https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/erik-schwarzbach-fotovoltaicke-prekvapeni-v-alpach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Erik Schwarzbach: Fotovoltaické překvapení v Alpách

13.9.2020
Zdroj | Erik Schwarzbach
Nedávno jsme si s dcerou vyšlápli na horskou tůru ve východních Alpách. Našli jsme si předtím ubytování v Prein an der Rax v bývalé zemědělské usedlosti, 700m n m. Neméně než nádherou Alp jsem však byl ohromen využíváním fotovoltaiky našim hostitelem.
 

Stručně: pořídil si FV elektrárnu o výkonu 10 kWp, sestávající ze dvou řad panelů. jednu orientovanou optimálně vůči zimnímu, druhou vůči letnímu slunci. Solární elektrárnou napájí domácí spotřebiče, nabíjí e-auto Renault Zoe a pohání tepelné čerpadlo o příkonu 2.7 kW, produkující 12 – 15 kW tepla, kterým vytápí velký tradiční, ale dobře izolovaný dům (viz obrázek). Přebytky energie dodává jen z malé části do sítě, protože výkupní cena je velmi nízká, 0.05 €/kWh (v ČR ještě podstatně méně). Přebytky převážně využívá jako doplněk k tepelnému čerpadlu k přímému ohřevu velkého tepelného zásobníku vody.

Solární energie bohatě stačí na dobíjení auta s dojezdem kolem 350 km, kterým jezdí na nákupy a k přátelům do 100 km vzdálené Vídně. Pochvaloval si i téměř nulovou cenu údržby auta, protože motory jsou bezkartáčové, brzdy se díky rekuperaci energie téměř neopotřebovávají a výměna oleje odpadá. Při servisu byl pouze vyměněn pylový filtr. Celoroční bilance je na grafu v obrázku.

Bilance by mohla být ještě výhodnější, prakticky bez odběru ze sítě, kdyby se využívaly baterie v automobilu k vyrovnávání spotřeby elektřiny, např. k pohonu tepelného čerpadla v noci. Nepovoluje to výrobce automobilu, který baterie pronajímá, aby mohl snížit cenu vozu.

Nezávislé kalkulace však prokazují, že koupě baterií je výhodnější než pronájem, třebaže počáteční investice je vyšší. Ale i tak si náš hostitel spočítal, že se investice do 10 let vrátí. Příklad je zmiňován i v www.gruenewelle.co.at/page.asp/-/145.htm.

Doporučil bych našemu ministru hospodářství, aby navštívil našeho hostitele, pana Ch. Fritzsche, který by mu rád, jak sám řekl, vše předvedl. Adresa je Preinrotte 13, Prein an der Rax, Rakousko.


reklama

 
foto - Schwarzbach Erik
Erik Schwarzbach
Autor je biolog a statistik, bývalý ředitel odrůdového zkušebnictví v ČR a vědec, který sleduje již déle než 30 let odborné poznatky o klimatu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.9.2020 06:36
Tak jsem si www.gruenewelle.co.at/page.asp/-/145.htm prošel.

Agitační brožurka velebící klady FVE a e-automobilů , doplněná odkazy na příběhy jednotlivých hrdinů - bohužel schází jakékoli solidní analýza ekonomiky jednotlivých hrdinských příběhů.

Sama webová stránka pak poskytuje odpovědi na nevyřčené otázky.

"Díky informačním večerům o obnovitelných energiích mohla Zelená vlna poprvé něco udělat s dopady změny klimatu. Spojili jsme občany a dodavatele obnovitelných energií a vysvětlili jsme, jak mohou inteligentní investice získat dobré úrokové sazby a zároveň chránit životní prostředí. "

nebo

dynamická e-auta v Golsu !

Čtvrtek 10. listopadu 2016 , Landhotel Birkenhof, Birkenplatz 1, 7122 Gols

Tímto informačním večerem chceme aktivně informovat členy Obchodní a zemědělské komory v Neusiedl am See, jak ušetřit náklady a zlepšit životní prostředí investováním do obnovitelných energií. "


Za vším hledej prachy -- a o nic jiného nejde ,
s OZE navěky a nikdy jinak !!! / to už jsme tady jednou měli/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 18:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Omyl. Právě my budeme mít uhlí a ropu navěky, což nebude až tak dlouho trvat, než nám to někdo zarazí. Pak asi svíčky, čort znajet.
Odpovědět

Jirka Černý

13.9.2020 09:03
Ony ty ušetřené peníze vyjdou pěkně draho. Kolik ta sranda vyjde takhle v kompletu? Zateplení, panely, tep čerpadlo, e auto, nějaký instalační materiál, nejspíš práce odborné firmy. Jen od oka tři miliony? Jak dlouho to vydrží fungovat? 10 let než se to začne všechno sypat? I v profi akunářadí při použití snadno poznám 3 roky starou baterii od nové, pokud má 7-8 let je z ní těžítko, takže propočítávat e auto na 10 let mi nedává smysl.
Nejsem tak bohatej abych mohl takhle šetřit.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

14.9.2020 13:28 Reaguje na Jirka Černý
Jirko, já si nekupuji drahé profesionální nářadí. Takže je to u mne možná jiné, než by bylo kdybych si ho kupoval. Přesto jsou moje zkušenosti s vercajkem na baterky tak špatné, že se musím zeptat: Opravdu jsou baterie ve Vašem nářadí schopné uspokojivě sloužit i po 3 letech provozu? A dokonce až do "věku" 7 či 8 let?

I u té nejlacinější aku vrtačky je její mechanická část ještě zcela v pořádku, když začnou vadnout baterie. Jsou jednoznačně tím nejslabším článkem - a nejen u nářadí. Je to tak VŠUDE (mobil, notebook, vysavač atd.)!!!
U profi nářadí je mechanické provedení o třídu lepší než u toho pro amatérské použití. Ale že by v něm byly o třídu lepší i baterie? Tomu nevěřím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 18:46 Reaguje na Karel Ploranský
Baterie do solárů jsou úplně něco jiného. Často se používají olověné (podobné jako do aut ale v jiné struktuře) a elektronika je nechá pracovat jen v optimálním režimu, takže mají násobně delší životnost. S akučkou je to nesrovnatelné, tam jsou hlavně lionky, možná mají profi řady taky dobrou ochranu, hobby řada určitě ne.
Odpovědět

Jirka Černý

14.9.2020 20:50 Reaguje na Karel Ploranský
Používám Aku pilu nejmenované Švédské firmy začínají na H. Prořezávání, kácení z plošiny ošetřování památných stromů atd. Denně v provozu točím dvě baterie, když se kácí tak tři, baterie se v naprosté většině stihne dřív nabít ( cca45 min) než vybít, až na vyjímky kdy pila jede opravdu v kuse. Řekl bych že zátěž kterou baterie dostává obzvlášť na suchém tvrdém dřevu nejde s akuvrtačkou ani vzdáleně srovnávat. Jsou dny že se jedná baterie otočí i 3x a samozřejmě dny kdy vystačím s jednou na celý den. Když se někdo ptá co vydrží baterie tak mám normu že káru za auto plnou kulatiny nařežu na 30 na jednu baterku. A teď negativa: baterie stojí cca 6000. A jak píše Pavel Hanzl elektronika vše hlídá tak že pokud dojde k názoru že je vybito prostě konec, žádné že se to pomaleji dořeže, moc fajn v situaci kdy je potřeba řezat aby "to spadlo kam má". Beru že Aku technologie je na úrovni pro akunářadí naprosto dostačující, ale v autě vydím stále velkou mezeru. Např každý kdo se snažil v zimě předehřát auto 2kw topením asi chápe kam tím mířím.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.9.2020 21:19 Reaguje na Jirka Černý
aku řetězovka je při všech negativech výborná věc, především z hlediska bezpečnosti. nemotá se žádnej blbej kabel, a neblafá žádnej motor, který je třeba startovat - daní je vyšší hmotnost, nižší výkon a cena. ale pro práci ze žebříku, z plošiny nebo z lana pozitiva vedou (arboristi, tesaři etc.). a samozřejmě se s tím asi výborně loupežničí na panském.
samozřejmě aku nářadí naučí jednoho s energií hospodařit, vede k rychlému pochopení, že je potřeba řetěz při každém plnění nádrže (v tomto případě jen na mazání řetězu) obtáhnout kulatým pilníkem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.9.2020 09:04
On takovýto greenwashing působí na "ekologicky" smýšlející hlavně rakouské a německé (a zjevně i některé české) turisty. Věřím, že tato investice se zaplatí hlavně navýšením počtu hostů. Třeba i ministr MPO se tam pěkně rozšoupne.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.9.2020 10:26
Kdo má rád růžové brýle, tak klidně i spočítá návratnost 10 let. Moje elektrárna se zaplatí v roce 2035. A protože to je koníček, tak si neúčtuji instalaci, údržbu ani opravy. Stejně tak prostor, který zabírá. A jsem tolerantní k tomu, že je zdrojem hluku, zhoršuje přístup na střechu a zvyšuje nebezpečí požáru. Jinak existuje mnoho lepších způsobů, jak se zbavit peněz. Zvláště pro toho, kdo nerozumí elektrice a ani se nehodlá v této oblasti vzdělávat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 18:48 Reaguje na Richard Vacek
Kdo tomu nerozmí, tak si najme dobrou firmu (to je asi problém) a hlavně musí mít dobrý projekt (ještě větší problém).
Pak to funguje většino bezproblémově.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.9.2020 11:29
A pak se ze sna probudil s rukou v nočníku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2020 15:13
Bože můj, do čehos to duši dal.
Takže máme článek o tom jak je to bájo.
Vůbec žádný údaj na kolik to vyšlo a kolik z toho mu spoluobčané zaplatili ve formě dotace.
Pak je uvedeno jaké je to bájo, že má Zoe a dojede s ním do Vídně a zpátky. Že to přerostlý Twingo stojí u nás těsně pod mega, a že i na to mu přispěli spoluobčané, bo je na něj dotace jak kráva, od toho je opět taktně abstrahováno.

Prostě klasika ... co můžu, to vychválím, co ne, to zamlčím. To je jak kdysi poslouchat Gustu na Sjezdu:-))).
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.9.2020 15:32
Není náhodou ta výkupní cena za kWh ( 0,05 euro, t.j. 0,013285 Kč podle kurzu ČNB z 11.9.2020) trochu podivná a není tvrzení, že v ČR je výkupní cena ještě nižší, mnohem podivnější? Cena jedné MWh na př. u Bohemia Energy je v produktové řadě Basic rovna 1 838 Kč, výkupní cena solární elektřiny v ČR je podle autora článku nížší než 13,285 Kč za MWh, kdo profituje z toho rozdílu, který činí v tomto případě 1824,715 Kč? Co o tom autor článků ví? Neumí počítat, nebo jenom bohapustě lže a proč?
(Platí, že 1 MWH = 1000 kWh, potom 0,013285 Kč x 1 000 = 13,285 Kč)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.9.2020 15:35
Není náhodou ta výkupní cena za kWh ( 0,05 euro, t.j. 0,013285 Kč podle kurzu ČNB z 11.9.2020) trochu podivná a není tvrzení, že v ČR je výkupní cena ještě nižší, mnohem podivnější? Cena jedné MWh na př. u Bohemia Energy je v produktové řadě Basic rovna
1 838 Kč, výkupní cena solární elektřiny v ČR je podle autora článku nížší než 13,285 Kč za MWh, kdo profituje z toho rozdílu, který činí v tomto případě 1824,715 Kč? Co o tom autor článků ví? Neumí počítat, nebo jenom bohapustě lže a proč?
(Platí, že 1 MWH = 1000 kWh, potom 0,013285 Kč x 1 000 = 13,285 Kč)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.9.2020 17:06 Reaguje na Jiří Daneš
0.05 EUR je snad 1.33 Kč.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.9.2020 19:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Máte pravdu, mám v tom počítání chybu, pak je cena i méně než 1328,50 Kč za 1 MWh v ČR dostatečná, dělá sice malý podíl na mixu, ale pro majitele solárů je to slušny výdělek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2020 19:34
To přece není vůbec žádné "překvapení v Alpách", takhle fungují tisíce domů všeho typu ve všech normálnícvh zemích.
Na horských chatách měli fve panely už po začátku století a dnes je to zcela běžné na venkově snad všude.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist