní podpora by pak měla být kompenzována čistě státem, nikoli občany v platbách za elektřinu.

25.6.2020 - Ministr Brabec na Vysočině otevřel nový Dům přírody v CHKO Žďárské vrchy a navštívil lokalitu uvažované nádrže Stržský potok
SNĚŽNÉ (MŽP ČR a AOPK ČR) - Ministr Richard Brabec a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc dnes společně slavnostně zahájili provoz již devátého Domu přírody. Toto návštěvnické středisko v Krátké u Sněžného se veřejnosti plně otevře na začátku letních prázdnin.

25.6.2020 - Reakce na tiskovou zprávu Hospodářské komory ČR: Nový stavební zákon je učebnicovým příkladem odstranění resortismu
PRAHA (MMR ČR) - Hospodářská komora vydala tiskovkou zprávu s titulkem: Nový stavební zákon bude vyhovovat jen úředníkům. Zpráva podle ní vychází z analýzy nového stavebního zákona. Velmi rádi analýzu HK prostudujeme a detailně se k ní vyjádříme, pokud nám ji Hospodářská komora poskytne. Tvrzení uvedená v tiskové zprávě jsou spíše opět dokola opakované proklamace, nicméně znovu se pokusíme vysvětlit, že se nezakládají na pravdě.

25.6.2020 - Ministr Toman: V šetrném zemědělském hospodaření máme náskok, jsme mezi nejlepší trojicí zemí EU
PRAHA (MZe ČR) - Společné zemědělské politice a budoucnosti českého zemědělství a také suchu bylo věnované dnešní Žofínské fórum v Praze. Ministr zemědělství Miroslav Toman na něm hovořil o tzv. Nové zelené dohodě, Strategii Evropské komise „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a Strategii k biodiverzitě. Účastníky fóra seznámil s procesem vyjednávání české agrární diplomacie v Bruselu a s požadavky, které prosazuje na podporu českého zemědělství. Velkou část svého vystoupení věnoval ministr Toman suchu, a to zemědělskému i vodohospodářskému, a rovněž kůrovcové kalamitě.

24.6.2020 - Na Ropáka 2019 nominováni tři současní a dva bývalí ministři
(Děti Země) - Titul největšího ničitele přírody může získat Dostálová nebo Havlíček či Toman

24.6.2020 - Ministerstvo dopravy nezvládlo odstranit nelegální billboardy ani po téměř třech letech, ukázal průzkum Pirátů
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pirátský analytický tým zmapoval stokilometrový úsek na dálnici D1, aby se přesvědčil, zdali Ministerstvo dopravy i nadále toleruje nelegální billboardy, před kterými důrazně varují odborníci na bezpečnost silničního provozu – například BESIP. Lhůta pro odstranění těchto reklamních zařízení vypršela totiž v září 2017, dochází tedy k hrubému porušení zákona. „Ministrovi dopravy jsem doručil podnět obsahující podrobnou fotodokumentaci nelegálních billboardů a především výzvu k vyřešení této situace. Některé poutače se nacházely rovněž na území obce Ostředek, a proto jsem v dopise starostovi této obce doporučil podat žalobu pro nedovolené obohacení provozovatelů těchto billboardů,” vysvětluje pirátský poslanec a místopředseda podvýboru pro dopravu Ondřej Polanský.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 846 | Další
15.7.2020 - Perspektivy pěstování smrku ztepilého v České republice
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Postupující klimatická změna stále více nastoluje otázku vhodnosti dalšího pěstování smrku v řadě tradičních oblastí, kde začínají být podmínky pro jeho přežití do mýtního věku v dobrém zdravotním stavu značně nepříznivé. Lesnický výzkum se v současnosti zaměřuje především na ověřování geneticky podmíněné proměnlivosti a získání nových poznatků o možnostech šlechtitelského výběru. Aktuálně se do popředí dostávají otázky odolnosti dílčích populací smrku vůči změně klimatu.

14.7.2020 - Magnetická separace kovových nápojových obalů z plastů
Mníšek pod Brdy (WAMAG, spol. s r.o.) - Od 1. července se do žlutých kontejnerů na plast mohou ukládat také drobné kovové odpady. Patří mezi ně např. konzervy, alobal, hliníková víčka, nápojové plechovky. Jak je z plastů oddělit, aby je bylo možné využít jako zdroj cenných druhotných surovin?

13.7.2020 - Lesy ČR chtějí dál kácet v Boubínském pralese, odvolaly se proti rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Hnutí DUHA) - Komentář Jaromíra Bláhy, odborníka na lesy Hnutí DUHA, k aktuálnímu vývoji kolem kácení v cenném Boubínském pralese:

13.7.2020 - Ekocentrum v Horním Maršově pořádá dobrovolnický workcamp pro rodiny s dětmi
Horní Maršov (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V Horním Maršově se letos opět uskutečňuje dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. V termínu 13. 7. až 22. 7. dobrovolníci pomohou s údržbou permakulturní zahrady, postaví hmyzí hotel a odstraní náletové dřeviny v ekocentru Dotek. Letos je akce otevřena rodinám s dětmi všeho věku, které tak možná poprvé okusí dobrovolnickou aktivitu. Projekt probíhá ve spolupráci organizací SEVER a INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

13.7.2020 - Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky
Praha (Česká krajina) - Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů.

10.7.2020 - Pražské služby testují, jak české celebrity umí třídit odpad
Praha (Pražské služby) - Pražská svozová společnost se o letních prázdninách zaměří na
téma správného třídění odpadu a předcházení jeho vzniku. V rámci
online kampaně se představí pětice známých osobností, na které si
Pražské služby přichystaly „Třídicí kvíz“. Jako první si kvíz
vyzkoušel herec, scénárista a bojovník v MMA Jakub Štáfek.


10.7.2020 - Piráti prosadili, aby premiér Babiš podpořil plán obnovy EU, vládní poslanci však odmítají důslednou kontrolu těchto fondů
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti, ve spolupráci s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, prosadili usnesení Sněmovny, které ukládá premiéru Andreji Babišovi podpořit Plán na podporu oživení Evropy a vyjednat lepší podmínky pro Českou republiku. Vládní poslanci však odmítli návrh na důslednější kontrolu toku evropských financí. Peníze z evropských fondů, tzv. Next Generation EU, mají sloužit ke zmírnění krize po koronavirové pandemii. Plán obnovy může být také impulzem pro klíčové inovace a reformy českého hospodářství. Piráti souhlasí s návrhem Evropské komise, aby investice směřovaly primárně do inovací, digitalizace, udržitelnosti a vzdělávání. Bez důsledné kontroly a podmíněnosti finanční podpory však hrozí zneužívání peněz oligarchy a technologické zaostávání, které může ČR zadržovat v pozici montovny Evropy.

9.7.2020 - 90 % přírodních katastrof bylo za posledních 20 let spojeno se změnou klimatu a extrémním počasím. Humanitární dopady těchto krizí jsou apelem na snižování emisí
PRAHA (Klimatická koalice, Člověk v tísni, Charita ČR a FoRS - České fórum pro rozvojovou spolupráci) - Klimatická koalice uspořádala společně s organizacemi Člověk v tísni, Charita ČR a České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) tiskový seminář, kterým chce upozornit na souvislosti humanitárních dopadů extrémního počasí s emisemi skleníkových plynů, na jejichž vypouštění se Česko podílí již od počátku průmyslové revoluce.

8.7.2020 - Spojenci TOP 09, Hlas a Zelení chtějí v krajských volbách změnit Středočeský kraj
PRAHA (TOP 09) - Zástupci TOP 09, Hlasu a Zelených podepsali dohodu o koaliční spolupráci. Do voleb půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Lídrem kandidátky je Jan Jakob (TOP 09), druhým v pořadí Pavel Telička (Hlas) a na třetím místě je Jana Krumpholcová (Zelení). Spolupráce tří stran si klade za cíl přinést Středočeskému kraji důstojné, odpovědné i profesionální vedení.

8.7.2020 - Vládní návrh zákona o odpadech je málo ambiciózní. Lidovci přichází s řadou návrhů, které ho vylepšují
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci projednávali v posledním sněmovním týdnu legislativu týkající se problematiky odpadů. Lidovci kritizují vládní návrhy, které nejsou dostatečně ambiciózní a problém předcházení vzniku odpadů neřeší. Nedostatečná je také podpora státu v možnostech energetického a materiálového využití odpadu a recyklace. KDU-ČSL cítí zodpovědnost vůči životnímu prostředí a vůči našim budoucím generacím. „Za nás je důležité, aby Česká republika směřovala k oběhovému hospodářství. Musíme aplikovat principy cirkulární ekonomiky,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

8.7.2020 - Plzeňské základní školy mají nové kompostéry
Plzeň (Spolek Ametyst) - V zahradách devíti základních škol se objevily nové kompostéry. Díky projektu Biopoklad do školních zahrad je vyrobili a nainstalovali členové Spolku Ametyst.

8.7.2020 - Piráti vyzvali dopisem vládu k odtajnění smluv o dostavbě Dukovan. Občané musí mít nad projektem za 162 miliard kontrolu, říká šéf strany Ivan Bartoš
PRAHA (Česká pirátská strana) - Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyzval dnes dopisem premiéra Andreje Babiše, aby zveřejnil smlouvy ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Řada z nich je totiž stále v režimu utajení, a tudíž se k nim nemůže dostat veřejnost, experti a ani poslanci. „Dostavba Dukovan má podle odhadů vyjít až na 162 miliard korun a bude mít velké dopady na ceny energií pro občany a obecně celou ekonomiku České republiky. Příprava projektu tak musí probíhat maximálně transparentně pod veřejnou kontrolou a za podmínek, které budou co nejvýhodnější pro stát a všechny obyvatele,“ uvedl Bartoš.

8.7.2020 - Vývoj zdravotního stavu našich lesů
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Zdravotní stav našich lesů není dobrý, kůrovcová kalamita postupuje dál republikou, i navzdory deštivějšímu prvnímu pololetí letošního roku. Početní stavy lýkožroutů jsou totiž obrovské. Suchem oslabené porosty přes lepší zásoby vody regenerují jen obtížně. Ohlédnutí, jak vypadal loňský rok a prognózu pro letošní rok přináší „Zpráva o výskytu škodlivých faktorů v lesích Česka“
Zpravodaj ochrany lesa, Supplementum 2020, zpracovala Lesní ochranná služba (LOS) Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Publikace zahrnuje také problematiku přípravků na ochranu lesa, monitoringu zdravotního stavu lesa i další témata.


7.7.2020 - Budeme bojovat za zákaz klecových chovů nosnic v rámci celé Evropské unie
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci přislíbili účast na boji za zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027. KDU-ČSL podporuje prosazení zákazu jak na české, tak evropské úrovni. „Chceme, aby byly podmínky pro zákaz klecového chovu nosnic fér pro všechny v rámci celé Evropské unie, nesmíme ohrozit konkurenceschopnost našich chovatelů,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Na poli Evropské unie za lidovce na toto téma bojuje europoslankyně Michaela Šojdrová.

7.7.2020 - Kam s ním? To je oč tu běží...
BRNO (Ukliďme Česko z.s.) - Celých 150 roků trvalo, než jsme dostali uspokojivou odpověď na již klasickou nerudovskou otázku „Kam s ním?“. A to díky novému projektu brněnského spolku Ukliďme Česko a jeho aplikaci „Kam s ním“, která dává odpověď jasnou a stručnou…

7.7.2020 - Kraje potřebují peníze na údržbu silnic. Chceme změnu rozpočtového určení daní
PRAHA (STAN) - Poslanci STAN budou opakovaně zařazovat na jednání systémovou změnu RUD z dílny Libereckého, Pardubického a Zlínského kraje. Krajům by přitom tento návrh mohl přinést až 18 miliard korun navíc.

6.7.2020 - Dobrovolnictví & zážitky: Prázdninový Last Minute s Hnutím Brontosaurus
BRNO (Hnutí Brontosaurus) - Právě teď se rozbíhají první letošní dobrovolnicko-zážitkové akce Hnutí Brontosaurus. Většina z táborů už má sice naplněnou kapacitu, ale stále zbývají akce, na které se můžete přihlásit. I letos pomáháme přírodě a památkám. Vyrazte s námi poznat nové přátele i sebe sama, bavit se, blbnout, získávat nové dovednosti a znalosti a prožít skvělé léto. Co takhle vystoupit z komfortní zóny a odnést si zážitky na celý život? ► www.brontosaurus.cz

3.7.2020 - Co zkoumala lesnická věda v roce 2019
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Výsledky lesnického výzkumu získané na pracovištích VÚLHM jsou cenné hlavně pro praktické lesníky a majitele lesa, kteří často na projektech sami spolupracují. Řešitelé informují o průběhu nebo závěrech svého zkoumání veřejnost prostřednictvím článků a publikací. Hlavními poskytovateli výzkumných grantů jsou Národní agentura pro zemědělský výzkum a Technologická agentura ČR. Lesnickému oboru v roce 2019 dominovalo téma kůrovcové kalamity. Kromě vlastního šíření tohoto škůdce nabývala na významu i témata ekologie rozsáhlých holin, nových způsobů obnovy lesa v těchto podmínkách, alternativní skladby dřevin, dostupnosti reprodukčního materiálu i škod na výsadbách hraboši či spárkatou zvěří.

3.7.2020 - Naučná stezka Kladská získala prestižní cenu Adolfa Heyduka
Mariánské Lázně (Správa CHKO Slavkovský les) - Naučná stezka byla oceněna návštěvníky

2.7.2020 - Antiekologické výroky nejčastěji řekli Klaus s Babišem
BRNO (Děti Země) - Václav Klaus získal tři Zelené perly a Andrej Babiš dvě

2.7.2020 - Zachránění raci kamenáči byli dnes vypuštěni do nového domova
KŘIVOKLÁT (MŽP ČR) - Na sedmdesát vzácných raků kamenáčů bylo dnes vypuštěno do jednoho z přítoků Berounky v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V nedalekém Stroupinském potoce, kde žili původně, se totiž před dvěma lety objevil račí mor. Část raků se podařilo zachránit, přechodně umístit do umělého chovu a dnes vypustit zpátky do přírody [1]. Záchranná akce byla financována z krajinotvorných programů Ministerstva životního prostředí [2].

2.7.2020 - Dobrovolníci budou v létě pomáhar s obnovou lesů. Velkým problémen zůstává přemnožená zvěř
PRAHA (Hnutí DUHA) - Třiadvacátý ročník Týdnů pro divočinu, během nichž se dobrovolníci každoročně zapojují do práce na obnově zdravého lesa, harmonické krajiny i vytváření míst pro divočinu, proběhne v letošním roce v osmi turnusech. Více než stovka účastníků se vydá pomáhat přírodě v cenných a chráněných územích napříč Českou republikou od Šumavy až po Bílé Karpaty. [1]

2.7.2020 - Společnost Air Products získala již třetí rok za sebou zlatou medaili EcoVadis za společenskou odpovědnost firem
(Air Products) - Společnost Air Products (NYSE: APD), přední světový producent průmyslových plynů, dnes oznámila, že opět získala zlatou medaili za aktivity společenské odpovědnosti (CSR) od nadnárodní ratingové agentury EcoVadis. Je to již třetí rok v řadě, kdy získala nejvyšší ocenění za výsledky při ochraně a zlepšování životního prostředí, pracovních podmínek a vztahů s obchodními partnery.

2.7.2020 - M. Toman: Spotřeba pesticidů v České republice za rok 2019 opět klesla
PRAHA (MZe ČR) - Celkové množství chemických přípravků na ochranu rostlin, které čeští zemědělci použili v loňském roce, oproti roku 2018 mírně kleslo. Zemědělci více používají alternativní přípravky, které jsou šetrnější k přírodě. Uvádí to Výroční zpráva o plnění Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů v České republice za rok 2019.

