Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 22. 9. 2020
Svátek má Darina
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Ústřice by nebyla? Záchranná stanice v Makově se stará o vzácného hosta


26. července 2020 05:43

PRAHA (Ekolist) - Neobvyklého pacienta až z Polska hostí záchranná stanice v Makově. Na začátku týdne totiž přijali mladého ústřičníka velkého, ptáka mořských pobřeží živícího se mořskými měkkýši, červy a dalšími drobnými živočichy. Naštěstí si s sebou nesl „občanku“ a tak se ví, kde se v Čechách vzal. Informuje o tom ČSOP. Informuje o tom ČSOP.

„Ústřičníka jsme odchytávali v Radomyšli na Strakonicku, několik dnů se pohyboval bez letu po městě a byl značně vyhublý," říká vedoucí makovské záchranné stanice Libor Šejna.

Po zveřejnění informace o odchycení ústřičníka na Facebooku se ozval pán z Polska, že je to "jejich" ústřičník, kterého spolu s další ptáky odchovali v inkubátoru.

Polská organizace Fundacja Ptasie Horyzonty uvedla, že kvůli povodni na řece Viszle odebrali ze snůšek 30 vajíček a v inkubátoru je odchovali. Mláďata naučili sbírat červy a různé breberky a postupně je okroužkovali a vypouštěli. Makovský ústřičník má viditelný červený nožní kroužek s označením L2 a tak o jeho původu není pochyb.

Toho makovského pustili 11. července u obce Kaliszany - Kolonia. Proto se prý také tolik nebojí lidí. Ústřičníci jsou tažní, a proto se výjimečně objeví také ve vnitrozemí, tedy i v ČR, stejně jako tento konkrétní jedinec.

Polské ornitology samozřejmě osud jejich „L-dvojky“ zajímá a do Makova poslali další instrukce. „Na základě jejich instrukcí ho máme vypustit v místě s větším množstvím ústřičníků, což u nás bude asi problém... Nebo snad víte někdo o takovém místě?“ ptá se trochu pobaveně Libor Šejna. Na ústřičníky u nás totiž opravdu běžně nenarazíte. A pokud už nějakého potkáte, bez otálení to nahlaste do Makova. Tam už vědí, jak se o něj postarat.

Před povodní zachránění ústřičníci:


Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.