Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 1. 2020
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Publicistika MAPA STRÁNEK

Kvůli sledování migrace hus velkých odchytili ochránci přírody rekordní počet ptáků


13. srpna 2019 01:30

PRAHA (Ekolist) - Safari Park Dvůr Králové zaštiťuje od roku 2012 projekt sledování migrace husy velké, jehož koordinátorem je pro Českou republiku dvorský zoolog Michal Podhrázský. Pod jeho vedením jsou tak každoročně pořádány hromadné odchyty těchto ptáků na území ČR i na Slovensku. Jen letos bylo za účelem označení a následného sledování odchyceno 189 hus velkých, což je za celou dobu trvání projektu vůbec největší množství.

Sledování migrace husy velké.
Sledování migrace husy velké.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | archiv Michala Podhrázského / Safari Park Dvůr Králové

„Odchyt proběhl na třinácti lokalitách v České republice a na jedné lokalitě na východním Slovensku. Letos jsme poprvé chytali na rybníku Drážský na Blatensku a také ve východních Čechách na rybníku Ředický,“ říká zoolog Michal Podhrázský.

„Tímto postupem se nám daří držet myšlenku projektu, tedy mapovat pohyb hus v okrajové části jihočeského areálu, zaměřit se nově na husy ve východních Čechách a udržet límcování ve stávajících oblastech, kde byly husy značeny v předešlých letech,“ dodává Podhrázský.

Sledování migrace husy velké.
Sledování migrace husy velké.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | archiv Michala Podhrázského / Safari Park Dvůr Králové

Cílem sledování migrace tohoto euroasijského druhu hus je zjistit co nejvíce o jejich způsobu života. Odborníky nejvíce zajímá, jaká území využívají ptáci během migrace a jak se jejich pohyb mění vlivem okolních jevů.

Z dlouholetého výzkumu totiž vyplývá, že za posledních 40 let došlo k výraznému posunu zimovišť na sever.

„Podle mého názoru v této změně hraje významnou roli nárůst populace hus v posledních letech a zároveň ničení jejich zimovišť. Husy totiž nejsou schopné překonat Saharu. Proto jim při omezeném počtu zimovišť v severní Africe nezbývá než se pokusit zimu přežít severněji, což jim umožňuje oteplování klimatu,“ popisuje Michal Podhrázský.

Doposud nejvyšší počet označených hus byl v roce 1984, a to 166 okroužkovaných jedinců.

„Letos se nám však toto číslo podařilo překročit. Během tří týdnů jsme zvládli odchytit rekordních 189 hus. Čtyři z nich už byly značeny, a když odečtu sedm hus okroužkovaných na Slovensku, tak jsme v České republice v letošním roce za pomoci celkem 91 dobrovolníků označili neuvěřitelných 178 ptáků,“ uzavírá Michal Podhrázský.


Pošli e-mailem Zobrazení článku pro tisk

Zalinkuj článek v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.