25.9.2020 - Piráti volají po viníkovi ekologické katastrofy v řece Bečvě, kandidátka na hejtmanku Hana Ančincová podává trestní oznámení
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (Česká pirátská strana) - V posledních dnech jsme svědky ekologické katastrofy desetiletí v řece Bečvě. Uhynuly desítky tisíc ryb a život byl zde zcela zdevastovaný. Tomu Piráti nemohou pouze přihlížet. Tato tragédie má samozřejmě svého viníka, který je odpovědný za vypuštění či únik jedovaté látky patrně na úseku Valašské Meziříčí – Choryně. Ekonomka a kandidátka na hejtmanku ve Zlínském kraji Hana Ančincová se proto rozhodla po dohodě s ostatními členy a kandidáty podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň apeluje na kraj, aby finančně pomohl Moravskému rybářskému svazu, který se nyní snaží zajistit zejména likvidaci stovek tun ryb.

25.9.2020 - Stanislav Blaha: Na Bečvě došlo k ekologické katastrofě, měla by se tím zabývat Sněmovna
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ODS) - Poslanec ODS Stanislav Blaha navrhne příští týden ve Sněmovně projednání ekologické katastrofy na Bečvě, kde uhynuly desítky tun ryb. Věc musí být podle něj důkladně prošetřena a ministr Brabec se jí nesmí promlčet.

24.9.2020 - Nový Atlas plastů ukazuje cestu ze záplavy odpadu a volá výrobce k odpovědnosti
PRAHA (Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung Praha) - Hnutí DUHA a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung dnes vydávají český překlad Atlasu plastů. Publikace vytvořená ve spolupráci iniciativy Break Free From Plastic a Heinrich-Böll-Stiftung v 19 kapitolách doprovázených 49 podrobnými infografikami popisuje proces výroby, spotřeby a odpadního řetězce plastů. Na základě tvrdých faktů, dat a čísel ukazuje, že příběh plastů, který nám vyprávějí jejich výrobci, je mýtus.

24.9.2020 - Lidé to dokázali. Veřejnost darovala dva miliony na dokončení rezervace divokých koní. K její záchraně chybí poslední podpis
Praha (Česká krajina) -

24.9.2020 - Masivní úhyn ryb v řece Bečvě způsobil kyanid, inspektoři ČIŽP a policie šetří možného původce
HRANICE NA MORAVÉ (ČIŽP) - Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě v Bečvě, kyanid. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží. Policie nadále šetří možného znečišťovatele vodního toku. Spolupracuje kromě jiných složek také s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Brno a Olomouc.

23.9.2020 - Chcete zdravé zemědělství? Teď máte možnost to říct europoslancům
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ve druhé polovině října 2020 se bude rozhodovat v Evropském parlamentu o konkrétních podmínkách budoucí Společné zemědělské politiky. Právě teď máme možnost ovlivnit, zda budeme i nadále hospodařit na velkých lánech bez života anebo zda bude zemědělská krajina pestrým a přívětivým místem, kde budou spokojení jak zemědělci, tak i ptáci, hmyz, zajíci a další živočichové.

23.9.2020 - Vnitřní dopravce modernizuje vozový park a ušetří kraji peníze
LIBEREC (Liberecký kraj) - Liberecký kraj dlouhodobě zastává a prosazuje názor, že založení a provozování autobusového vnitřního dopravce je tou nejlepší možnou cestou zajišťování veřejné dopravní obslužnosti v regionu. Nejen, že kraj má finance směřující do dopravy pod kontrolou, ale také disponuje moderními vozidly, která navíc vlastní, nikoli pronajímá.

23.9.2020 - COVID-19: MŽP radí kam s použitými rouškami nebo jak nakládat s odpadem v karanténě
PRAHA (MŽP ČR) - Vzhledem k rostoucím počtům onemocnění virem COVID-19 připomíná Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pravidla pro nákladní s odpady v domácnostech. Zůstávají stejná: pokud se v rodině vyskytne potvrzený případ koronaviru nebo je nařízena karanténa, je potřeba dočasně přerušit třídění odpadů. Zájemci se vše dozví z informačního letáku MŽP.

23.9.2020 - Ralsko: středoevropské safari nebo další satelit?
RALSKO (Pro KRAJinu) - V bývalém vojenském prostoru u Milovic před několika lety spolek Česká krajina založil výběh pro divoké koně a pratury. Tato zvířata kdysi utvářela českou krajinu, jedinečnou step, kterou potřebují k přežití vzácné druhy motýlů a dalšího hmyzu. Přesně to se u Milovic stalo a oblast o ploše 1 km2 je dnes magnetem pro turisty a lidi, kteří mají rádi přírodu.

23.9.2020 - Časté chyby při zateplování fasády
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Češi jsou národem kutilů a mnozí se nebojí pustit do zateplení svého domu svépomocí. Nedostatek znalostí a zkušeností může být ale příčinou chyb při realizaci zateplení a následných problémů.

23.9.2020 - Zničit obchvatem Jablonce Srnčí důl? Máme lepší řešení!
JABLONEC NAD NISOU (Pro KRAJinu) - Liberecký kraj právě dokončuje aktualizaci svého územního plánu, tzv. zásad územního rozvoje. I nadále v něm je vymezen koridor pro velký obchvat Jablonce nad Nisou. Jde skutečně o vhodné dopravní řešení v tomto městě?

23.9.2020 - Za odběr podzemní vody bez povolení uložili inspektoři ČIŽP firmě pokutu přes 270 tisíc korun
JABLUNKOV (ČIŽP) - Společnost OLZA, spol. s r. o. porušila vodní zákon. Od ledna 2017 do listopadu 2019 odebírala podzemní vody ze studny ve svém areálu na pozemku v k. ú. Jablunkov bez povolení k nakládání s vodami. Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ostravě jí za to uložili pokutu 272 620 korun.

23.9.2020 - Kmeny dubů dnes v rezervaci velkých kopytníků vytvořily nový biotop pro ohrožené brouky a včely samotářky
Praha (Česká krajina) -

23.9.2020 - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podpořila model rodinného farmaření
ROUDNICE NAD LABEM (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Je velmi potěšující, že o zemědělství, péči o krajinu a o produkci potravin z rodinných farem a celkově o život na venkově projevuje stále větší zájem celá řada politických stran. Někteří z nich mají snahu přiblížit se problematice přímo v praxi, a to návštěvou některé z farem. To je i případ předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která si na toto téma přijela v pondělí 21. září podiskutovat s předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslavem Šebkem na farmu jeho rodiny na Roudnicko.

23.9.2020 - Krajina je nejlepší investice
LIBEREC (Pro KRAJinu) - Zdravá příroda přináší lidem celou řadu užitků zcela zdarma. Je zdrojem surovin, zadržujte vodu v krajině a tím nás chrání před povodněmi i suchem, čistí ovzduší, ochlazuje prostředí nebo poskytuje prostor pro rekreaci. Mnohé studie rovněž prokázaly pozitivní vliv pravidelného pobytu v přírodě na fyzické a psychické zdraví lidí.

22.9.2020 - Zelený plán obnovy: Povzbudí ekonomiku, vyčistí energetiku a ozdraví krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů a experty SPOT - Centra pro společenské otázky dnes představili stínový návrh opatření, která by neměla chybět v Národním plánu obnovy. Česká republika by díky němu mohla posílit svoji energetickou soběstačnost, snížit emise, ozdravit krajinu a získat desítky tisíc nových pracovních míst.

22.9.2020 - Místní už nechtějí čekat. Požadují bezodkladné ukončení těžby starých stromů v Moravské Amazonii
Brno (Hnutí Brontosaurus) - (Břeclav, 21. září 2020) – Jihomoravští občané nechtějí dále tolerovat liknavý postup státních orgánů, a proto nedávno spustili petici za ukončení bezohledných zásahů v cenném lužním lese Moravské Amazonie na soutoku řek Moravy a Dyje. Stalo se tak poté, co přes šest tisíc vědců z odborných společností, státní ochrana přírody, orgány Evropské unie i běžní občané marně požadovali po státním podniku Lesy ČR, aby splnil požadavky ochrany přírody a začal zde hospodařit jako řádný správce státního majetku.

22.9.2020 - Nevyhazujeme, opravujeme a zachraňujeme užitečné věci
Praha (Pražské služby) - Ve sběrných dvorech i velkoobjemových kontejnerech často končí věci, které by nadále mohly plnit svou funkci. Nejčastěji se jedná o dřevěné kusy nábytku a další vybavení domácností. Pražské služby se v posledním spotu kampaně „Jde to i jinak“ zaměřují na opravu a opětovné využívání věcí.

22.9.2020 - Divocí koně a zubři z unikátní české rezervace znovu zaujali svět. Od USA, přes Rusko, Čínu a Indii až po Nový Zéland nebo Saúdskou Arábii
Praha (Česká krajina) -

21.9.2020 - Wolfie je online, podporuje přírodu i zaměstnanost
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Produkty řady Wolfie, která se návštěvníkům poprvé představily během Dnů lesních řemesel u Dolského mlýna, jsou veřejnosti nově k dispozici také prostřednictvím internetového obchodu. Objednáním funkčních suvenýrů s autorskou grafikou a logem Národního parku České Švýcarsko tak zájemci mohou sobě udělat radost, napomoci ochraně přírody v Národním parku České Švýcarsko a současně podpořit chod místního sociálního podniku.

21.9.2020 - Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat
BAD SCHANDAU (Správa NP České Švýcarsko) - Ve druhém zářiovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau na téma “Labe – společné přírodní dědictví” představitelé osmi českých a německých chráněných území ležících podél toku Labe memorandum představující základní kámen jejich nadcházející přeshraniční spolupráce. Memorandum zakládá iniciativu nazvanou Elbe Parks (tzn. Labská chráněná území či "Labské parky"), sdružení chráněných území podél celého toku Labe sdílejících řadu společných cílů v oblasti ochrany vod, přírody a krajiny.

21.9.2020 - Komentář Dany Balcarové: Piráti podporují Smlouvu o Antarktidě, která zaručí větší ochranu unikátního území
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes projedná novelu zákona o Antarktidě. Návrh aktualizuje a zpřesňuje povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků a smluv České republiky vůči Antarktidě. Tento kontinent je unikátní vědeckou laboratoří, která poskytuje svědectví o vývoji klimatu na Zemi. Například díky vrtným jádrům z antarktického ledovcového štítu známe klimatické cykly posledních několika set tisíc let. Zachování unikátního prostředí je pro účely vědeckého zkoumání klíčové a dnes projednávaný návrh má ochranu Antarktidy posílit. Novela mimo jiné stanovuje povinnost přijetí nápravných opatření při ekologické havárii na straně provozovatele.

21.9.2020 - Ohlédnutí za letní turistickou sezónou v KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - S ohledem na jarní situaci s koronavirem mnozí předpovídali, že v průběhu letních měsíců poklesnou počty zahraničních výjezdů a výrazně stoupne návštěvnost českých regionů. Tuto situaci jsme očekávali i v Krkonoších. Čísla, která má Správa KRNAP k dispozici ze svých sčítačů to potvrzují.

21.9.2020 - Ministr zemědělství M. Toman: Jednotný trh by měl být spravedlivý
BRUSEL (MZe ČR) - Zákaz chovu nosnic v klecích od roku 2030 navrhuje Česká republika Evropské komisi v návrhu, který dnes představil ministr zemědělství Miroslav Toman na Radě ministrů zemědělství v Bruselu. Jednostranné zákazy klecových chovů pouze v jednotlivých členských státech vedou k nerovným podmínkám na jednotném trhu, proto by měl být stanoven postup platný pro celou Evropskou unii. Dalšími tématy jednání byly situace s africkým morem prasat (AMP), strategické plány Společné zemědělské politiky (SZP) nebo označování potravin.

18.9.2020 - Na nejlepší půdě se budou dál stavět obchodní centra! Lidovecký návrh, který to zakazoval, ve Sněmovně neprošel
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci v pátek dopoledne schválili návrhy předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na větší ochranu cenných vodních zdrojů a také podporu budování krajinných prvků, jako jsou remízky, mokřady, rašeliniště atd. Bohužel neprošel další z lidoveckých návrhů, který zakazuje stavět obchodní a logistická centra na nejkvalitnější zemědělské půdě.

18.9.2020 - Den čisté mobility
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní akce s programem pro děti i dospělé - 22.9.2020 - od 9 - 18 hodin - náplavka u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích.

18.9.2020 - Piráti prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i zveřejňování dat o jejích zásobách. Plní tak svůj plán na boj se suchem
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i lepší informování o stavu spodních a povrchových toků. Dolní komora totiž schválila spolu s vládní novelou vodního zákona i pozměňovací návrhy pirátského poslance Radka Holomčíka. „Jeden z našich návrhů má podpořit snazší využití takzvané šedé vody v budovách. Jde o vodu třeba z umyvadel nebo sprch. Pokud se hygienicky upraví, bude možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut,“ uvedl Holomčík, který se problematice dlouhodobě věnuje. Piráti již v červnu představili svůj třífázový plán „Vodu řešíme teď“. Ten přináší celou řadu ucelených záměrů, jak se v Česku vypořádat s extrémními projevy změny klimatu.

18.9.2020 - Martin Kupka: Není na co čekat, proto podporuji petici za dostavbu D3!
PRAHA (ODS Středočeský kraj) - Komentář Martina Kupky k petici jihočeské ODS.

18.9.2020 - Sněmovna odmítla pirátské návrhy na rychlejší konec skládkování. Nová oběhová legislativa je málo ambiciózní
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení vyslovila souhlas se zákony z tzv. oběhového balíčku, které mají zlepšit nakládání s odpady. Piráti ale upozorňují na to, že je schválená legislativa nedostatečná. Předložili k ní proto téměř třicet pozměňovacích návrhů, mimo jiných na dřívější zákaz skládkování, zvýšení bezpečnosti na skládkách nebo zavedení poplatku za spalování. Ty ale plénum odmítlo. „Zákony dle mého názoru postrádají prvky, které by napomohly větší recyklaci a byly opravdu pokrokové. Skládkovat tak budeme až do roku 2030 a monopol firmy EKO-KOM na sběr a recyklaci obalových odpadů také jen tak neskončí. Piráti ve svém úsilí ale nepoleví a budeme se i nadále zasazovat o recyklaci a maximální využívání materiálů, co máme. Pirátským mottem je: nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne,” komentoval pirátský poslanec František Elfmark, který je autorem zmiňovaných návrhů a problematice se dlouhodobě věnuje.

18.9.2020 - Pot, tvrdá práce a kamera. Revitalizovali jsme polní cestu a zasázeli zeleň
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Několik hodin práce ve svém volném čase mají za sebou naši členové, kteří o předminulém víkendu revitalizovali polní cestu u obce Nepřívěc. Při práci nás sledoval štáb České televize, který natáčel pořad Náš venkov.

17.9.2020 - Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové letos v létě úspěšnou reprodukci. A to v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená přímo v rámci aktivit v terénu [1].

17.9.2020 - Pozor! Slyším medvěda!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - "Dobrý den, rád bych oznámil, že jsem zrovna pod Sněžkou a slyším tady řvát medvědy. Musejí být alespoň tři!" Podobné maily či telefonáty na tísňovou linku Správy KRNAP v posledních dnech dostáváme opakovaně. Rádi bychom znepokojené návštěvníky uklidnili. Nejsou to medvědi, ale jeleni.

17.9.2020 - Na jaře příštího roku se cyklisté dočkají nového úseku na trase Odra–Nisa
CHOTYNĚ (Liberecký kraj) - V pondělí 14. září začala kácením lesního porostu výstavba cyklotrasy Odra–Nisa v úseku Chotyně – Bílý Kostel nad Nisou. Celkové náklady dosahují 18.529.019,57 korun včetně DPH. Stavba je spolufinancována z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Celková doba výstavby je 185 dní.

17.9.2020 - Městské včely nalezly nové útočiště ve výukovém včelíně
Praha (ZŠ Dědina, Praha 6) - V srpnu byl na zahradě ZŠ Dědina na Praze 6 dokončen neobvyklý šestiboký včelín, který byl spolu s dalšími výukovými prvky postaven v rámci projektu Zahrada dvanácti smyslů, podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR. Školní zahrada se tak stává přívětivějším místem pro výuku – a to je v době pandemie obzvlášť potřebné.

17.9.2020 - Evropský parlament připravil transformační podporu pro regiony
BRUSEL (Česká pirátská strana) - V Evropském parlamentu se včera ve večerních hodinách odhlasovalo zřízení Fondu spravedlivé transformace (JTF), který v příštích deseti letech přivede do Česka miliardy – Česko bude čtvrtý největší příjemce peněz v Evropské unii. Prostředky se využijí na zavedení čistých technologií, vybudování infrastruktury pro cenově dostupnou energii, snižování emisí skleníkových plynů, digitalizaci, zakládání nových firem, zvyšování kvalifikace pracovníků, a i na jejich rekvalifikaci v regionech nejsilněji postižených restrukturalizací průmyslu. V Česku se to týká zejména Ostravska, Ústecka a Karlovarska.

17.9.2020 - Martin Kuba reaguje na prohlášení premiéra Andreje Babiše
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ODS Jihočeský kraj) - Předseda jihočeské ODS a krajský zastupitel Martin Kuba ve čtvrtek reagoval na prohlášení premiéra Andreje Babiše. Ten se počátkem září sešel s odpůrci tzv. západní varianty D3 a prodiskutoval s nimi jiné silniční varianty. Kubu vyděsilo především prohlášení premiéra, že o návrzích prý bude přemýšlet a znovu se má s odpůrci stavby potkat v říjnu. Podle Martina Kuby ale žádné jiné silniční varianty neexistují a premiér naslouchá křičící menšině na úkor Jihočechů, kteří na dálniční spojení s hlavním městem čekají desítky let.

17.9.2020 - Rezervace divokých koní dnes večer získala prestižní cenu za udržitelnost SDGs v katergorii Změna klimatu
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Fond pro spravedlivou transformaci využijme pro přeměnu našich uhelných regionů. Vybudujme na Karvinsku „Ráj“
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Evropský parlament dnes schvaluje vznik tzv. Fondu pro spravedlivou transformaci (Just transition fund). Jeho cílem je poskytnout peníze regionům, které budou nejvíce zasaženy přechodem na bezuhlíkovou ekonomiku. V České republice se to týká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

16.9.2020 - Místo posilování konkurenceschopnosti EU představila Ursula von der Leyen návrhy na nové daně a větší integraci
BRUSEL (ODS) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen dnes na půdě Evropského parlamentu přednesla „Zprávu o stavu Unie“. V ní se věnovala řadě otázek, které trápí nejen Evropskou unii, ale celý svět.

16.9.2020 - Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027. „Těší mě, že poslanci podpořili náš pozměňovací návrh podaný společně s poslancem Chvojkou, Elfmarkem, Maříkovou a Pekarovou Adamovou, a vyslyšeli tak volání veřejnosti i mnoha odborníků. Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic,” okomentoval výsledek hlasování poslanec Pirátů Jan Pošvář.

16.9.2020 - Poslanci odsouhlasili konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,
máme pro Vás aktuální zprávu, Poslanecká sněmovna projednala zákaz drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. Vládní novela zákona na ochranu zvířat proti týrání tak právě prošla třetím čtením.

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


16.9.2020 - Petr Bendl: Vyzvali jsme vládu, aby řešila klecový chov na úrovni EU
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté podpořili konec klecového chovu. Zároveň prostřednictvím usnesení vyzvali vládu, aby klecový chov řešila na úrovni Evropské unie a nedocházelo tak k dovážení klecových vajec ze zahraničí. Čeští zemědělci nesmí být znevýhodněni a konkurenceschopnost českých firem se musí zachovat. Navrhované usnesení ale vládní většina nepodpořila.

16.9.2020 - Evropská komise navrhuje zvýšit klimatický cíl EU pro rok 2030 na 55 %. Dle stanoviska Klimatické koalice je cíl nízký, ale akceptovatelný
PRAHA (Klimatická koalice) - Ve středu 16. září 2020 Evropská komise prostřednictvím projevu své předsedkyně Ursuly von der Leyen představila návrh, aby Evropská unie do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů o alespoň 55 % oproti roku 1990. Vyjádřila tak podporu méně ambicióznímu snižování emisí skleníkových plynů než výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, který minulý týden podpořil snížení emisí o 60 %. O konečném cíli pro rok 2030, který má nahradit stávající nedostatečnou 40 % redukci emisí oproti roku 1990, pak bude v říjnu rozhodovat Evropská rada. Klimatická koalice k revizi cílů EU pro snížení emisí do roku 2030 vydala stanovisko, podle kterého je cíl navržený Evropskou komisí tím nejnižším možným, který umožňuje dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a který by v ideálním případě měl být navýšen na 65 %.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po "koronaturistické" sezóně
PRAHA (Ukliďme Česko, MŽP ČR a ČSOP) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - DEN ČISTÉ MOBILITY
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní zábavně-vzdělávací akce nejen pro školy, zaměřená na ekologické cestování. Na náplavce Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. V úterý 22.9.2020, od 9 - 18:00 hodin.

16.9.2020 - Další beskydský mokřad hlásí uklizeno
(Crest Communications) - Mokřady pomáhají k lepšímu zadržování vody v krajině. Je ale nutné je pravidelně čistit a uklízet. Další na řadě byla oblast Plucnarka na Čeladné. O mokřady v Beskydech pečují odborníci z Českého svazu ochránců přírody Salamandr za podpory pivovaru Radegast.

16.9.2020 - Ředitelé nadnárodních korporací i českých firem společně prohlašují, že cirkulární ekonomika je jejich odpovědností
Praha (CIRA Advisory) - Středa 9. září se nesla ve znamení cirkulární ekonomiky na nejvyšších místech byznysu. Ředitelé českých poboček nadnárodních korporací jakými jsou Coca-Cola HBC, IKEA či Nestlé, společně s předními představiteli tuzemského udržitelného byznysu – Nafigate Cosmetics, Nano Energies, Impact Hub či CIRAA se potkali na konferenci Circular Economy, It’s CEO’s Agenda! (Cirkulární ekonomika je záležitostí generálních ředitelů). Společně ukázali, že oběhové hospodářství a udržitelnost pro ně už dávno nejsou pouze trendem, ale dlouhodobou strategií, skrze kterou už teď řídí svoje firmy. Odbornou garanci nad programem konference držel Institut cirkulární ekonomiky, který v Česku už více než pět let pracuje s korporacemi i samosprávami a radí jim v otázkách oběhového hospodářství.

16.9.2020 - Díky deštivém roku se v rezervaci divokých koní poprvé rozmnožily dva druhy žab, další se zabydlel
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Evropský parlament schválil naši zprávu o obnově lesů
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament dnes výraznou většinou hlasů schválil zprávu Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin iniciovanou a připravenou Stanislavem Polčákem (STAN), která upozorňuje na dopady odlesňování jak v EU, tak ve světě, a navrhuje opatření, která jej mají výrazně omezit.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 852 | Další
25.9.2020 - Piráti volají po viníkovi ekologické katastrofy v řece Bečvě, kandidátka na hejtmanku Hana Ančincová podává trestní oznámení
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (Česká pirátská strana) - V posledních dnech jsme svědky ekologické katastrofy desetiletí v řece Bečvě. Uhynuly desítky tisíc ryb a život byl zde zcela zdevastovaný. Tomu Piráti nemohou pouze přihlížet. Tato tragédie má samozřejmě svého viníka, který je odpovědný za vypuštění či únik jedovaté látky patrně na úseku Valašské Meziříčí – Choryně. Ekonomka a kandidátka na hejtmanku ve Zlínském kraji Hana Ančincová se proto rozhodla po dohodě s ostatními členy a kandidáty podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň apeluje na kraj, aby finančně pomohl Moravskému rybářskému svazu, který se nyní snaží zajistit zejména likvidaci stovek tun ryb.

25.9.2020 - Stanislav Blaha: Na Bečvě došlo k ekologické katastrofě, měla by se tím zabývat Sněmovna
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ODS) - Poslanec ODS Stanislav Blaha navrhne příští týden ve Sněmovně projednání ekologické katastrofy na Bečvě, kde uhynuly desítky tun ryb. Věc musí být podle něj důkladně prošetřena a ministr Brabec se jí nesmí promlčet.

24.9.2020 - Nový Atlas plastů ukazuje cestu ze záplavy odpadu a volá výrobce k odpovědnosti
PRAHA (Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung Praha) - Hnutí DUHA a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung dnes vydávají český překlad Atlasu plastů. Publikace vytvořená ve spolupráci iniciativy Break Free From Plastic a Heinrich-Böll-Stiftung v 19 kapitolách doprovázených 49 podrobnými infografikami popisuje proces výroby, spotřeby a odpadního řetězce plastů. Na základě tvrdých faktů, dat a čísel ukazuje, že příběh plastů, který nám vyprávějí jejich výrobci, je mýtus.

24.9.2020 - Lidé to dokázali. Veřejnost darovala dva miliony na dokončení rezervace divokých koní. K její záchraně chybí poslední podpis
Praha (Česká krajina) -

24.9.2020 - Masivní úhyn ryb v řece Bečvě způsobil kyanid, inspektoři ČIŽP a policie šetří možného původce
HRANICE NA MORAVÉ (ČIŽP) - Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě v Bečvě, kyanid. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží. Policie nadále šetří možného znečišťovatele vodního toku. Spolupracuje kromě jiných složek také s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Brno a Olomouc.

23.9.2020 - Chcete zdravé zemědělství? Teď máte možnost to říct europoslancům
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Ve druhé polovině října 2020 se bude rozhodovat v Evropském parlamentu o konkrétních podmínkách budoucí Společné zemědělské politiky. Právě teď máme možnost ovlivnit, zda budeme i nadále hospodařit na velkých lánech bez života anebo zda bude zemědělská krajina pestrým a přívětivým místem, kde budou spokojení jak zemědělci, tak i ptáci, hmyz, zajíci a další živočichové.

23.9.2020 - Vnitřní dopravce modernizuje vozový park a ušetří kraji peníze
LIBEREC (Liberecký kraj) - Liberecký kraj dlouhodobě zastává a prosazuje názor, že založení a provozování autobusového vnitřního dopravce je tou nejlepší možnou cestou zajišťování veřejné dopravní obslužnosti v regionu. Nejen, že kraj má finance směřující do dopravy pod kontrolou, ale také disponuje moderními vozidly, která navíc vlastní, nikoli pronajímá.

23.9.2020 - COVID-19: MŽP radí kam s použitými rouškami nebo jak nakládat s odpadem v karanténě
PRAHA (MŽP ČR) - Vzhledem k rostoucím počtům onemocnění virem COVID-19 připomíná Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pravidla pro nákladní s odpady v domácnostech. Zůstávají stejná: pokud se v rodině vyskytne potvrzený případ koronaviru nebo je nařízena karanténa, je potřeba dočasně přerušit třídění odpadů. Zájemci se vše dozví z informačního letáku MŽP.

23.9.2020 - Ralsko: středoevropské safari nebo další satelit?
RALSKO (Pro KRAJinu) - V bývalém vojenském prostoru u Milovic před několika lety spolek Česká krajina založil výběh pro divoké koně a pratury. Tato zvířata kdysi utvářela českou krajinu, jedinečnou step, kterou potřebují k přežití vzácné druhy motýlů a dalšího hmyzu. Přesně to se u Milovic stalo a oblast o ploše 1 km2 je dnes magnetem pro turisty a lidi, kteří mají rádi přírodu.

23.9.2020 - Časté chyby při zateplování fasády
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Češi jsou národem kutilů a mnozí se nebojí pustit do zateplení svého domu svépomocí. Nedostatek znalostí a zkušeností může být ale příčinou chyb při realizaci zateplení a následných problémů.

23.9.2020 - Zničit obchvatem Jablonce Srnčí důl? Máme lepší řešení!
JABLONEC NAD NISOU (Pro KRAJinu) - Liberecký kraj právě dokončuje aktualizaci svého územního plánu, tzv. zásad územního rozvoje. I nadále v něm je vymezen koridor pro velký obchvat Jablonce nad Nisou. Jde skutečně o vhodné dopravní řešení v tomto městě?

23.9.2020 - Za odběr podzemní vody bez povolení uložili inspektoři ČIŽP firmě pokutu přes 270 tisíc korun
JABLUNKOV (ČIŽP) - Společnost OLZA, spol. s r. o. porušila vodní zákon. Od ledna 2017 do listopadu 2019 odebírala podzemní vody ze studny ve svém areálu na pozemku v k. ú. Jablunkov bez povolení k nakládání s vodami. Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ostravě jí za to uložili pokutu 272 620 korun.

23.9.2020 - Kmeny dubů dnes v rezervaci velkých kopytníků vytvořily nový biotop pro ohrožené brouky a včely samotářky
Praha (Česká krajina) -

23.9.2020 - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podpořila model rodinného farmaření
ROUDNICE NAD LABEM (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Je velmi potěšující, že o zemědělství, péči o krajinu a o produkci potravin z rodinných farem a celkově o život na venkově projevuje stále větší zájem celá řada politických stran. Někteří z nich mají snahu přiblížit se problematice přímo v praxi, a to návštěvou některé z farem. To je i případ předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která si na toto téma přijela v pondělí 21. září podiskutovat s předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslavem Šebkem na farmu jeho rodiny na Roudnicko.

23.9.2020 - Krajina je nejlepší investice
LIBEREC (Pro KRAJinu) - Zdravá příroda přináší lidem celou řadu užitků zcela zdarma. Je zdrojem surovin, zadržujte vodu v krajině a tím nás chrání před povodněmi i suchem, čistí ovzduší, ochlazuje prostředí nebo poskytuje prostor pro rekreaci. Mnohé studie rovněž prokázaly pozitivní vliv pravidelného pobytu v přírodě na fyzické a psychické zdraví lidí.

22.9.2020 - Zelený plán obnovy: Povzbudí ekonomiku, vyčistí energetiku a ozdraví krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Hnutí DUHA ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů a experty SPOT - Centra pro společenské otázky dnes představili stínový návrh opatření, která by neměla chybět v Národním plánu obnovy. Česká republika by díky němu mohla posílit svoji energetickou soběstačnost, snížit emise, ozdravit krajinu a získat desítky tisíc nových pracovních míst.

22.9.2020 - Místní už nechtějí čekat. Požadují bezodkladné ukončení těžby starých stromů v Moravské Amazonii
Brno (Hnutí Brontosaurus) - (Břeclav, 21. září 2020) – Jihomoravští občané nechtějí dále tolerovat liknavý postup státních orgánů, a proto nedávno spustili petici za ukončení bezohledných zásahů v cenném lužním lese Moravské Amazonie na soutoku řek Moravy a Dyje. Stalo se tak poté, co přes šest tisíc vědců z odborných společností, státní ochrana přírody, orgány Evropské unie i běžní občané marně požadovali po státním podniku Lesy ČR, aby splnil požadavky ochrany přírody a začal zde hospodařit jako řádný správce státního majetku.

22.9.2020 - Nevyhazujeme, opravujeme a zachraňujeme užitečné věci
Praha (Pražské služby) - Ve sběrných dvorech i velkoobjemových kontejnerech často končí věci, které by nadále mohly plnit svou funkci. Nejčastěji se jedná o dřevěné kusy nábytku a další vybavení domácností. Pražské služby se v posledním spotu kampaně „Jde to i jinak“ zaměřují na opravu a opětovné využívání věcí.

22.9.2020 - Divocí koně a zubři z unikátní české rezervace znovu zaujali svět. Od USA, přes Rusko, Čínu a Indii až po Nový Zéland nebo Saúdskou Arábii
Praha (Česká krajina) -

21.9.2020 - Wolfie je online, podporuje přírodu i zaměstnanost
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Produkty řady Wolfie, která se návštěvníkům poprvé představily během Dnů lesních řemesel u Dolského mlýna, jsou veřejnosti nově k dispozici také prostřednictvím internetového obchodu. Objednáním funkčních suvenýrů s autorskou grafikou a logem Národního parku České Švýcarsko tak zájemci mohou sobě udělat radost, napomoci ochraně přírody v Národním parku České Švýcarsko a současně podpořit chod místního sociálního podniku.

21.9.2020 - Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat
BAD SCHANDAU (Správa NP České Švýcarsko) - Ve druhém zářiovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau na téma “Labe – společné přírodní dědictví” představitelé osmi českých a německých chráněných území ležících podél toku Labe memorandum představující základní kámen jejich nadcházející přeshraniční spolupráce. Memorandum zakládá iniciativu nazvanou Elbe Parks (tzn. Labská chráněná území či "Labské parky"), sdružení chráněných území podél celého toku Labe sdílejících řadu společných cílů v oblasti ochrany vod, přírody a krajiny.

21.9.2020 - Komentář Dany Balcarové: Piráti podporují Smlouvu o Antarktidě, která zaručí větší ochranu unikátního území
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes projedná novelu zákona o Antarktidě. Návrh aktualizuje a zpřesňuje povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků a smluv České republiky vůči Antarktidě. Tento kontinent je unikátní vědeckou laboratoří, která poskytuje svědectví o vývoji klimatu na Zemi. Například díky vrtným jádrům z antarktického ledovcového štítu známe klimatické cykly posledních několika set tisíc let. Zachování unikátního prostředí je pro účely vědeckého zkoumání klíčové a dnes projednávaný návrh má ochranu Antarktidy posílit. Novela mimo jiné stanovuje povinnost přijetí nápravných opatření při ekologické havárii na straně provozovatele.

21.9.2020 - Ohlédnutí za letní turistickou sezónou v KRNAP
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - S ohledem na jarní situaci s koronavirem mnozí předpovídali, že v průběhu letních měsíců poklesnou počty zahraničních výjezdů a výrazně stoupne návštěvnost českých regionů. Tuto situaci jsme očekávali i v Krkonoších. Čísla, která má Správa KRNAP k dispozici ze svých sčítačů to potvrzují.

21.9.2020 - Ministr zemědělství M. Toman: Jednotný trh by měl být spravedlivý
BRUSEL (MZe ČR) - Zákaz chovu nosnic v klecích od roku 2030 navrhuje Česká republika Evropské komisi v návrhu, který dnes představil ministr zemědělství Miroslav Toman na Radě ministrů zemědělství v Bruselu. Jednostranné zákazy klecových chovů pouze v jednotlivých členských státech vedou k nerovným podmínkám na jednotném trhu, proto by měl být stanoven postup platný pro celou Evropskou unii. Dalšími tématy jednání byly situace s africkým morem prasat (AMP), strategické plány Společné zemědělské politiky (SZP) nebo označování potravin.

18.9.2020 - Na nejlepší půdě se budou dál stavět obchodní centra! Lidovecký návrh, který to zakazoval, ve Sněmovně neprošel
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci v pátek dopoledne schválili návrhy předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na větší ochranu cenných vodních zdrojů a také podporu budování krajinných prvků, jako jsou remízky, mokřady, rašeliniště atd. Bohužel neprošel další z lidoveckých návrhů, který zakazuje stavět obchodní a logistická centra na nejkvalitnější zemědělské půdě.

18.9.2020 - Den čisté mobility
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní akce s programem pro děti i dospělé - 22.9.2020 - od 9 - 18 hodin - náplavka u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích.

18.9.2020 - Piráti prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i zveřejňování dat o jejích zásobách. Plní tak svůj plán na boj se suchem
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i lepší informování o stavu spodních a povrchových toků. Dolní komora totiž schválila spolu s vládní novelou vodního zákona i pozměňovací návrhy pirátského poslance Radka Holomčíka. „Jeden z našich návrhů má podpořit snazší využití takzvané šedé vody v budovách. Jde o vodu třeba z umyvadel nebo sprch. Pokud se hygienicky upraví, bude možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut,“ uvedl Holomčík, který se problematice dlouhodobě věnuje. Piráti již v červnu představili svůj třífázový plán „Vodu řešíme teď“. Ten přináší celou řadu ucelených záměrů, jak se v Česku vypořádat s extrémními projevy změny klimatu.

18.9.2020 - Martin Kupka: Není na co čekat, proto podporuji petici za dostavbu D3!
PRAHA (ODS Středočeský kraj) - Komentář Martina Kupky k petici jihočeské ODS.

18.9.2020 - Sněmovna odmítla pirátské návrhy na rychlejší konec skládkování. Nová oběhová legislativa je málo ambiciózní
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení vyslovila souhlas se zákony z tzv. oběhového balíčku, které mají zlepšit nakládání s odpady. Piráti ale upozorňují na to, že je schválená legislativa nedostatečná. Předložili k ní proto téměř třicet pozměňovacích návrhů, mimo jiných na dřívější zákaz skládkování, zvýšení bezpečnosti na skládkách nebo zavedení poplatku za spalování. Ty ale plénum odmítlo. „Zákony dle mého názoru postrádají prvky, které by napomohly větší recyklaci a byly opravdu pokrokové. Skládkovat tak budeme až do roku 2030 a monopol firmy EKO-KOM na sběr a recyklaci obalových odpadů také jen tak neskončí. Piráti ve svém úsilí ale nepoleví a budeme se i nadále zasazovat o recyklaci a maximální využívání materiálů, co máme. Pirátským mottem je: nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne,” komentoval pirátský poslanec František Elfmark, který je autorem zmiňovaných návrhů a problematice se dlouhodobě věnuje.

18.9.2020 - Pot, tvrdá práce a kamera. Revitalizovali jsme polní cestu a zasázeli zeleň
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Několik hodin práce ve svém volném čase mají za sebou naši členové, kteří o předminulém víkendu revitalizovali polní cestu u obce Nepřívěc. Při práci nás sledoval štáb České televize, který natáčel pořad Náš venkov.

17.9.2020 - Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách
PRAHA (Hnutí DUHA) - Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové letos v létě úspěšnou reprodukci. A to v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená přímo v rámci aktivit v terénu [1].

17.9.2020 - Pozor! Slyším medvěda!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - "Dobrý den, rád bych oznámil, že jsem zrovna pod Sněžkou a slyším tady řvát medvědy. Musejí být alespoň tři!" Podobné maily či telefonáty na tísňovou linku Správy KRNAP v posledních dnech dostáváme opakovaně. Rádi bychom znepokojené návštěvníky uklidnili. Nejsou to medvědi, ale jeleni.

17.9.2020 - Na jaře příštího roku se cyklisté dočkají nového úseku na trase Odra–Nisa
CHOTYNĚ (Liberecký kraj) - V pondělí 14. září začala kácením lesního porostu výstavba cyklotrasy Odra–Nisa v úseku Chotyně – Bílý Kostel nad Nisou. Celkové náklady dosahují 18.529.019,57 korun včetně DPH. Stavba je spolufinancována z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Celková doba výstavby je 185 dní.

17.9.2020 - Městské včely nalezly nové útočiště ve výukovém včelíně
Praha (ZŠ Dědina, Praha 6) - V srpnu byl na zahradě ZŠ Dědina na Praze 6 dokončen neobvyklý šestiboký včelín, který byl spolu s dalšími výukovými prvky postaven v rámci projektu Zahrada dvanácti smyslů, podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR. Školní zahrada se tak stává přívětivějším místem pro výuku – a to je v době pandemie obzvlášť potřebné.

17.9.2020 - Evropský parlament připravil transformační podporu pro regiony
BRUSEL (Česká pirátská strana) - V Evropském parlamentu se včera ve večerních hodinách odhlasovalo zřízení Fondu spravedlivé transformace (JTF), který v příštích deseti letech přivede do Česka miliardy – Česko bude čtvrtý největší příjemce peněz v Evropské unii. Prostředky se využijí na zavedení čistých technologií, vybudování infrastruktury pro cenově dostupnou energii, snižování emisí skleníkových plynů, digitalizaci, zakládání nových firem, zvyšování kvalifikace pracovníků, a i na jejich rekvalifikaci v regionech nejsilněji postižených restrukturalizací průmyslu. V Česku se to týká zejména Ostravska, Ústecka a Karlovarska.

17.9.2020 - Martin Kuba reaguje na prohlášení premiéra Andreje Babiše
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ODS Jihočeský kraj) - Předseda jihočeské ODS a krajský zastupitel Martin Kuba ve čtvrtek reagoval na prohlášení premiéra Andreje Babiše. Ten se počátkem září sešel s odpůrci tzv. západní varianty D3 a prodiskutoval s nimi jiné silniční varianty. Kubu vyděsilo především prohlášení premiéra, že o návrzích prý bude přemýšlet a znovu se má s odpůrci stavby potkat v říjnu. Podle Martina Kuby ale žádné jiné silniční varianty neexistují a premiér naslouchá křičící menšině na úkor Jihočechů, kteří na dálniční spojení s hlavním městem čekají desítky let.

17.9.2020 - Rezervace divokých koní dnes večer získala prestižní cenu za udržitelnost SDGs v katergorii Změna klimatu
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Fond pro spravedlivou transformaci využijme pro přeměnu našich uhelných regionů. Vybudujme na Karvinsku „Ráj“
BRUSEL (ODS) - ​​​​​​​Evropský parlament dnes schvaluje vznik tzv. Fondu pro spravedlivou transformaci (Just transition fund). Jeho cílem je poskytnout peníze regionům, které budou nejvíce zasaženy přechodem na bezuhlíkovou ekonomiku. V České republice se to týká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

16.9.2020 - Místo posilování konkurenceschopnosti EU představila Ursula von der Leyen návrhy na nové daně a větší integraci
BRUSEL (ODS) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen dnes na půdě Evropského parlamentu přednesla „Zprávu o stavu Unie“. V ní se věnovala řadě otázek, které trápí nejen Evropskou unii, ale celý svět.

16.9.2020 - Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic
PRAHA (Česká pirátská strana) - Poslanecká sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027. „Těší mě, že poslanci podpořili náš pozměňovací návrh podaný společně s poslancem Chvojkou, Elfmarkem, Maříkovou a Pekarovou Adamovou, a vyslyšeli tak volání veřejnosti i mnoha odborníků. Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic,” okomentoval výsledek hlasování poslanec Pirátů Jan Pošvář.

16.9.2020 - Poslanci odsouhlasili konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,
máme pro Vás aktuální zprávu, Poslanecká sněmovna projednala zákaz drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. Vládní novela zákona na ochranu zvířat proti týrání tak právě prošla třetím čtením.

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


16.9.2020 - Petr Bendl: Vyzvali jsme vládu, aby řešila klecový chov na úrovni EU
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté podpořili konec klecového chovu. Zároveň prostřednictvím usnesení vyzvali vládu, aby klecový chov řešila na úrovni Evropské unie a nedocházelo tak k dovážení klecových vajec ze zahraničí. Čeští zemědělci nesmí být znevýhodněni a konkurenceschopnost českých firem se musí zachovat. Navrhované usnesení ale vládní většina nepodpořila.

16.9.2020 - Evropská komise navrhuje zvýšit klimatický cíl EU pro rok 2030 na 55 %. Dle stanoviska Klimatické koalice je cíl nízký, ale akceptovatelný
PRAHA (Klimatická koalice) - Ve středu 16. září 2020 Evropská komise prostřednictvím projevu své předsedkyně Ursuly von der Leyen představila návrh, aby Evropská unie do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů o alespoň 55 % oproti roku 1990. Vyjádřila tak podporu méně ambicióznímu snižování emisí skleníkových plynů než výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, který minulý týden podpořil snížení emisí o 60 %. O konečném cíli pro rok 2030, který má nahradit stávající nedostatečnou 40 % redukci emisí oproti roku 1990, pak bude v říjnu rozhodovat Evropská rada. Klimatická koalice k revizi cílů EU pro snížení emisí do roku 2030 vydala stanovisko, podle kterého je cíl navržený Evropskou komisí tím nejnižším možným, který umožňuje dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a který by v ideálním případě měl být navýšen na 65 %.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po "koronaturistické" sezóně
PRAHA (Ukliďme Česko, MŽP ČR a ČSOP) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu (19. září) na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.

16.9.2020 - DEN ČISTÉ MOBILITY
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Celodenní zábavně-vzdělávací akce nejen pro školy, zaměřená na ekologické cestování. Na náplavce Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. V úterý 22.9.2020, od 9 - 18:00 hodin.

16.9.2020 - Další beskydský mokřad hlásí uklizeno
(Crest Communications) - Mokřady pomáhají k lepšímu zadržování vody v krajině. Je ale nutné je pravidelně čistit a uklízet. Další na řadě byla oblast Plucnarka na Čeladné. O mokřady v Beskydech pečují odborníci z Českého svazu ochránců přírody Salamandr za podpory pivovaru Radegast.

16.9.2020 - Ředitelé nadnárodních korporací i českých firem společně prohlašují, že cirkulární ekonomika je jejich odpovědností
Praha (CIRA Advisory) - Středa 9. září se nesla ve znamení cirkulární ekonomiky na nejvyšších místech byznysu. Ředitelé českých poboček nadnárodních korporací jakými jsou Coca-Cola HBC, IKEA či Nestlé, společně s předními představiteli tuzemského udržitelného byznysu – Nafigate Cosmetics, Nano Energies, Impact Hub či CIRAA se potkali na konferenci Circular Economy, It’s CEO’s Agenda! (Cirkulární ekonomika je záležitostí generálních ředitelů). Společně ukázali, že oběhové hospodářství a udržitelnost pro ně už dávno nejsou pouze trendem, ale dlouhodobou strategií, skrze kterou už teď řídí svoje firmy. Odbornou garanci nad programem konference držel Institut cirkulární ekonomiky, který v Česku už více než pět let pracuje s korporacemi i samosprávami a radí jim v otázkách oběhového hospodářství.

16.9.2020 - Díky deštivém roku se v rezervaci divokých koní poprvé rozmnožily dva druhy žab, další se zabydlel
Praha (Česká krajina) -

16.9.2020 - Evropský parlament schválil naši zprávu o obnově lesů
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament dnes výraznou většinou hlasů schválil zprávu Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin iniciovanou a připravenou Stanislavem Polčákem (STAN), která upozorňuje na dopady odlesňování jak v EU, tak ve světě, a navrhuje opatření, která jej mají výrazně omezit.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 852 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.