https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/veronikan-holcnerova-bude-lidstvo-na-seznamu-fosilnim-prumyslem-vyhubenych-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veronika Holcnerová: Bude lidstvo na seznamu fosilním průmyslem vyhubených druhů?

13.11.2019
Členové hnutí si kolem poledne na půl hodiny polehali na zem v jednom z nefrekventovanějších brněnských obchodních domů.
Členové hnutí si kolem poledne na půl hodiny polehali na zem v jednom z nefrekventovanějších brněnských obchodních domů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V pondělí 11. 11. 2019 se občané z hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) zúčastnili pietního aktu za vyhubené druhy a za vyhubením ohrožené druhy. Členové hnutí si kolem poledne na půl hodiny polehali na zem v jednom z nefrekventovanějších brněnských obchodních domů. Chtěli tím upozornit na fakt, že naše narůstající spotřeba vzhledem k ekologické stopě, kterou zanechává, je významnou příčinou změn klimatu a s ním spojeného vymírání živočišných i rostlinných druhů.
 

Dle zprávy Mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) z května tohoto roku se nacházíme na prahu šestého masového vymírání druhů. Hnutí Extinction Rebellion však nazývá vymírání pravým jménem – vyhubením, za nímž poprvé v historii stojí člověk. Vyhubení hrozí milionu druhů, mnoho jich může vymizet už v příštích desetiletích.

Přestože volíme formu die-in, kdy si poleháme na zem jako mrtvoly, upozorňujeme nejen na dopady individuální volby životního stylu, ale i na to, že za většinou emisí stojí fosilní průmysl. Chceme, aby si lidé uvědomili, že už dnes žijeme na dluh a obzvlášť v České republice máme emise čtvrté nejvyšší v Evropě. Pokud chceme změnit drastické dopady, které nás v příštích desetiletích kvůli změně klimatu a ztrátě biodiverzity čekají, musíme se probrat a jednat efektivně.

Za efektivní cestu považují občané z hnutí nenásilné přímé akce, které naruší běžný chod společnosti. Potřebujeme ukázat, že nemůžeme pokračovat v současném způsobu fungování a myšlení, protože je sebedestruktivní. Nenásilné přímé akce mají po zkušenostech ze zahraničí vysokou úspěšnost, lidé se k nejrychleji rostoucímu hnutí Extinction Rebellion přidávají nejvíce právě po těchto akcích, kdy narušíme běžný chod, převážně v hlavním městě.

Občané z hnutí v jedné z posledních akcí vyzývali magistrát města Brna k přiznání problému a vyhlášení stavu klimatické nouze na území města Brna. Hodlají ve svých aktivitách k dosažení tohoto cíle pokračovat a vyzývají občany, aby se přišli 10. 12. 2019 na jednání zastupitelstva města Brna zajímat, kdy hodlá město vyhlásit stav klimatické nouze a jaké další kroky ke zmírnění dopadů má v plánu.


reklama

 
foto - Holcnerová Veronika
Veronika Holcnerová
Autorka je mluvčí hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion).

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

13.11.2019 12:57
Opakujete, že chcete jednat efektivně proti změně klimatu a vyhubení. To je jistě správný a chvályhodný cíl. Je otázkou, zda vámi zvolené metody vůbec vedou k vytčenému cíli. Z čeho vychází vaše zbožné přání, že narušováním běžného chodu společnosti snížíte její uhlíkovou stopu? Myslím, že je to přesně naopak. Když např. zabarikádujete silnici, donutíte auta, aby jely déle po delší trase.

Co vlastně naši volení zástupci musí reálně v danou chvíli udělat, abyste byli spokojeni a s akcemi přestali?

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.11.2019 08:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Dodržovat zákony a koncepční dokumenty a podle nich jednat v zájmu obyvatel ČR?

Tito lidé (mimo jiné) jsou svědomím této dekadentní a do sebe zahleděné společnosti... snaží se svými akcemi poukázat na obří problémy, které tuto planetu čekají, pokud se obyvatelstvo (včetně našich volených zástupců) konečně nevzpamatuje a nezačne se chovat zodpovědně... jestli to nechápete, tak Vám to asi nikdo nevysvětlí...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.11.2019 12:20
Vás prostě nemá smysl nijak přesvědčovat nebo Vám cokoliv vysvětlovat.. máte svůj "osobitý" názor.... jestli Vás takové vnímání světa uklidňuje, prosím....
Odpovědět
sv

14.11.2019 14:26 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Takovou míru sebekritiky, bych od vás fakt nečekal.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2019 13:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
I já jsem nespokojen s tím, jak tato společnost (ne)funguje. Být svědomím lidstva je jistě záslužná věc. Pokud však to svědomí samo nemá ponětí, co s tím lze reálně udělat, a žádá to po těch, co také nevědí co s tím a nemají k tomu ani reálnou kompetenci, pak je takové svědomí lidstava pro kočku. Jen to komplikuje situaci a marní se drahocený čas pro nápravu vyvoláváním dojmu, že se za něco bojuje, že se něco děje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 10:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Jsem toho názoru, že tady jde právě o snahu zlikvidovat demokracii a nastolit ekologickou totalitu. Čili o jakýsi "ekologický vítězný únor", nastolení "ekologického kancléře" nebo "pochod ekologů na Řím", obávám se, že s následky daleko horšími než akce, na které narážím.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.11.2019 12:14 Reaguje na Jan Šimůnek
Co na to říct... Vaše vyjádření mluví za vše...
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 14:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vaše v podstatě taky :-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.11.2019 13:08
Předpokládám vážená paní, že vy a vaši soukmenovci nevlastníte a nepoužíváte následující: pračku, myčku, ledničku, mrazák, televizi, rádio, telefon, počítač, nejezdíte autem, nelétáte letadlem na dovolenou, nevyužíváte elektrickou energii, oblékáte se do režných pytlů etc. etc. Pokud odpovíte pouze na dvě z výše jmenovaného kladně, jste s vaší iniciativou k smíchu a jenom obtěžujete normální lidi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.11.2019 14:55
Jedním z řešení, jak zmenšit uhlíkovou stopu, je využití genetického inženýrství. Implantovaný gen pro otužilost, event. pro osrstění, by člověku přinesl podobu japonského makaka, čímž by se mohl zrušit či omezit textilní průmysl. Potažmo by mohl žít v nevytápěných bytech, což by znamenalo ohromnou úsporu energie. Nebyly by potřeba koupelny, lidé by se cachtali ve Svratce. Přestal by existovat rasismus a sexismus, neboť všechny rasy a pohlaví by vypadaly prakticky stejně...

Vím, že tato FM-úvaha je naprosto zbytečná. Člověk nevyhyne, na to se má moc rád. Jen svou destrukční činností naruší planetu natolik, že těch "nižších" druhů bude stále méně a méně. Tomu asi zabránit nejde, s tím je nutno naučit se žít. Je třeba přijít s jiným (konstruktivnějším) řešením, než lehat si lidem pod nohy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.11.2019 12:27 Reaguje na Karel Zvářal
Je to všechno strašná sranda.... inu, prostý lid České republiky se vždy uchyloval k zesměšňování vážných situací (například okupace, nadvlády jiné země, válek nebo podobných) protože nebyl sto jít proti proudu a sám vyvynout nějaké úsilí, které by vedlo ke zlepšení této země, planety, nebo čehokoliv...

Jste přesně ten tip co neudělá vůbec nic pro zlepšní, ale takových keců máte plnou pusu.... sám se doznáváte ke své ubohosti....
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 14:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nikoli. Český lid nešel proti proudu tehdy, když to bylo nesmyslné. Kde to smysl mělo, tak šel, a hezky tvrdě. Viz legie za WW1, viz naši zahraniční bojovníci za WW2, viz bratři Mašínové atd.
Odpovědět
sv

14.11.2019 14:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak, tak, psychická choroba, díky které touto chorobou postižení jedinci, chtějí omezit emise CO2 nahrazením ověřené bezemisní technologie jako je JE uhelnými elektrárnami a nefunkčními oze parodiemi na elektrárny, nebo nahradit těžbu ropy vypalováním pralesů za účelem výsadby palmových plantáží je jistě vážná věc. Samozřejmě nemluvě o fantasmagorické představě, že změna klimatu, což je soustavný jev, nějak ohrožuje přežití lidstva.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.11.2019 15:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kašpárku, kdyby s tím došel Jaroslav C., tak byste se válel po zemi a chodil na představení opakovaně. Na mě jste si zasedl a v každém vstupu mi připomínáte ubohost. Zamyslete se raději nad svou gramatikou, tipoval bych to na ukončené základní vzdělání, a i to s odřenými boltci.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.11.2019 15:16
Prostě pro záchranu lidstva potřebujeme koncentrované zdroje energie. Nejlépe na tom je jaderná. Díky jádru nemusíme zabírat vzácné biotopy fotovoltaikou ani větrníky. Dostatek energie nám navíc umožní ještě dále zintenzívnit zemědělství a snížit tak tlak na kácení pralesů kvůli biopalivům nebo potravě. Zároveň s tím vyřešíme i dostatek sladké vody, kdy za nadbytky levné energie mohou odsolovací zařízení umožnit zelenou revoluci i v pouštních oblastech. Hynoucí rebelanti toto zajisté podpoří, neboť lepší je varianta rozvoje, než úpadku, který jejich dekadentní učení nabízí.
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.11.2019 15:27
Lidstvo nevyhyne, a jistě ne používáním fosilních paliv. Jediné co docela rychle nabírá směr k zániku je zdravý lidský rozum. Jeho přeprogramovávání na zcela odlišné, iracionální až amorální hodnoty je již spuštěno a postižených každým dnem přibývá. A tento proces je výrazně dotován rychle se "dělícími idioty s razítkem" na řídících funkcích, zdá se, že teď i tímto spolkem. Takový Černobyl a jím zamořený perimetr bude po jaderné havárii před 33lety opět obyvatelný pro lidi za cca 22 000 let!!!! A budování dalších možných Černobylů, to je přesně cesta k lidskému sebezničení, to ale nelze aplikovat nějakou regulací, nebo poplatkem na jednoho každého člověka......
Odpovědět
ig

13.11.2019 17:03 Reaguje na Milan Milan
Pokud před tím nezemřou strachy...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.11.2019 17:40 Reaguje na Milan Milan
Možná bude obyvatelný až za 22 000 let, ale už dnes tam žijí lidé.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

13.11.2019 20:09 Reaguje na Milan Milan
Vzhledem k tomu, že v okolo Černobylu se otevírá průmyslová zóna a největší a z enviromentálního hlediska nejatraktivnější národní park, který se nyní otevírá a zpřístupňuje pro ekology i turisty, tak opravdu neplatí, že by byl neobyvatelný tak dlouho, jak píšete. Už dnes tam lidé bydlí a pracují a to revitalizace a otevírání území po dokončení nového sarkofágu teprve začíná. Podrobněji v následujících odkazech: http://www.osel.cz/10664-cernobyl-film-realita-a-soucasnost.html a https://www.idnes.cz/technet/technika/cernobyl-kryt-turiste-otevreno.A190909_144935_tec_technika_mla . Podobně i u Fukušime se už do velké části evakuovaných území lidé vrátili a na revitalizaci ostatních se intenzivně pracuje: http://www.osel.cz/10411-fukusima-i-po-osmi-letech.html .
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

14.11.2019 00:56 Reaguje na Vladimír Wagner
V okolí Černobylu jde pouze o zmenšení ochranného pásma, v nejbližším okolí elektrárny je stále radiace tak vysoká, že je nebezpečné se tam zdržovat dlouhodoběji. Ale vzdávat se kvůli Černobylu jaderné energie je asi tak racionální, jako například požadovat vyhubení hrochů kvůli tomu, kolik lidí zabijí.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

14.11.2019 09:01 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Máte pravdu, že stále zde existují místa s vysokou radiací. To je také důvod, že v těsné okolí zničeného reaktoru se buduje průmyslová zóna. Takže například první část velké fotovoltaické elektrárny je postavena v těsné blízkosti nového sarkofágu, který zakryl zničený reaktor (viz fotografie v prvním odkazovaném článku). Ono ale v blízkosti elektrárny nebyla obydlí ani před havárií.
Černobylská oblast byla ekonomicky málo rozvinutá a řídce osídlená oblast už před havárií. I to je důvod, proč se hlavně na Ukrajině postupovalo jinak než ve Fukušimě. Na Ukrajině není problém s místem. V Japonsku naopak a proto pracují intenzivně na dekontaminaci. Okolo Černobylu spíše nechávají divoký přírodní les (největší příklad evropského pralesa) a nemusí tak s dekontaminací tolik spěchat. I to otevírání bude daleko pozvolnější a kvůli ochraně přírody se mu budou hlavně bránit ochránci přírody.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

14.11.2019 09:03 Reaguje na Vladimír Wagner
Otevírání tak bude pozvolné, ale při srovnání situace po třiceti letech od havárie je vidět, že termín 22 000 let je opravdu úplně mimo realitu.
Odpovědět
ig

14.11.2019 12:18 Reaguje na Vladimír Wagner
Nemělo to už být jen 21970 let? :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 10:50 Reaguje na Milan Milan
Okolo Černobylu dodnes žijí lidé, kteří se vyhnuli evakuaci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist