https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-holub-evropska-komise-vola-po-dvojnasobnem-zrychleni-renovace-budov.pro-cesko-je-to-prilezitost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Evropská komise volá po dvojnásobném zrychlení renovace budov. Pro Česko je to příležitost

14.10.2020
Pokládání izolace
Pokládání izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise dnes zveřejnila balíček opatření pro zrychlení a zkvalitnění renovace budov, tzv. renovační vlnu. Tento návrh je v souladu s doporučeními Šance pro budovy. Potřebné investice ve výši 600 mld. Kč do roku 2030 by měl z jedné třetiny pokrýt stát ve svých programech. Důležité bude zjednodušit administrativní pravidla čerpání fondů, které nám EU pro pokrytí závazku nabízí.
 

V Česku se kvalitně renovuje 0,6 až 0,8 % budov ročně. Aby budovy nechátraly a využil se potenciál úspor energie, je toto číslo potřeba zvýšit alespoň třikrát. Renovace podle progresivního scénáře, který připravila Šance pro budovy, zajistí naplnění velké části českých závazků do roku 2030 právě v sektoru budov. Na úsporách energie ze tří čtvrtin a na plánovaném zvýšeném emisním cíli z více než poloviny.

Nejde však jen o závazky, investice do kvalitních budov jsou výborným nástrojem pro oživení ekonomiky. Renovace budov mohou zaměstnat přes 43 tis. pracovníků, a to zejména v malých a středních firmách v regionech. Budovy je třeba stavět tam, kde budou sloužit lidem, nelze je odvézt do Číny, tam zrenovovat a vzít zpět. Tím, že jde o investici výhodnou i pro vlastníka, tak stačí, aby jej stát motivoval podle kvality výsledku 25 až 50% podporou. Státní investice má tedy velký multiplikátor na makroekonomické veličiny.

Klíčové bude zajistit financování. Česko má z čeho vycházet, v regionu střední a východní Evropy má nejlépe fungující programy podpory. Pro využití dodatečného potenciálu je však třeba, aby česká vláda učinila několik kroků:

      1) Vzala si téma jako svou strategickou prioritu a vyčlenila pro zajištění jejího naplnění adekvátní kapacitu státní správy.
      2) Zajistila pro nové období dostatečné financování renovace budov všech typů (rodinné a bytové domy, veřejné budovy a podnikatelské provozy), při přechodu ze stávajících programů nesmí vzniknout časová mezera
      3) Zkombinovala dostupné evropské a národní zdroje tak, aby programy byly klientsky přívětivé a žadatelé mohli komunikovat pouze s jedním místem.
      4) Podpořila samostatně přípravu kvalitních projektů a tím vytvoření zásobníku akcí připravených k investici. To má doplnit informační kampaň o možnostech a přínosech kvalitní renovace budov.
      5) Pokračovala v podpoře výstavby nových budov v energeticky pasivním standardu.
      6) Krom snižování energetické náročnosti musí být v jednom projektu možné kombinovat i další environmentální opatření pro šetrné hospodaření s vodou, instalaci zelených střech, zkvalitnění vnitřního prostředí, zejména akustiky a osvětlení nebo adaptaci budov na změnu klimatu.

    Vyjádření Šance pro budovy ke konkrétním návrhům Evropské komise

        • Jednoznačně vítáme zejména příslib Evropské komise pro zjednodušení pravidel pro kombinaci různých zdrojů financování renovace budov a zjednodušení jejich administrativy.
        • Významným krokem, zejména pro podnikatelský sektor, bude zmírnění pravidel povolené veřejné podpory pro investice do úspor energie a místních obnovitelných zdrojů.
        • Nutné je avizované zvýšení kapacity pro kvalitní projektovou přípravu. Věříme, že to povede k možnosti její podpory bez přímého závazku investice, nejen pro obce, ale i pro domácnosti.
        • Podpora veřejného zadávání s ohledem na kvalitu, náklady životního cyklu a využití udržitelných materiálů odpovídá naší dlouhodobé snaze.
        • Rozšíření povinnosti renovace 3 % podlahové plochy z vládních budov na všechny veřejné, tedy i školy, nemocnice nebo úřady je dobrým krokem, kde veřejná správa může jít příkladem.
        • Skeptičtí jsme k zavedení povinných standardů existujících budov, pokud vlastník budovy neplánuje investici do její renovace. Preferujeme pozitivní motivaci před povinnou regulací.
        • Pečlivě budeme sledovat plánovanou harmonizaci průkazů energetické náročnosti napříč EU. Nevnímáme jako pozitivní krok, pokud by se vůči českým uživatelům měnila jeho již nedávno upravená podoba. Srovnatelnost hodnot je možné zajistit přepočtem z centrální databáze.

    Dnes zveřejněný dokument je strategická komunikace. Šance pro budovy bude podrobně studovat a připomínkovat návrhy, jakmile budou předloženy do legislativního procesu.


    reklama

     
    foto - Holub Petr
    Petr Holub
    Autor je ředitelem aliance Šance pro budovy.

    Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

    Online diskuse

    Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
    Všechny komentáře (14)
    Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

    Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
    Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

    KP

    Karel Potoček

    15.10.2020 06:21
    EU kecá do všeho. Již dávno předstihla celé RVHP! Budeme nejlepší do roku....
    Odpovědět
    JS

    Jiří Svoboda

    15.10.2020 16:46
    Proč pane Holube propagujete zelené střechy? Vždyť je to ve srovnání s bílou střechou + dobře dimenzovaným zásakem úplná pitomost! Pokuste se, prosím, na problém dívat s použitím rozumu a ne ideologicky/úřednickým pohledem.
    Odpovědět
    JD

    Jiří Daneš

    15.10.2020 17:17 Reaguje na Jiří Svoboda
    Bílá střecha nehodí alianci Šance pro budovy, ani floka. A dobře dimenzovaný zásak, také ne. Tam nejsou "multipikátory" pro HDP.
    Odpovědět
    JD

    Jiří Daneš

    15.10.2020 17:14
    Stačí přečíst si toto : "Budovy je třeba stavět tam, kde budou sloužit lidem, nelze je odvézt do Číny, tam zrenovovat a vzít zpět." a přidáme-li k tomu zjištění, že jde o ředitele (jak také jinak!) jakési aliance jakýchsi profesních skupin (včetně zmínky o dotacích státu a EU), která ho, víc než slušně živí, netřeba se tím dál zabývat. Jde o to jakvyrazit z lidí další peníze.
    Odpovědět

    Jan Šimůnek

    15.10.2020 19:49
    Nikdo se nepohrne do renovace, když výsledkem musí být (EUrozákony) budova, splňující naprosto nesmyslné EUronormy zateplení, které jsou spojeny s s rozvojem plísní a dalších nežádoucích organismů a nakonec celého "sick buildig syntroma". To si raději každý počká, až EU zdechne, nebo z ní odejdeme a nebude si likvidovat svůj majetek.
    Odpovědět
    SP

    Svatá Prostoto

    15.10.2020 20:04
    No, velmi přízemně ... přidat někomu až 25-50 procent je fajn. Jenže to furt znamená, že min polovinu si musí stavebník dosypat ze svého, což v dnešní době bude pro řadu z nich nereálné.

    Ty povídačky o té zaměstnanosti ... to jak ty rodinné farmy. Nejsou na to lidi a hlavně, i kdyby do jisté míry teď po koroně byli, tak to nebudou umět. A pokud se to udělá blbě, tak je to mnohem horší, než když vůbec.

    S tím souvisí další věc, nasypou se EU/státní peníze. Takže žádosti a pokud to bude klasická pakárna, tak značnou část celkových nákladů "sežere" firma, co dotace zařídí. A dorazí to nárůst cen, protože poptávka po kvalitních firmách již teď převyšuje nabídku, takže by byli pitomí, kdyby ceny nezvedli. Takže mi EU/stát přisype třeba 30%, ale celkové nákldy mi stoupnou o 50% ... nechci slevu zadarmo:-).

    Tohle je sice hezké ... "Skeptičtí jsme k zavedení povinných standardů existujících budov, pokud vlastník budovy neplánuje investici do její renovace. Preferujeme pozitivní motivaci před povinnou regulací." ... ale že vůbec o něčem takovém někdo uvažuje je na ... teď nevím jestli spíš horem, nebo spodem.
    Odpovědět
    JS

    Jiří Svoboda

    16.10.2020 10:21 Reaguje na Svatá Prostoto
    Proč by se mělo cokoliv dotovat? A dotovat jen ty vyvolené/vylobované technologie je úplná zhůvěřilost.

    Každý by si měl uvědomit, že v domě bude muset topit následujících 100 let a sám si to platit. Měl by mít možnost svobodně si vybrat z dotacemi nepokřivené nabídky možností to pro něj nejlepší řešení.
    Odpovědět
    SP

    Svatá Prostoto

    16.10.2020 14:31 Reaguje na Jiří Svoboda
    Vy jste v tom mém příspěvku někde zachytil byť jen náznak podpory nějakých dotací???

    Proboha kde?
    Odpovědět
    JS

    Jiří Svoboda

    17.10.2020 19:53 Reaguje na Svatá Prostoto
    Já vám jakkoli neoponoval, já se snažil váš příspěvek doplnit/rozvinout. Omlouvám se za nedorozumnění.
    Odpovědět
    BM

    Břetislav Machaček

    15.10.2020 22:27
    Pamatuji závazky ke sjezdům KSČ a jiné nesmysly. Tato iniciativa mi
    to nápadně připomíná. U budov je třeba zapřemýšlet, zda to má mnohdy
    smysl. Sebedokonalejší budova má svůj předem určený smysl a ten pokud
    pozbude, tak nastupuje nový stavební projekt. Dnes je běžné, že se
    stále mění normy na zateplení, topení atd. Tak se stane, že normované zateplení staré 10 .let už nevyhovuje a okna vyměněná před pěti roky
    se opět mění a vzniká odpad. Nic proti těm úsporám, ale návratnost
    je mnohdy vzhledem k nákladům nulová. Zpřísnění norem je často až nesmyslné, jako třeba to povinné odkanalizování nemovitostí.
    Takový tříkomorový funkční septik nepáchl tak, jako odvětrání nové kanalizace se splašky a fekáliemi hromadícími se za sucha v potrubí.
    Lidé šetří vodou a je to hnus, když se v kanalizaci s malými spády
    a nízkým průtokem fekálie hromadí a zahnívají. Pokud jsou společné
    i pro vody dešťové, tak se při lijáku "špunty" uvolní, čistička
    nestíhá a splašky jdou do řeky bez čištění ochozem. Takové závazky,
    že v budoucnu neprojde kolaudací jiný dům, než pasivní, mi připadá
    jako diktát. Stavím přece za své a je snad moje věc, zda chci topit,
    či ne. Každý přece nechce mít povinně rekuperaci a dům zatěsněný jako skafandr. Diktát povinných nádrží na dešťovku a možná i "zelených"
    střech mi připadá ještě debilnější. To není ta slibovaná svoboda z listopadu 1989, ale nová "zelená" totalita!
    Odpovědět
    KP

    Karel Potoček

    16.10.2020 06:30 Reaguje na Břetislav Machaček
    Ovšem. V tomto to plní EU na 150%!
    Odpovědět
    SP

    Svatá Prostoto

    16.10.2020 09:31 Reaguje na Břetislav Machaček
    "Takové závazky,že v budoucnu neprojde kolaudací jiný dům, než pasivní, mi připadá jako diktát. Stavím přece za své a je snad moje věc, zda chci topit, či ne."

    Ale no tak, měl byste už být zvyklý, že když jde o to vyšší správné dobro, tak na nějakou svobodu s..e pes.

    Čím dál víc mám pocit, že naše generace si to holt zažije ještě jednou. Akorát bez té dřívější naděje, že se dožijeme změny k lepšímu.
    Odpovědět

    Jan Šimůnek

    16.10.2020 11:48 Reaguje na Svatá Prostoto
    Proto je EU třeba rozbít, nebo z ní odejít. A ti, co nám chtějí tyhle nesmysly nařizovat, ať si za obnovenou železnou oponou sami nastavějí gulagy a odeberou se do nich zemřít. Nic jiného si za svou nepoučitelnost ani nezaslouží.
    Odpovědět
    SP

    Svatá Prostoto

    16.10.2020 14:36 Reaguje na Jan Šimůnek
    Helejte, jako takové jednoduché rázné řešení je to sice lákavé, ale já si nejsem úplně jistý, že když se podívám do Strakovky, na Hrad a do Sněmovní, že by to bylo o tolik lepší.

    Ono je dobré si taky vzpomenout, že doma jsme si mnohokrát utahovali šrouby o dost víc, než po nás EU chtěla. Pak si na ni stěžovali a brečeli a byli u zbytku Evropy právem za voly ... co si třeba zvládnou vyhádat Poláci ... slovy klasika ... Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat.
    Odpovědět
     
    reklama


    Pražská EVVOluce

    reklama
    Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
    Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
    TOPlist