https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-fischer-trojsky-kun-v-dukovanech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Fischer: Trojský kůň v Dukovanech

24.11.2020
Jaderná elektrárna Dukovany, ilustrační snímek.
Jaderná elektrárna Dukovany, ilustrační snímek.
Už několik měsíců veřejně upozorňuji na skandální kroky vlády, která se rozhodla za každou cenu stavět elektrárnu v Dukovanech. Právě na tomto tendru je dobře vidět, v jaké politické situaci se naše země nachází.
 

Stavba jaderné elektrárny Dukovany 2 má být nejnákladnějším projektem, jaký naše země pamatuje. Podle předpokladů bude stát nejméně 160 miliard. Od počátku je středem politického zájmu, protože výběr dodavatele ovlivní naše vztahy s nejmocnějšími zeměmi světa. A o to se právě v těchto dnech jedná: chce Česká republika posílit svou strategickou nezávislost, nebo chce být podřízena Rusku a Číně? Zmíněné země, které nás považují jako členskou zemi NATO za nepřítele, nám v posledních letech zatápěly víc než kdo jiný. Dukovany by se mohly stát jejich silnou zbraní. Přesto jim někteří politici otevřeně fandí. Kdo?

Miloš Zeman, který svou adorací totalitních států setrvale poškozuje naše spojenecké vazby, se opakovaně vyjádřil na podporu ruského Rosatomu. Dokonce už v roce 2015 obdivoval jeho neexistující elektrárnu na prázdném poli v Maďarsku, obdobně pokračoval v dalších letech. Ve shodě s ním postupují komunisté. Pro ilustraci: aby mohl být tendr zahájen, je nutné přijmout tzv. uhlíkový zákon. Vzniká tak pozoruhodná situace: předseda komunistů Filip obíhá poslaneckou sněmovnu a shání podpisy pod svolání mimořádné schůze, aby tento zákon prošel v rekordním čase. Komunistům, kteří tu čtyřicet let bezostyšně plundrovali krajinu, nyní záleží na uhlíkové neutralitě Evropské unie! To jsou paradoxy.

Co dělá vláda? Zahájila štěpnou reakci, jak je jejím dobrým zvykem. Zatímco ministr vnitra Hamáček vznáší bezpečnostní výhrady a ministr zahraničí zdůrazňuje stanovisko tajných služeb, dvojitý ministr Havlíček obhajuje účast Ruska a Číny, aby nám tu vytvořily konkurenční prostředí. Říká to tentýž ministr, který nyní s velkou parádou pohřbil další ze svých projektů, na nichž intenzivně „makal“ – příchod čtvrtého operátora. Na co pan ministr sáhne, končí fiaskem. Od kdy je odborníkem na bezpečnost a mezinárodní vztahy a proč má hlavní slovo v případě Dukovan, je mi záhadou.

Ministr Havlíček se fatálně mýlí i tentokrát. Před riziky, které představují Rosatom a CGN, varují nejenom naše bezpečnostní instituce, ale dokonce i odborná skupina, kterou si vláda svolala. Řekla jasně, že uchazeče z Ruska a Číny není vhodné oslovit, i to je příliš riskantní. Dodávám, že by vznikl prostor pro korupci a nekonečné soudní spory. Bezpečnostní strategie ČR z roku 2015 jasně říká, že by vláda měla zajistit energetickou bezpečnost tak, aby „projekty nepředstavovaly hrozbu jejich zneužití při prosazování hospodářských a politických zájmů cizí moci na úkor České republiky.“

Pro národní bezpečnost České republiky je nezbytné, aby byly v dokumentech a smlouvách k tendru důsledně zohledněny bezpečnostní garance. Ty podléhají utajení a do smluv je nemá zapracovat stát, ale společnost ČEZ! Vnucuje se otázka, kdo nyní ČEZu pomáhá, aby tak zásadní úkol, který dopadne na životy několika generací, zvládla. Jaké s tím má zkušenosti? A kdo bude za případné selhání odpovědný? Generální ředitel? Akcionáři? Nedává to smysl.

Co na to říká klíčový aktér, premiér této země? Napsal jsem mu otevřený dopis, jímž jsem ho vyzval, aby vláda upustila od projektu Dukovany a aby mi předložil informace o tom, jak konkrétně jsou zapracovány bezpečnostní garance do smluv a dokumentů. Andrej Babiš mi odpověděl, že na tyto informace nemám nárok, protože jsou tajné. Jeho stanovisko je však protizákonné! Jako senátor mám ze zákona právo do tajných dokumentů nahlížet a vláda má povinnost mi to umožnit. Premiér této země nerozumí zákonu, na který se odvolává, a nerozumí ani principu parlamentní kontroly. Vyžádali jsme si proto podklady znovu, tentokrát oficiálním usnesením bezpečnostního výboru Senátu. Zatím na ně čekáme, lhůta uplyne 9. prosince.

Kritické hlasy sílí a ozývají se nejen ze Senátu, ale také ze Sněmovny. A tak se stalo, že Andrej Babiš v pondělí 23. listopadu obrátil. Novinářům napsal v SMS, že projekt není připravený a před volbami by se o něm nemělo rozhodovat. Nyní už nic není jisté a situace je dokonale nepřehledná, protože každý člen vlády říká něco jiného. O názoru premiéra nevíme vůbec nic kromě toho, že ho mění ze dne na den a nemá čas cokoli vysvětlovat.

Základní otázky tak zůstávají nezodpovězeny:
Proč vláda Andreje Babiše tak spěchá s vyhlášením tendru?
Proč vláda nehledá politickou shodu a nevystupuje jednotně?
Proč má za bezpečnostní garance nést odpovědnost ČEZ, a ne vláda?
Proč se tak vehementně angažují komunisté?
Proč vláda neposlouchá bezpečnostní instituce státu a stále obhajuje pozvánku Ruska a Číny?

Vláda Andreje Babiše se v posledních měsících absolutně znemožnila. Zadlužuje celé příští generace, hrozí rozvrat státních financí. Fatálně podcenila pandemickou situaci a následky poneseme všichni ještě dlouho. Dopady na lidské životy nikdo nevyčíslí, zcela jistě jsou dalekosáhlé. Vládní činitelé si protiřečí a jednají zmatečně. Této vládě už nikdo nerozumí.

Vyzývám Andreje Babiše, aby tendr na Dukovany uložil k ledu. Měla by ho řešit silná a kompetentní vláda. Teď je nutné řešit pandemii. „Boj s virem“, o kterém premiér tak často mluví, zcela zřejmě vyžaduje veškeré síly tohoto kabinetu. Kéž by stačily alespoň na to.

Podrobnější informace si poslechněte v mém podcastu Téma Pavla Fischera v podcastových aplikacích nebo na mém webu.

Text je převzat z facebookové stránky Pavla Fischera.


reklama

 
foto - Fischer Pavel
Pavel Fischer
Autor je senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (125)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

24.11.2020 10:05
Pane Fischere, aniž bych se chtěl zastávat vlády, dejte si tu práci a dohledejte si výroky, např. takového Fialy, ještě v srpnu. Zjistíte potom, že věci se mají trochu jinak a že ne každý trpí ztrátou paměti.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.11.2020 10:07 Reaguje na pavel peregrin
Tím je myšlena vaše pasáž o nezvládání pandemické situace.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.11.2020 10:24
Nebezpečné je NEMÍT VLASTNÍ ZDROJ ELEKTRICKÉ ENERGIE

Nebezpečné je být závislý na NESPOLEHLIVÝCH, NÁHODNĚ PRODUKUJÍCÍCH ZDROJÍCH

Nebezpečné je spoléhat na OKAMŽITÝ DOVOZ ELEKTŘINY

Nebezpečné je záviset na kontinuálním DOVOZU KRITICKÉ SUROVINY

-----------------------------------------

Proti tomu všemu je stavba jaderného zdroje, byť třeba ROSATOMem, ještě vzorem vší bezpečnosti a spolehlivosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2020 08:53 Reaguje na Viktor Šedivý
Je nejen nepezpečné, ale může být i osudné mít klíčový zdroj energie v rukách nepřítele.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.11.2020 10:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Proto je jakákoli závislost na německých větrných farmách zcela neakceptovatelným rizikem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2020 17:40 Reaguje na Viktor Šedivý
Muhehehehee vy jste závislý na nějaké německé farmě? Fakt?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud bychom odstavili uhlí, tak bychom jednoznačně závislí byli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 10:42 Reaguje na Jan Šimůnek
To jistě. Protože jsme tutani a nejsme schopni ani postavit kousek dálnice, natož řešit energetiku.
A správně říkáte, že to vaše idiotské Německo se svými zcela npoužitelnými OZE nás bude asi zásobovat neexistující elektřinou.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 14:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Dostávali bychom (možná) pár hodin denně elektřiny, v době přetoků. A ještě ne každý den.
Asi by to skončilo výstavbou nových elektráren na uhlí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 19:15 Reaguje na Jan Šimůnek
Neskončilo, nebojte.
Uhláky jsou groggy, stejně jako pára a dříve formani.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

24.11.2020 10:43
Další politruk v řadě...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.11.2020 10:44 Reaguje na Jan Olejníček
ano, doplnil bych ho do seznamu v článku p. Wagnera :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.11.2020 10:49
Senátor Fischer je zcela mimo mísu. Míchá hrušky s fazolemi, vše co by jen náznakem připomínalo Rusko nebo Čínu je zlé a hodno zavržení. O energetice ví asi tolik, že když zmáčkne vypínač má se rozsvítit žárovka. Ten chlap je drahý i zadarmo a čtení jeho příspěvku je absolutní ztráta času.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2020 08:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zkuste si vzpomenout, jak se chová Rusko k Ukrajině (které garantuje bezpečnost), jak se chová v Sýrii, v Čečensku nebo v Dagestánu, v Gruzii.
Přečtěte si zprávu BIS a zkuste vymyslet JEDINÝ DŮVOD, proč bychom zrovna jemu měli dávat do ruky klíč k naší energetice.
Když máme jiné a zcela bezpečné možnosti ve spolupráci se spojenci.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 13:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to tak. Rusko je velmoc a ostatní považuje za svoji sféru. No a my jsme pro ně teď na špatné straně barikády. A doufám, že už navždycky.
Nic proti lidem v Rusku, ať si žijí jak chtějí. Ale historie, minulost i součastnost nám ukazuje, kde bylo Rusko před sto lety, kde je teď a tam bude za sto let taky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

24.11.2020 11:12
Pan Fišer má samozřejmě pravdu.... komentáře pod článkem opět nereflektují realitu.... jako většinou...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2020 12:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale no tak ... tolik jich tu nemáte:-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.11.2020 13:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Doporučuji abyste si přečetl na Seznamu Zprávy rozhovor s Danou Drábovou, dlouholetou respektovanou předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která říká doslova: „Ten ruský projekt jaderného reaktoru je technicky vynikající. Problém je, že Rusové nemají lidi, kteří by byli schopní stavbu kulturně řídit podle západních standardů“. O ostatních říká, že všichni potenciální uchazeči dokážou nabídnout projekt, který bude licencovatelný v Česku, což znamená asi tolik, jako prohlášení, že to snad nevybuchne, když se něco nečekaně nepodělá (jako třeba když nebude zemětřesení jako ve Fukušimě). Dále se tam také říká: "Bývalý ředitel temelínské elektrárny František Hezoučký, který stál u jejího spuštění, navrhuje, abychom si nový jaderný blok postavili sami. Je to reálné?
Svět si nehraje na kdyby, ale kdybychom byli o 30 let zpátky z hlediska stavu světa, tak ano. Koupíme od někoho projekt, všechno vyrobíme a postavíme sami. To by bylo fajn, ale dneska to nejde udělat. Český průmysl, oni mě zase proklejí, ale já to říkám všude, prostě není v tom stavu, kdy by to dokázal."
Toto pan senátor, při svém lhaní, také netuší, ale i kdyby tušil, tak si to nepřizná.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

24.11.2020 14:09 Reaguje na Jiří Daneš
Ten rozhor také velmi doporučuji. Možná bych měl jen jedno doplnění. Rosatom možná zatím nemá dostatek expertů na právní a kulturní prostředí Evropské unie. Ovšem už při stavbě jaderné elektrárny v bezprostřední blízkosti EU v Bělorusku byl nucen si je vychovávat. A pokud chce úspěšně realizovat rozjeté projekty v Maďarsku a Finsku, tak je v době, kdy by musel (pokud vyhraje tendr) připravovat náš projekt, bude mít.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 13:49 Reaguje na Vladimír Wagner
Třeba mude mít, ztřeba nebude. Jenom mi zcela uniká, proč bychom zrovna jemu měli dávat tuhle dost fatání zakázku.
Už dnes museli zatknout agenta, který v komisi škodlil ve prospěch Ruska.
Pokud ho vůbec pustíme do tendru, tak ho zkorumpuje.
Jak se jasně vyjádřil ještě za Nečasovy vlády.
Odpovědět
MG

Milan G

24.11.2020 11:29
Až sem jsem to dočetl....A o to se právě v těchto dnech jedná: chce Česká republika posílit svou strategickou nezávislost, nebo chce být podřízena Rusku a Číně?....dál ne, takže když nyní kupujeme palivo pro JE z Ruska jsem jim podřízení? Vydírají nás? Když Němci vybudovali speciální NS II pro dodávky plynu z Ruska, jsou taky jim podřízení? Taky je vydírají?
A tohle je senátor ČR, to je tristní....
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

24.11.2020 11:42 Reaguje na Milan G
to je poněkud ambivalentní, řekl bych, že momentálně jsou rusáci závislí spíš na nás, než my na nich (tím my momentálně myslím EU)
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.11.2020 12:02 Reaguje na Jakub Graňák
Rusové bez EU můžou vydržet poměrně dlouho. Asi by si museli leccos odepřít, na to jsou ale po staletí trénovaní, jde jen o vhodnou legendu.
My bychom po zavření kohoutků sakra brzo kňučeli - a v dalších letech se závislost bude jen dramaticky zhoršovat.
Odpovědět
DA

DAG

24.11.2020 12:45 Reaguje na Viktor Šedivý
Nám by se zhoršila výrazně životní úroveň a Rusko by bylo na úrovni středověku. Jsou to spojené nádoby a nemá smysl hádat se čí bábovička bude více rozbitá.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.11.2020 15:47 Reaguje na DAG
Ne, my jsme na Rusech poměrně dost závislí v energetice, Německo si cíleně buduje závislost ještě mnohem těžší.
Zavřené kohouty by byly pro celý region průšvih obřích rozměrů, žádné bábovičky.

Donedávna pro Rusy znamenalo zavření plynu do Evropy akci poměrně sebevražedného charakteru. Jenže oni už staví řadu dalších plynovodů, zejména do Číny. Takže se pro ně brzy staneme méně důležitým zákazníkem, kterého, bude-li zle, je možné odepsat.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.11.2020 15:59 Reaguje na Viktor Šedivý
Navíc prostě s odstavením uhlí z lokálních zdrojů odpadne zemnímu plynu a Rusku významná konkurence a závislost tak naroste mnohem více.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

25.11.2020 08:30 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak když jste s panem Šedivým tak pěkně shrnuli, není to spíš argument pro to, aby JE budoval někdo jiný? Čistě z důvodu, abychom nebyli na Rusku závislí totálně?
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.11.2020 09:11 Reaguje na Jakub Graňák
Pokud by nové bloky byly pokračovatelem temelínských technologií, máme slušnou šanci být do určité míry nezávislí na dodavateli. Nejen z pohledu dodávky paliva ale zejména provozu a údržby. To pro žádnou čínskou nebo korejskou technologii neplatí, tam bychom se mohli jen koukat a doufat.
Jakýkoli evropský dodavatel znamená značné politické riziko - nikdy nevíte, co v EK někomu přeletí přes nos a co zase zakáže. Zelení kecají do kdečeho, stabilita prostředí je mizerná.

Takže KDO JINÝ by měl být tím dodavatelem?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.11.2020 09:39 Reaguje na Jakub Graňák
Já jsem se snažil poukázat na to, že pro některé z diskutujících je jakákoliv spolupráce na jaderném bloku s Ruskem nebo Čínou zcela nepřijatelná. Už je tak ovšem netrápí např. závislost na ruském plynu, která se tak ještě prohloubí.
Samozřejmě můžeme polemizovat, proč Německo nemá problém s Ruskem budovat tak strategickou záležitost jako Nord Stream II a my máme takový problém s případným dodavatelem Rosatom, abychom mu znemožnili vůbec účast na výběrovém řízení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 22:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Klasický nesmysl, jak dycky, Evropa na ruském plynu (natož ropě) vůbec závislá není. Důkazem je plynová krize v roce 2009, kdy problém měli jen Bulhaři a trochu Slováci, jinak nikdo.
Západní Evropa zná Rusy velmi dobře (včetně Němců) a ráda od nich kupuje, pokud jsou nejlevnější. Ale plyn se kupuje na burze v Rotterdamu jako jakákoliv jiná komodita v Evropě je ho trvale dostatek.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 10:28 Reaguje na Viktor Šedivý
Ale ještě je vybudované nemá a že by s nimi Číňani byli kamarádi. To ani náhodou. Ve chvíli, kdy to bude výhodné, tak je začnou vydírat. Mají to v povaze. Pro Rusi zlatá Evropa. Stojím si za svým. Je jedno jestli si Rusko prostřelí nohu a Evropa ruku. Jen se zastáváte Rusů
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

25.11.2020 11:13 Reaguje na DAG
Taky bych řekl, číňan je, jak známo, značně nespolehlivý obchodní partner
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 22:39 Reaguje na DAG
Putin začel vydírat Ukrajinu přes plyn a vznikla krizr v roce 2009. Za všeobecného pošklebování, že prodělá gatě, se narychlo domluvil s Čínou.
A Číňan se hodně smál, protože ten kšeft byl na stole už desetiletí a nebyl uzavřen kvůli ceně.
A najednou to šlo, což znamená že to Číňan doste skoro zadara, cena je tajná. Jenže postavit několik tisíc km plynovodu není čurina...pro Rusko neřešitelné úplně.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.11.2020 11:37
Pane Pavle Fischere, proč lžete? A to téměř ve všem co píšete. jen pro ilustraci: " Jedna citace ve věci protiepidemických opatření Babišovy vlády. Petr Fiala řekl serveru Forum24.cz 21.8.2020 a ten to zveřejnil :
„Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.“
9.září 2020 dodal, že : „Znovuzavedení plošných opatření je bohužel dalším fatálním selháním vlády“.
Lžete samozřejmě nejenom v této záležitosti, ale nestojíte mně za to, abych se s Vaším lhaním dále zabýval.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.11.2020 11:37
Pane Pavle Fischere, proč lžete? A to téměř ve všem co píšete. jen pro ilustraci: " Jedna citace ve věci protiepidemických opatření Babišovy vlády. Petr Fiala řekl serveru Forum24.cz 21.8.2020 a ten to zveřejnil :
„Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.“
9.září 2020 dodal, že : „Znovuzavedení plošných opatření je bohužel dalším fatálním selháním vlády“.
Lžete samozřejmě nejenom v této záležitosti, ale nestojíte mně za to, abych se s Vaším lhaním dále zabýval.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

24.11.2020 14:43 Reaguje na Jiří Daneš
Nic o Fialovi jsem ve článku nečetl. Faktem je, že A. Babiš neposlouchal ani svoje lidi ani koaliční partnery, ani část opozice, která varovala před problémem. Zřejmě se to moc nehodilo před volbami. Vymlouvat se na Fialu, předsedu celkem marginální opoziční strany, je trochu vedle.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.11.2020 11:38
Další demoopoziční článek. Podle mne je jen otázka, jestli je pan senátor Fisher skutečně myšlenkově mimo anebo vědomě obětoval reálné vidění světa a svou důvěryhodnost opozičnímu antibabišovskému a protizemanovskému tažení.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

24.11.2020 11:53
Tento příspěvek je charakteristický pro myšlení současných politiků a jejich představě, že vše musí být podřízeno politickému a ideologickému boji o moc a vítězství jejich politického klanu. Komentoval bych pouze tyto charakteristické výroky:
1) "Vláda Andreje Babiše se v posledních měsících absolutně znemožnila. Zadlužuje celé příští generace, hrozí rozvrat státních financí. Fatálně podcenila pandemickou situaci a následky poneseme všichni ještě dlouho. Dopady na lidské životy nikdo nevyčíslí, zcela jistě jsou dalekosáhlé. Vládní činitelé si protiřečí a jednají zmatečně. Této vládě už nikdo nerozumí." Připomeňme si výroky představitelů ODS pana Fialy a Stanjury před první vlnou i po ní a na začátku druhé, ve kterých napadají vládu za protiepidemická opatření nebo volají po co nejrychlejším rozvolnění. Přímo ikonický je projev Petra Fialy proti zavádění roušek v době, když už byl jasný nástup druhé vlny. Stejně se chovali i ostatní strany, které pana senátora navrhly a podporovaly. Je pochopitelné, že vláda má exekutivní pravomoci a tu primární zodpovědnost, a měla by odolávat i destruktivnímu postoji a jednání opozice. Ovšem celou dobu opozice místo snahy o řešení problému s epidemií ji zneužívala k politickému boji. Žádné protiepidemické opatření nelze nastavit úplně spravedlivě, vždy se nějaká skupina může cítit ukřivděna a lze konkrétní opatření napadnout. Zároveň potřebuje rychlá změna v průběhu epidemie i rychlou reakci, která a priori nemůže být dokonale vyladěná. Takže napadání každého protiepidemického opatření a vybírání si jednotlivých konkrétních skupin, proč hodit vidle do každého z nich je opravdu destruktivní postoj. Jako další "konstruktivní" přístup opozice je jednání o prodloužení nouzového stavu. V situaci, kdy je jasné, že epidemie neopadne řadu týdnů, ne-li měsíců, vláda žádá o měsíční prodloužení. Konstruktivní návrhy opozice jsou kromě nakonec přijatého návrhu komunistů 14 dní, týden, čtyři dny a úplné zrušení nouzového stavu a souvisejících protiepidemických opatření. Trochu jsem o tom psal ke druhé vlně: https://www.osel.cz/11383-chripeckari-dosahli-sveho-cesko-se-nekontrolovane-promoruje.html .

2) Výrok: "Vyzývám Andreje Babiše, aby tendr na Dukovany uložil k ledu. Měla by ho řešit silná a kompetentní vláda. Teď je nutné řešit pandemii. „Boj s virem“, o kterém premiér tak často mluví, zcela zřejmě vyžaduje veškeré síly tohoto kabinetu. Kéž by stačily alespoň na to." Za normální situace je volební období čtyři roky. V případě tak dlouhodobých investicí by se tak vždy dalo psát, že "tato vláda by to měla uložit k ledu a řešit by to měl pouze silná kompetentní (ta naše) vláda". Ono to nakonec s energetikou (i epidemií) dopadá tak, že si politici v rámci politického a ideologického boje vzájemně házejí vidle a řeší se pak už jen krize. Bohužel se mi zdá, že Pavla Fišera a ostatní ke konstruktivnímu řešení nejen energetiky nepřivede asi nic. Jak už jsem psal, ani mrtví, přeplněné nemocnice a doktoři a sestřičky ve skafandrech tyto lidi nepřesvědčí, aby epidemii nezneužívali k politickému boji a začali jednat podle faktů a konstruktivně.
Odpovědět
DA

DAG

24.11.2020 12:52 Reaguje na Vladimír Wagner
Pan Fišer jako kandidát na prezidenta byl mentálně nad ostatními kandidáty. Navíc se zaměřuje směrem na zahraniční politik. Dívá se tedy na věc více svým směrem. Je to samozřejmě jen střípek do výběr JE, ale je naprosto relevantní a určitě by se mělo brát v potaz, jestli nám mají strategickou a velice potřebnou technologii dodávat diktátoři. Myslím, že by to měl být jeden z relevantních bodů ve výběrovém řízení.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.11.2020 16:02 Reaguje na DAG
Pan Fišer se v tomto článku předvedl jako mentální invalida, neschopný jakékoli logické úvahy nad základní ideologické schéma zlý Rus => špatná elektřina .

My jsme následkem činnosti (ještě mnohem horších) eurotupounů dotlačeni do stavu, kdy nám hrozí v blízkém horizontu energetická nouze, ze všech sil pracujeme na vybudování závislosti na externích dodavatelích a z ideologických důvodů zakazujeme jakákoli racionální řešení, přičemž všem "zevnitř", kteří by snad mohli pomoci, dáváme vědět, že mohou být kdykoli zadupáni do země.

Máte pravdu, že by bylo mnohem lepší koupit elektrárnu třeba od konsorcia Siemens-Škoda. Jenže žádný takový dodavatel prostě není. Evropa je sluníčková, tady se žádné fujky atomy neštěpí.
Pokud chcete elektrárnu funkční a chcete aspoň trochu snížit míru závislosti na dodavateli, je bohužel ROSATOM tou zdaleka technicky nejlepší a ekonomicky nejvýhodnější volbou.

---
Poznámka pod čarou - pokládám za mnohem spolehlivějšího partnera Rusko, kde se lze se slušnou pravděpodobností spolehnout na kontinuitu při plnění uzavřených smluv, než třeba Německo, kde při příštích volbách mohou klidně uspět Zelení Khmerové a všechny sliby, závazky a logické postupy mohou jít během pár dní do kanálu.
Odpovědět
MG

Milan G

24.11.2020 17:31 Reaguje na Viktor Šedivý
Napsal jste to dobře.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.11.2020 17:38 Reaguje na Milan G
Souhlasím
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 11:03 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak, když nazýváte někoho kdo řekne svůj názor na mentálního invalidu, tak to o něčem svědčí.
Jste úplně stejný jako ti ekoteroristi jen na druhé straně spektra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 22:57 Reaguje na Viktor Šedivý
Totální nesmysl, jak dycky. Německo je velmi solidní země a neznám žádný případ, že by nesplnilo nějakou smlouvu z ideologických důvodů.
Zato Rusko garantovalo bezpečnost Ukrajině a vzápětí ji napadlo, neplní smlouvy typu SALT, vydíralo Ukrajinu přes plyn, zcela běžně smlouvy nedodržuje (zákaz chemických zbraní) a hlavně nás považuje za zrádce a nepřítele a podle toho se k nám chová.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2020 16:25 Reaguje na DAG
Diktátoři? Putin nebyl zvolen ruským lidem? Putin vlastní Rosatom? Proboha, co to žvaníte?
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 10:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo. Proberte se. Nechválím Ameriku nehájím Evropu. Říkám jen věci jak jsou ve všech směrech. Nelze přehlížet žádný faktor od nikoho. To, že něco nechcete vidět neznamená, že to neexistuje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.11.2020 11:28 Reaguje na DAG
Myslím, že jsem na váš velmi jednostranně orientovaný příspěvek zareagoval adekvátně/komplementárně. Já Rusko a Putina neobhajuji, jen chci vyjádřit odpor k přemrštěným/zaslepeným/zkratkovitým hodnocením.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 12:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Jednostranný? Prosím přečtěte si ho ještě jednou.
Odpovědět
MG

Milan G

25.11.2020 12:43 Reaguje na DAG
Takže pokud váš předmětný příspěvek není jednostranný tak se shodnem na tom, že Rosatom bude normálně vpuštěn do soutěže o výstavbu bloku JEDu. Berete v potaz co říká Fišer a berete názor i druhé strany, která říká opak. Není tady jednoznačně sdílený a nezpochybnitelný názor, který ventiluje Fišer, Hilšer, Sequens a další. Obviňují, ale důkaz žádný nemají, předpokládám, že vy také ne.

Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 13:17 Reaguje na Milan G
No jistě. Psal jsem, že je to jen jeden z faktorů. A myslím, že by to měli posoudit bezpečnostní složky. Nevím, že na vás(množné číslo) působí odlišný názor jako červený hadr. Například dneska psali, že si Nejedlý "pojede kvůli tomu do Ruska pro noty" Vám nevadí jednostranný tlak ze strany prezidenta na to, aby zakázku získali Rusové? To vám nevadí, že to tlačí někdo, kdo není odborník a jeho jediná preference je politická. Myslím, že jo to to pořekadlo o víně a vodě.
Odpovědět
MG

Milan G

25.11.2020 16:16 Reaguje na DAG
Pokud bude ten odlišný názor něčím hodnověrným podložen, tak proč ne. Ale zatím nikdo, opakuji nikdo neřekl nic konkrétního.
Ať se vám to líbí nebo ne, všichni do jednoho, kteří zde na Ekolistu měli v posledních dnech svůj příspěvek k JE používali lži, pololži, polopravdy samozřejmě kromě p. Wagnera. Ani jeden z nich JE nerozumí a podle všeho nerozumí ani byznysu. Takže tihle tlučhubové mně vůbec nepřesvědčili, naopak jejich jednání je aspoň pro mně kontraproduktivní, čim víc budou blábolit proti na základě svých přání, bez důkazů, tim víc jim nebude nikdo věřit.

Vy sám používáte rétoriku českých presstitutek, tu zprávu o Nejedlém jsem četl a samozřejmě jak všichni ti správní presstituti hýkají, že tam jede ,, srovnat noty,,. Jak to ví? Kdo jim to řekl? Může to být pravda, ale taky ne. Oni nenapíšou ,, my si myslíme,, ale rovnou budou tvrdit, že tam jede kvůli Rosatomu. To je minimálně zavádějící, protože oni to neví.
Jestli Zeman tlačí tak jednostranným způsobem jako Hilšer, Fišer, Čižinský tak mi to taky vadí.
A co vám, vám podle všeho nevadí, že ti co jsem výše jmenoval jsou proti a nejsou to vůbec odborníci a jejich jediná výhoda je, že jsou politici.

Nakonec jenom zopakuji, u Němců s plynem z Ruska je to v pořádku, nikdo nemá obavy, že by je RF vydírala. Nám rusáci dodávají palivo do JE a nikdo nikde neřekl, že by nás RF vydírala.
Ale budou nás určitě vydírat, kdyby nám stavěli Dukovany, to je přeci nesmysl. Kdyby to jenom zkusili, tak by to byla jejich poslední JE kterou stavěli. Byznys je byznys a pokud jsem si všimnul tak politiku do toho netahají rusáci, ale úplně někdo jiný.

Trochu z jiného soudku o tom, jak se dodržují smlouvy, dohody, návrhy atd.
Emise, původně ek navrhovala snížit emise oproti roku 90 o 40%, pak to za pochodu změnila na 45% a paraziti z ep to ještě navýšili na 50%. Naprostá většina firem cílila svojí snahu k tomu prvnímu návrhu a pak najednou to ti paraziti navýšili o 10% a snaha těch firem je vniveč, protože se spolehli, že bude platit první varianta. Kdo tady chce mluvit o spolehlivosti a důvěře??
Ty čísla jsou jen orientačně, tak mně za tuhle nepřesnost nekamenujte, nechce se mi hledat přesná čísla, na významu to ovšem nic nemění.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.11.2020 19:19 Reaguje na Milan G
Ano, vystihl jste to přesně. Jenom pro doplnění zatím odhlasováno není, bude se hlasovat mezi 55% nebo 60%, jak navrhl EP se souhlasem našich pirátských europoslanců.
O vývoji snižování CO2 od roku 1990 byl včera zajímavý článek na info.cz. Hodně se věnoval Německu.
Jenom ve zkratce, v průměru se jim dařilo od roku 1990 snižovat o 1%, teď by za 10 let měli stahovat o 5 p.b. ročně.
Ještě bylo zajímavé, že se zateplováním a snahou o úspory byl efekt skoro nulový.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 19:58 Reaguje na Milan G
Plačete pěkně, ale na špatném hrobě. To co mi přisuzujete jsem nenapsal nebo vysvětlil v jiných příspěvcích. Takže naprosto polopatě: Bezpečnostní posouzení by mělo být v takto strategickém případě naprosto jasně provedeno!!!!!!!!!
Odbornost člověka tedy nemusí být technická, ale svůj důležitý střípek může přinést!!!
Vy (množné číslo) tady láteříte na politickou jednostrannost Fišera osobnostně urážíte jeho a ostatní, kdo se vůbec nad jeho názorem zamyslí a sami nechcete obhajujete opačné názory zastánců Ruska. Jestli chcete vést takovou diskusi, tak si běžte na seznam.cz. Tak se hodíte.
Více polopaticky už to říct nedokážu. Navíc myslím, že se diskuse naprosto zacyklila a nemá smysl v ní pokračovat. Vy si myslete co chcete a já si taky budu myslet co chci ;) Nazdar
Odpovědět
MG

Milan G

25.11.2020 20:49 Reaguje na DAG
Ale jo aspoň jste mi potvrdil to co si o vás myslím.
Určitě jste ten poslední kdo může někoho jiného odsud vyhazovat. Já chápu, že je to vaše krédo, jakmile někdo s vámi nesouhlasí tak ho vyhodit, dehonestovat, zadupat do země. Ale takhle to zatím tady nefunguje.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 21:29 Reaguje na Milan G
Aha to samé si myslím já o Vás ;) A sebe tak nevidím.
Zajímavé.
Odpovědět
MG

Milan G

25.11.2020 21:52 Reaguje na DAG
Tak určitě...je vidět, že o sobě máte vysoké mínění i když je pravdou, že to není o co opřít.
Odpovědět
DA

DAG

26.11.2020 07:22 Reaguje na Milan G
Jasný ;)
Odpovědět
MG

Milan G

26.11.2020 10:44 Reaguje na DAG
Na jedné straně se tváříte, že chcete o problémech diskutovat, ovšem na druhé straně žádnou věcnou diskuzi nepřipouštíte, protože přeci vy jste nositel té jediné správné pravdy.
Odpovědět
DA

DAG

26.11.2020 11:44 Reaguje na Milan G
Nevím, asi mě nechápete. Moje nosná myšlenka je, že u výběru JE je důležité i hledisko bezpečnosti dané země.
Neurážím Vás neříkám, že to co píšete jsou nesmysli a nehaním Vás za Vaše vnímání světa.
Nevím proč jste si mě vybral a neustále mě osobně urážíte, ale je mi to celkem jedno ;)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.11.2020 14:05 Reaguje na DAG
Dobře, "jednostranný" jsem přepískl. S tím diktátorem-dodavatelem zase, myslím, vy a na to jsem primárně reagoval a vy na to relevantně neodpověděl.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 15:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrě. Oligarcha, který se svými "přáteli" drží státní správu a státní fyrmy. Tunelují z nich peníze pro sebe a své zajmy. Využívá mocenskou moc a státní aparat k potlačení opozice, aby neměl ve volbách konkurenci a hledá vnější nepřátele (rozuměj nás), aby zakryl tristní stav Ruska. Posiluje armádu a jako velmoc se chce přirozeně rozpinat a uplatňovat svůj vliv na nepřátele. A to jsme v téhle chvíli my. Je to lepší?
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 15:04 Reaguje na DAG
pěkná pravopisná chyba :(
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.11.2020 16:23 Reaguje na DAG
Jo lepší!

Jen mi není jasné, kdo to nepřátelství vyvolává více. Na nepřátelství s ČR Putin myslím nic nevydělá, kdežto mluvit o Putinovi (Rusku) jako nepříteli, to je pro imidž mnohých u nás velmi nosné.

A když si to tak postupně znova přečtu a dosadím si vždy nějaký vhodný stát západní demokracie, bude to stejně pravdivé. Jestli spíše nepopisujete obecnou politickou realitu.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 20:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Druhý odstavec. No a to právě ne.
Ano kradou ano snaží se ovlivňovat, ale opozice a tisk na to může upozorňovat a pak si lidé můžou udělat svůj názor.
Mě se třeba líbí USA. Je to divný a složitý systém, ale ani několik institucí nemůže ovládnout stát. V Rusku prezident v podstatě ovládá parlament, tisk a soudy a do dětí od mala valí propagandu. Je to podchycené jako v Německu za Adolfa.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 20:06 Reaguje na DAG
Jestli teda z mého příspěvku jde pochopit jak to myslím :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.11.2020 13:03 Reaguje na DAG
A když chci v médiích (kromě Ekolistu) otisknout článek o podstatě FV tunelu, ani neodpoví. Policie i státní zastupitelství kryjí skutečné viníky tohoto tunelu a k soudu to nepustí. Všichni dělají mrtvé brouky.

Když by chtěl psát Vláďa Wagner v Německu o JE, nikde mu to neotisknou.

Je to podchycené....
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 20:09 Reaguje na Jiří Svoboda
A podívejte se do ruské televize a na mluvčí Putina a jejich rétoriku. Podvody s dopingem, lži okolo Ukrajiny.
Ano můžete to popírat stejně Jako Trump, že neprohrál volby a určitě Vám bude spousta lidí naslouchat. Ale opravdu tomu budete vy sám věřit?
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 20:09 Reaguje na Jiří Svoboda
A podívejte se do ruské televize a na mluvčí Putina a jejich rétoriku. Podvody s dopingem, lži okolo Ukrajiny.
Ano můžete to popírat stejně Jako Trump, že neprohrál volby a určitě Vám bude spousta lidí naslouchat. Ale opravdu tomu budete vy sám věřit?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.11.2020 13:12 Reaguje na DAG
Já jsem dalek tvrdit, že Rusko a Čína jsou lepší než západní demokracie. Rozdíl je ale jen v kvantitě, nikoliv v kvalitě.

Uvědomte si ale, čím Rusko v minulém století prošlo a nač si jeho lid navykl! Není náhodou Putin ideálním politikem pro svůj průměrný lid? Jak dopadli Gorbi a Jelcyn, kteří nebyli schopni ty dravce zvládat?
Odpovědět
DA

DAG

26.11.2020 21:27 Reaguje na Jiří Svoboda
To se určitě shodneme. Rusko potřebuje pevnou ruku. Ovšem potom co ropa stoupla na sto dolarů za barel, tak se Rusko vrátilo k velmocenské politicice. Od té doby jsou velice konfrontacní. Bohužel trpí představou, že po nich někdo pořád jde a pořád jim někdo ubližuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 22:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Diktátoři? Hitler nebyl zvolen německým lidem?
Putin vlastní Rosatom? ANO.
Rosatom je státní firma a Putin je oligarchos a rozhoduje, co Rosatom dělá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 09:31 Reaguje na DAG
Pan Fischer jasně předvádí,. že nemá dostatečné kompetence ani na toho senátora, natož na presidenta. A že je dobře, že zvolen nebyl.
Odpovědět
DA

DAG

26.11.2020 21:30 Reaguje na Jan Šimůnek
Nic jineho bych od Vás ani neočekával:) já mám zase názor, že Zeman je jen mstiva loutka v rukou svých vodičů a doufam, že vydrží do konce, aby se nesvezl na lafetě. Tak asi každý zůstaneme u svého názoru a nebudeme to dál rozmazávat;)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 22:51 Reaguje na DAG
Žádný relevantní bod nepomůže, Rosatom není možno z bezpečnostních důvodů vůbec pustit do tendru.
Protože by ho zkorumpoval.
Už za Nečasova vlády to řekl naprosto jasně: "jsme připraveni platit jakékoliv "vedlejší náklady výběrového řízení"".
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.11.2020 12:22
Fischer? Jo, to je známý ruso a číno bijec. Takže nic překvapivého. Přitom když se rozhlédne po světě jaké jaderné elektrárny se hlavně staví, tak zjistí, že to jsou ty z Ruska a ty z Číny.
A proč to nejsou jaderky západní? Protože západ jádro zavrhl a vsadil na OZE realizované z čínských solárních panelů a baterií. Popřípadě buduje plynovod pro ruský plyn.
Až se bude vypisovat tendr na vyučující genderových oborů, tak tam zajisté zabodují firmy ze západu.
Odpovědět
Sl

Slovan

24.11.2020 15:02
Fischer, nejlepší náš současný politik! Fischer 2023!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2020 16:26 Reaguje na Slovan
Máte pro to nějaké zdůvodnění?
Odpovědět
Sl

Slovan

24.11.2020 17:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Líbí se mi jeho názory. Pro mě se jedná o nejlepšího našeho politika a sem rád, že je takový člověk politicky aktivní.
Odpovědět
MG

Milan G

24.11.2020 17:34 Reaguje na Slovan
A hele trol, už si byl se psema?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2020 19:41 Reaguje na Slovan
Chápu, že se vám líbí jeho líbivé názory. Ale pokud jeho naivní a znalostmi nepodložené názory mohou zavést stát do vážné krize, je třeba si dávat pozor. Bohužel se z politiků často stávají všeználci a lidé jim to baští. To, co tu ve věcné části této diskuse probího vám neotevřelo oči?
Odpovědět
Sl

Slovan

24.11.2020 21:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Promiňte, ale mě vážně “neotevřou oči” místní rusofilové a voliči SPD nebo Trikolóry. Pan Fischer upozorňuje na problémy spojené s národní bezpečnostní. Podle mě není v našem národním zájmu, aby KRITICKÁ infrastruktura (5G sítě, jad. elektrárna apod.) byla ze zemí jako Čína nebo Rusko, když máme možnost to mít od spojeneckých zemí. S tímto se naprosto ztotožňuji s Fischerem. A není jediný, kdo na to upozorňuje! Jen je nejvíc momentálně nejvíc slyšet.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.11.2020 22:42 Reaguje na Slovan
Závislost fotovoltaiky na čínském monopolním výrobci FV panelů vám nevadí?
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.11.2020 23:07 Reaguje na Slovan
"když máme možnost to mít od spojeneckých zemí"

A který je ten proslulý dodavatel osvědčených jaderných zdrojů, který je mimo vliv bruselských šílenců a dává tak slušnou šanci dodat v termínu zdroj schopný požadovaného dlouhodobého provozu, pokud možno aspoň částečně s naší domácí správou a údržbou?
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 11:12 Reaguje na Slovan
Naprosto s Vámi souhlasím. Jen dnes je prostě moderní mít extrémní názor. A obzvláště na internetových diskuzích. Viz. fráze: naivní nepodložené názory, od pana Svobody nebo obrat mentální invalida. A nejen tyto poznámky, ale i další urážky. To může napsat kdokoliv kdekoliv. Od pana Svobody mě to malinko zklamalo, protože z dřívejších diskusí jsem ho celkem uznával.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.11.2020 14:20 Reaguje na DAG
Copak Fischer nehodlá primárně docílit stavu dále už žádné JE nebudovat a možnost dodavatelů z Ruska či z Číny neužívá jen jako kladivo? Jak jinak nazvat jeho alternativu nízkouhlíkové ekonomiky založené jen na OZE než naivní a nepodloženou věcnými znalostmi?
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 15:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak není odborník na energetiku. Taky nejsem výhradně pro OZE, ale od koho koupit reaktor je velice důležité z mnoha stran.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 09:34 Reaguje na DAG
Důležitější je ten reaktor mít. Snaha o zpoždění jeho výstavby (kýmkoli, kdo to umí), je jednoznačně sabotáž. Stejně tak snaha prosadit firmy, které mají s finalizací a zprovozněním vystavěných reaktorů chronické potíže.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.11.2020 14:25 Reaguje na DAG
Co máte proti "mentálnímu invalidovi"? Pokud se někdo chce tvářit, že má co říct k mezinárodněpolitickým aspektům našeho vnitrostátního chování, mohl by začít třeba tím, že akceptuje daný stav. Že pochopí, že těžba v MND nepokryje energetické potřeby ČR a že prostě jsme kriticky závislí na dodávkách souvisejících s energetikou.

Nezávislosti dosáhnout nemůžeme, můžeme se jí ale přiblížit. Jednou z možností je dodávka vcelku osvědčeného energetického celku, který dokážeme do značné míry sami provozovat a servisovat.

Záruky na papíře jsou fajn v dobrých časech, když jdou tlustý do tenkejch, tak si tím papírem ani nevytřete. Běžící blok temelínského typu je docela bezpečná varianta, mnohonásobně bezpečnější než závislost na rouře z Ruska z jedné strany a zákazech z brusele ze strany druhé.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 15:23 Reaguje na Viktor Šedivý
No až na první odstavec, tak tohle měla být odpověď v diskusi. Nevím co je to za tradici nejdřív všechny urazit. Jinak taky si myslím, že nezávislosti nedosáhneme, protože to bez uhlí nepůjde a taky se dívám velmi skepticky na možnosti výkonu OZE, taky vidím, že trubky z Ruska jsou větší závislost, ale taky vím, že to Rusko využije, když se mu to bude hodit.
Osobně bych to přál Francouzům. Jsou z Evropy a už snad nejsou namyšlená velmoc.
Nevím proč naše peníze dávat nepřátelům z Číny, Ruska nebo špatným spojencům z USA.
Odpovědět
MG

Milan G

25.11.2020 16:19 Reaguje na DAG
Francouzi? Řidiči kamionů by vám řekli svoje o fr. fízlech a jejich urážlivých řečech na lidi ze střední a východní Evropy.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 18:13 Reaguje na Milan G
To mě netrápí. Vzali jsme jim práci v průmyslu, tak ať klidně dostanou zase peníze od nás za sofistikovanou práci.
Každý národ si bude bránit svoje. To by byl i případ třeba ČR a Slovenska, ale zase se podpoří Evropa ve které jsme a ty peníze pak můžou zase skončit u nás. Však nás němci, francouzi a britové dlouho přiživovali. Co dětských hřišť, cyklostezek a cest od nikud nikam a projektových a dotačních kanceláří jsme si tady vybudovali za jejich peníze :(
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.11.2020 16:21 Reaguje na DAG
Vy jste zase napsal , že byl mentálně nad ostatními. Takže to urazilo ty ostatní :-). Jeden extrém a druhý extrém.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.11.2020 11:40 Reaguje na Slovan
Vy se prostě vezete na populistické vlně. Ono je prostě "in" dělat ze sebe "charakterního", ale musíme též brát v úvahu ekonomickou stránku věci a také fakt, že politika je vratká a za několik let vše může být jinak. Pro mne jsou dosti jasnými argumenty fungující plynovody a ropovody z Ruska do Evropy a kvetoucí import z Číny. Tady nějaké velké moralizování od Fischera a spol. nevidím. Že by názorová nekonzistence?
Odpovědět
Sl

Slovan

25.11.2020 15:34 Reaguje na Jiří Svoboda
Populistické vlně? Proč bychom měli podporovat a dávat přístup do naší kritické infrastruktury zemím, které nás považují za nepřítele?

K plynu a ropě. Tyto dvě suroviny tvoří 50% ruského příjmu do státní pokladny. Tohle partnerství platilo i během Studené války a bylo výhodné pro obě strany. Západ Evropy měl suroviny, Sověti zas prachy na zbrojení. Otázka tedy zní: je v zájmu jedné ze stran tyto dodávky zničit? No není, samozřejmě. Ale co se stane v momentě, pokud Rusové dokončí třeba Nord Stream 2? Nebude náhodou hrozit, že pak může být dodávka plynu k nám pro Rusy strategickou "pákou", jak u nás získat vliv v momentě, kdy budou mít přímé napojení na západ a tedy bohatého zákazníka? Jsem pro, abychom se aspoň napojili i na Polské terminály. Ostatně EU se snaží vytvořit sjednocenou soustavu schopnou přenášet plyn v libovolném směru a soustavně se budují terminály na LNG. To mě trochu uklidňuje.
To samé je s jadernou elektrárnou! Ať ji postaví západní firma.
Proč třeba Rusové a Číňané nahrazují Windows svými operačními systémy? Hádejte.
Taková infrastruktura 5G sítí není mobil. A je v našem národním zájmu to nechat postavit západní firmu a ne Čína. Pan Fischer tomu navíc logicky rozumí víc než vy i já a má přístup k věcem, ke kterým my nikoli.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.11.2020 16:39 Reaguje na Slovan
Je otázka zda Rusi považují nás za nepřítele, nebo spíše my Rusko. Byznys a politika jsou svázány jen částečně, jak sám říkáte, a pragmatizmus mnohdy vítězí. To je jasný důvod nevylučovat Rusy a Číňany z tendru a až podle výsledku začít zvažovat a rozhodovat. Tak to Fischer evidentně nechce. Ten chce primárně žádný reaktor a čím budou nepříznivnější výsledky tendru, tím bude spokojenější.

Myslíte, že Windows je světový bezchybný standard, který si nezaslouží být nahrazen něčím lepším?
Odpovědět
Sl

Slovan

25.11.2020 18:07 Reaguje na Jiří Svoboda
V ruské vojenské doktríně je NATO považováno za nepřítele. To je fakt, stejně jako je fakt, že si Rusové stále myslí, že jim jejich bývalé kolonie (tedy i my) patří. Rusové si za ty chladné vztahy se západem můžou sami. Nevidím důvod, proč by je Západ měl brát jinak než oni Západ a už vůbec ne po obsazení Krymu. Hrají si na velmoc, přitom jsou dnes již maximálně velmocí regionální, nikoli celosvětovou.

Bezchybný není nic. Je ale Astra Linux lepší než Windows? V čem? Prostě jen Rusové nechtějí mít americký OS v jejich kritické infrastruktuře.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.11.2020 13:23 Reaguje na Slovan
A myslíte si, že třeba v Německu či Rakousku je stejná rusofobie jako u nás? Já ji tam explicitně nezažil (jezdím tam dost často) a spoustu Rusů tam potkal. A jsou tam politici, kteří si udělali z rusofobie základ kariéry? Já žádné neznám.
Odpovědět
Sl

Slovan

26.11.2020 13:36 Reaguje na Jiří Svoboda
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusko-vede-hybridni-valku-a-prekrucuje-fakta-prohlasila-merk/r~c88776b6951511eaaabd0cc47ab5f122/
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.11.2020 10:30 Reaguje na Slovan
Rusové jsou globální velmocí beze vší pochybnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 14:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud pustíme Rusy do tendru, tak ho zkorumpují.
Jasně se vyjádřili už za Nečasovy vlády.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 09:38 Reaguje na Slovan
Nord Stream II učiní Německo daleko závislejším na Rusku než nový reaktor v Dukovanech od Rosatomu.
A Německo je silně závislé i na Číně, protože ta je monopolním dodavatelem klíčových komponent do OZE (FV panely a vrtule k větrníkům, mimo jiné).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 11:04 Reaguje na Jan Šimůnek
Zase špatně, jak to děláte? V Německu je už postavený velký terminál na Americký plyn, kupují z Norska i Lybie a Evropa je protkaná plnovody velmi poctivě. Určitě jste si všilml, že se plynová krize 2009, kdy Rusi zablokovali všechny plynovody přes Ukrajinu, Západní Evropy vůbec nedotkla? Ani nás, jen skučeli Slováci a Bulhaři. Dnes by to asi nepostihlo už vůbec nikoho.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 14:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak proč stavějí ten Nord Stream II?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.11.2020 14:09 Reaguje na Pavel Hanzl
A ještě něco: Budou mít USA za Bidena vůbec nějaký plyn? Nebo spíš bude zaříznuto vše, co se na tomto poli udělalo za Trumpa, a USA se z vývozce plynu a ropy stanou opět dovozcem?
Odpovědět
Sl

