https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-cibulka-pet-let-po-soudech-kvuli-pocasi.a-stalo-to-za-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Cibulka: Pět let po soudech kvůli počasí. A stálo to za to?

27.3.2020
Chcete data? Od teď už bez faktury.
Chcete data? Od teď už bez faktury.
Český hydrometeorologický ústav nově poskytuje naměřené záznamy ze svých stanic v režimu zákona o právu na informace o životním prostředí. O data, která byla dříve citelně zpoplatněná, dnes stačí jen požádat.
 

To se takhle dva ředitelé výzkumného ústavu, ministr, 9 soudců (tři senáty po třech), jeden advokát a jeden novinář dohadují o počasí. To není začátek vtipu, ale rychlý (a neúplný) výčet lidí, kteří se v posledních pěti letech aspoň chvíli zabývali otázkou: má veřejnost právo vědět, kolik toho minulý týden napršelo?

Meteorologové a ministr se svými právníky v tom měli vcelku jasno. Ano, ale jenom když dotyčný zaplatí, protože státní rozpočet platí sice většinu, ale ne celý provoz hydrometeorologického ústavu. Já jsem byl proti, vědecká měření, notabene pořízená státem, by měla být dostupná jak vědcům, tak i neziskovkám a veřejnosti obecně.

O tom se mi po třech letech podařilo přesvědčit 5. senát městského soudu v Praze, který rozmáchle napsal, že „pouze na základě podrobných informací o životním prostředí je veřejnost schopna poznat jeho stav, uvědomovat si v čase jeho proměny, přijmout odpovědnost za jeho kvalitu a činit kvalifikovaná rozhodnutí k jeho ochraně“.

Ministerstvo v pragmatické obraně státní kasy podalo kasační stížnost (takové odvolání, právníci prominou) k Nejvyššímu správnímu soudu, který nám všem uštědřil lekci ze čtení zákonů a celý spor vrátil na začátek.

Ztráta času? Ne tak úplně, teď už víme, že data o počasí jsou taky informace o životním prostředí. Což není banální, díky tomu o ně můžete státní instituce žádat podle zákona. A jak se teď ukázalo, úřady nakonec vyhoví.

Taky jsme zjistili, že současný model financování domácí meteorologie spíš přidává všem zúčastněním byrokracii, než že by šetřil státní kasu, a navíc brzdí výzkum i podnikání. Náprava v podobě nového zákona už je na cestě.

A příklady táhnou, takže model zpoplatněných dat opouští i státní zeměměřiči (i tady se to neobešlo bez soudního postrčení, a prsty v tom má i Evropská komise), po příslušné novele se tak můžeme těšit i na geoprostorové informace ze státní dílny.

Takže happy end? To až podle toho, co se nám díky novým informacím podaří o životním prostředí zjistit.


reklama

 
foto - Cibulka Jan
Jan Cibulka
Autor je datový novinář serveru iROZHLAS.cz.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.3.2020 10:30
Je otázka, jestli ta doba, co to zdržovali (a museli mít představu, že to nakonec neustojí), nebyla použita k úpravě těchto dat tak, aby z nich zmizely údaje, nasvědčující vlivu tepelných ostrovů, a takové, které jsou v rozporu s "vědeckým oteplismem". V principu bych se tomu ani moc nedivil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.3.2020 10:59 Reaguje na Jan Šimůnek
A já bych se zase divil, kdybyste se tímto způsobem neozval.
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.3.2020 14:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Vyjádřil jsem pouze obavy, které má nejspíš více lidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2020 07:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy musíte mít nějakou obsesi a jste skutečně psychicky vyšinutý, to není přece nodrmální.
Byl jste někdy poslední roky v lese?
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.3.2020 10:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, devastace černou zvěří a kůrovcem. Co to má společného s daty z meteostanic?
Odpovědět
ig

27.3.2020 17:59
Díky, stálo to za to :-) Každá vybojovaná bitva s úřadem se počítá :-)
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

30.3.2020 09:27
No ještě by mohl hydrák zpřístupnit své historické předpovědi (např. 1 den až týden staré) počasí a jejich porovnání se skutečností, která nastala. Ne, jen aktuální předpovědi dávat veřejnosti.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2020 10:04
Poděkování všem,kteří se o tento výsledek zasloužili. Státní byrokracie má velmi často vrchnostenské manýry ( my jsme rozhodli, my určíme co je pro vás dobré, my vám nic nevydáme atd.) , které jsou jedem pro otevřenou a demokratickou společnost.
Z obecného pohledu se jedná o hru, čím méně toho víte, tím méně se můžete domáhat svých práv . V oblasti ŽP to platí dvojnásobně.
Tady máme taky takové mistry v oboru - AOPK- SCHKO Jeseník , ČŽIP,OI Olomouc , odbor výstavby MěÚ Šumperk.
Nezobecňuji, ale na řadě konkrétních případů bych vás mohl rozesmát oslovsko-byrokratickými kličkami některých "osvícených" osob.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist