Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Snímek tygra objímacího strom získal cenu za přírodní fotografii


15. října 2020 20:48

LONDÝN (ČTK) - Rus Sergej Gorškov zvítězil v soutěži o nejlepšího fotografa přírody za rok 2020 (Wildlife Photographer of the Year), kterou každoročně organizuje Přírodopisné muzeum v Londýně. Prvenství mu přinesl působivý snímek vzácného tygra, který objímá strom.

"Je vskutku velkolepý," okomentovala vítězný snímek vévodkyně Kate, která ocenění předávala při slavnostním ceremoniálu v úterý večer. Manželka prince Williama je sama amatérskou fotografkou, připomíná agentura DPA.

Gorškovova fotografie s názvem Objetí zachycuje vzácného tygra ussurijského, který se v pustém lese něžně tiskne ke stromu. Tygřice si tře tvář o mandžuskou jedli proto, aby na místě zanechala sekrety z pachových žláz. Tato největší známá kočkovitá šelma je ohrožena vyhynutím a vyskytuje se pouze na východní Sibiři, kromě Ruska přežívá malý počet pravděpodobně i za hranicemi v Číně a možná několik jedinců také v Severní Koreji. Populace tygra nazývaného též tygrem sibiřským, amurským, altajským či mandžuským byla v minulém století téměř vyhubena a i dnes je stále ohrožena pytláctvím a úbytkem životního prostoru i kořisti.

Nízká hustota kořisti znamená, že teritoria tygrů jsou obrovská. Sergej Gorškov podle Přírodopisného muzea čekal na pořízení snímku celých 11 měsíců. Fotograf nejprve hledal v lese známky tygří přítomnosti, zaměřoval se právě na stromy podél jeho možných pravidelných stezek, kde by mohl zanechat stopy - pach, chlupy, moč nebo škrábance. V lednu 2019 nainstaloval naproti jedli fotopast. Ale až v listopadu dosáhl snímku, který si přál. Fotografie velkolepého zvířete v jeho přirozeném prostředí.

Porota letos vybírala z více než 49 000 zaslaných fotografií z 86 zemí. Soutěže se smí zúčastnit kdokoliv na světě - bez ohledu na to, zda se fotografováním živí, nebo ho dělá pouze pro radost. Příští kolo soutěže začíná již příští týden, 19. října 2020. Nejlepší snímky je možné spatřit nejprve v londýnském muzeu, později budou vystaveny i na dalších místech.


Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.