Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Kam odletěli čápi ze západních Čech?


21. srpna 2019 01:10

PLZEŇ (Ekolist) - Zatímco na Moravě se čápi zatím na cestu do zimovišť teprve posilují (hraboši), dva naši západočeští jsou již druhý týden v pohybu a každý den urazí několik desítek kilometrů na jih. Letos jsme společně se společností Anitra vybavili satelitními vysílačkami celkem tři čápy bílé.

Prvním čápem je čáp Míra, který je původem z hnízda v Mirošově na Rokycansku. Míra jeden z prvních čápů bílých, který se vydal (6. 8. 2019) na dalekou cestu do teplých krajin. K dnešnímu dni (18. 8. 2019) je už 1.610 km od místa vypuštění (Hlinné na Tachovsku), a to za Marmarským mořem v Turecku (Bursa).

Za Mírou pak se zpožděním sedmi dní (13. 8. 2019) vyrazil i náš Eda. Ten se původně vylíhl v líhni u Vlastimila Voráčka z Roupova, a to jako jedno ze tří mláďat z Nalžovských Hor. Zde totiž došlo k poranění hnízdícího samce na drátech elektrického vedení, a tak byla dne 18. 3. 2019 sundána a do líhně převezena celkem tři nasezená čapí vajíčka.

Po vylíhnutí byla mláďata na adopci převezena do naší Záchranné stanice živočichů Plzeň a následně byl Eda se svým sourozencem Arnoštem přistrčen (19. 6. 2019) do náhradního hnízda ke dvěma dalším čápatům na hnízdo v Chodové Plané u pana Václava Marka.

Tahová cesta čápů Edy a Míry. Krom cesty je zajímavé i to, že ptáci běžně překonávají jednotlivé vzdálenosti i v pro nás obrovských výškách jako například 1.600 m nad zemí.
Tahová cesta čápů Edy a Míry. Krom cesty je zajímavé i to, že ptáci běžně překonávají jednotlivé vzdálenosti i v pro nás obrovských výškách jako například 1.600 m nad zemí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DES OP

Tady se Eda pod vedením vzorných adoptivních rodičů připravoval na dalekou cestu, na kterou dle dat z vysílačky vyrazil 6. 8. 2019. Dnes je Eda v závěsu za Mírou, a to 1.750 km od hnízda v Chodové Plané rovněž v Turecku, ale u Istanbulu.

Třetí čáp vybavený satelitní vysílačkou je druhé mládě vylíhlé z vajíčka z Nalžovských Hor, na hnízdo v Chodové Plané rovněž přistrčené 19. 6. 2019.

Čápě dostalo jméno Arnošt a Arnošt je prostě Arnošt. Ten, krom občerstvování se v pivovaře v Chodové Plané, poťapávání na střechách zaparkovaných osobních aut před supermarketem u sádek v Plané a opakovanému řízení dopravy na výpadovce na Plzeň, po které téměř pravidelně chodil, se zatím dál nedostal.

Dlouho se podle vysílačky zdržoval na hnízdě v „Chodovce“, až jednoho dne se nám konečně přesunul pod Tachov do Studénky. Měli jsme z toho velkou radost, než jsme se dozvěděli, že ho tam vlastně kolega Karel Bobál odvezl autem, jelikož při své potulce kolem hnízda Arnošt narazil do drátů elektrického vedení a byl nalezen u vrat sousední budovy s pochroumaným křídlem.

Takže Arnošta ze sledování musíme bohužel vyřadit, vysílačka mu bude sundána a Arnošt zůstane u Karla Bobála v ZSŽ Tachov.

Karel Makoň

Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.