https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hana-vackova-zeleni-musi-dal-trpelive-pracovat-a-byt-nositeli-cistych-hodnot
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hana Vacková: Zelení musí dál trpělivě pracovat a být nositeli čistých hodnot

18.1.2020
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zelení
S politikou se to má jako se školou. Skoro každý jí rozumí a ví, jak by se v dané situaci choval, jak by jednal. A je to všechno čím dál složitější.
 
Materiály, připravované pro politiky na všech úrovních, jsou čím dál těžší na váhu i na čtení, mluví právním jazykem, kterému rozumí málokdo, a tak se politika stává nesrozumitelnou pro samotné aktéry.

Říká se, kdo křičí, spoustu věcí si vykřičí, nicméně lidé už začínají být velmi unavení a apatičtí a kromě jejich problémů je všechno ostatní přestává zajímat, protože mají velké množství práce a spoustu vlastních problémů. A tak se politika stává úzkokolejnou tratí.

V této situaci bojují o přežití malé strany, které si nemohou dovolit nákladné kampaně a spoustu barnumských reklam.

Strana zelených tohle období zrovna prožívá. Zatímco v zemích na Západ od České republiky jsou sesterské strany na vzestupu, u nás se nedaří.

Zvláštní, protože Strana zelených je jedna z mála hodnotových stran, ekologii měla v programu už dávno, než se klimatická změna prodrala na stránky světových médii. Jedna z mála má transparentní finance, nemá vlivné sponzory zapletené do státních zakázek.

Myslím, že před nadcházejícím sjezdem by neměla křičet, jak jí někteří radí, měla by dál trpělivě pracovat na komunální, krajské i celostátní úrovni. Spolupracovat s jinými stranami, které o to stojí, měla by dál pokračovat v masarykovském NEBÁT se a NEKRÁST.

Měla by být nositelkou transparentnosti, čistých hodnot, pravdomluvnosti.

Zdá se to možná příliš idealistické, ale Leonard Cohen zpívá, že demokracie přichází trhlinou ve vzduchu… A možná čisté hodnoty v podání nejmladší generace zase přijdou do módy.

Přeji nadcházejícímu sjezdu Strany zelených, aby volilo v masarykovském duchu spolupředsedy a předsednictvo a zároveň při vší vážnosti této chvíle nezapomnělo na humor, neboť humor je sůl země. A kdo je jím prosolen, uchová se dlouho čerstvý, říkával Karel Čapek.
reklama

 
foto - Vacková Hana
Hana Vacková
Autorka je Učitelka Gymnázia Hejčín v Olomouci a spolupředsedkyně Zelených v Olomouckém kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.1.2020 06:53
Strana má smysl tehdy, když její program řeší nějaký důležitý problém ve společnosti. Proto má strana zelených smysl tam, kde je životní prostředí ničeno, kde je ve špatném stavu. A protože v Evropě je životní prostředí neskonale lepší, než je na zemi běžné, zelení nemají společnosti téměř co nabídnout.
I proto se ekologické strany v Evropě mění spíše na strany, které chtějí bourat staré a budovat nové a zelená agenda jim slouží jen k prosazování těch (komunistických) změn.
Odpovědět

18.1.2020 09:27
Strana Zelených svoji historickou příležitost etablovat se mezi důvěryhodnými a zavedenými stranami trestuhodně propásla. A nutno dodat, že vlastním přičiněním a pouze ním.
Na mysli mám situaci po volbách v r. 2006,kdy poprvé překonala 5% hranici/6,29 %/ a měla šest poslanců.
Tady je máte : Bursík, Zubová,Liška,Jakubková,Jacques,Rabas.

A tady soudruzi z NDR udělali fatální chybu. Mocichtivost a osobní ambice pár lidí dokázali zcela zdevastovat mnohaleté úsilí poctivých členů SZ o politické zastoupení SZ v parlamentu.
6 poslanců se vyhandlovalo za čtyři ministry (Bursík- ŽP,Swarzenberg-zahraničí, Kuchtová- školství , Stehlíková -lidská práva ) v Topolánkově vládě.

Tady hledejte příčinu pádu SZ na samé politické dno, dnes preference kolem 1%.

Jak sami seznáte, mít poprvé šest poslanců mezi 200 židlemi v PS ČR a na jejich základě zobchodovat 4 ministerská křesla v 15ti členné vládě je silný tabák. (přehnané osobní ambice+nezkušenost+neodbornost)

Společně s typickou rozhádaností SZ ,která by vydala na sociologickou studii, to vedlo ke strmému pádu do politického propadliště a obrovské nedůvěře společnosti vůči takovému subjektu.
Škoda, že slova paní Vackové, platná i tehdy, si tehdejší předseda Bursík nevzal k srdci.
Dnes mohli být Zelení důvěryhodnou politickou stranou (viz Německo) , těšit se zasloužené důvěře veřejnosti a aktivně uplatňovat své zásady i v případné vládě.
Pořádné zelené strany je nám třeba jako soli, ale obávám se, že cejch minulosti je příliš velký a SZ skončí.



Odpovědět
ig

18.1.2020 09:42
Co se mě týká, tak krátce po revoluci jsem dokonce i uvažoval o to, že bych mohl svůj cenný hlas zeleným hodit :-) Ale oni se rychle vyprofilovali jako levice, což mě samozřejmě odradilo. Pak se tam objevili týpci, kteří si nepokrytě udělali z obav lidí o budoucnost životního prostředí živnost (solární tunel) a další, které se projevily jako takové ... nechytré :-) A má-li mě někdo v z politiků zastupovat a vést, měl by být v lepším případě chytřejší než já a v tom horším aspoň srovnatelný. No, propadliště dějin jim patří po právu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.1.2020 10:08
Strana zelených přináší méně pozitivních hodnot než druhdy NSDAP. Což je tedy docela úctyhodný výkon.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

18.1.2020 11:27
Přinejmenším nezájem ze strany společnosti o Stranu zelených má celou řadu příčin.
- Před Listopadem většina obdivovala aktivní pracovitý přístup Hnutí Brontosaurus. Polistopadová Strana zelených a ekologická hnutí směřovaly spíš k politikaření, demonstracím či bojkotům, většinou širokou veřejností těžko pochopitelných.
- Mnoho lidí si Stranu zelených spojuje s neziskovkami typu Děti země a nerozlišuje. A třeba právě nekonečný bojkot každé dálnice a každé potřebné stavby lidé většinou špatně vnímají.
- Hodně Zeleným ublížily třenice a šarvátky i rozdělení. Jak má volič rozlišit, která z aktuálních zelených stran je správná a která špatná.
- Mimořádně velké mínus byla pro Zelené aktivita Matěje Stropnického a podobných figur.
- V neposlední řadě u nás vnímané "zelené" aktivity Evropské unie, s jejímiž často nepromyšlenými huráakcemi, doporučeními a zákazy, s nimiž určitě minimálně většina lidí u nás nesouhlasí.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2020 11:52
Ty osoby které zastupovali zelené ve vládě jsou natolik zdiskreditovaní,že nemají ani tu nejmenší šanci se dostat do vlády.Paseku kterou způsobil Bursík a jeho kamarádi kůrovci nedá dohromady ani budoucí generace.Se vůbec divím jak může chodit mezi normální slušné lidi.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

18.1.2020 12:49
Jsem toho názoru, že není ani tak důležité co dělají nebo dělali politici ale je daleko důležitější co teď dělají úředníci takzvaní ochránci přírody. Občané mají alergii na slovo ochrana životního prostředí.
Neznám nikoho ze svého okolí kdo by úmyslně ničí životní prostředí. Třídíme odpady staráme se o přírodu jak nejlépe umíme ale ve jménu ochrany přírody jsme vystaveni ze strany úředníků nesmyslné buzeraci, která s ochranou přírody nemá nic společného. Zákon tak stanoví a nic mezi tím ani zdravý rozum pouze zákon nebo vyhláška. Zákon samozřejmě měl nějaké opodstatnění ale nemůže být aplikován vždy od toho jsou tu vesměs vysokoškolsky vzdělaní lidé (někdy duté hlavy), kteří přesto nejsou schopni nebo ochotni vyhodnotit reálnou situaci a obhájit si své stanovisko na základě místního šetření a posoudit situaci tak aby rozhodli správně raději vše zamítnou i když tím způsobí někomu velké obtíže a také naopak poškodí životní prostředí a mnohdy nenávratně. Jejich kroky jsou pak spojeny z daleko větší uhlíkovou stopou a tak to jde dokola, vše jde na vrub zeleným. Dokud neponese úředník následky za neprofesionální jednání, nezlepší se pohled občanů na oblast, kterou zastupují. Dnes bez souhlasu úřadu životního prostředí nepostavíte ani bezpečný přejezd přes potok. Můžete potokem jezdit horem dolem znečišťovat vodu i okolní potoka to je správně říkají tomu brod. Tak se budem brodit v blátě hlavně že úředník je spokojený a následky hodíme na Bursíka, který už tu dávno nic neovlivňuje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.1.2020 14:32 Reaguje na Alena Lyskova
Souhlas.
Odpovědět
el

elviswhyte

18.1.2020 16:09
kontaktujte nás ještě dnes prostřednictvím e-mailu (doctorelviswhyte@gmail.com) nebo whatsapp (+2347083629144), pokud chcete prodat svou ledvinu za obrovskou částku peněz.
Odpovědět
Jiří Makoň

Jiří Makoň

19.1.2020 07:21
Zeleným dělají špatnou pověst různé "ekologické" organizace, které si lidé se zelenými spojují, byť mezi ně nepatří a které jako potížisté si vymýšlí různé blokování projektů,které mají ulehčit život jiným. A korunu tomu dal Bursík prosazením několika opatření,které přinášejí některým přátelům trvalý zisk bez námahy.
Odpovědět

19.1.2020 10:35 Reaguje na Jiří Makoň
Dovolím si nesouhlasit. Zákon 114/1992 sb. o ochraně přírody a krajiny poskytuje dostatek možností aby příslušný orgán ochrany přírody pokud má alespoň minimum snahy zvrátil nesmyslná opatření ale je to opět nekompetentní úředník, který tak nečiní.
Je otázkou zda ze zištných nebo jiných nám neznámých důvodů. Pan Bursík byl nejspíš v té době a čase přesvědčen, že koná správně ale nyní je jisté, že se mýlil je třeba sjednat nápravu to je věcí dnešních úředníků. Pokud porušil zákon jsme právní stát máme soudy, pokud ne byla bych schovívavá.
Je ztrátou času stále hledat viníky je třeba chyby napravovat. Člověk je tvor omylný když něco nezvládne hlavu mu nikdo neutrhne ale i snaha se musí ocenit a z chyb se je třeba poučit a stále je neopakovat.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

19.1.2020 10:53 Reaguje na
Omlouvám se za chybu zákon 114/1992sb. byl nahrazen zákonem 123/2017sb.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2020 15:56 Reaguje na Alena Lyskova
Nebyl, jde pouze o změnu zákona. Zák. č.114/1992 Sb. stále platí.
Odpovědět
VK

Václav Kain

19.1.2020 10:15
Nejideálnější by bylo soudružko ředitelko naházet vás do kanálu a přikrýt deklem.Proč? Aby jste už konečně přestali škodit.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.1.2020 06:44
A debata se nám přiostřuje, v polovině zápasu většina občanů obviňuje Bursíka, zbytek obviňuje předlistopadové komunisty.

A planeta modrá dál (podle hesla Modrá, nikoliv zelená planeta).
No tak, odhalte se.
Kohopak budete volit do dalšího parlamentu, ústa nevymáchaná, pane Kaine, pane Šimůnku.
Já svou víru neztrácím, a volím Zelené, jedinou autentickou zelenou stranu s dlouhodobým zeleným programem. Už 30 let!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.1.2020 21:16 Reaguje na Katka Pazderů
Pokud vám nevadí nebo nechcete vidět, co pod tou zelenou slupkou je, pak volíte Zelené.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.1.2020 22:16 Reaguje na Katka Pazderů
Já volil už kde koho ... dokonce i Národní frontu:-). I ty Zelené, byť jen kdysi v Praze do zastupitelstva a MČ. A pak celou dobu jen tloukl hlavou do zdi ...
Byla to jedna z nejhorších voleb, co se mi kdy povedla.
Pokud se rozpustíte a založíte znova, s novými lidmi, tak o tom začnu zase uvažovat, ale s tou stávající sestavou ... to snad raději zase tu NF.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.1.2020 09:40 Reaguje na Katka Pazderů
Zeleným jsem to hodil jednou v komunálních volbách, protože slíbili že budou proti přesunu Hlavního nádraží. Po následujících volbách (to už jsem je nevolil kvůli jiným programovým bodům) zelení pod hlavičkou "Žít Brno" přesun schválili prakticky ihned poté, co se dostali na radnici. A to šli do voleb s jasným programem, že přesun nepovolí. Prostě prolhaný póvl, který nebudu již nikdy volit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist