https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/csop-protierozni-vyhlaska-je-prilis-kratky-krok-dobrym-smerem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP: Protierozní vyhláška je příliš krátký krok dobrým směrem

18.12.2019
Odtok půdy z pole v pražské Vinoři.
Odtok půdy z pole v pražské Vinoři.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) konečně předložilo návrh vyhlášky o ochraně zemědělské půdy před erozí. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) tento krok vítá, protože současné zemědělské postupy v kombinaci se změnou klimatu způsobují obrovskou degradaci půdy. Půda nám mizí prakticky před očima (21 milionů tun ročně). O to více je zarážející, že MŽP ve vyhlášce na většině půdy navrhuje tolerovat roční ztrátu ornice v množství 17 tun na hektar. Ani o nějakém postupném snižování tohoto nehorázného limitu v budoucnosti není ve vyhlášce zmínka!
 

Povolenou roční ztrátu ornice o hmotnosti 17 tun si lze představit, jako by se každým rokem plně naložil jeden velký kamion úrodnou hlínou sebranou z pozemku 100 x 100 m. Takový úbytek vlivem vodní a větrné eroze nemůže být tolerován! Nebo by, aby zemědělci měli více času na změnu svých zažitých postupů, měl být ve vyhlášce stanoven nějaký výhled, například v roce 2020 bude stát bez sankcí tolerovat úbytek ornice ve výši 17 tun, v roce 2030 ale už jenom 5 tun.

V současné době je dle údajů Ministerstva zemědělství erozí ohrožena více jak polovina zemědělské půdy, ročně z ní vlivem eroze zmizí 21 000 000 tun ornice. Paradoxem přitom je, že protierozní vyhláška v totožném znění byla do připomínkového řízení předložena už v roce 2017. Po vypořádání připomínek měla vstoupit v platnost, jenže jakási politická vůle tomu zabránila. Dva roky ležela kdesi v šuplíku a nyní v nezměněném stavu, tedy, aniž by zpřísněním reagovala na nové, zřetelné důsledky klimatické změny, je předložena k projednání těm, kteří ji již jednou projednali.

ČSOP doufá, že protierozní vyhláška bude rychle projednána a limit 17 t/1 ha se výrazně sníží, bez dalšího prodlení pak vstoupí v platnost a zemědělci a ti, kteří jim poskytují dotace, na ní urychleně zareagují. Času je málo, půda mizí a s ní samozřejmě mizí i voda a život.


reklama

 
ČSOP
Český svaz ochránců přírody největší nestátní nezisková organizace zabývající se ochranou přírody, krajiny a životního prostředí.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

18.12.2019 16:42
Kam si myslíte, že se ornice ztratí? Pokud k ní dojde, tak v drtivé většině případů prostě z jednoho pole přefoukne na druhé, takže cynicky vzato, jeden majitel bezplatně obohatí druhého. A navíc to podstatné, pestré osevní postupy a organiku do půdy ve formě statkových hnojiv, nám vzali již při vstupu do EU, a ještě mají tu drzost doporučovat, jak by se to mělo dělat.Ale patří nám to! Protože kdybychom byli co k čemu, museli bychom tu svoloč vypráskat bičem.
Odpovědět

Jan Škrdla

19.12.2019 17:08 Reaguje na pavel peregrin
Vítr to většinou přefoukne z jednoho pole na druhé. Občas to ale přefoukne do dědiny, do města. Pak se divíme proč je tolik prachu, když se tolik peněz investuje do "čistšího" průmyslu a "čistších" zdrojů vytápění.

Pak tady, kromě větrné eroze, máme vodní erozi. Tam to voda spláchne z horní části svahu, kde se už někde dostáváme na půdotvorný substrát, do dolní části. A odtud pak do příkopů, vodních toků. Část se usadí v přehradách a rybnících, kde přispívá k jejich zanášení a část odteče za hranice státu a pak do moře.
Odpovědět

Jan Škrdla

19.12.2019 17:18 Reaguje na Jan Škrdla
Jinak současná zemědělská politika (evropská i národní) je opravdu špatně nastavená. Místo toho aby zemědělce motivovala k ochraně půdy a krajiny, tak má za následek pravý opak.

Takže doporučovat ano, ale to nestačí, je potřeba změnit způsob dotací. Akorát se obávám že se o tom bude akorát mluvit a zůstane u těch řečí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.12.2019 21:27 Reaguje na Jan Škrdla
Já souhlasím, dotace je třeba změnit a opravdu by měly sloužit k údržbě krajiny. Pouze zbývá jen maličkost- dát zemědělcům za výpěstky to, co opravdu stojí. A v tom je nepřekonatelná překážka, protože v tu chvíli budou všechny SZIF, různé agentury a stovky úředníků naprosto k nepotřebě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 10:17 Reaguje na Jan Škrdla
Evropská dotační politika není až tak špatně nasavená, ale u nás se zneužívá k opačnému účelu, než je záměrem. Tj. k ničení krajiny a ne její ochraně.
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.12.2019 18:51
Nějaká eroze jistě funguje, ale jinak jsou to zřejmě a pouze nesmyslné bláboly nějakých teoretiků.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist