Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Den jablek slavíme dnes!


21. října 2020 17:07

PRAHA (Ekolist) - Dnes, 21. října, si připomínáme Den původních odrůd jablek. Před 30 lety tento den začali slavit ve Velké Británii. Jeho cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, které dnes často upadají v zapomnění. Český svaz ochránců přírody chce tento vývoj obrátit a systematicky na tom pracuje v programu Oživení starých odrůd!

ČSOP se oživení starých odrůd systematicky věnuje od roku 1998. Už několik let je pro veřejnost k dispozici informační web www.stareodrudy.cz. Můžete si v něm vyhledat svou oblíbenou odrůdu v databázi starých odrůd nebo se (nejen na jabloně) zajít přímo podívat do některého ze zde uvedených veřejně přístupných genofondových sadů - ať už pěšky, nebo virtuálně. Pokud vás zajímá, které odrůdy se na našem území pěstovaly, na tomto webu jsou k dispozici skeny veškeré staré ovocnářské literatury. A to vše je zdarma.

Aktivity ke starým odrůdám se samozřejmě neomezují pouze na tento jeden den. Nyní právě začíná období výsadeb. Je vhodný čas vysadit si i svůj strom staré odrůdy. A nebo se rozhlédnout po okolí, jestli některý ze starých stromů nepotřebuje naši péči.

V průběhu roku ČSOP pořádá cyklus sezónních výstav starých odrůd ovoce. Na čtyřech z nich je možné prohlédnout si i ochutnat jablka od letních až po zimní. Mají řadu pozoruhodných vlastností, které u moderních odrůd už nenajdeme. Ať už jde o dlouhou přirozenou skladovatelnost, kdy některá jablka vydržela v dobrých sklepích až do další sklizně, zajímavé chutě nebo zpracovatelská specifika (štrůdláky, odrůdy na křížaly či na cidery a mošty).

Oslavte i vy svůj Den jablek!

Martin Lípa

Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.