Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 25. 10. 2020
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Mykologové našli "nejkrásnější z českých hřibů" - vzácný hřib rudonachový


21. září 2020 17:54

PRAHA (Ekolist) - Velký úspěch zaznamenali mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový. Informuje o tom ČSOP Klenice.

Mykologové našli hřib rudonachový hned na dvou místech Mladoboleslavska. „Jeden jsme našli ve svahu na Chlumu. Neutrhli jsme ho, a to nejen proto, že nechceme platit pokutu, ale vyfotili jsme ho a zakryli listím,“ hlásil jeden z mykologů.

Na jiné vycházce pak byli kromě hřibu rudonachového nalezeni také hřib plavý, hřib satan, hřib LeGalový, hřib Quéletův.

Hřib rudonachový v minulosti označil profesor a mykolog Josef Velenovský za nejkrásnější z českých hřibů. Poprvé byl popsán v roce 1909, jeho klobouk dosahuje až 150 mm. Je zbarven od žluté po hnědočervenou barvu, přičemž při dotyku velmi rychle modrá.

Hřib se vyskytuje v nížinách a je většinou vázaný na doubravy, rád osídluje také rybniční hráze. Najít jej lze od června do září. Nutno připomenout, že patří mezi houby jedovaté a způsobuje žaludeční problémy. Je třeba však myslet na to, že patří mezi kriticky ohrožené druhy v červeném seznamu. Česká vyhláška však na něj nepamatuje. Ohrožen je lesnickými zásahy a sbíráním od neznalých houbařů.

U nás nebyl dlouho nalezen na jeho obvyklých místech. V posledních letech byl objeven nejen na Mladoboleslavsku, ale také na Nymbursku a Táborsku nebo v přírodním parku Džbán.

Ondřej Kořínek

Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.