9.12.2019 - Česko čeká velká odpadková revoluce, vláda dnes schválila novou odpadovou legislativu
PRAHA (MŽP ČR) - Vláda dnes schválila soubor nové odpadové legislativy čítající nový zákon o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností, novelu zákona o obalech a tzv. změnový zákon. Nová legislativa přinese do Česka celoevropský trend zvyšování recyklace komunálního odpadu a Česko tak konečně vykročí na cestu k oběhovému hospodářství.

9.12.2019 - Skandál: Vláda odmítla kompostovat bioodpad, místo toho se bude dál skládkovat až do roku 2030. V EU je to zakázáno už 20 let
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vláda dnes schválila a k diskusi do Poslanecké sněmovny poslala dlouho připravovaný návrh nového zákona o odpadech. Nová legislativa by podle celoevropské shody měla zajistit, aby evropské země používaly odpady především jako druhotné suroviny. Vláda však navrhuje zahrabávat na skládky snadno kompostovatelné odpady ještě dalších deset let. V celé Evropské unii je přitom již 20 let zakázáno ukládat na skládky odpady bez předchozí úpravy a Česko za to hrozí každý rok sankce ve výši přes 60 mil. Kč.

9.12.2019 - Správa KRNAP letos zpracovala 52 000 m3 kůrovcem napadeného dřeva
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Situace s přemnožením lýkožrouta smrkového není v českých lesích jednoduchá. Nejinak je tomu i v lesích na území Krkonošského národního parku. Letos jsme byli nuceni zpracovat rekordní objem kůrovcem napadeného dřeva – více než 52 000 m3. Díky maximálnímu nasazení krkonošských lesníků se však daří masivní šíření kůrovce brzdit.

9.12.2019 - Nevládní organizace v Česku, Polsku a Maďarsku vyzývají své premiéry, aby podpořili cíl EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050
PRAHA/VARŠAVA/BUDAPEŠŤ (Klimatická koalice) - Premiéři Česka, Polska a Maďarska mají v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů svých zemí povinnost během nejbližšího jednání Evropské rady podpořit cíl Evropské unie dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Středo- a východoevropské nevládní organizace vyzývají náš region k společnému přijetí nutných kroků směrem k bezemisní ekonomice a k dosažení dalších výhod vyplývajících z mezinárodní spolupráce.

9.12.2019 - Soutěž ve sběru elektrozařízení ovládly obce Dobšice, Modřice a Žabovřesky
Brno (Asekol) - Kdo v Jihomoravském kraji třídí nejlépe? Na konci listopadu proběhlo v Brně slavnostní vyhlášení dalšího ročníku sběrové soutěže obcí a měst Jihomoravského kraje s názvem ,,My třídíme nejlépe“.

6.12.2019 - Stávkující středoškoláci se setkali s premiérem a ministry. Se závěry nejsou spokojeni, budou pokračovat ve stávkách
PRAHA (Fridays for Future) - Zástupci hnutí Fridays For Future se dnes setkali s premiérem Andrejem Babišem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem. Středoškoláci, kteří již několik měsíců stávkují za klima, se s premiérem bavili o možných řešeních klimatické krize. Stalo se tak na jejich žádost. Tu vznesli po minulém pátku, kdy Andrej Babiš zkritizoval středoškoláky za to, že s ním nechtějí jednat. Zástupci středoškoláků však tuto kritiku odmítli. "S politiky se setkat neodmítáme, avšak většina dosavadních schůzek byla inciována ze strany politiků. Sešli jsme se tak například s paní ministryní Maláčovou, nebo s paní poslankyní Balcarovou. Kritika Andreje Babiše nebyl pravdivá, a tak jsme jako důkaz opaku pana premiéra kontaktovali," řekl Petr Doubravský z hnutí Fridays For Future.

6.12.2019 - Vlastníci lesů, lesníci a vědci píší ministrovi životního prostředí
PRAHA (SVOL) - Otevřeným dopisem určeným pro ministra životního prostředí Richarda Brabce reaguje SVOL společně s významnými lesnickými institucemi na aktivity Hnutí Duha.

6.12.2019 - Zpráva o životním prostředí: Vzrostlo množství odpadu. Na skládkách ho skončilo loni už 2,7 milionu tun. V pondělí projedná vláda nový odpadový zákon
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vláda má v pondělí 9. prosince projednat Zprávu o životním prostředí za rok 2018 [1] a znovu také zákony o odpadech a obalech. Zpráva o životním prostředí konstatuje, že vláda v řešení odpadové problematiky selhává. V roce 2018 vzrostlo množství komunálních odpadů o 1,6 % na 5,8 milionů tun, z toho 46 % (2,7 milionů tun) skončilo na skládkách. Materiálově bylo využito 38,6 % [2]. Podle Zprávy vyprodukujeme 544,1 kg na obyvatele a patříme tedy v EU mezi nejhorší země [3]. Roste i celkové množství obalů, které ve stále větším množství končí kvůli děravé legislativě na skládkách.

6.12.2019 - Společensky odpovědnou firmou v oblasti životního prostředí se v celoevropské soutěži European Business Awards stala česká společnost JRK
Praha (www.meneodpadu.cz ) - Největší tuzemská firma, která působí jako komplexní partner pro odpadové hospodářství obcí a měst – společnost JRK, zvítězila v prestižní soutěži European Business Awards. Firma uspěla v kategorii The Social Responsibility and Environmental Awareness (Společenská odpovědnost a zlepšování environmentálního povědomí) a stala se národním šampiónem soutěže. Vyhlášení proběhlo 4. prosince během slavnostního ceremoniálu ve Varšavě.

5.12.2019 - Téměř čtvrtina vytipovaných aut nesplnila emise, ukázalo pilotní měření emisí na silnicích
PRAHA (MŽP ČR a MD ČR) - Pilotní kontroly mobilního měření provedené experty Centra služeb pro silniční dopravu přímo na silnicích ukázaly, že každé čtrnácté auto neplní zákonné limity pro emise škodlivých látek. Tzv. mobilní expertní jednotka zkontrolovala během tří měsíců 444 vozidel, z nichž vytipovala 141, u kterých změřila emise. Z nich 33, tedy celkově přes 7 % ze všech kontrolovaných vozidel, nebylo technicky způsobilých k provozu. Nejčastějšími prohřešky byl špatný stav výfukového vedení nebo kouřivost motoru, která ukazuje na nedostatečnou údržbu vozidel se spalovacím motorem.

5.12.2019 - Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Návrhy lidovců neprošly
PRAHA (KDU-ČSL) - Vláda s komunisty i s SPD odmítla podpořit jakýkoli návrh opozice. Máme rozpočet spotřeby nikoli budoucnosti, bez vize. Rozpočet, který není přívětivý k rodinám, komentoval po schválení rozpočtu Sněmovnou předseda lidovců Marek Výborný.

5.12.2019 - Opravy železničních tratí v Libereckém kraji zlepšují kvalitu cestování
TANVALD (Liberecký kraj) - V pondělí 2. prosince proběhlo ve stanici Tanvald oficiální otevření železniční trati 035 z Železného Brodu do Tanvaldu, na které probíhala od počátku září rozsáhlá oprava.

5.12.2019 - Strach z douglasky v našich lesích? Zbytečná hysterie a záměrná manipulace
OPOČNO (VÚLHM, v.v.i.) - Hnutí Duha opět účelově mate laickou veřejnost, a to svým prohlášením o nebezpečnosti využití douglasky tisolisté v našich lesích. Na základě pouze několika bez kontextu a účelově vybraných publikací prohlašuje tuto dřevinu za druh ohrožující samu podstatu funkčního lesního ekosystému v našich podmínkách. Za posledních deset let v našich lesích přibývá porostů s douglaskou v průměru 120 ha ročně. I kdybychom toto tempo hypoteticky zpětinásobili a používali douglasku při obnově lesa na 600 ha ročně, dostali bychom se k zastoupení jaké má v Německu (2 %, bez problémů s biodiverzitou, invazivností apod.) za 76 let.

5.12.2019 - Nové cesty české energetiky
Praha (Zvonečník, z.s.) - Dne 26. listopadu 2019 uspořádal Zvonečník v Lidovém domě debatu "Nové cesty české energetiky". Debata přinesla čtyři důležité závěry.

4.12.2019 - Novinky v jízdním řádu 2020 v Karlovarském kraji
KARLOVY VARY (České dráhy) - V neděli 15. prosince 2019 začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. Regionální doprava je v Karlovarském kraji realizována na základě objednávky krajského úřadu, dálkové vlaky objednává v celé České republice ministerstvo dopravy. Rozsah regionální dopravy, kterou České dráhy zajistí na základě nové smlouvy s Karlovarským krajem, zůstane na obdobné úrovni jako v současném jízdním řádu. Novinkou v dálkové dopravě jsou nové ranní rychlíky z Chebu přes Karlovy Vary do Prahy a v opačném směru z Ústí nad Labem do Chebu.

4.12.2019 - Staré oblečení: textilní odpad nebo pro jiného poklad?
PRAHA (Zajímej.se) - Textil. Materiál, který je přítomen během téměř každého okamžiku v našich životech, nás doprovází od kolébky po hrob. Současný lineární systém nakládání s textilem ale dozrál do fáze, kdy je nevyhnutelná změna. Proč?

4.12.2019 - Školy a domovy pro seniory sklízely dýně a cukety na pražských polích
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha je obklopena prstencem lánů, které postupně procházejí změnami, aby hospodaření na nich bylo šetrnější k životnímu prostředí. Město má ve své správě přibližně 1 650 hektarů zemědělské půdy. V současné době jsou velké lány rozčleňovány na menší políčka, tvoří se také nové meze, remízky, polní cesty, vysazují aleje a mění osevní postupy. Novinkou letošního roku je zapojení škol a dalších zařízení do sklizně vypěstovaných plodin.

4.12.2019 - Náměstek Červíček: Změnami jízdních řádů vycházíme vstříc požadavkům starostů a cestujících
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - V neděli 15. 12. 2019 začnou platit nové jízdní řády vlaků i autobusů. Cestující se mohou těšit na nové přímé spoje a lepší návaznosti i na rozšíření přeshraničního spojení do Polska.

4.12.2019 - Invazní novelu ano, ale ne invazním druhům na ruku
PRAHA (Zvonečník, z.s.) - Ministr životního prostředí Richard Brabec předložil Legislativní radě vlády v říjnu 2019 takzvanou "invazní novelu" spojenou hlavně se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Zvonečník žádá podobně jako řada dalších ekologických organizací stažení této novely z jednání vlády a úpravy, aby novelizace nevzala státní ochraně přírody a krajiny možnost zasáhnout v případě nevhodného nebo nadměrného vysazování nepůvodních druhů (řešeno je takové prolomení u douglasky v lesích a cizokrajných ryb v našich vodách) a aby se zachoval současný způsob ochrany zeleně ve městech.

3.12.2019 - První nosorožci ze Dvora Králové byli ve Rwandě vypuštěni do volné přírody
KIGALI/DVŮR KRÁLOVÉ (Safari Park Dvůr Králové) - V průběhu uplynulých týdnů byli do volné přírody vypuštěni tři z pěti kriticky ohrožených nosorožců černých, kteří byli v červnu převezeni ze Safari Parku Dvůr Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Zbylé dva tento krok čeká v blízké budoucnosti.

3.12.2019 - Novinky v jízdním řádu 2020 v Plzeňském kraji
PLZEŇ (České dráhy) - V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. V Plzeňském kraji je připravován ve spolupráci s organizátorem a koordinátorem veřejné dopravy POVED. Jízdní řád zahrnuje celkem 542 vlaků v působnosti Regionálního obchodního centra Plzeň, z toho jezdí v pracovních dnech 493 vlaků, o sobotách a nedělích 332 vlaků. Průměrně je vypravováno 447 vlaků denně. Regionální spoje ujedou 5,6 mil. vlakokilometrů, což představuje nárůst o 5,22 % ve srovnání se současným jízdním řádem.

3.12.2019 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2020 v Pardubickém kraji
PARDUBICE (České dráhy) - V neděli 15. prosince 2019 začne platit nový vlakový jízdní řád pro rok 2020. Rozsah regionální dopravy na linkách, které zajistí České dráhy na základě nové smlouvy s Pardubickým krajem, zůstane na obdobné úrovni jako ve stávajícím grafikonu. Větší rozsah dopravy objednal kraj v úseku Česká Třebová – Letovice.

3.12.2019 - FSC ČR vyhlašuje výsledky sedmého ročníku fotosoutěže „Není les jako les“!
BRNO (FSC ČR) - Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě blízkého lesního hospodaření a šetrné spotřeby výrobků ze dřeva pro ochranu lesů a jejich adaptaci na klimatické změny. Z téměř čtyř tisíc fotografií vybírala porota v letošním roce devět nejlepších snímků v celkem třech tematických kategoriích. Na autory vítězných fotografií čekají fotoaparáty Canon, fotopříslušenství Manfrotto a poukázky do obchodních domů IKEA v celkové hodnotě více než 80 000 Kč. Vítězné fotografie jsou uveřejněné na www.vyfotdrevo.cz.

3.12.2019 - Odborné organizace žádají ministra životního prostředí o změnu škodlivých návrhů v invazní novele
PRAHA (Hnutí DUHA) - “Pane ministře, přepracujte tzv. invazní novelu tak, abyste zajistil zachování pravomocí orgánů ochrany přírody na stávající úrovni a neumožnil přijetí změn, jež by znamenaly nekontrolovatelnou výsadbu douglasky tisolisté a kácení stromů ve městech, hromadné vypouštění nepůvodních druhů ryb a s tím spojená rizika pro naše životní prostředí.” Tak lze shrnout požadavky lidí, kteří za poslední týden napsali více než 200 dopisů ministru životního prostředí Richardu Brabcovi [1].

3.12.2019 - Opravili jsme další kilometry cest
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Letošní sezóna oprav komunikací vedoucích Krkonošským národním parkem je u konce. Opravili jsme 8 km turistických chodníků a 23 km cest. S podporou dotací Evropské unie tak pokračuje naše – již léta trvající úsilí – udržovat majetek státu v naší správě v dobrém technickém stavu. ddd

3.12.2019 - Jak hospodaří douglaska tisolistá s vodou
OPOČNO (VÚLHM, v.v.i.) - V poslední době se hodně mluví o douglasce tisolisté. Avšak jejímu vztahu k vodě nebyla zatím věnována v České republice větší pozornost. Vzhledem k diskusím o možnosti zvýšení zastoupení douglasky jako náhrady chřadnoucího smrku ztepilého mají ale informace o vodním režimu douglasky a porostních směsí s douglaskou mimořádný význam zejména kvůli klimatickým výkyvům hrozícím povodněmi a suchem.

3.12.2019 - Mobilní aplikace PID Lítačka nově s dlouhodobými časovými kupóny
PRAHA (Hl. město Praha) - V Praze a ve Středočeském kraji se mohou od pondělí 2. prosince 2019 cestující odbavit také prostřednictvím mobilního telefonu. Nová aktualizace mobilní aplikace PID Lítačka, která byla vydána v pilotním provozu, umožňuje cestujícím převést si zakoupené dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace a cestovat v rámci Pražské integrované dopravy jen s mobilním telefonem.

2.12.2019 - Klimatická koalice přijímá výzvu Andreje Babiše k diskuzi
PRAHA (Klimatická koalice) - 2. 12. 2019 Klimatická koalice přijímá nabídku premiéra Andreje Babiše k diskusi o české klimatické politice. S premiérem a odpovědnými resortními ministry jsou její zástupkyně a zástupci připraveni jednat, cílem však musí být dostat českou ekonomiku a energetiku do souladu s Pařížskou dohodou o omezení emisí skleníkových plynů.

2.12.2019 - Změna klimatu loni zasáhla ČR opět o něco více a snižování emisí se zaseklo, říká vládní zpráva. Vládní PR o klimatu je v rozporu s oficiální zprávou
PRAHA (Hnutí DUHA) - Minulý rok byla průměrná teplota v ČR již o 1,7 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981-2010. Léto bylo loni nejteplejší od roku 1961 a sucho bylo extrémní - tak popisuje tuzemské dopady změny klimatu Zpráva o životním prostředí v ČR 2018, kterou připravilo Ministerstvo životního prostředí pro vládu [1]. Zpráva dále uvádí, že posledních pět let neklesají tuzemské emise skleníkových plynů a stejně tak stagnuje výroba elektřiny z čistých domácích obnovitelných zdrojů.

2.12.2019 - TIBETSKÁ TSAMPA v OSTRAVĚ
OSTRAVA (MOST ProTibet, o.p.s.) - Most mezi národy: Češi pomáhají Tibeťanům a zároveň se nechávají inspirovat jejich staletými zkušenostmi.

2.12.2019 - Nechceme být za „Plýtváky“. Ani o Vánocích
PRAHA (Ecobat) - Podle průzkumu neziskové společnosti ECOBAT se přes 58 % Čechů snaží dlouhodobě neplýtvat potravinami, a dalších 35 % si začalo více hlídat, zda jídlo nevyhazuje zbytečně v posledních dvou letech. Stále více Čechů nechce plýtvat potravinami ani o Vánocích. Nakupují uvážlivěji, více si hlídají termín spotřeby a včas potraviny zužitkují, přebytky darují, nabídnou charitě, potravinovým bankám a podobným institucím.

2.12.2019 - ŠKOLÁCI A STUDENTI BYLI ODMĚNĚNI ZA SBĚR VYSLOUŽILÉHO ELEKTRA
OSTRAVA (Asekol) - Deset škol z Moravskoslezského kraje dnes v Ostravě převzalo ocenění za sběr elektrospotřebičů a za aktivitu při plnění osvětových úkolů. V absolutním pořadí byla ve sběru nejúspěšnější Základní a Mateřská škola Hlavnice, kde od ledna do října v přepočtu na žáka odevzdali 25,8 kg elektrospotřebičů. V kategorii velkých škol nad 300 žáků zvítězila Základní škola a gymnázium Vítkov. Skokanem roku s největším meziročním nárůstem byla vyhlášena Základní škola Opava – Kylešovice.

29.11.2019 - Studenti stávkovali na pražském Klárově za řešení klimatických otázek. Klimatickou krizi je potřeba řešit tady a teď, nestrkejte hlavu do písku, vzkazují politikům
PRAHA (Fridays for Future) - Dnes dopoledne se uskutečnila další studentská stávka za klima v České Republice. Stovky studentů stávkovaly ve více než deseti městech napříč republikou. Stávky v České republice probíhají od letošního března. Studentské stávky v loňském roce zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg, jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

29.11.2019 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2020 v Olomouckém kraji
OLOMOUC (České dráhy) - V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. Regionální vlaky objednané Olomouckým krajem ujedou v roce 2020 přibližně 6,3 mil. vlakokilometrů. Navýšení rozsahu regionální vlakové dopravy o přibližně 5 % souvisí s uzavřením nových smluv o zajištění veřejné železniční regionální dopravy. Nový grafikon bude platit až do 12. prosince 2020.

29.11.2019 - Europoslanci za KDU-ČSL podpořili novou Komisi
ŠTRASBURK (KDU-ČSL) - Evropský parlament vyslovil důvěru Komisi vedené Ursulou von der Leyen. Může začít pracovat od 1. prosince. Finální hlasování bylo 27. listopadu na plénu ve Štrasburku.

29.11.2019 - OSN, Evropský parlament, ekologické organizace a sílící hlas veřejnosti vyzývají politiky k rychlejšímu snižování emisí skleníkových plynů. V pondělí začne výroční konference OSN o změně klimatu v Madridu
PRAHA (Klimatická koalice) - O krocích nutných k dosažení nízkouhlíkové ekonomiky a k odvrácení klimatického rozvratu ohrožujícího bezpečný život na Zemi budou politické špičky jednat na konferenci COP25, která se koná v Madridu ve dnech 2. – 13. prosince. Jednat se bude také o pravidlech pro mezinárodní obchodování s emisemi, která se nepodařilo dohodnout na loňském summitu v polských Katovicích. Dalším tématem konference je nástroj pro odškodnění ztrát a škod, s nimiž se musejí vyrovnávat nejchudší země vlivem dopadů změny klimatu.[i]

29.11.2019 - Pomoc pro vlastníky lesů postižených kůrovcovou kalamitou: Ministerstvo zemědělství jim dá 2,5 miliardy korun na nové zalesnění a péči o lesy
PRAHA (MZe ČR) - Celkem 2,5 miliardy korun dostanou letos a v příštím roce od Ministerstva zemědělství (MZe) nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Peníze jim umožní zalesnit holiny, pečovat o les, zajistit jeho druhovou pestrost i ochranu před škůdci. Žádosti o podporu se začínají přijímat dnešním dnem.

29.11.2019 - Kvalitnější design a kontrola nad reklamou. Praha testuje vlastní zastávku až do jara na Palackého náměstí
PRAHA (Hl. město Praha) - Do jara příštího roku bude na Palackého náměstí umístěn testovací prototyp zastávkového přístřešku MHD se zábradlím. Návrh vzešel ze soutěže, kterou uspořádal Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) v loňském roce. Testovací období má zjistit funkčnost a design nové zastávky, jejíž cena v sériové výrobě nepřesáhne 200 000 Kč. Příští rok pak bude vypsáno veřejné výběrové řízení na nového dodavatele a správce tohoto městského mobiliáře. Díky tomu bude mít město plnou kontrolu nad reklamou v přístřešcích a nad příjmy z ní plynoucí.

29.11.2019 - EP vyhlásil stav klimatické a environmentální nouze
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament se na čtvrtečním jednání rozhodl vyhlásit stav klimatické a environmentální nouze. Pro hlasoval i náš zástupce v EP Stanislav Polčák.

28.11.2019 - Netuší co, do kdy a kde na to vezme. Řešit má obsah, ne obal, kritizují Piráti premiéra za národní investiční plán
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti získali pracovní verzi Národního investičního plánu. K dokumentu, který vláda připravuje skrytě a premiér jej slibuje již rok, mají Piráti řadu výhrad a připomínek. Ty dnes formulovali během pravidelných čtvrtečních interpelací, kdy premiéra interpeloval šéf poslanců Jakub Michálek a poslanec Lukáš Kolářík. Ve stejné věci se na příslušné ministry obrací i poslanec Mikuláš Ferjenčík či Ondřej Profant. Premiéra Andreje Babiše žádají o úpravu dokumentu a chtějí, aby premiér představil plán na schůzi Poslanecké sněmovny v prosinci.

28.11.2019 - Nová Evropská komise: Federace EUROPARC je připravena pomoci (The new EU Commission. EUROPARC Federation is ready to serve!)
REGENSBURG/GENK (The EUROPARC Federation) - Yesterday, 27th of November, the European Parliament has elected the new European Commission for the next 5 years, led by Ursula von der Leyen. Read here how the new commissioners are willing to make it the “greenest EU Commission Europe has ever seen”.

28.11.2019 - Evropský parlament vyhlásil stav klimatické nouze (The European Parliament declares climate emergency )
BRUSEL/ŠTRASBURK (Evropský parlament) - EU should commit to net-zero greenhouse gas emissions by 2050 at the UN Conference, says Parliament.

28.11.2019 - Územní řízení pro D52 z Pohořelic do Nové Vsi je zastaveno
(Děti Země) - Po dvanácti letech došla stavebnímu úřadu trpělivost. Stavební úřad v Pohořelicích svým usnesením ze dne 6. listopadu 2019 zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic ČR o přerušení územního řízení pro úsek dálnice D52 Pohořelice – Nová Ves do 30. června 2020, neboť podle něho bylo od roku 2014, kdy došlo k prvnímu přerušení řízení, dost času, aby investor svou žádost z května 2007 řádně doplnil.

28.11.2019 - Konec stěhování Evropského parlamentu? Europarlament schválil naši výzvu
ŠTRASBURK (ODS) - ​​​​​​​Evropský parlament dnes vyhlásil klimatickou nouzi v celé Evropské unii. Podle europoslanců ODS nemá takový krok žádnou oporu v unijním právu. Do rezoluce ale prosadili výzvu, aby se členské státy dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.

28.11.2019 - Vlasta se vrátila z nemocnice, sama se o sebe nepostará. Co teď?
PRAHA (Institut sociální práce, z.s.) - Vlasta se po mozkové příhodě vrátila z nemocnice závislá na péči druhých. Syn Honza, který má náročnou práci a velkou rodinu, si kvůli tomu vzal dva týdny dovolené, ale teď už musí zpátky do zaměstnání… Stojí před rozhodnutím, co s maminkou dál? Jak se o ni zvládne postarat, když zároveň musí pracovat, starat se o dvě dospívající děti? Podobné otázky si kladou mnozí z nás, když náhle onemocní někdo v rodině, utrpí těžký úraz, nebo stárnoucí rodiče ztrácejí soběstačnost. Někdy v situaci, kdy jsou na pokraji sil, náročnou péči doma už nezvládají a pomýšlí na péči ústavní, např. domov pro seniory.

28.11.2019 - Ukončíme nekalé praktiky podomních prodejců energie
PRAHA (STAN) - V České republice se množí případy, kdy občané naletěli prodejcům energie a uzavřeli s nimi nevýhodné smlouvy.

28.11.2019 - Vítězem soutěže Komunální projekt roku 2019 je proměna odpadového hospodářství obce Lipová-lázně
Praha (chytreodpady.cz ) - V celostátní soutěži o nejlepší realizovaný projekt v odpadovém hospodářství na úrovni územní samosprávy – Komunální projekt roku 2019 uspěla obec Lipová-lázně. Projekt adresného sledování nádob na směsný komunální odpad a bioodpad byl vyhodnocený jako nejúspěšnější a inspirující pro ostatní obce.

28.11.2019 - Krutáková: Přednost má mít ochrana vod před splavněním
PRAHA (STAN) - Sněmovnou prošel ve zrychleném legislativním procesu, tzn. "devadesátce" návrh zákona z pera poslankyně Jany Krutákové (STAN), kterým se vyjímá řeka Berounka z vodních cest určených pro splavnění.

28.11.2019 - V Praze se letos vysadilo téměř 187 tisíc nových stromů
PRAHA (Hl. město Praha) - V sadu Třešňovka na Jarově se včera uskutečnil letošní poslední Sázecí den organizovaný hlavním městem Prahou. Celkem zde bylo za účasti pražského primátora Zdeňka Hřiba vysázeno 50 nových stromů. Z iniciativy hlavního města tak v roce 2019 v souladu s Akčním plánem výsadby stromů v Praze přibylo celkem 186 699 nových stromů. Další stromy pak zasadily městské části a další organizace.

27.11.2019 - Pozměňovací návrhy lidovců ke státnímu rozpočtu se týkají především sociálních služeb, školství, zdravotnictví a zemědělství
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci podají několik pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu na příští rok. Nedostatek financí spatřují především v oblastech sociálních služeb, zemědělství, školství a zdravotnictví. „Nejsme schopni parametricky měnit státní rozpočet, ale chceme těmito pozměňovacími návrhy ukázat, že jsou priority, za kterými by měli státní nejen křesťanští demokraté a lidovci, ale i celá Česká republika,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že státní rozpočet má být ambicióznější a také přívětivější k rodinám.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 828 | Další
9.12.2019 - Česko čeká velká odpadková revoluce, vláda dnes schválila novou odpadovou legislativu
PRAHA (MŽP ČR) - Vláda dnes schválila soubor nové odpadové legislativy čítající nový zákon o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností, novelu zákona o obalech a tzv. změnový zákon. Nová legislativa přinese do Česka celoevropský trend zvyšování recyklace komunálního odpadu a Česko tak konečně vykročí na cestu k oběhovému hospodářství.

9.12.2019 - Skandál: Vláda odmítla kompostovat bioodpad, místo toho se bude dál skládkovat až do roku 2030. V EU je to zakázáno už 20 let
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vláda dnes schválila a k diskusi do Poslanecké sněmovny poslala dlouho připravovaný návrh nového zákona o odpadech. Nová legislativa by podle celoevropské shody měla zajistit, aby evropské země používaly odpady především jako druhotné suroviny. Vláda však navrhuje zahrabávat na skládky snadno kompostovatelné odpady ještě dalších deset let. V celé Evropské unii je přitom již 20 let zakázáno ukládat na skládky odpady bez předchozí úpravy a Česko za to hrozí každý rok sankce ve výši přes 60 mil. Kč.

9.12.2019 - Správa KRNAP letos zpracovala 52 000 m3 kůrovcem napadeného dřeva
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Situace s přemnožením lýkožrouta smrkového není v českých lesích jednoduchá. Nejinak je tomu i v lesích na území Krkonošského národního parku. Letos jsme byli nuceni zpracovat rekordní objem kůrovcem napadeného dřeva – více než 52 000 m3. Díky maximálnímu nasazení krkonošských lesníků se však daří masivní šíření kůrovce brzdit.

9.12.2019 - Nevládní organizace v Česku, Polsku a Maďarsku vyzývají své premiéry, aby podpořili cíl EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050
PRAHA/VARŠAVA/BUDAPEŠŤ (Klimatická koalice) - Premiéři Česka, Polska a Maďarska mají v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů svých zemí povinnost během nejbližšího jednání Evropské rady podpořit cíl Evropské unie dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Středo- a východoevropské nevládní organizace vyzývají náš region k společnému přijetí nutných kroků směrem k bezemisní ekonomice a k dosažení dalších výhod vyplývajících z mezinárodní spolupráce.

9.12.2019 - Soutěž ve sběru elektrozařízení ovládly obce Dobšice, Modřice a Žabovřesky
Brno (Asekol) - Kdo v Jihomoravském kraji třídí nejlépe? Na konci listopadu proběhlo v Brně slavnostní vyhlášení dalšího ročníku sběrové soutěže obcí a měst Jihomoravského kraje s názvem ,,My třídíme nejlépe“.

6.12.2019 - Stávkující středoškoláci se setkali s premiérem a ministry. Se závěry nejsou spokojeni, budou pokračovat ve stávkách
PRAHA (Fridays for Future) - Zástupci hnutí Fridays For Future se dnes setkali s premiérem Andrejem Babišem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem. Středoškoláci, kteří již několik měsíců stávkují za klima, se s premiérem bavili o možných řešeních klimatické krize. Stalo se tak na jejich žádost. Tu vznesli po minulém pátku, kdy Andrej Babiš zkritizoval středoškoláky za to, že s ním nechtějí jednat. Zástupci středoškoláků však tuto kritiku odmítli. "S politiky se setkat neodmítáme, avšak většina dosavadních schůzek byla inciována ze strany politiků. Sešli jsme se tak například s paní ministryní Maláčovou, nebo s paní poslankyní Balcarovou. Kritika Andreje Babiše nebyl pravdivá, a tak jsme jako důkaz opaku pana premiéra kontaktovali," řekl Petr Doubravský z hnutí Fridays For Future.

6.12.2019 - Vlastníci lesů, lesníci a vědci píší ministrovi životního prostředí
PRAHA (SVOL) - Otevřeným dopisem určeným pro ministra životního prostředí Richarda Brabce reaguje SVOL společně s významnými lesnickými institucemi na aktivity Hnutí Duha.

6.12.2019 - Zpráva o životním prostředí: Vzrostlo množství odpadu. Na skládkách ho skončilo loni už 2,7 milionu tun. V pondělí projedná vláda nový odpadový zákon
PRAHA (Hnutí DUHA) - Vláda má v pondělí 9. prosince projednat Zprávu o životním prostředí za rok 2018 [1] a znovu také zákony o odpadech a obalech. Zpráva o životním prostředí konstatuje, že vláda v řešení odpadové problematiky selhává. V roce 2018 vzrostlo množství komunálních odpadů o 1,6 % na 5,8 milionů tun, z toho 46 % (2,7 milionů tun) skončilo na skládkách. Materiálově bylo využito 38,6 % [2]. Podle Zprávy vyprodukujeme 544,1 kg na obyvatele a patříme tedy v EU mezi nejhorší země [3]. Roste i celkové množství obalů, které ve stále větším množství končí kvůli děravé legislativě na skládkách.

6.12.2019 - Společensky odpovědnou firmou v oblasti životního prostředí se v celoevropské soutěži European Business Awards stala česká společnost JRK
Praha (www.meneodpadu.cz ) - Největší tuzemská firma, která působí jako komplexní partner pro odpadové hospodářství obcí a měst – společnost JRK, zvítězila v prestižní soutěži European Business Awards. Firma uspěla v kategorii The Social Responsibility and Environmental Awareness (Společenská odpovědnost a zlepšování environmentálního povědomí) a stala se národním šampiónem soutěže. Vyhlášení proběhlo 4. prosince během slavnostního ceremoniálu ve Varšavě.

5.12.2019 - Téměř čtvrtina vytipovaných aut nesplnila emise, ukázalo pilotní měření emisí na silnicích
PRAHA (MŽP ČR a MD ČR) - Pilotní kontroly mobilního měření provedené experty Centra služeb pro silniční dopravu přímo na silnicích ukázaly, že každé čtrnácté auto neplní zákonné limity pro emise škodlivých látek. Tzv. mobilní expertní jednotka zkontrolovala během tří měsíců 444 vozidel, z nichž vytipovala 141, u kterých změřila emise. Z nich 33, tedy celkově přes 7 % ze všech kontrolovaných vozidel, nebylo technicky způsobilých k provozu. Nejčastějšími prohřešky byl špatný stav výfukového vedení nebo kouřivost motoru, která ukazuje na nedostatečnou údržbu vozidel se spalovacím motorem.

5.12.2019 - Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Návrhy lidovců neprošly
PRAHA (KDU-ČSL) - Vláda s komunisty i s SPD odmítla podpořit jakýkoli návrh opozice. Máme rozpočet spotřeby nikoli budoucnosti, bez vize. Rozpočet, který není přívětivý k rodinám, komentoval po schválení rozpočtu Sněmovnou předseda lidovců Marek Výborný.

5.12.2019 - Opravy železničních tratí v Libereckém kraji zlepšují kvalitu cestování
TANVALD (Liberecký kraj) - V pondělí 2. prosince proběhlo ve stanici Tanvald oficiální otevření železniční trati 035 z Železného Brodu do Tanvaldu, na které probíhala od počátku září rozsáhlá oprava.

5.12.2019 - Strach z douglasky v našich lesích? Zbytečná hysterie a záměrná manipulace
OPOČNO (VÚLHM, v.v.i.) - Hnutí Duha opět účelově mate laickou veřejnost, a to svým prohlášením o nebezpečnosti využití douglasky tisolisté v našich lesích. Na základě pouze několika bez kontextu a účelově vybraných publikací prohlašuje tuto dřevinu za druh ohrožující samu podstatu funkčního lesního ekosystému v našich podmínkách. Za posledních deset let v našich lesích přibývá porostů s douglaskou v průměru 120 ha ročně. I kdybychom toto tempo hypoteticky zpětinásobili a používali douglasku při obnově lesa na 600 ha ročně, dostali bychom se k zastoupení jaké má v Německu (2 %, bez problémů s biodiverzitou, invazivností apod.) za 76 let.

5.12.2019 - Nové cesty české energetiky
Praha (Zvonečník, z.s.) - Dne 26. listopadu 2019 uspořádal Zvonečník v Lidovém domě debatu "Nové cesty české energetiky". Debata přinesla čtyři důležité závěry.

4.12.2019 - Novinky v jízdním řádu 2020 v Karlovarském kraji
KARLOVY VARY (České dráhy) - V neděli 15. prosince 2019 začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. Regionální doprava je v Karlovarském kraji realizována na základě objednávky krajského úřadu, dálkové vlaky objednává v celé České republice ministerstvo dopravy. Rozsah regionální dopravy, kterou České dráhy zajistí na základě nové smlouvy s Karlovarským krajem, zůstane na obdobné úrovni jako v současném jízdním řádu. Novinkou v dálkové dopravě jsou nové ranní rychlíky z Chebu přes Karlovy Vary do Prahy a v opačném směru z Ústí nad Labem do Chebu.

4.12.2019 - Staré oblečení: textilní odpad nebo pro jiného poklad?
PRAHA (Zajímej.se) - Textil. Materiál, který je přítomen během téměř každého okamžiku v našich životech, nás doprovází od kolébky po hrob. Současný lineární systém nakládání s textilem ale dozrál do fáze, kdy je nevyhnutelná změna. Proč?

4.12.2019 - Školy a domovy pro seniory sklízely dýně a cukety na pražských polích
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha je obklopena prstencem lánů, které postupně procházejí změnami, aby hospodaření na nich bylo šetrnější k životnímu prostředí. Město má ve své správě přibližně 1 650 hektarů zemědělské půdy. V současné době jsou velké lány rozčleňovány na menší políčka, tvoří se také nové meze, remízky, polní cesty, vysazují aleje a mění osevní postupy. Novinkou letošního roku je zapojení škol a dalších zařízení do sklizně vypěstovaných plodin.

4.12.2019 - Náměstek Červíček: Změnami jízdních řádů vycházíme vstříc požadavkům starostů a cestujících
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - V neděli 15. 12. 2019 začnou platit nové jízdní řády vlaků i autobusů. Cestující se mohou těšit na nové přímé spoje a lepší návaznosti i na rozšíření přeshraničního spojení do Polska.

4.12.2019 - Invazní novelu ano, ale ne invazním druhům na ruku
PRAHA (Zvonečník, z.s.) - Ministr životního prostředí Richard Brabec předložil Legislativní radě vlády v říjnu 2019 takzvanou "invazní novelu" spojenou hlavně se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Zvonečník žádá podobně jako řada dalších ekologických organizací stažení této novely z jednání vlády a úpravy, aby novelizace nevzala státní ochraně přírody a krajiny možnost zasáhnout v případě nevhodného nebo nadměrného vysazování nepůvodních druhů (řešeno je takové prolomení u douglasky v lesích a cizokrajných ryb v našich vodách) a aby se zachoval současný způsob ochrany zeleně ve městech.

3.12.2019 - První nosorožci ze Dvora Králové byli ve Rwandě vypuštěni do volné přírody
KIGALI/DVŮR KRÁLOVÉ (Safari Park Dvůr Králové) - V průběhu uplynulých týdnů byli do volné přírody vypuštěni tři z pěti kriticky ohrožených nosorožců černých, kteří byli v červnu převezeni ze Safari Parku Dvůr Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Zbylé dva tento krok čeká v blízké budoucnosti.

3.12.2019 - Novinky v jízdním řádu 2020 v Plzeňském kraji
PLZEŇ (České dráhy) - V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. V Plzeňském kraji je připravován ve spolupráci s organizátorem a koordinátorem veřejné dopravy POVED. Jízdní řád zahrnuje celkem 542 vlaků v působnosti Regionálního obchodního centra Plzeň, z toho jezdí v pracovních dnech 493 vlaků, o sobotách a nedělích 332 vlaků. Průměrně je vypravováno 447 vlaků denně. Regionální spoje ujedou 5,6 mil. vlakokilometrů, což představuje nárůst o 5,22 % ve srovnání se současným jízdním řádem.

3.12.2019 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2020 v Pardubickém kraji
PARDUBICE (České dráhy) - V neděli 15. prosince 2019 začne platit nový vlakový jízdní řád pro rok 2020. Rozsah regionální dopravy na linkách, které zajistí České dráhy na základě nové smlouvy s Pardubickým krajem, zůstane na obdobné úrovni jako ve stávajícím grafikonu. Větší rozsah dopravy objednal kraj v úseku Česká Třebová – Letovice.

3.12.2019 - FSC ČR vyhlašuje výsledky sedmého ročníku fotosoutěže „Není les jako les“!
BRNO (FSC ČR) - Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě blízkého lesního hospodaření a šetrné spotřeby výrobků ze dřeva pro ochranu lesů a jejich adaptaci na klimatické změny. Z téměř čtyř tisíc fotografií vybírala porota v letošním roce devět nejlepších snímků v celkem třech tematických kategoriích. Na autory vítězných fotografií čekají fotoaparáty Canon, fotopříslušenství Manfrotto a poukázky do obchodních domů IKEA v celkové hodnotě více než 80 000 Kč. Vítězné fotografie jsou uveřejněné na www.vyfotdrevo.cz.

3.12.2019 - Odborné organizace žádají ministra životního prostředí o změnu škodlivých návrhů v invazní novele
PRAHA (Hnutí DUHA) - “Pane ministře, přepracujte tzv. invazní novelu tak, abyste zajistil zachování pravomocí orgánů ochrany přírody na stávající úrovni a neumožnil přijetí změn, jež by znamenaly nekontrolovatelnou výsadbu douglasky tisolisté a kácení stromů ve městech, hromadné vypouštění nepůvodních druhů ryb a s tím spojená rizika pro naše životní prostředí.” Tak lze shrnout požadavky lidí, kteří za poslední týden napsali více než 200 dopisů ministru životního prostředí Richardu Brabcovi [1].

3.12.2019 - Opravili jsme další kilometry cest
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Letošní sezóna oprav komunikací vedoucích Krkonošským národním parkem je u konce. Opravili jsme 8 km turistických chodníků a 23 km cest. S podporou dotací Evropské unie tak pokračuje naše – již léta trvající úsilí – udržovat majetek státu v naší správě v dobrém technickém stavu. ddd

3.12.2019 - Jak hospodaří douglaska tisolistá s vodou
OPOČNO (VÚLHM, v.v.i.) - V poslední době se hodně mluví o douglasce tisolisté. Avšak jejímu vztahu k vodě nebyla zatím věnována v České republice větší pozornost. Vzhledem k diskusím o možnosti zvýšení zastoupení douglasky jako náhrady chřadnoucího smrku ztepilého mají ale informace o vodním režimu douglasky a porostních směsí s douglaskou mimořádný význam zejména kvůli klimatickým výkyvům hrozícím povodněmi a suchem.

3.12.2019 - Mobilní aplikace PID Lítačka nově s dlouhodobými časovými kupóny
PRAHA (Hl. město Praha) - V Praze a ve Středočeském kraji se mohou od pondělí 2. prosince 2019 cestující odbavit také prostřednictvím mobilního telefonu. Nová aktualizace mobilní aplikace PID Lítačka, která byla vydána v pilotním provozu, umožňuje cestujícím převést si zakoupené dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace a cestovat v rámci Pražské integrované dopravy jen s mobilním telefonem.

2.12.2019 - Klimatická koalice přijímá výzvu Andreje Babiše k diskuzi
PRAHA (Klimatická koalice) - 2. 12. 2019 Klimatická koalice přijímá nabídku premiéra Andreje Babiše k diskusi o české klimatické politice. S premiérem a odpovědnými resortními ministry jsou její zástupkyně a zástupci připraveni jednat, cílem však musí být dostat českou ekonomiku a energetiku do souladu s Pařížskou dohodou o omezení emisí skleníkových plynů.

2.12.2019 - Změna klimatu loni zasáhla ČR opět o něco více a snižování emisí se zaseklo, říká vládní zpráva. Vládní PR o klimatu je v rozporu s oficiální zprávou
PRAHA (Hnutí DUHA) - Minulý rok byla průměrná teplota v ČR již o 1,7 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981-2010. Léto bylo loni nejteplejší od roku 1961 a sucho bylo extrémní - tak popisuje tuzemské dopady změny klimatu Zpráva o životním prostředí v ČR 2018, kterou připravilo Ministerstvo životního prostředí pro vládu [1]. Zpráva dále uvádí, že posledních pět let neklesají tuzemské emise skleníkových plynů a stejně tak stagnuje výroba elektřiny z čistých domácích obnovitelných zdrojů.

2.12.2019 - TIBETSKÁ TSAMPA v OSTRAVĚ
OSTRAVA (MOST ProTibet, o.p.s.) - Most mezi národy: Češi pomáhají Tibeťanům a zároveň se nechávají inspirovat jejich staletými zkušenostmi.

2.12.2019 - Nechceme být za „Plýtváky“. Ani o Vánocích
PRAHA (Ecobat) - Podle průzkumu neziskové společnosti ECOBAT se přes 58 % Čechů snaží dlouhodobě neplýtvat potravinami, a dalších 35 % si začalo více hlídat, zda jídlo nevyhazuje zbytečně v posledních dvou letech. Stále více Čechů nechce plýtvat potravinami ani o Vánocích. Nakupují uvážlivěji, více si hlídají termín spotřeby a včas potraviny zužitkují, přebytky darují, nabídnou charitě, potravinovým bankám a podobným institucím.

2.12.2019 - ŠKOLÁCI A STUDENTI BYLI ODMĚNĚNI ZA SBĚR VYSLOUŽILÉHO ELEKTRA
OSTRAVA (Asekol) - Deset škol z Moravskoslezského kraje dnes v Ostravě převzalo ocenění za sběr elektrospotřebičů a za aktivitu při plnění osvětových úkolů. V absolutním pořadí byla ve sběru nejúspěšnější Základní a Mateřská škola Hlavnice, kde od ledna do října v přepočtu na žáka odevzdali 25,8 kg elektrospotřebičů. V kategorii velkých škol nad 300 žáků zvítězila Základní škola a gymnázium Vítkov. Skokanem roku s největším meziročním nárůstem byla vyhlášena Základní škola Opava – Kylešovice.

29.11.2019 - Studenti stávkovali na pražském Klárově za řešení klimatických otázek. Klimatickou krizi je potřeba řešit tady a teď, nestrkejte hlavu do písku, vzkazují politikům
PRAHA (Fridays for Future) - Dnes dopoledne se uskutečnila další studentská stávka za klima v České Republice. Stovky studentů stávkovaly ve více než deseti městech napříč republikou. Stávky v České republice probíhají od letošního března. Studentské stávky v loňském roce zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg, jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

29.11.2019 - Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2020 v Olomouckém kraji
OLOMOUC (České dráhy) - V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. Regionální vlaky objednané Olomouckým krajem ujedou v roce 2020 přibližně 6,3 mil. vlakokilometrů. Navýšení rozsahu regionální vlakové dopravy o přibližně 5 % souvisí s uzavřením nových smluv o zajištění veřejné železniční regionální dopravy. Nový grafikon bude platit až do 12. prosince 2020.

29.11.2019 - Europoslanci za KDU-ČSL podpořili novou Komisi
ŠTRASBURK (KDU-ČSL) - Evropský parlament vyslovil důvěru Komisi vedené Ursulou von der Leyen. Může začít pracovat od 1. prosince. Finální hlasování bylo 27. listopadu na plénu ve Štrasburku.

29.11.2019 - OSN, Evropský parlament, ekologické organizace a sílící hlas veřejnosti vyzývají politiky k rychlejšímu snižování emisí skleníkových plynů. V pondělí začne výroční konference OSN o změně klimatu v Madridu
PRAHA (Klimatická koalice) - O krocích nutných k dosažení nízkouhlíkové ekonomiky a k odvrácení klimatického rozvratu ohrožujícího bezpečný život na Zemi budou politické špičky jednat na konferenci COP25, která se koná v Madridu ve dnech 2. – 13. prosince. Jednat se bude také o pravidlech pro mezinárodní obchodování s emisemi, která se nepodařilo dohodnout na loňském summitu v polských Katovicích. Dalším tématem konference je nástroj pro odškodnění ztrát a škod, s nimiž se musejí vyrovnávat nejchudší země vlivem dopadů změny klimatu.[i]

29.11.2019 - Pomoc pro vlastníky lesů postižených kůrovcovou kalamitou: Ministerstvo zemědělství jim dá 2,5 miliardy korun na nové zalesnění a péči o lesy
PRAHA (MZe ČR) - Celkem 2,5 miliardy korun dostanou letos a v příštím roce od Ministerstva zemědělství (MZe) nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Peníze jim umožní zalesnit holiny, pečovat o les, zajistit jeho druhovou pestrost i ochranu před škůdci. Žádosti o podporu se začínají přijímat dnešním dnem.

29.11.2019 - Kvalitnější design a kontrola nad reklamou. Praha testuje vlastní zastávku až do jara na Palackého náměstí
PRAHA (Hl. město Praha) - Do jara příštího roku bude na Palackého náměstí umístěn testovací prototyp zastávkového přístřešku MHD se zábradlím. Návrh vzešel ze soutěže, kterou uspořádal Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) v loňském roce. Testovací období má zjistit funkčnost a design nové zastávky, jejíž cena v sériové výrobě nepřesáhne 200 000 Kč. Příští rok pak bude vypsáno veřejné výběrové řízení na nového dodavatele a správce tohoto městského mobiliáře. Díky tomu bude mít město plnou kontrolu nad reklamou v přístřešcích a nad příjmy z ní plynoucí.

29.11.2019 - EP vyhlásil stav klimatické a environmentální nouze
BRUSEL (STAN) - Evropský parlament se na čtvrtečním jednání rozhodl vyhlásit stav klimatické a environmentální nouze. Pro hlasoval i náš zástupce v EP Stanislav Polčák.

28.11.2019 - Netuší co, do kdy a kde na to vezme. Řešit má obsah, ne obal, kritizují Piráti premiéra za národní investiční plán
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti získali pracovní verzi Národního investičního plánu. K dokumentu, který vláda připravuje skrytě a premiér jej slibuje již rok, mají Piráti řadu výhrad a připomínek. Ty dnes formulovali během pravidelných čtvrtečních interpelací, kdy premiéra interpeloval šéf poslanců Jakub Michálek a poslanec Lukáš Kolářík. Ve stejné věci se na příslušné ministry obrací i poslanec Mikuláš Ferjenčík či Ondřej Profant. Premiéra Andreje Babiše žádají o úpravu dokumentu a chtějí, aby premiér představil plán na schůzi Poslanecké sněmovny v prosinci.

28.11.2019 - Nová Evropská komise: Federace EUROPARC je připravena pomoci (The new EU Commission. EUROPARC Federation is ready to serve!)
REGENSBURG/GENK (The EUROPARC Federation) - Yesterday, 27th of November, the European Parliament has elected the new European Commission for the next 5 years, led by Ursula von der Leyen. Read here how the new commissioners are willing to make it the “greenest EU Commission Europe has ever seen”.

28.11.2019 - Evropský parlament vyhlásil stav klimatické nouze (The European Parliament declares climate emergency )
BRUSEL/ŠTRASBURK (Evropský parlament) - EU should commit to net-zero greenhouse gas emissions by 2050 at the UN Conference, says Parliament.

28.11.2019 - Územní řízení pro D52 z Pohořelic do Nové Vsi je zastaveno
(Děti Země) - Po dvanácti letech došla stavebnímu úřadu trpělivost. Stavební úřad v Pohořelicích svým usnesením ze dne 6. listopadu 2019 zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic ČR o přerušení územního řízení pro úsek dálnice D52 Pohořelice – Nová Ves do 30. června 2020, neboť podle něho bylo od roku 2014, kdy došlo k prvnímu přerušení řízení, dost času, aby investor svou žádost z května 2007 řádně doplnil.

28.11.2019 - Konec stěhování Evropského parlamentu? Europarlament schválil naši výzvu
ŠTRASBURK (ODS) - ​​​​​​​Evropský parlament dnes vyhlásil klimatickou nouzi v celé Evropské unii. Podle europoslanců ODS nemá takový krok žádnou oporu v unijním právu. Do rezoluce ale prosadili výzvu, aby se členské státy dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.

28.11.2019 - Vlasta se vrátila z nemocnice, sama se o sebe nepostará. Co teď?
PRAHA (Institut sociální práce, z.s.) - Vlasta se po mozkové příhodě vrátila z nemocnice závislá na péči druhých. Syn Honza, který má náročnou práci a velkou rodinu, si kvůli tomu vzal dva týdny dovolené, ale teď už musí zpátky do zaměstnání… Stojí před rozhodnutím, co s maminkou dál? Jak se o ni zvládne postarat, když zároveň musí pracovat, starat se o dvě dospívající děti? Podobné otázky si kladou mnozí z nás, když náhle onemocní někdo v rodině, utrpí těžký úraz, nebo stárnoucí rodiče ztrácejí soběstačnost. Někdy v situaci, kdy jsou na pokraji sil, náročnou péči doma už nezvládají a pomýšlí na péči ústavní, např. domov pro seniory.

28.11.2019 - Ukončíme nekalé praktiky podomních prodejců energie
PRAHA (STAN) - V České republice se množí případy, kdy občané naletěli prodejcům energie a uzavřeli s nimi nevýhodné smlouvy.

28.11.2019 - Vítězem soutěže Komunální projekt roku 2019 je proměna odpadového hospodářství obce Lipová-lázně
Praha (chytreodpady.cz ) - V celostátní soutěži o nejlepší realizovaný projekt v odpadovém hospodářství na úrovni územní samosprávy – Komunální projekt roku 2019 uspěla obec Lipová-lázně. Projekt adresného sledování nádob na směsný komunální odpad a bioodpad byl vyhodnocený jako nejúspěšnější a inspirující pro ostatní obce.

28.11.2019 - Krutáková: Přednost má mít ochrana vod před splavněním
PRAHA (STAN) - Sněmovnou prošel ve zrychleném legislativním procesu, tzn. "devadesátce" návrh zákona z pera poslankyně Jany Krutákové (STAN), kterým se vyjímá řeka Berounka z vodních cest určených pro splavnění.

28.11.2019 - V Praze se letos vysadilo téměř 187 tisíc nových stromů
PRAHA (Hl. město Praha) - V sadu Třešňovka na Jarově se včera uskutečnil letošní poslední Sázecí den organizovaný hlavním městem Prahou. Celkem zde bylo za účasti pražského primátora Zdeňka Hřiba vysázeno 50 nových stromů. Z iniciativy hlavního města tak v roce 2019 v souladu s Akčním plánem výsadby stromů v Praze přibylo celkem 186 699 nových stromů. Další stromy pak zasadily městské části a další organizace.

27.11.2019 - Pozměňovací návrhy lidovců ke státnímu rozpočtu se týkají především sociálních služeb, školství, zdravotnictví a zemědělství
PRAHA (KDU-ČSL) - Lidovci podají několik pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu na příští rok. Nedostatek financí spatřují především v oblastech sociálních služeb, zemědělství, školství a zdravotnictví. „Nejsme schopni parametricky měnit státní rozpočet, ale chceme těmito pozměňovacími návrhy ukázat, že jsou priority, za kterými by měli státní nejen křesťanští demokraté a lidovci, ale i celá Česká republika,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že státní rozpočet má být ambicióznější a také přívětivější k rodinám.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 828 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.