Slovan

26.11.2020 14:25 Reaguje na Jan Šimůnek
„Jsme připraveni povolit na každý den vývoz takového množství zemního plynu, jaké bude Evropa každý den potřebovat“ - Obama v roce 2014
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 18:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Biden není diktátor, což vy nemůžete chápat vůbec.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

24.11.2020 18:59
Trojský kůň je tento pán. Čí, netřeba říkat. Četl jsem komentář Ing. Drábové k této problematice. Aby takovým jako on přivřela ústa, zmínila "nekulturnost" výstavby. Jinak to řekla zcela jasně. Osobně beru slova "politik" a zejména "senátor" za nejhorší nadávku, slušně řečeno. Živí se totiž jen vymýváním mozků. A my jim za to ještě královsky platíme.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.11.2020 17:44 Reaguje na Jaroslav Gabriel
Naprosto souhlasím- ale to je málo. Je třeba v první řadě prosadit většinový volební systém. Doposud jsou volby bohapustá šaškárna a i z tohoto důvodu zásadně nevolím.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.11.2020 14:43
Ve světle příspěvků a komentářů jedna informace...

Turecký jaderný regulátor vydal licenci novému 3 bloku, který bude stavět ruský Rosatom na jihu země. Celkově budou v elektrárně 4 bloky.

Projekt má být prvním světovým nukleárním projektem, který má fungovat v režimu, kdy jedna společnost elektrárnu postaví, vlastní a následně provozuje.

No, toto? Jak si náš spojenec z NATO a kandidátská země do EU dovoluje takovou nehoráznost :-).
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2020 15:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Asi proto, že Turecko je náš spojenec jen na papíře. Jsem zvědavý na Rusko - Tureckou idylku. Už proti sobě válčí ve třech zemích a stejně jdou do holportu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.11.2020 13:29 Reaguje na DAG
Ani ty války vzájemně výhodné kšefty nezmaří. Natož námi deklarované "nepřátelství". Opravdu bych řekl, že mezinárodní obchod a politické mezinárodní vztahy moc úzkou souvislost nemají a mít nebudou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2020 19:20 Reaguje na Jaroslav Studnička
To je dobrej nápad. Ať si Rusi JE postaví, vlastní a provozují.
Klidně v Turecku nebo klidně v Taralingapatam. ALE NE V ČR.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.11.2020 20:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, nestalo se vám něco? Jak můžete být klidný, když náš ruský nepřítel takto infiltruje našeho spojence v NATO a kandidátskou zemi do EU. Co když si v turecké elektrárně vybuduje tajnou základnu a z té napadne váš paroubkům Mars?
Pane Hanzle, vy jste zaujatý...ideologie a politikaření
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 10:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Turecko si už dlouho koleduje o vyhazov z NATO a nějaké členství v EU je už totálně v dupě.
Já jsem proti Rusku zaujatý, protože vím, jak Rusi myslí a jak jednají. Jezdíval jsem tam za komára na stavby i na hory, měl jsem tam dobré a velmi vzdělané kamarády, pozvali jsme je i sem, přiletěli 17. listopadu 89 na Ruzyň.
Jsem stejně zaujatý proti Rusku jako byl zaujatý Karel Čapek proti Hitlerovi, když zoufale sepisoval Bílou nemoc, Matku, nebo Válku s mloky.
Jenže tehdy byl národ Český na tom daleko lépe, byl v tomhle jednotný a jednoznačně se postavil na obranu i proti přesile. Jenže mu podrazila nohy zezadu jeho vlastní vláda, především Beneš. Tím byla národu zomena páteř a od té doby jsme si už nikdy nic nevybojovali (Jan Patočka) a dnes jsme rozhádaná banda nešťastníků, typicky představovaná zcela invalidním parapresidentem. Hezky to píše Erik Tabery v publikaci "Opuštěný národ".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2020 11:01 Reaguje na Pavel Hanzl
S tím s vámi souhlasím, jen že jsem nezaznamenal, že by se o vyhazovu Turecka z NATO někde mluvilo.

Na statutu Turecka jako kandidátské země do EU se nic nezměnilo:

https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/enlargement/turkey/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 11:06 Reaguje na Jaroslav Studnička
Fakt nevím, co se kde o čem mluví, naše média nepatří svou mezi objektivitou ke špičce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 12:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Taky nepíšu, že se někde o tom mluvilo. Píšu, že si Turecko "koleduje o vyhazov".
Vy fakt máte problémy s chápání textu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2020 13:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Prosím vás, pokud nedokážete chápat širší souvislosti, tak tu raději nic nepiště. Již jsem vám jednou doporučoval se věnovat raději kuličkám.

Nad některými problémy mávnete rukou a z některých, které se vám hodí do krámu, děláte z komára velblouda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2020 13:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vždyť vy si nikdy nepřečtete můj příspěvek, vždy reagujete na něco, co jsem nenapsal.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.11.2020 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Víte, že v Čechách a na Moravě, bylo za války nejvíce kolaborantů s německými nacisty k počtu obyvatel, kromě Norů ovšem (uvádí se přes
150 000). Pravda bylo tehdy také nejvíc aktivních bojovníků proti nacistům. Prostě rozdělený národ na dva, ale teď to rozdělení vyvrcholilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 05:40 Reaguje na Jiří Daneš
Kde jste přišel na "nejvíc bojovníků proti nacismu?" Dejte link.
Leda tak v Británii nebo snad ještě v Rusku!
ČSR byla nejvýkonnější a nespořádanější Hitlerova výroba zbraní i všeho nutného materiálu pro vedení války.
Odpovědět
li

29.11.2020 23:06 Reaguje na Jiří Daneš
Ty moulo drtivá většína z nich byli Sudetáci nebo Němci,kteří se chtěli pomstít českým sousedům.Takže se uklidni.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 23:18 Reaguje na
A často Češi udávali Sudeťáky...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2020 23:22 Reaguje na Jiří Daneš
Ta kolaborace byla taky způsobena dos silně mnichovanstvím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2020 14:11
Pokud Rusy do toho tendru postíme, tak je to jasný. Buď ho zkorumpují (jak se vyjádřili už za Nečasova vlády), nebo nabídnou dobrou technologii (kterou mají) za dumpingovou cenu.
Protože pro ně to není kšeft, ale mocenská záležitost a získají takovou pozici, že z nás vyždímají x krát více.
V téhle situaci není možno jejich nabídku odmítnout, to dá rozum.

Jaké je teda řešení?
A) nestavět mastodonta vůbec
B) když stavět, tak nepustit vůbec Rusko a Čínu do tendru
C) jít cestou jak Poláci, domluvit se s Amíky a tím si otevřít cestu k jejich nejnovějším technologiím, včetně SMR.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist