https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zalohujme.cz-trideni-kovu-do-kontejneru-na-plast-nemuze-vyresit-cesky-problem-s-napojovymi-plechovkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohujme.cz: Třídění kovů do kontejnerů na plast nemůže vyřešit český problém s nápojovými plechovkami

12.6.2020
Je potřeba mnohem více regulovat míru a typ obalů, které se uvádějí na trh. Ilustrační snímek.
Je potřeba mnohem více regulovat míru a typ obalů, které se uvádějí na trh. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Květnová dohoda o podpoře třídění kovů mezi Ministerstvem životního prostředí a autorizovanou obalovou společností EKO-KOM problém Česka s tříděním plechovek nevyřeší. Navíc přinese větší znečištění sbíraného materiálu, a tím i zkomplikuje recyklaci PETu. Kombinovaný sběr nemá ani dostatečnou technickou kapacitu. K vyřešení problému plechovek tímto způsobem by museli občané náhle třídit plechovky 4x více. Tato cesta nám tedy splnit cíle EU nepomůže.
 

Dohoda mezi Ministerstvem životního prostředí a AOS EKO-KOM o podpoře sběru kovů v obcích chce rozšířit tzv. kombinovaný sběr, kdy v obcích bude možné odkládat kovové odpady i do kontejnerů dosud určených pro jiné materiály, nejčastěji plasty. Proto EKO-KOM zavádí příplatek obcím za každý kontejner na třídění kovů (ať už kombinovaný, nebo jednodruhový pouze na kovy) na jejich území, a zvyšuje příplatek třídicím linkám za tunu vytříděných kovových obalů. Celkově jde o další formu intenzifikace sběru.

Iniciativa Zálohujme si uvědomuje, že každá snaha o řešení problému si zaslouží ocenit, ale v tomto případě má návrh řadu zásadních nedostatků:

1) Zhoršení hygieny a zkomplikování recyklace PETu. Začnou-li se třídit k plastům i plechovky, a to nejen nápojové, ale např. i od potravinových konzerv, zhorší se už tak špatná hygiena obsahu žlutých kontejnerů, což ještě více zkomplikuje recyklování PETu do potravinářské kvality, nutné k brzy povinnému přidávání rPETu do nových PET lahví - viz květnové vyjádření Ing. Jitky Sosnovcové ze Státního zdravotního ústavu.

2) Nedostatečná efektivita. Kombinovaný sběr kovů vůbec nemá kapacitu vyřešit každoročně se prohlubující problém ČR s nedostatečným tříděním nápojových plechovek. Ty přitom u nás zaujímají cca 60% podíl mezi hliníkovými obaly, na jejichž samostatné třídění platí cíle EU. Poučíme-li se z nejlepší výtěžnosti dosažené v Brně (kde zavedli kombinovaný sběr nápojových plechovek už v roce 2011, pak i kdyby všechny obce v ČR zavedly kombinovaný sběr kovů, k vytřídění roční spotřeby plechovek v ČR se buď musí do ulic rozmístit dalších 1,5 milionu kontejnerů na kombinovaný sběr (všech kontejnerů na tříděný odpad je dnes v ČR cca 470.000), nebo by se muselo zečtyřnásobit množství plechovek, které lidé ročně vytřídí do každého kontejneru na kombinovaný sběr.

3) Nenastartování potřebné recyklace. Cíle EU jsou nastaveny nejen pro třídění, ale i pro skutečnou materiálovou recyklaci. Výsledkem jednání MŽP S AOS EKO-KOM je v zásadě jen zanedbatelná podpora obcí a třídicích linek. Ke skutečné recyklaci se neposunulo nic.

Podporovat třídění kovů je jistě potřeba. Ale intenzifikace, oznámená finanční podpora ani kombinovaný sběr nemohou vyřešit fundamentální problém, kdy řadu let prudce roste prodej nápojových plechovek, zatímco jejich sběr fatálně zaostává. EU ukládá členským státům dosažení 50% míry recyklace hliníku od roku 2025 a ČR nyní dosahuje jen cca 20-30 %. MŽP i EKO-KOM se už nechaly slyšet, že požádají o výjimku z plnění cílů, zároveň iniciují tento snaživý, ale marný pokus řešit sběr hliníkových nápojových plechovek.

Je potřeba mnohem více regulovat míru a typ obalů, které se uvádějí na trh, a narovnat systém tak, aby původci obtížně recyklovatelných nebo vůbec nerecyklovatelných obalů platili více než původci snadno recyklovatelných materiálů. A především bychom si měli připustit, že dostatečně efektivní třídění nápojových plechovek může zajistit jen zálohový systém. Je to jednodušší i levnější cesta, třídění hliníkových plechovek pomocí záloh by rychle vyrostlo na 90 % či výše a ČR by evropské cíle plnila bez problémů.


reklama

 
Zálohujme.cz
Iniciativa usiluje o celospolečenskou debatu o možnostech zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.6.2020 13:25
Je mi líto, my dáváme do kontejneru na kovové obaly sto procent použitých plechovek. Nevidím sebemenší důvod, proč by se to mělo zálohovat. Leda proto, aby se někdo napakoval na dotacích pro strukturu tohoto zálohování (řádově spíš miliardy než miliony a na okrádání občanů tím, že část těch zálohovaných obalů nebude možné z různých uměle vytvořených důvodů vrátit, jak to ostatně mají s PET lahvemi v Německu - našem vzoru, ale pro normálního člověka jednoznačně negativním.

A už někdy v roce 1990 jsem viděl ve Velké Británii kontejnery na kov se dvěma vhozy, do jednoho se házely plechovky, přitahované magnetem, a do druhého ostatní. Magnet na testování byl součástí toho kontejneru. Takže zase soudruzi "objevují" cosi, co už tu v pro normální občany daleko přívětivější podobě už desítky let existuje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.6.2020 13:57 Reaguje na Jan Šimůnek
No, já si zase pamatuji, jak to bezďáci v devadesátkách vytahovali z košů a vraceli ... s tím, že zbytek toho koše zůstal samozřejmě na cestičce/chodníku. Taková vytěžující cesta parkem byla někdy moc pěkný pohled.

Nezálohovat a nemíchat ... prostě singl, kontík, jako nápojové kartony (resp. samozřejmě nějaká oddělená část kontejneru, jakéhokoli, s vlastním vhozem).

Ale ten magnet, to je dobrý, to neznám!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.6.2020 13:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Jo, bezďáci ve Státech, samozřejmě.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

12.6.2020 18:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Aha. U nás to bezďáci se zálohovanými pivními lahvemi nedělají. Možná proto, že je lidé do koše nehází. Narozdíl od těch nezálohovaných, které najdete pohozené zdaleka nejen v koších.
Odpovědět

vladimír šmídl

16.6.2020 12:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Neodymový magnet , který udrží plechovku se prodává (www.soucastka.cz) v balení 50kusů za stovku. A ze slitiny Al-Zn jsme vyráběli přesné odlitky (od klik na dveře po karburátory). Bez výroby nelze recyklovat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 13:29
Možná ještě jednu věc:
Za naprosto stupidní považuji požadavek, aby obaly k recyklaci byly umyty. A to z toho důvodu, že ekologická stopa jejich umývání v domácnostech je řádově vyšší, než pokud by se to dělalo centrálně ve specializovaném zařízení s recyklací vody a čištěním vzniklých odpadních vod.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.6.2020 14:00 Reaguje na Jan Šimůnek
On je to blbý požadavek, ale pokud člověk nehodlá běhat ke kontíku imrvére, tak je to spíš nutnost. Pokud se ten obal nedá zavřít. U PETky je to v pohodě, u různých kelímků by to fakt nešlo.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.6.2020 18:07 Reaguje na Svatá Prostoto
Potom ovšem celý sběr, pokud z praktických důvodů musí obsahovat takovou operaci, je holý nesmysl.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.6.2020 18:09
On existuje nějaký "český problém s nápojovými plechovkami"?
Mám pocit, že máme mnoho podstatně důležitějších problémů, než trochu hliníkového plechu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.6.2020 20:34
Plníme cíle EU.
Byly doby, kdy jsem si bláhově myslel, že plnění závěrů XVII. sjezdu kšc byla poslední zhůvěřilost, jejímž jsem byl nedobrovolným svědkem.
A ona vyrostla další generace, která tuhle zkušenost nemá ...
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:25 Reaguje na Viktor Šedivý
Ano, a jak se to rýsuje, bude ji mít ještě horší.
Odpovědět
ig

14.6.2020 15:27
Běžný postup: vymyslíme si problém a začneme jej s mohutným nasazením sil a peněz (cizích) řešit :-) K řešení se sice nikdy nedobereme, protože jako v případě plechovek je problematičtější je recyklovat než vyrobit nové, ale to nevadí, peníze již byly protočeny (o což jde) a právní řád zaplevelen dalšími nesmyslnými povinnostmi (což aktéry nepálí).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.7.2020 10:27
Základem je budoucí odpad vůbec nevyrábět a začít každý sám od sebe i tím,
že budu upřednostňovat vratné a ekologické obaly.Za takové počiny by měly
být například zvýhodňovány samotné výrobní podniky a rázem by odpadů ubylo.
Sám poctivě třídím,ale když vidím stále více a více odpadků v přírodě,tak
vidím,že je to mnohdy marnost nad marnost.Kdysi jsem při jedné diskusi navrhl řešení,jak snížit náklady na třídění.Tuto nenáročnou práci mohou přece vykonávat buď nepřízpůsobiví,kteří se celé dny nudí a užívají si sociální dávky.Druhá možnost je třídící linka u věznice,která by mohla pracovat na tři směny a třídit takřka vše na x surovin.Vězeňství se potýká s nezaměstnaností vězňů a toto je činnost bez nároků na vzdělání,či
zvláštní vybavení.No a samozřejmě je třeba jít i cestou účinných spaloven netříditelných zbytků z těchto třídíren.Vím,že to vše vyžaduje další investice,ale obě řešení mají i výchovný účinek,protože jedni pochopí,
že nic není zadarmo a druzí budou mít z čeho uhradit škody napáchané poškozeným.Nejsem asociál,ale nelíbí se mi to tak,jako je tomu nyní.
Tam,kde se lidé vzájemně znají,tak je po okolí většinou pořádek,ale
anonymita nahrává zahazování odpadků do přírody a míchání odpadů místo
třídění.Znám to z našeho města,domkaři usilovně třídí a v kontejnerech
na sídlištích je vše sesypáno dohromady.Stačí pár lumpů a zbytek pak
na třídění rezignuje taky.Pro takové případy by pak mohly být ty
třídící linky a odvoz odpadů jim náležitě zdražit.Pouze tato motivace
snad pomůže některé přinutit třídit a jiné pracovat.Pokud budou tito
nepřízpůsobiví pracovat v třídirně,či při úklidu v okolí svých domovů,
tak jich to samotné vychová k pořádku.Pokud se budou z okna koukat
na jiné,kteří po nich uklidí,tak večer odpadky zase vysypou ven z okna.
No a nějaké kvóty na množství odpadu z dílny EÚ považuji za plácnutí
do vody,když mnohé "příkladné"země svůj odpad vyvážejí do třetích zemí
a nebo i k nám pomocí vykuků podnikajících v oboru likvidace odpadů.
Tento obor by měl být plně státní a nedocházelo by pak k navážení smetí
a následná likvidace na státní náklady.Prostě něco nemůže být privátní,
když nelze zcela vyloučit podobné lumpárny.To není podnikání,ale podvod
a takový lump by měl odpad třídit doživotně.Bez výroby zbytných obalů
nebude ani odpad,ale toto bude spíše s rozvojem internetových obchodů
stále horší.K přepravě se balí i to,co při přímém nákupu obal ani
nepotřebuje.Bohužel takový je nový trend nákupu z domova a tak se je
třeba připravit na daleko větší množství odpadů.Proto "zdar konzumní
společnosti"a cestě k životu na jednom velikém smetišti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist