https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vilem-famm-koronavirove-pouceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vilém Famm: Koronavirové poučení

23.5.2020
Máme dostatečné zásoby potravin? Jak jsme nachystáni na energetickou krizi?  Co celá země? Ilustrační foto.
Máme dostatečné zásoby potravin? Jak jsme nachystáni na energetickou krizi? Co celá země? Ilustrační foto.
Pandemie koronaviru lidské konání postavila z hlavy na nohy, abychom si konečně uvědomili své priority. Nákup roušek nám však ukázal, jak dopadneme v případě potravinové krize. Na dané problémy máme na svých ramenou hlavu. U mne jsou však pochybnosti zda svého rozumu použijeme správně.
 

Před lidstvem dle dvou set vědců v čele z Marií Ivanovovou je na obzoru apokalypsa. Přesněji pět pohrom, které vedou lidstvo k pohromě.

1. Klimatické změny
2. Extrémní počasí
3. Úbytek biodiversity
4. Úbytek vody
5. Ztenčující se zdroje potravy

Když se zamyslíte, možná vás též napadne co mne. Dívejte se prosím pozorně a to, jak z leva tak i zprava. Za vším můžete najít více či méně přelidnění planety. Tak se nabízí otázka, kdo za to může? Věřící v dobách dávných, ale i dnešních, chtějí jediné, víc věřících. Komunisté více bojovníků za mír. Stoupenci tržního hospodářství více zákazníků, je přeci pak lepší prodej aut, mobilů či kuřecích řízků s bramborovým salátem. Pro větší zisky dokážeme regulovat výsadbu rostlin či chov zvířat, ale právě pro větší zisky chceme i více lidí.

Lesy v Evropě opustily lesní včely. Nejsou. Úbytek dalšího hmyzu je víc než patrný. Tání ledovců, a kdyby roztál i všechen sníh, tak způsobí, že se hladina moří zvedne o asi 80 metrů. Tuhle odpověď jsem dostal na svůj dotaz v Kosmíku RP už v roce 1967. Co asi tak nastane? Nu přeci stěhování národů a to i v případě, když někde vody ubyde a země se stane pro lidi nevhodná. Bojíme se též pádu asteroidu či výbuchu sopek. To může přivodit dobu ledovou, nebo alespoň opět změnit podnebí a přinutit lidstvo k putování.

Tak se ptám, jsme připraveni?

Máme dostatečné zásoby potravin? Jak jsme nachystáni na energetickou krizi? Co celá země?

Vzpomenul jsem přelidnění. Více lidí, více jakéhokoliv odpadu na Zemi, ve vodě, ve vzduchu či v podzemí. Tuhle Zemi postupně vybydlíme, jako nepřizpůsobiví byt.

Řešení se přímo nabízí. Lidí může žít v dané krajině jen tolik, kolik jich daná země uživí, napojí a též energeticky uspokojí a to vše nejlépe z obnovitelných zdrojů. To ale hovoříme o udržitelném, tedy maximálním počtu lidí na daném území. Ten by měl být spíše bezpečný počet, t.j. 60-70 % stavu udržitelného. Takže čistě hypoteticky, pokud bychom spočítali počet obyvatel ČR na 5 mil. Tak skutečný by měl být 3-3,5 milionu obyvatel.

Skutečnost ČR:
1785     4 250 000 obyvatel
1947     8 765 000 obyvatel
1993     10 340 000 obyvatel
2002     10 201 000 obyvatel
2019     10 693 939 obyvatel
Z tabulky zcela jasně vidíme, že naše země byla schopna uživit i energeticky zásobit 4,25 mil. obyvatel. Nu, ale my budeme posuzovat spotřebu dnešními nároky a tak výsledek může být jiný. Dříve lidé neměli např. ledničku, ale na straně druhé nemuseli na ni vydělávat peníze. Nemusíte se mnou souhlasit, že je nutné stanovit udržitelný počet lidí, ale pokud ne, tak jaké řešení máte vy? Chci též vyšší výnosy či menší odpady, ale k čemu jsou nám všechny ty vynálezy, když nakonec vedou k jedinému a to k nárůstu nových obyvatel. Nakonec zde stejně bude už ne přelidnění, ale obrovské a nezvladatelné přelidnění. Je nás stále víc, ale bez snižování obyvatel se nedočkáme, věřte tomu, dobrého řešení. Brzký zítřek nám nabízí vodíkové palivo. Molekulární katalyzátor pomocí elektrolýzy rozloží vodu na vodík a kyslík, získá čistý vodík pro naše využití. Díky tomu dojde za 30 let ke snížení CO2 o 34%, mám však obavy, že i tento vynález povede jen k dalšímu navyšování obyvatel.

Byli jsme svědky nového přísunu techniky např. do zemědělství. Výsledek nastal správný, prudký úbytek pracovníků. Na druhé straně totéž u úřední sféry vyvolalo nárůst pracovníků. Něco děláme špatně. Není přeci možné, že by úředníci byli hloupější než zemědělci a nebyli schopni novou techniku se současným stavem zvládnout. Opak by měl být pravdou. My nepotřebujeme více lidí, spíše je nutné lépe využívat nových technologií, počítačů a obzvláště robotů.

Já jen chci předat tuto planetu svým vnukům, aby i oni ji jednou mohli odevzdat v dobrém stavu svým vnukům. Opakuji, lesní včely zmizely a moře stoupá. Mikroplasty na nás číhají spolu s novými viry a my, místo toho řešíme, jak vydělat víc peněz. Peníze jsou pro nás víc, než náš volný čas a to nemluvím o dosud zelené Zemi, po které ještě poletují nositelky našeho života-včely, neúnavné pracovnice.

My bychom si měli lépe organizovat práci. Začít tuhle etapu můžeme uvedením v život stabilním a opakujícím se kalendářem dle vzoru roku 2018. Vy zcela jistě navrhnete další opatření díky, kterým dojdeme ke kýženému cíli, ke Společnosti volného času. Tady může pomoci jen rozum.

U výrobků zvedněme s kvalitou i jejich delší životnost, prostě nepracujme zbytečně. Koronavirus nám dal lekci, ale přinesl nám zároveň volný čas, který bychom měli využít k zamyšlení. Nyní se tedy obracím k politickým stranám, elitám, aby problémy řešily a braly konečně vážně. Není totiž za pět minut dvanáct, ale již pět minut po dvanácté. Je načase říci, dost! Tohle už stačilo, konejme a přestaňme volat po vyšší porodnosti. Nyní máme opravdu dost času, tak přemýšlejme. Tady může pomoci opět jen rozum. Budoucnost však ukáže, jestli, nás neopustil.


reklama

 
Vilém Famm
Autor je čtenářem Ekolistu.cz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

23.5.2020 17:39
Otázka není "uživit", planeta nás hravě užíví. ČSS bylo s 15 mil. obyvateli z 95% zemědělsky soběstačné v základních potravinách, takže uživitelné. Ale my nechceme jen uživit, my jsme "rozežraní", stali se z lidí pouhý konzumenti všeho od kultury až po jídlo. Bohužel všemocné ziskůchtivé markety přetékající vším možným, na krizi v potravinách opravdu nepoukazují.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.5.2020 18:26
Za přelidnění planety mohou zcela jednoznačně levičáci a přispívají k němu významně lidé a organizace (v naprosté většině případů levicově orientované), které vyvážejí výdobytky naší civilizace do společností, neschopných současně toho, co udělali naši předkové, tj. spontánně snížit porodnost.
Vzhledem k tomu, že se hmyz vyskytuje i v teplejších pásmech, jeho úbytek u nás patrně nesouvisí s teplotou klimatu, ale něčím jiným. Blekotání "za vše může zlý CO2" je spíš kontraproduktivní. MMCH největší rozvoj hmyzu nastal při teplotách výrazně vyšších než současné a při výrazně vyšší koncentraci CO2 než je současná.
Kde pro tu elektrolýzu na "molekulárním katalyzátoru" budete brát energii? Spalováním uhlí? :-)
Výrobky z dlouhou životností mohou klidně skončit v jednání stylem: "tu stovku ušetřím, i kdyby na to měla padnout tisícovka".

Prostě, celé je to rozsáhlý a komplexní problém, který rozhodně nemá nějaké agitační řešení typu "boj proti CO2". Navíc spoustu věcí neznáme nebo neznáme dostatečně. A v tom případě pochod za nějakými agitátory, mávajícími praporem s jednoduchým (a zcela jistě nesprávným) řešením, nemůže vést k ničemu jinému než ke katastrofě.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

24.5.2020 11:51 Reaguje na Jan Šimůnek
"...pochod za nějakými agitátory, mávajícími praporem s jednoduchým (a zcela jistě nesprávným) řešením, nemůže vést k ničemu jinému než ke katastrofě."
Ano, máte pravdu. Ale také je třeba se dívat, za jakou myšlenku který agitátor agituje.
Konkrétně to, co pan Famm prohlašuje za základní a největší problém, tj. přelidnění, opravdu JE základním a hlavním problémem a je směšné, když se všichni pořád dohadujeme a přeme o problémech ne bezvýznamných, ale v každém případě až následných a podružných.
Příklad za všechny: Nebýt populační exploze, nebylo by klimatické krize.

Takže - pochod za Gretou ke katastrofě povede.
Pochod za levičáckými magory, kteří se pomocí neziskovek snaží zaplavit Evropu "novou krví" z Afriky a odjinud, ke katastrofě povede.
Povede ke katastrofě, když si zcela nesprávně vykládáme co je humanita - takže pomáháme zachovat při životě děti, které nemají co do huby, místo abychom se snažili přimět jejich ploditele, aby neplodili, je-li předem jasné, že nedokáží uživit ani ty děti, které už mají. Jinak řečeno místo pomáhat bychom se měli snažit, ABY NEPŘIBÝVALO DALŠÍCH, KTERÝM BUDE ZASE NUTNÉ POMÁHAT. To totiž je humánnější...

Pochod za těmi, kteří volají po opatřeních ke snížení obludného nárůstu počtu Pozemšťanů je správnou cestou.
Tou jedinou, na kterou má opravdu smysl se soustředit a měli jsme po ní jít už dávno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2020 13:41
Zeměkoule se dostává na hranu stability a varovných projevů je více. Hlavní je stále se zrychlující oteplování a na ně navazující kolabující ekosystémy, ale i třeba razantní úbytek hmyzu, možná způsobený mikrovlnným zářením komunikačních sítí.
Vývoj jde samospádem ke gigantickém kolapsu, je nějaká možnost to ještě zvrátit?
Hlavní příčinou těchto změn je lidská expanze a stálý růst HDP, tj. veškerých materiálních předmětů, které se ovšem velmi rychle stávají odpadem.
Takto je ovšem naprogramovaná naše civilizace, která ovládla už celý svět, může se chovat nějak jinak?
Zablokování růstu znamená úpadek a není možno ho nějak nadiktovat, zkušenosti z plánované ekonomiky a sociálního inženýrství jsou velmi negativní.
Řešením by bylo celý růst nasměrovat jiným směrem. Ne k extenzivnímu, ale intenzivnímu systému, ne k expanzi navenek, ale dovnitř.
Nepotřebujeme více věcí, které se za chvíli vyhodí, ale méně a kvalitních. Nepotřebujeme přetahovat materiál i výrobky několikrát přes celou planetu, ale stačí je vyrábět doma a dovážet jen nezbytnosti.
Nepotřebujeme expandovat do krajiny ani zvyšovat spotřebu vody, energie jen na to, abychom vytvářeli další a další odpad.
Další vývoj by se měl ubírat směrem, který bude limitován přírodou, jejími potřebami, tj. ekologií. Prostě hlavní sílu lidského vědění i pracovitosti napřít směrtem k záchraně planety.
O tom musí být ale přesvědčena rozhodující většina obyvatel.
Jak toho lze ale dosáhnout?
Tuhle sílu má pouze náboženství, jen ono může člověku určit vyšší cíl a dát význam jeho životu. Bez totality a starých demagogií, s racionální svobodnou kritikou, ale s jasným a dobře argumentovaným cílem.
Prostě se duchovně vrátit zpět, kde veškeré lidské konání muselo být v souladem s vůlí Boží, dnes Přírody.
Některá náboženství to už v programu mají (buddhismus), ostatní by neměly mít problém to začlenit do Vůle Boží.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist