7.8.2020 - Dobrovolníci se opět budou podílet na renovaci zámku ve Veselí
VESELÍ NAD ÚHLAVOU (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. 8. do 23. 8. 2020 se ve Veselí nad Úhlavou bude opět konat krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci se zaměří na odstranění sutin z části rekonstruovaného hradu, stavění lešení a na údržbu parku. Vedle práce bude skupinka dobrovolníků společně též trávit volný čas, poznávat okolí a setkávat se s místním obyvatelstvem. Projekt proběhne ve spolupráci organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Spolek Veselí.

7.8.2020 - Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu
STRÁŽ NAD OHŘÍ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. do 22. srpna, proběhne na Horním hradě (Hauenštejn) již 3. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stane na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim budou dělat jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomohou s obnovou hradu i okolního arboreta.

7.8.2020 - Bude mít letošní rok 13 měsíců?
PRAHA (Projekt Hope z.s.) - 13. měsíc, tak se jmenuje kampaň, kterou na Mezinárodní den koček 8. srpna odstartuje na svém facebooku Projekt Hope z.s. – Šimonova pomocná tlapka. Spolek, který pomáhá kočkám v nouzi, je podporován množstvím drobných dárců. I kvůli nim a jejich vytrvalé snaze pomoct změnit smutný osud koček z ulice chce nyní k poskytnutí finančního daru podnítit firmy.

6.8.2020 - Exkluzivní divadelní zážitek v MLK
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V sobotu 15. srpna 2020 od 16 hodin čeká návštěvníky festivalu Bez nití|Odvázané léto na terasách nevšední zážitek v podobě divadla hraného pro velmi malý počet diváků z důvodu maximálního propojení mezi jevištěm a hledištěm.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

5.8.2020 - K dokončení rezervace divokých koní zbývá posledních 300 tisíc korun. Startuje sbírka na dárcovském portálu Donio.cz
Praha (Česká krajina) - Když letos na jaře zahájili ochránci přírody sbírku na dokončení rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice, zdály se potřebné 2 miliony korun jako nedostižná meta. Po několika měsících zbývá získat posledních 300 tisíc korun. Ochranářská organizace proto startuje poslední část kampaně na dárcovském portálu Donio.cz. Lidé, kteří chtějí přispět na záchranu divokých koní a dokončení jejich rezervace mohou přispět na https://www.donio.cz/CeskaKrajina.

3.8.2020 - Do Jilemnice zavítá více než desítka dobrovolníků z různých koutů ČR
Jilemnice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Podkrkonošské město Jilemnice bude ve dnech 03. – 12. 08. poprvé hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou prací přispějí ke zkrášlení města a jeho okolí. Na projekt pořádaný organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit a místní iniciativou MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici přijedou dobrovolníci z různých koutů celé České republiky.

3.8.2020 - Tvarožná Lhota i letos přivítá skupinu mezinárodních dobrovolníků
TVAROŽNÁ LHOTA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve Tvarožné Lhotě se 3. 8. – 17. 8. 2020 sejde mezinárodní skupina dobrovolníků. Náplní jejich práce budou různé činnosti spojené s podporou regionálních tradic a místní komunity. Během čtrnácti dnů na dobrovolníky čeká nejen práce, ale i vzájemné poznávání kultur a výlety do přilehlého okolí. Projekt se koná ve spolupráci INEX-SDA a obce Tvarožné Lhoty.

31.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

31.7.2020 - Zachraňte České Serengeti, požádaly Středočeský kraj přední vědecké a odborné instituce
PRAHA (Česká krajina) - Čas na záchranu jedné z nejcennějších přírodních lokalit v České republice se krátí, kroky k jejímu zachování pro budoucí generace je potřeba urychlit. Vedení Středočeského kraje o to požádaly přední vědecké, odborné a ochranářské organizace.

30.7.2020 - Štěstí přeje připraveným
PRAHA (Pionýr) - „Vstávat! Poplach!“ K tomu zapískání píšťalky, světlo svítilen. „Všichni pořádně oblékat a ven ze stanů. Berte si jen to nejdůležitější.“ Děti vytržené ze spánku jsou nejdříve rozespale neuspořádané, ale i díky předchozímu nácviku se nakonec hbitě řadí před stany. „Radku, kam se hrneš jen v trenclích?“ Vedoucí rychle kontrolují, kdo má co u sebe. „Nemáš mít náhodou na starost mapu? Kdepak je?“ První oddíl už je nastoupený, další ještě čeká na opozdilce, kteří dobíhají. Tu hlavní vedoucí zastaví stopky a zhodnotí čas. „No, mohlo to být lepší, ale i tak jsme v limitu. Takže: Pochvala! Vedli jste si dobře. A když už jste na nohách, tak pro vás máme nachystanou noční hru…“

30.7.2020 - Řízení o umístění dálkového vedení z Temelína probíhá na Ministerstvu pro místní rozvoj již více než čtyři a půl roku
(Děti Země) - Nový stavební zákon vytvoří jen nové problémy

30.7.2020 - Odpadové hospodářství v České Kamenici se výrazně promění
Děčín (meneodpadu.cz) - Česká Kamenice v Ústeckém kraji kompletně proměňuje odpadové hospodářství. To tak bude výrazně efektivnější. Díky zavedeným novinkám samospráva města očekává zvýšení vytříděnosti odpadů a s tím spojené úspory. Městu k tomuto zlepšení v oblasti nakládání s odpady pomáhají i dotace z Operačního programu Životní prostředí.

29.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 zde bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

29.7.2020 - Pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM bude letos poprvé součástí veletrhu URBIS a zaměří se na cirkulární ekonomiku ve veřejných zakázkách
Praha (INCIEN) - Jubilejní pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM proběhne letos poprvé v rámci veletrhu URBIS SMART CITY na BVV v Brně, kvůli krizi navíc výjimečně v zářijovém termínu, ve dnech 2. a 3. 9. I díky svému výročí se letošní ročník bude zabývat bilancováním posledních pěti let a tím, kam se cirkulární ekonomika v regionech posunula. Stěžejním tématem se zároveň stane cirkulární ekonomika ve veřejných zakázkách. Na konferenci proběhne oficiální podpis tzv. Memoranda Green Deal, kterým se zaváží zástupci ministerstev spolu s představiteli firem, územních celků či neziskových organizací společně prozkoumat možnosti aplikace cirkulární ekonomiky do veřejných zakázek. Chybět nebudou ani příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí či možnosti diskuze s odborníky o cirkulárních tématech a networking.

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
Praha (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - Cirkusáci přirovnali Pekarovou Adamovou k Hitlerovi
Praha (Svoboda zvířat) -

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již šest zubřích mláďat, nejvíce od jejího založení
Praha (Česká krajina) - Již šest zubřích mláďat se letos narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Unikátní rezervace tak zaznamenala nejvyšší přírůstky zubrů od svého založení v roce 2015. Nejčerstvější, šestý přírůstek byl v rezervaci objeven dnes odpoledne.

27.7.2020 - Dobrovolníci budou opravovat kulturní centrum ve Vysoké
VYSOKÁ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V období od 27. 7. do 3. 8. 2020 se v obci Vysoká v okrese Mělník bude konat dobrovolnický projekt, jehož cílem je oprava historického kulturního centra. Projekt je pořádán ve spolupráci spolku Farmstudio, kulturního centra ve Vysoké, a neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

27.7.2020 - Výjimka pro dálnici D5204.1 opět krajským soudem zrušena
(Děti Země) - Ministerstvo životního prostředí rozhodovalo nezákonně v letech 2009, 2017 a 2019

23.7.2020 - Festival zahájí koncert skupiny Květy
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na čtvrtý ročník festivalu kulturních akcí pod širým nebem nazvaný Bez nití | Odvázané léto na terasách. První akcí bude v pátek 14. srpna 2020 koncert brněnské alternativní skupiny Květy.

23.7.2020 - Rozhodnutí Evropského soudního dvora může zkomplikovat provoz aplikace eRouška
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve čtvrtek 16. července zrušil evropský soud takzvaný „štít soukromí“, který od roku 2015 ošetřoval předávání osobních údajů mezi Evropou a Spojenými státy – dle soudu však nedostatečně. Rozhodnutí, po kterém již dlouho volaly organizace zabývající se soukromím a ochranou osobních údajů, může přinést problémy nejen řadě firem, ale třeba i české aplikaci eRouška. Po její úpravě teď na základě soudního rozhodnutí v otevřeném dopise adresovaném ministru zdravotnictví volá organizace Iuridicum Remedium (IuRe).

22.7.2020 - Skupina dobrovolníků bude pomáhat na ekologickém statku v Českých Kopistech
České Kopisty (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Svobodný statek na soutoku v Českých Kopistech bude ve dnech 23. 7. - 6. 8. 2020 hostit skupinu dobrovolníků, která bude pomáhat se zemědělskou prací na místním ekologickém statku. Akce se koná pod záštitou spolupráce nevládních organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., která je součástí komunitního hnutí Camphill.

22.7.2020 - Při zateplování domu nezapomínejte na střechu
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při zateplování domu majitelé řeší výměnu oken a zateplení fasády a zateplení střechy opomíjejí.
Je důležité si uvědomit, že střechou může unikat spousta energie a tím i mnoho peněz.


21.7.2020 - BASF odkrývá tržní niku v podobě přírodních chutí a vůní
Praha (BASF spol. s r.o. v České republice) - Isobionics®, biotechnologická dceřiná společnost BASF, expanduje. Na trhu s přírodními chutěmi a vůněmi představuje světovou špičku, ve vývoji nových inovačních produktů i dalším posilování jí pomůže výstavba vlastního destilačního závodu v nizozemském Geleenu.

21.7.2020 - Vliv lesnického hospodaření ve Chřibech na hnízdění jestřába lesního
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Spatřit v přírodě jestřába lesního je značně obtížné, protože žije velice skrytým způsobem života. Možná i proto ještě nepatří mezi ohrožené druhy a vyskytuje se poměrně hojně na celém území republiky. Největší vliv na jeho rozšíření má však způsob obhospodařování lesů. Na tyto okolnosti zaměřili svůj výzkum vědci z Mendelovy univerzity v Brně.

20.7.2020 - Podzemní stanice SJ kolejového diametru v Brně je umístěna
(Děti Země) - Územní řízení probíhalo více než osm a půl roku

17.7.2020 - Celoevropský průzkum ukázal, že občané chtějí závazný plán pro postupné ukončení testování na zvířatech
PRAHA (Svoboda zvířat) - Dobrý den,

rádi bychom Vás upozornili na výsledky evropského průzkumu veřejného mínění, který se věnoval otázkám testování na zvířatech. Průzkum ukazuje, že téměř tři čtvrtiny obyvatel Evropské unie se domnívají, že EU by měla stanovit závazné cíle pro postupné úplné ukončení testování na zvířatech. 70 % obyvatel EU také souhlasí s tím, že umožnění úplného nahrazení testování na zvířatech metodami bez použití zvířat by mělo být pro EU prioritou. 70 % obyvatel České republiky se také domnívá, že testování čisticích prostředků pro domácnost na zvířatech by mělo být v EU zakázáno.

Bližší informace najdete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem

Mgr. Barbora Bartušková Večlová
předsedkyně


17.7.2020 - Pozor! Omezení na cestě z Růžové hory na Sněžku!
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Od pondělí 20. 7. 2020 bude denně, včetně víkendů, od 8:00 do 17:00 z důvodu opravy turistického chodníku omezený průchod na trase Růžová hora - turistická cesta Travers pod vrcholem Sněžky!

17.7.2020 - Zaniklá osada Zastávka díky dobrovolníkům nabere nový dech
UHELNÁ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Skupina dobrovolníků bude ve dnech 17. 7. až 25. 7. 2020 obnovovat zaniklou osadu Zastávka s cílem vytvořit eko-vesnici, jež se řídí tradičními metodami a přírodním životním stylem. Projekt proběhne ve spolupráci místní organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky a spolku INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, která koordinuje účast dobrovolníků. Projektu, tzv. workcampu, se zúčastní 14 dobrovolníků.

16.7.2020 - Youtuberky v akci, brněnská starostka, ekologická aktivistka a kybernetik. Seznamte se s držiteli letošního „Vavrouška"
PRAHA (Nadace Partnerství) - Prestižní Environmentální Cenu Josefa Vavrouška nově získala od Nadace Partnerství hned pětice osobností.

16.7.2020 - Ministerstvo životního oddálilo hlasování o zákazu olova ve střelivu, Komisi vyzvalo k přepracování
BRUSEL (MŽP ČR) - Evropská komise 14. července 2020 bez výsledku ukončila písemné hlasování o jejím posledním návrhu na zákaz používání olověných broků ve střelivu na území mokřadů, včetně zákazu držení olověných broků v takzvaných nárazníkových zónách, které byly v návrhu stanoveny v okruhu 100 metrů v okolí mokřadů. Definice mokřadu v předloženém návrhu Komise pak byla velmi obecná a široká, vztahovala se de facto na všechny vodní plochy na území státu, ať již trvalé či dočasné.

15.7.2020 - Stanislav Blaha: Doprava potřebuje vedení, nicnedělání ve stavebních projektech se proměnilo v sérii nehod na železnici
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Nehody se stávají, jejich nekončící série na železnici a přešlapování v dopravních projektech však nastoluje otázku, zda ministr Havlíček situaci na třech židlích zvládá a zda se nenaplňuje obava opozice z nezkušenosti loni jmenovaného generálního ředitele ČD Nebeského.

15.7.2020 - Komentář Ondřeje Polanského: Za vlaková neštěstí mohou i špatné pracovní podmínky strojvedoucích a chybějící moderní zabezpečení železnic. Piráti nabízejí vládě řešení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Jen od začátku července se událo na české železnici pět mimořádných událostí, přičemž ve třech případech šlo o srážku vlaků. Nehody si bohužel vyžádaly nejméně tři lidské životy a desítky zraněných. Nejde přitom jen o náhodná individuální selhání, ale o systémový problém – strojvedoucí jsou kvůli podstavu po léta vystaveni velké pracovní zátěži a nekonečným směnám, na což dlouhodobě upozorňuji. Stejně tak jsem v minulosti varoval před absurdním zpožděním při zavádění moderního zabezpečovacího zařízení na železnici, což výrazně zvyšuje rizika tragédií. Tyto potíže musí nyní řešit hlavně vláda, nabídneme ji podporu ve formě seznamu návrhů a doporučení, jak zlepšit stávající situaci a pomoci lépe ochránit cestující i zaměstnance drah.

15.7.2020 - Rozvoj jaderné energetiky podporujeme, vládní plán dostavby Dukovan nikoliv
PRAHA (TOP 09) - Vláda musí z výběrového řízení vyloučit firmy představující bezpečnostní riziko, tedy ty z Číny a Ruska. Současná cena dostavby neodpovídá tržní realitě. Státní energetická koncepce je zastaralá a bez aktualizace se neobejde.

15.7.2020 - Komentář Dany Balcarové: Změny nenavrhujeme od stolu. Betonování říčních koryt je příkladem selhání státu při řešení sucha
HORNÍ KAMENICE (Česká pirátská strana) - Pokud chceme vzdorovat kritickému suchu a přívalovým dešťům, musíme krajině vrátit schopnost zadržovat vodu. Snaha o opětovné svázání a narovnání koryta Srbického potoka na Domažlicku je dalším odstrašujícím příkladem zastaralého přístupu ke krajině. Dnes jsem se přímo na místě setkala se zemědělcem, který v místě na svém pozemku hospodaří a na tuto skutečnost mě upozornil.

15.7.2020 - Perspektivy pěstování smrku ztepilého v České republice
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Postupující klimatická změna stále více nastoluje otázku vhodnosti dalšího pěstování smrku v řadě tradičních oblastí, kde začínají být podmínky pro jeho přežití do mýtního věku v dobrém zdravotním stavu značně nepříznivé. Lesnický výzkum se v současnosti zaměřuje především na ověřování geneticky podmíněné proměnlivosti a získání nových poznatků o možnostech šlechtitelského výběru. Aktuálně se do popředí dostávají otázky odolnosti dílčích populací smrku vůči změně klimatu.

14.7.2020 - Petiční výbor požaduje vyřešení sporu o důl Turów do 6 měsíců
BRUSEL (KDU-ČSL) - Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednal petici 13 000 občanů z Liberecka, kteří protestují proti neúměrnému rozšíření a pokračování intenzivní těžby v polském dolu Turów v těsné blízkosti českých hranic. Už nyní se region potýká kvůli příliš hluboké těžbě s nedostatkem pitné vody, hrozí ale, že o vodu úplně přijde 30 000 občanů.

14.7.2020 - Českou petici týkající se rozšíření těžby v dole Turów dnes projednal Petiční výbor Evropského parlamentu
BRUSEL (Liberecký kraj) - Petiční výbor Evropského parlamentu dnes na mimořádné schůzi projednal petici, která informuje o porušování směrnic a žádá vynucení zjednání nápravy po Polsku jak ze strany Evropského parlamentu, tak ze strany Evropské komise. Petenti, mezi kterými je Liberecký kraj společně s další desítkou těžbou ohrožených obcí a Greenpeace ČR také žádali, aby členové výboru podnikli na místo vyšetřovací misi a zabývali se věcí i na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Petiční výbor dnes také rozhodl, že Polské straně pošle dopis, ve kterém vyjádří znepokojení nad nastalou situací a bude žádat patřičná vysvětlení. Česká petice získala silnou podporu od europoslanců napříč evropskými státy i politickými frakcemi.

14.7.2020 - Připravuje se veřejné projednání Návrhu Aktualizace č. 1 Zásad územního rozvoje Libereckého kraje
LIBEREC (Liberecký kraj) - V rámci dlouhodobého procesu Aktualizace č. 1 Zásad územního rozvoje Libereckého kraje (ZÚR LK) se připravuje veřejné projednání Návrhu Aktualizace č. 1 ZÚR LK a Vyhodnocení vlivů Aktualizace č. 1 ZÚR LK na udržitelný rozvoj území.

14.7.2020 - Ministři EU jednali o prioritách německého předsednictví
PRAHA (MŽP ČR) - Ministři životního prostředí členských států EU se 13.-14. července zúčastnili neformální videokonference, organizované nastupujícím německým předsednictvím Rady EU. Diskuze se vedla o třech tématech - Plánu obnovy EU po pandemii covid-19, digitalizaci a životním prostředí a politice EU v oblasti změny klimatu. ČR na jednání zastupoval náměstek Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž.

14.7.2020 - Na zvyšování bezpečnosti na přejezdech se vynakládají stále vyšší částky
PRAHA (MD ČR) - Nehody na přejezdech patří k nejvážnějším mimořádným událostem na železnici. Ročně zde dojde k přibližně 160 střetnutím, při kterých zemřou desítky osob. Jednou z možností, jak zabránit srážkám silničních a drážních vozidel, často s tragickými následky, je zvyšování zabezpečení přejezdů.

14.7.2020 - Magnetická separace kovových nápojových obalů z plastů
Mníšek pod Brdy (WAMAG, spol. s r.o.) - Od 1. července se do žlutých kontejnerů na plast mohou ukládat také drobné kovové odpady. Patří mezi ně např. konzervy, alobal, hliníková víčka, nápojové plechovky. Jak je z plastů oddělit, aby je bylo možné využít jako zdroj cenných druhotných surovin?

14.7.2020 - Povede těžba na polském dole Turów k mezinárodní žalobě?
BRUSEL (Strana zelených) - Petiční výbor evropského parlamentu začal dnes projednávat žádost mnoha tisíc občanů z Libereckého kraje, kteří se obávají toho, že je pokračování těžby na dole Turów připraví o vodu. Petiční výbor vyzval Evropskou komisi, aby začala okamžitě jednat a v případě potřeby podala na Polsku žalobu, protože dle jeho členů postupuje Polsko nelegálně. „Koncese firmě PGE na pokračování těžby byla udělena v rozporu se zákonem, polské úřady nezohlednily námitky zástupců veřejnosti v Česku i Německu, stejně jako negativní stanovisko české vlády,“ komentoval kauzu spolupředseda Zelených Michal Berg.

13.7.2020 - Lesy ČR chtějí dál kácet v Boubínském pralese, odvolaly se proti rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Hnutí DUHA) - Komentář Jaromíra Bláhy, odborníka na lesy Hnutí DUHA, k aktuálnímu vývoji kolem kácení v cenném Boubínském pralese:

13.7.2020 - Ekocentrum v Horním Maršově pořádá dobrovolnický workcamp pro rodiny s dětmi
Horní Maršov (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V Horním Maršově se letos opět uskutečňuje dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. V termínu 13. 7. až 22. 7. dobrovolníci pomohou s údržbou permakulturní zahrady, postaví hmyzí hotel a odstraní náletové dřeviny v ekocentru Dotek. Letos je akce otevřena rodinám s dětmi všeho věku, které tak možná poprvé okusí dobrovolnickou aktivitu. Projekt probíhá ve spolupráci organizací SEVER a INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

13.7.2020 - ŘSD zahájilo Celostátní sčítání dopravy 2020
PRAHA (MD ČR) - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD slouží primárně Ministerstvu dopravy, ŘSD ČR a jednotlivým krajům jako podklad pro rozhodovací a plánovací činnosti na svěřených komunikacích, řešení ochrany životního prostředí a pro zajištění celoevropských dopravních cílů. Využívány jsou také pro projektovou a posudkovou činnost.

13.7.2020 - Edvard Sequens: Rozhoduje se o Dukovanech, ale bez věrohodné ekonomické analýzy
PRAHA (Strana zelených) - Ministr Havlíček informoval, že je vláda rozhodnuta sama si půjčit a úvěrovat takto obrovské náklady plánu na nový reaktor v Dukovanech. Kromě toho Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé parametry dohodnuté ve smlouvách mezi vládou a firmou ČEZ, které nebyly zveřejněny, změnily. Zásadním problémem jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly na skutečné náklady, které by měli zaplatit jak spotřebitelé elektřiny, tak i daňoví poplatníci.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 847 | Další
7.8.2020 - Dobrovolníci se opět budou podílet na renovaci zámku ve Veselí
VESELÍ NAD ÚHLAVOU (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. 8. do 23. 8. 2020 se ve Veselí nad Úhlavou bude opět konat krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci se zaměří na odstranění sutin z části rekonstruovaného hradu, stavění lešení a na údržbu parku. Vedle práce bude skupinka dobrovolníků společně též trávit volný čas, poznávat okolí a setkávat se s místním obyvatelstvem. Projekt proběhne ve spolupráci organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Spolek Veselí.

7.8.2020 - Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu
STRÁŽ NAD OHŘÍ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Od 9. do 22. srpna, proběhne na Horním hradě (Hauenštejn) již 3. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stane na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim budou dělat jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomohou s obnovou hradu i okolního arboreta.

7.8.2020 - Bude mít letošní rok 13 měsíců?
PRAHA (Projekt Hope z.s.) - 13. měsíc, tak se jmenuje kampaň, kterou na Mezinárodní den koček 8. srpna odstartuje na svém facebooku Projekt Hope z.s. – Šimonova pomocná tlapka. Spolek, který pomáhá kočkám v nouzi, je podporován množstvím drobných dárců. I kvůli nim a jejich vytrvalé snaze pomoct změnit smutný osud koček z ulice chce nyní k poskytnutí finančního daru podnítit firmy.

6.8.2020 - Exkluzivní divadelní zážitek v MLK
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V sobotu 15. srpna 2020 od 16 hodin čeká návštěvníky festivalu Bez nití|Odvázané léto na terasách nevšední zážitek v podobě divadla hraného pro velmi malý počet diváků z důvodu maximálního propojení mezi jevištěm a hledištěm.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

6.8.2020 - Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích
PRAVICE (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

5.8.2020 - K dokončení rezervace divokých koní zbývá posledních 300 tisíc korun. Startuje sbírka na dárcovském portálu Donio.cz
Praha (Česká krajina) - Když letos na jaře zahájili ochránci přírody sbírku na dokončení rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice, zdály se potřebné 2 miliony korun jako nedostižná meta. Po několika měsících zbývá získat posledních 300 tisíc korun. Ochranářská organizace proto startuje poslední část kampaně na dárcovském portálu Donio.cz. Lidé, kteří chtějí přispět na záchranu divokých koní a dokončení jejich rezervace mohou přispět na https://www.donio.cz/CeskaKrajina.

3.8.2020 - Do Jilemnice zavítá více než desítka dobrovolníků z různých koutů ČR
Jilemnice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Podkrkonošské město Jilemnice bude ve dnech 03. – 12. 08. poprvé hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou prací přispějí ke zkrášlení města a jeho okolí. Na projekt pořádaný organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit a místní iniciativou MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici přijedou dobrovolníci z různých koutů celé České republiky.

3.8.2020 - Tvarožná Lhota i letos přivítá skupinu mezinárodních dobrovolníků
TVAROŽNÁ LHOTA (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve Tvarožné Lhotě se 3. 8. – 17. 8. 2020 sejde mezinárodní skupina dobrovolníků. Náplní jejich práce budou různé činnosti spojené s podporou regionálních tradic a místní komunity. Během čtrnácti dnů na dobrovolníky čeká nejen práce, ale i vzájemné poznávání kultur a výlety do přilehlého okolí. Projekt se koná ve spolupráci INEX-SDA a obce Tvarožné Lhoty.

31.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

31.7.2020 - Zachraňte České Serengeti, požádaly Středočeský kraj přední vědecké a odborné instituce
PRAHA (Česká krajina) - Čas na záchranu jedné z nejcennějších přírodních lokalit v České republice se krátí, kroky k jejímu zachování pro budoucí generace je potřeba urychlit. Vedení Středočeského kraje o to požádaly přední vědecké, odborné a ochranářské organizace.

30.7.2020 - Štěstí přeje připraveným
PRAHA (Pionýr) - „Vstávat! Poplach!“ K tomu zapískání píšťalky, světlo svítilen. „Všichni pořádně oblékat a ven ze stanů. Berte si jen to nejdůležitější.“ Děti vytržené ze spánku jsou nejdříve rozespale neuspořádané, ale i díky předchozímu nácviku se nakonec hbitě řadí před stany. „Radku, kam se hrneš jen v trenclích?“ Vedoucí rychle kontrolují, kdo má co u sebe. „Nemáš mít náhodou na starost mapu? Kdepak je?“ První oddíl už je nastoupený, další ještě čeká na opozdilce, kteří dobíhají. Tu hlavní vedoucí zastaví stopky a zhodnotí čas. „No, mohlo to být lepší, ale i tak jsme v limitu. Takže: Pochvala! Vedli jste si dobře. A když už jste na nohách, tak pro vás máme nachystanou noční hru…“

30.7.2020 - Řízení o umístění dálkového vedení z Temelína probíhá na Ministerstvu pro místní rozvoj již více než čtyři a půl roku
(Děti Země) - Nový stavební zákon vytvoří jen nové problémy

30.7.2020 - Odpadové hospodářství v České Kamenici se výrazně promění
Děčín (meneodpadu.cz) - Česká Kamenice v Ústeckém kraji kompletně proměňuje odpadové hospodářství. To tak bude výrazně efektivnější. Díky zavedeným novinkám samospráva města očekává zvýšení vytříděnosti odpadů a s tím spojené úspory. Městu k tomuto zlepšení v oblasti nakládání s odpady pomáhají i dotace z Operačního programu Životní prostředí.

29.7.2020 - Den pro vaši úsporu energie
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vstupte prosím. Energy Centre České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II., č. 87/25 otevírá své dveře široké veřejnosti. Ve středu 5. 8. 2020 od 10:00 - 17:00 zde bude možné využít bezplatného poradenství v oblasti úspory energií.

29.7.2020 - Pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM bude letos poprvé součástí veletrhu URBIS a zaměří se na cirkulární ekonomiku ve veřejných zakázkách
Praha (INCIEN) - Jubilejní pátý ročník konference ODPAD ZDROJEM proběhne letos poprvé v rámci veletrhu URBIS SMART CITY na BVV v Brně, kvůli krizi navíc výjimečně v zářijovém termínu, ve dnech 2. a 3. 9. I díky svému výročí se letošní ročník bude zabývat bilancováním posledních pěti let a tím, kam se cirkulární ekonomika v regionech posunula. Stěžejním tématem se zároveň stane cirkulární ekonomika ve veřejných zakázkách. Na konferenci proběhne oficiální podpis tzv. Memoranda Green Deal, kterým se zaváží zástupci ministerstev spolu s představiteli firem, územních celků či neziskových organizací společně prozkoumat možnosti aplikace cirkulární ekonomiky do veřejných zakázek. Chybět nebudou ani příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí či možnosti diskuze s odborníky o cirkulárních tématech a networking.

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
Praha (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - Cirkusáci přirovnali Pekarovou Adamovou k Hitlerovi
Praha (Svoboda zvířat) -

29.7.2020 - Ve Vietnamu se s podporou České rozvojové agentury realizuje projekt řešící problematické nakládání s nemocničními odpady
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Koncepční nakládání s nemocničními odpady má nejen významný vliv na ochranu životního prostředí, kvalitu života a zdraví obyvatel, ale může představovat ze strategického pohledu i atraktivní ekonomickou příležitost. Ve Vietnamu je téma odpadového hospodářství velmi palčivé, neboť jen co se týče znečišťování vod odpady, patří tato země mezi 5 největších znečišťovatelů světa. Brněnská firma Mevos ve spolupráci s firmou Damaris Solutions se proto s podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je identifikace vhodných partnerů v oblasti environmentálně šetrného nakládání s nemocničními odpady. Tato studie bude zároveň sloužit jako podklad k získání finančních prostředků pro vlastní realizaci možných řešení odpadového hospodářství.

29.7.2020 - V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již šest zubřích mláďat, nejvíce od jejího založení
Praha (Česká krajina) - Již šest zubřích mláďat se letos narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Unikátní rezervace tak zaznamenala nejvyšší přírůstky zubrů od svého založení v roce 2015. Nejčerstvější, šestý přírůstek byl v rezervaci objeven dnes odpoledne.

27.7.2020 - Dobrovolníci budou opravovat kulturní centrum ve Vysoké
VYSOKÁ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V období od 27. 7. do 3. 8. 2020 se v obci Vysoká v okrese Mělník bude konat dobrovolnický projekt, jehož cílem je oprava historického kulturního centra. Projekt je pořádán ve spolupráci spolku Farmstudio, kulturního centra ve Vysoké, a neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

27.7.2020 - Výjimka pro dálnici D5204.1 opět krajským soudem zrušena
(Děti Země) - Ministerstvo životního prostředí rozhodovalo nezákonně v letech 2009, 2017 a 2019

23.7.2020 - Festival zahájí koncert skupiny Květy
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na čtvrtý ročník festivalu kulturních akcí pod širým nebem nazvaný Bez nití | Odvázané léto na terasách. První akcí bude v pátek 14. srpna 2020 koncert brněnské alternativní skupiny Květy.

23.7.2020 - Rozhodnutí Evropského soudního dvora může zkomplikovat provoz aplikace eRouška
PRAHA (Iuridicum Remedium, z. s.) - Ve čtvrtek 16. července zrušil evropský soud takzvaný „štít soukromí“, který od roku 2015 ošetřoval předávání osobních údajů mezi Evropou a Spojenými státy – dle soudu však nedostatečně. Rozhodnutí, po kterém již dlouho volaly organizace zabývající se soukromím a ochranou osobních údajů, může přinést problémy nejen řadě firem, ale třeba i české aplikaci eRouška. Po její úpravě teď na základě soudního rozhodnutí v otevřeném dopise adresovaném ministru zdravotnictví volá organizace Iuridicum Remedium (IuRe).

22.7.2020 - Skupina dobrovolníků bude pomáhat na ekologickém statku v Českých Kopistech
České Kopisty (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Svobodný statek na soutoku v Českých Kopistech bude ve dnech 23. 7. - 6. 8. 2020 hostit skupinu dobrovolníků, která bude pomáhat se zemědělskou prací na místním ekologickém statku. Akce se koná pod záštitou spolupráce nevládních organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., která je součástí komunitního hnutí Camphill.

22.7.2020 - Při zateplování domu nezapomínejte na střechu
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při zateplování domu majitelé řeší výměnu oken a zateplení fasády a zateplení střechy opomíjejí.
Je důležité si uvědomit, že střechou může unikat spousta energie a tím i mnoho peněz.


21.7.2020 - BASF odkrývá tržní niku v podobě přírodních chutí a vůní
Praha (BASF spol. s r.o. v České republice) - Isobionics®, biotechnologická dceřiná společnost BASF, expanduje. Na trhu s přírodními chutěmi a vůněmi představuje světovou špičku, ve vývoji nových inovačních produktů i dalším posilování jí pomůže výstavba vlastního destilačního závodu v nizozemském Geleenu.

21.7.2020 - Vliv lesnického hospodaření ve Chřibech na hnízdění jestřába lesního
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Spatřit v přírodě jestřába lesního je značně obtížné, protože žije velice skrytým způsobem života. Možná i proto ještě nepatří mezi ohrožené druhy a vyskytuje se poměrně hojně na celém území republiky. Největší vliv na jeho rozšíření má však způsob obhospodařování lesů. Na tyto okolnosti zaměřili svůj výzkum vědci z Mendelovy univerzity v Brně.

20.7.2020 - Podzemní stanice SJ kolejového diametru v Brně je umístěna
(Děti Země) - Územní řízení probíhalo více než osm a půl roku

17.7.2020 - Celoevropský průzkum ukázal, že občané chtějí závazný plán pro postupné ukončení testování na zvířatech
PRAHA (Svoboda zvířat) - Dobrý den,

rádi bychom Vás upozornili na výsledky evropského průzkumu veřejného mínění, který se věnoval otázkám testování na zvířatech. Průzkum ukazuje, že téměř tři čtvrtiny obyvatel Evropské unie se domnívají, že EU by měla stanovit závazné cíle pro postupné úplné ukončení testování na zvířatech. 70 % obyvatel EU také souhlasí s tím, že umožnění úplného nahrazení testování na zvířatech metodami bez použití zvířat by mělo být pro EU prioritou. 70 % obyvatel České republiky se také domnívá, že testování čisticích prostředků pro domácnost na zvířatech by mělo být v EU zakázáno.

Bližší informace najdete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem

Mgr. Barbora Bartušková Večlová
předsedkyně


17.7.2020 - Pozor! Omezení na cestě z Růžové hory na Sněžku!
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Od pondělí 20. 7. 2020 bude denně, včetně víkendů, od 8:00 do 17:00 z důvodu opravy turistického chodníku omezený průchod na trase Růžová hora - turistická cesta Travers pod vrcholem Sněžky!

17.7.2020 - Zaniklá osada Zastávka díky dobrovolníkům nabere nový dech
UHELNÁ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Skupina dobrovolníků bude ve dnech 17. 7. až 25. 7. 2020 obnovovat zaniklou osadu Zastávka s cílem vytvořit eko-vesnici, jež se řídí tradičními metodami a přírodním životním stylem. Projekt proběhne ve spolupráci místní organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky a spolku INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, která koordinuje účast dobrovolníků. Projektu, tzv. workcampu, se zúčastní 14 dobrovolníků.

16.7.2020 - Youtuberky v akci, brněnská starostka, ekologická aktivistka a kybernetik. Seznamte se s držiteli letošního „Vavrouška"
PRAHA (Nadace Partnerství) - Prestižní Environmentální Cenu Josefa Vavrouška nově získala od Nadace Partnerství hned pětice osobností.

16.7.2020 - Ministerstvo životního oddálilo hlasování o zákazu olova ve střelivu, Komisi vyzvalo k přepracování
BRUSEL (MŽP ČR) - Evropská komise 14. července 2020 bez výsledku ukončila písemné hlasování o jejím posledním návrhu na zákaz používání olověných broků ve střelivu na území mokřadů, včetně zákazu držení olověných broků v takzvaných nárazníkových zónách, které byly v návrhu stanoveny v okruhu 100 metrů v okolí mokřadů. Definice mokřadu v předloženém návrhu Komise pak byla velmi obecná a široká, vztahovala se de facto na všechny vodní plochy na území státu, ať již trvalé či dočasné.

15.7.2020 - Stanislav Blaha: Doprava potřebuje vedení, nicnedělání ve stavebních projektech se proměnilo v sérii nehod na železnici
PRAHA (ODS) - ​​​​​​​Nehody se stávají, jejich nekončící série na železnici a přešlapování v dopravních projektech však nastoluje otázku, zda ministr Havlíček situaci na třech židlích zvládá a zda se nenaplňuje obava opozice z nezkušenosti loni jmenovaného generálního ředitele ČD Nebeského.

15.7.2020 - Komentář Ondřeje Polanského: Za vlaková neštěstí mohou i špatné pracovní podmínky strojvedoucích a chybějící moderní zabezpečení železnic. Piráti nabízejí vládě řešení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Jen od začátku července se událo na české železnici pět mimořádných událostí, přičemž ve třech případech šlo o srážku vlaků. Nehody si bohužel vyžádaly nejméně tři lidské životy a desítky zraněných. Nejde přitom jen o náhodná individuální selhání, ale o systémový problém – strojvedoucí jsou kvůli podstavu po léta vystaveni velké pracovní zátěži a nekonečným směnám, na což dlouhodobě upozorňuji. Stejně tak jsem v minulosti varoval před absurdním zpožděním při zavádění moderního zabezpečovacího zařízení na železnici, což výrazně zvyšuje rizika tragédií. Tyto potíže musí nyní řešit hlavně vláda, nabídneme ji podporu ve formě seznamu návrhů a doporučení, jak zlepšit stávající situaci a pomoci lépe ochránit cestující i zaměstnance drah.

15.7.2020 - Rozvoj jaderné energetiky podporujeme, vládní plán dostavby Dukovan nikoliv
PRAHA (TOP 09) - Vláda musí z výběrového řízení vyloučit firmy představující bezpečnostní riziko, tedy ty z Číny a Ruska. Současná cena dostavby neodpovídá tržní realitě. Státní energetická koncepce je zastaralá a bez aktualizace se neobejde.

15.7.2020 - Komentář Dany Balcarové: Změny nenavrhujeme od stolu. Betonování říčních koryt je příkladem selhání státu při řešení sucha
HORNÍ KAMENICE (Česká pirátská strana) - Pokud chceme vzdorovat kritickému suchu a přívalovým dešťům, musíme krajině vrátit schopnost zadržovat vodu. Snaha o opětovné svázání a narovnání koryta Srbického potoka na Domažlicku je dalším odstrašujícím příkladem zastaralého přístupu ke krajině. Dnes jsem se přímo na místě setkala se zemědělcem, který v místě na svém pozemku hospodaří a na tuto skutečnost mě upozornil.

15.7.2020 - Perspektivy pěstování smrku ztepilého v České republice
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Postupující klimatická změna stále více nastoluje otázku vhodnosti dalšího pěstování smrku v řadě tradičních oblastí, kde začínají být podmínky pro jeho přežití do mýtního věku v dobrém zdravotním stavu značně nepříznivé. Lesnický výzkum se v současnosti zaměřuje především na ověřování geneticky podmíněné proměnlivosti a získání nových poznatků o možnostech šlechtitelského výběru. Aktuálně se do popředí dostávají otázky odolnosti dílčích populací smrku vůči změně klimatu.

14.7.2020 - Petiční výbor požaduje vyřešení sporu o důl Turów do 6 měsíců
BRUSEL (KDU-ČSL) - Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednal petici 13 000 občanů z Liberecka, kteří protestují proti neúměrnému rozšíření a pokračování intenzivní těžby v polském dolu Turów v těsné blízkosti českých hranic. Už nyní se region potýká kvůli příliš hluboké těžbě s nedostatkem pitné vody, hrozí ale, že o vodu úplně přijde 30 000 občanů.

14.7.2020 - Českou petici týkající se rozšíření těžby v dole Turów dnes projednal Petiční výbor Evropského parlamentu
BRUSEL (Liberecký kraj) - Petiční výbor Evropského parlamentu dnes na mimořádné schůzi projednal petici, která informuje o porušování směrnic a žádá vynucení zjednání nápravy po Polsku jak ze strany Evropského parlamentu, tak ze strany Evropské komise. Petenti, mezi kterými je Liberecký kraj společně s další desítkou těžbou ohrožených obcí a Greenpeace ČR také žádali, aby členové výboru podnikli na místo vyšetřovací misi a zabývali se věcí i na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Petiční výbor dnes také rozhodl, že Polské straně pošle dopis, ve kterém vyjádří znepokojení nad nastalou situací a bude žádat patřičná vysvětlení. Česká petice získala silnou podporu od europoslanců napříč evropskými státy i politickými frakcemi.

14.7.2020 - Připravuje se veřejné projednání Návrhu Aktualizace č. 1 Zásad územního rozvoje Libereckého kraje
LIBEREC (Liberecký kraj) - V rámci dlouhodobého procesu Aktualizace č. 1 Zásad územního rozvoje Libereckého kraje (ZÚR LK) se připravuje veřejné projednání Návrhu Aktualizace č. 1 ZÚR LK a Vyhodnocení vlivů Aktualizace č. 1 ZÚR LK na udržitelný rozvoj území.

14.7.2020 - Ministři EU jednali o prioritách německého předsednictví
PRAHA (MŽP ČR) - Ministři životního prostředí členských států EU se 13.-14. července zúčastnili neformální videokonference, organizované nastupujícím německým předsednictvím Rady EU. Diskuze se vedla o třech tématech - Plánu obnovy EU po pandemii covid-19, digitalizaci a životním prostředí a politice EU v oblasti změny klimatu. ČR na jednání zastupoval náměstek Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž.

14.7.2020 - Na zvyšování bezpečnosti na přejezdech se vynakládají stále vyšší částky
PRAHA (MD ČR) - Nehody na přejezdech patří k nejvážnějším mimořádným událostem na železnici. Ročně zde dojde k přibližně 160 střetnutím, při kterých zemřou desítky osob. Jednou z možností, jak zabránit srážkám silničních a drážních vozidel, často s tragickými následky, je zvyšování zabezpečení přejezdů.

14.7.2020 - Magnetická separace kovových nápojových obalů z plastů
Mníšek pod Brdy (WAMAG, spol. s r.o.) - Od 1. července se do žlutých kontejnerů na plast mohou ukládat také drobné kovové odpady. Patří mezi ně např. konzervy, alobal, hliníková víčka, nápojové plechovky. Jak je z plastů oddělit, aby je bylo možné využít jako zdroj cenných druhotných surovin?

14.7.2020 - Povede těžba na polském dole Turów k mezinárodní žalobě?
BRUSEL (Strana zelených) - Petiční výbor evropského parlamentu začal dnes projednávat žádost mnoha tisíc občanů z Libereckého kraje, kteří se obávají toho, že je pokračování těžby na dole Turów připraví o vodu. Petiční výbor vyzval Evropskou komisi, aby začala okamžitě jednat a v případě potřeby podala na Polsku žalobu, protože dle jeho členů postupuje Polsko nelegálně. „Koncese firmě PGE na pokračování těžby byla udělena v rozporu se zákonem, polské úřady nezohlednily námitky zástupců veřejnosti v Česku i Německu, stejně jako negativní stanovisko české vlády,“ komentoval kauzu spolupředseda Zelených Michal Berg.

13.7.2020 - Lesy ČR chtějí dál kácet v Boubínském pralese, odvolaly se proti rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Hnutí DUHA) - Komentář Jaromíra Bláhy, odborníka na lesy Hnutí DUHA, k aktuálnímu vývoji kolem kácení v cenném Boubínském pralese:

13.7.2020 - Ekocentrum v Horním Maršově pořádá dobrovolnický workcamp pro rodiny s dětmi
Horní Maršov (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - V Horním Maršově se letos opět uskutečňuje dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. V termínu 13. 7. až 22. 7. dobrovolníci pomohou s údržbou permakulturní zahrady, postaví hmyzí hotel a odstraní náletové dřeviny v ekocentru Dotek. Letos je akce otevřena rodinám s dětmi všeho věku, které tak možná poprvé okusí dobrovolnickou aktivitu. Projekt probíhá ve spolupráci organizací SEVER a INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

13.7.2020 - ŘSD zahájilo Celostátní sčítání dopravy 2020
PRAHA (MD ČR) - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD slouží primárně Ministerstvu dopravy, ŘSD ČR a jednotlivým krajům jako podklad pro rozhodovací a plánovací činnosti na svěřených komunikacích, řešení ochrany životního prostředí a pro zajištění celoevropských dopravních cílů. Využívány jsou také pro projektovou a posudkovou činnost.

13.7.2020 - Edvard Sequens: Rozhoduje se o Dukovanech, ale bez věrohodné ekonomické analýzy
PRAHA (Strana zelených) - Ministr Havlíček informoval, že je vláda rozhodnuta sama si půjčit a úvěrovat takto obrovské náklady plánu na nový reaktor v Dukovanech. Kromě toho Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé parametry dohodnuté ve smlouvách mezi vládou a firmou ČEZ, které nebyly zveřejněny, změnily. Zásadním problémem jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly na skutečné náklady, které by měli zaplatit jak spotřebitelé elektřiny, tak i daňoví poplatníci.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 847 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/gluster-w...') #3 {main} thrown in /data/gluster-www-vona/noBrick/htdocs/www2/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.