2.7.2020 - Komentář Dany Balcarové: Novela stavebního zákona - Zrychlení výstavby, nebo poškození životního prostředí a dalších veřejných zájmů?
PRAHA (Česká pirátská strana) - Jakožto předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí jsem za spolupráce senátorky Jitky Seitlové a poslance Jana Chvojky dnes pod svou záštitou uspořádala seminář Rekodifikace stavebního práva: Zrychlení výstavby nebo poškození životního prostředí a dalších veřejných zájmů? Seminář jsme se rozhodli uspořádat především proto, že novela stavebního zákona vznikla bez jakýchkoliv analytických podkladů a širší diskuze s odborníky. To se odrazilo na její kvalitě - i po připomínkovém řízení má novela stále řadu vážných nedostatků. Pro mě je nedostatečná především ochrana veřejných zájmů, mezi které spadá i ochrana životního prostředí.

2.7.2020 - Lidovci chtějí sjednotit tankovací pistole na LPG
PRAHA/BRUSEL (KDU-ČSL) - V současné době existuje v EU několik druhů zcela odlišných plnících pistolí pro tankování LPG. V praxi to znamená, že pokud člověk chce jet i jen do sousedního Německa, musí s sebou mít hned tři různé koncovky. Situaci chtějí řešit lidovci, kteří se zasazují o jejich sjednocení.

1.7.2020 - Novinky v KRNAP: nová zonace, klidová území, nový návštěvní řád KRNAP a změna značení cyklotras
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Od 1. července se na území KRNAP mění několik věcí. Především vstoupila v platnost nová zonace KRNAP a ministerstvem životního prostředí byla nově na území KRNAP vyhlášena tři klidová území a mění se značení cyklotras vyhrazených Správou KRNAP.

1.7.2020 - České přípravy nového systému zemědělských dotací nejsou transparentní. Evropské cíle pro zdravou krajinu nebudou schopny splnit
PRAHA (Hnutí DUHA) - Evropská i česká krajina čelí stále intenzivnějším dopadům klimatické změny v podobě vyšších teplot, extrémů počasí, usychání lesů nebo poklesu biodiverzity. Bez výrazné proměny hospodaření je ohrožena nejen příroda, ale i dlouhodobá ekonomická udržitelnost našeho zemědělství a lesnictví. Podle Ministerstva zemědělství jsou však nové strategie v rámci Zelené dohody pro Evropu příliš ambiciózní [1]. Hnutí DUHA také upozorňuje na chybějící transparentnost při přípravě plánu pro rozdělení 200 miliard korun v zemědělských dotacích.

1.7.2020 - Proč je nám pod stromy dobře? Chladí potichu i zdarma, zaznělo na semináři o městské zeleni
PRAHA (Česká pirátská strana) - Seminář Zeleň jako účinná klimatizace sídel konaný pod záštitou předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové se věnoval významu a roli sídelní zeleně pro úspěšnou adaptaci měst na klimatickou změnu. „S postupující klimatickou změnou začínáme doceňovat, že zeleň ve městech má nejen funkci estetickou, ale především významnou roli adaptační. Zeleň ochlazuje prostor, významně snižuje znečištění ovzduší, mění mikroklima a po všech stránkách má příznivý vliv na lidské zdraví. Hledejme proto cesty, jak rozšiřování městské zeleně usnadnit,“ uvedla Pirátka Balcarová, která bude v příštím týdnu interpelovat ministra Karla Havlíčka ve věci ochrany kořenových systémů a městských inženýrských sítí.

1.7.2020 - Komentář Dany Balcarové: Nové vodní nádrže problém se suchem nevyřeší, další betonování problém jen zhorší
PRAHA (Česká pirátská strana) - Ministerstvo životního prostředí včera Ministerstvu zemědělství odsouhlasilo dalších 21 lokalit, které budou vyhrazené pro možnou výstavbu vodních nádrží. Plánovanou výstavbu přehrad považuji za velkou chybu, protože jejich potenciál k řešení problému se suchem je minimální. Masivní zásahy do krajiny a betonování jsou naopak jednou z jeho příčin.

30.6.2020 - Ministerstvo životního prostředí odsouhlasilo 21 nových lokalit k zařazení do tzv. generelu vodních nádrží
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí souhlasí s 21 lokalitami navrženými Ministerstvem zemědělství k doplnění do tzv. Generelu LAPV, zjednodušeně řečeno na seznam míst, která budou do budoucna chráněná pro případnou výstavbu vodních nádrží. Ve stávajícím Generelu LAPV je již zařazeno 65 takových lokalit.

30.6.2020 - M. Toman: Máme plán na využití meliorací, většinu přebudujeme tak, aby zadržely vodu na období sucha
PRAHA (MZe ČR) - Pozemkové úpravy, závlahy a odvodnění, ochranu půdy a její monitoring řeší Plán opatření pro řešení sucha prostřednictvím pozemkových úprav a adaptací hydromeliorací v horizontu 2030. Materiál, který nechalo zpracovat Ministerstvo zemědělství (MZe), je souhrnem opatření, která MZe v příštích 10 letech uskuteční prostřednictvím Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP). Dokument, jehož oponentem byla Česká zemědělská univerzita v Praze, dá MZe k diskusi.

30.6.2020 - ČSSD s podporou Zelených: Vrátíme Zlínskému kraji dobrého hospodáře!
ZLÍN (ČSSD Zlínský kraj) - Česká strana sociálně demokratická představila ve Zlíně své kandidáty pro nadcházející krajské volby ve Zlínském kraji. Kandidátní listinu povede lékařka, dlouholetá komunální politička z Kroměříže a bývalá poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová. Na kandidátní listině sociální demokracie jsou také členové Strany Zelených a nezávislé osobnosti. V neposlední řadě je na ní i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

30.6.2020 - Zelení vyzývají předsedy sněmovních stran: nehrajte s Babišem hru na dukovanský tunel a zveřejněte smlouvy
PRAHA (Strana zelených) - Zelení upozorňují, že neveřejné jednání předsedů parlamentních stran s premiérem Babišem týkající se utajených smluv na výstavbu nových reaktorů v Dukovanech je vysoce rizikové. „Tím, že předsedové sněmovních stran přistupují na premiérovu hru ohledně Dukovan a akceptují, že smlouvy s ČEZem uvidí jen oni a nikoli veřejnost, která to nakonec celé zaplatí, se stávají spolupachateli tohoto jaderného tunelu,“ komentuje situaci spolupředseda Zelených Michal Berg.

30.6.2020 - M. Toman: Novela mysliveckého zákona změní myslivost
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství připravilo novelu mysliveckého zákona, jehož cílem je hlavně redukovat počty spárkaté zvěře. Důvodem je potřeba snížení škod, které zvěř způsobuje v zemědělství a na lesních porostech, zejména na stromcích vysazených na holinách po suchu a kůrovci. Myslivci přitom budou využívat elektronický systém Evidence myslivosti. Novelu mysliveckého zákona dnes schválila vláda.

30.6.2020 - Piráti odmítají dotování dostavby Dukovan spotřebiteli a zdražování elektřiny, se zástupci vlády se sejdou opět za týden
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti přišli na schůzku s premiérem Andrejem Babišem a předsedy sněmovních stran k dostavbě pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany s několika klíčovými požadavky, které prezentovali již minulý týden. Na dnešním setkání Piráti dostali garanci, že dojde ke změnám ve státní energetické koncepci. Ministerstvo průmyslu a obchodu i ČEZ však nadále trvají na nevýhodném modelu, kdy Dukovany má dostavit ČEZ a spotřebitelé formou příspěvku mají pak tuto stavbu dotovat. Návrh Pirátů oproti tomu počítá s podporou státu, který bude stoprocentním majitelem firmy, která stavbu zajistí, peníze tak zůstanou v kapsách spotřebitelů.

29.6.2020 - Aktuální komentář k novele mysliveckého zákona: chybí odborná diskuse nad vyhláškami k plánování lovu zvěře
PRAHA (Hnutí DUHA) - "Vláda ČR dnes schválila návrh novely zákona o myslivosti, který na popud Českomoravské myslivecké jednoty narychlo připravilo Ministerstvo zemědělství [1]. Usiluje zejména změnit ustanovení zákona schválená na podzim poslanci a poslankyněmi, která měla pomoci nastolit rovnováhu mezi početností spárkaté zvěře a stavem lesů.

29.6.2020 - ČEZ vypouští nejvíce rtuti do ovzduší. A chce pokračovat bez ohledu na nové limity. Akcionáři dnes grilují vedení ČEZ na valné hromadě
PRAHA (Hnutí DUHA) - Velký transparent "ČEZ největší dodavatel rtuti do ovzduší. Zdarma pro všechny!" nad vchodem do Kongresového centra Praha dnes vítal manažery a akcionáře firmy ČEZ při příchodu na valnou hromadu firmy. V humorném happeningu se muž s obřím teploměrem přes rameno domáhal doplnění rtutí zdarma. Akce pořádaná Hnutím DUHA s podporu Greenpeace a Limity jsme my upozornila na skandální skutečnost, že státem většinově vlastněná firma usiluje o výjimky z nových limitů pro znečištění ovzduší z uhelných elektráren.

29.6.2020 - Sedlák Daniel Pitek kandiduje do Senátu. Trápí nás zmrzačená krajina a nízká podpora drobných a středních živnostníků
LOUNY (Strana zelených) - Daniel Pitek, známý jako sedlák pod Milešovkou, kandiduje do Senátu Parlamentu ČR na Lounsku, Žatecku a Rakovnicku. Do voleb vstupuje jako nezávislý kandidát za hnutí SENÁTOR 21 s podporou Pirátů, Zelených a Liberálně ekologické strany. Ve své kampani využije své zkušenosti s hospodařením na šesti stech hektarech v Českém středohoří. Zaměří se na témata, jako jsou sucho, povodně, masivní rozpad lesů, neúroda klíčových plodin, zástavba zemědělské půdy, podpora regionálních výrobků a malých a středních živnostníků. Usilovat bude také o zápis Berounky na seznam Světového dědictví UNESCO.

29.6.2020 - “Neexistuje žádný rozumný důvod, proč nesnižovat uhlíkovou stopu”, zjistili účastníci letošní CO2 ligy
BRNO (ZO ČSOP Veronica) - Celoroční program pro školy, CO2 liga, dospěl do finále. Úspěšní účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali svoji celoroční činnost dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po desáté.

29.6.2020 - Rozvojová témata lze vyučovat i v rámci češtiny a matematiky
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Nedílnou součástí aktivit České rozvojové agentury je podpora trojstranných projektů českých subjektů. Jedním z nich je projekt Global Issues – Global Subjects (GIGS), který přispívá prostřednictvím globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o SDGs k začleňování globálních témat do výuky vybraných předmětů v rámci systému formálního vzdělávání. Hlavním výstupem projektu implementovaného vzdělávací organizací ARPOK jsou motivovaní pedagogové, kteří mají na českých školách potřebné kompetence pro výuku globálních témat a témat týkajících se SDGs.

29.6.2020 - Zelené úspěchy v Evropě: v Irsku jsou zelení nově ve vládě, ve Francii historicky uspěli v komunálních volbách
PRAHA/PAŘÍŽ (Strana zelených) - Uplynulý víkend přinesl další pokračování zelené vlny v Evropě. Irská strana zelených se stala součástí nové vlády a je po Švédsku, Finsku, Lucembursku a Rakousku pátou zemí, ve které jsou Zelení součástí vlády. Výrazný úspěch zaznamenali Zelení ve Francii. Zatímco doposud měli pouze jediného starostu většího města, alpského Grenoblu, po druhém kole komunálních voleb je jasné, že zelený starosta nebo starostka budou vládnout mnoha velkým francouzským městům – Lyonu, Bordeaux, Štrasburku, Besançonu, Poitiers, Annecy, a Tours.

26.6.2020 - Výsledky anket „Ropák 2019“ a „Zelená perla 2019“
BRNO (Děti Země) - Ropáka 2019 získala ministryně pro místní rozvoj a poslankyně Klára Dostálová a Zelenou perlu 2019 předseda české vlády, poslanec, předseda hnutí ANO a majitel Zelené perly 2013 Andrej Babiš. Rozhodlo o tom 86 členů Komise ze 103.

26.6.2020 - Ministrovi jsme předali 15370 podpisů proti jedům v krajině
PRAHA (Strana zelených) - Ve čtvrtek jsme za účasti spolupředsedkyně Magdaleny Davis, senátora Přemysla Rabase a senátora Petra Orla oficiálně předali ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi petici Krajina bez jedů, kterou podepsalo přes 15 tisíc lidí.

26.6.2020 - Piráti odmítají zdražování energií pro občany i netransparentnost v dostavbě Dukovan. Představili vlastní řešení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti odmítají další zdražování energií pro občany i nákladnou a netransparentní dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Proto předloží příští týden premiérovi Andreji Babišovi seznam svých požadavků na zefektivnění, zprůhlednění a snížení ceny celého projektu. „Piráti v první řadě budou trvat na tom, aby dostabu nerealizoval ČEZ, ale stát. Současná snaha vlády tlačit ČEZ podle nás akorát zavání levotou. Zcela absurdní je pak návrh, aby příliš drahou elektřinu z nového bloku platili spotřebitelé ve svých fakturách,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Případná provozní podpora by pak měla být kompenzována čistě státem, nikoli občany v platbách za elektřinu.

25.6.2020 - Ministr Brabec na Vysočině otevřel nový Dům přírody v CHKO Žďárské vrchy a navštívil lokalitu uvažované nádrže Stržský potok
SNĚŽNÉ (MŽP ČR a AOPK ČR) - Ministr Richard Brabec a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc dnes společně slavnostně zahájili provoz již devátého Domu přírody. Toto návštěvnické středisko v Krátké u Sněžného se veřejnosti plně otevře na začátku letních prázdnin.

25.6.2020 - Reakce na tiskovou zprávu Hospodářské komory ČR: Nový stavební zákon je učebnicovým příkladem odstranění resortismu
PRAHA (MMR ČR) - Hospodářská komora vydala tiskovkou zprávu s titulkem: Nový stavební zákon bude vyhovovat jen úředníkům. Zpráva podle ní vychází z analýzy nového stavebního zákona. Velmi rádi analýzu HK prostudujeme a detailně se k ní vyjádříme, pokud nám ji Hospodářská komora poskytne. Tvrzení uvedená v tiskové zprávě jsou spíše opět dokola opakované proklamace, nicméně znovu se pokusíme vysvětlit, že se nezakládají na pravdě.

25.6.2020 - Ministr Toman: V šetrném zemědělském hospodaření máme náskok, jsme mezi nejlepší trojicí zemí EU
PRAHA (MZe ČR) - Společné zemědělské politice a budoucnosti českého zemědělství a také suchu bylo věnované dnešní Žofínské fórum v Praze. Ministr zemědělství Miroslav Toman na něm hovořil o tzv. Nové zelené dohodě, Strategii Evropské komise „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a Strategii k biodiverzitě. Účastníky fóra seznámil s procesem vyjednávání české agrární diplomacie v Bruselu a s požadavky, které prosazuje na podporu českého zemědělství. Velkou část svého vystoupení věnoval ministr Toman suchu, a to zemědělskému i vodohospodářskému, a rovněž kůrovcové kalamitě.

24.6.2020 - Na Ropáka 2019 nominováni tři současní a dva bývalí ministři
(Děti Země) - Titul největšího ničitele přírody může získat Dostálová nebo Havlíček či Toman

24.6.2020 - Ministerstvo dopravy nezvládlo odstranit nelegální billboardy ani po téměř třech letech, ukázal průzkum Pirátů
PRAHA (Česká pirátská strana) - Pirátský analytický tým zmapoval stokilometrový úsek na dálnici D1, aby se přesvědčil, zdali Ministerstvo dopravy i nadále toleruje nelegální billboardy, před kterými důrazně varují odborníci na bezpečnost silničního provozu – například BESIP. Lhůta pro odstranění těchto reklamních zařízení vypršela totiž v září 2017, dochází tedy k hrubému porušení zákona. „Ministrovi dopravy jsem doručil podnět obsahující podrobnou fotodokumentaci nelegálních billboardů a především výzvu k vyřešení této situace. Některé poutače se nacházely rovněž na území obce Ostředek, a proto jsem v dopise starostovi této obce doporučil podat žalobu pro nedovolené obohacení provozovatelů těchto billboardů,” vysvětluje pirátský poslanec a místopředseda podvýboru pro dopravu Ondřej Polanský.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 846 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.