https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stepann-chalupa-az-dvacetkrat-min-novych-vetrniku-nez-v-rakousku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěpán Chalupa: Až dvacetkrát míň nových větrníků než v Rakousku

11.10.2019
Evropa bude mít víc větrných elektráren, Česko ne.
Evropa bude mít víc větrných elektráren, Česko ne.
V Evropě by roku 2023 měla přibýt skoro polovina současného výkonu větrných elektráren. V Česku ale vznikne v horším případě jen dvacetkrát méně turbín než v podobně velkém a větrném Rakousku. Předpověděla to čerstvá analýza Wind Europe, evropské větrné asociace.
 

Opravit chyby

V Evropě by mělo v příštích pěti letech vzniknout mezi 67 až 112 gigawatty (GW) nových větrných turbín. Kolik to bude ve skutečnosti záleží především na tom, jaké Národní energeticko-klimatické plány předloží jednotlivé členské státy EU. Ty jsou klíčovým prvkem snahy EU transformovat fosilní energetiku na obnovitelnou a zbrzdit tak příčiny klimatické krize a zlepšit kvalitu ovzduší. Národní státy v nich popisují, jakým tempem a způsobem budou rozvíjet obnovitelné zdroje energie (OZE) a energetickou efektivitu do roku 2030.

Český návrh Národního energeticko-klimatického plánu, který připravovala ještě bývalá ministryně Marta Nováková, kritizovala Komora OZE už dříve za příliš nízkou ambici. V červnu se ke kritice přidala i Evropská komise, opět zejména kvůli nízké ambici rozvoje obnovitelných zdrojů. Hlavní slabinou návrhu je zaměření na ekologicky neudržitelné spalování biomasy ve velkých elektrárnách a teplárnách místo rozvoje výroby elektřiny především z větru nebo slunce, uvedla ve své dřívější analýze Komora OZE.

Bývalá ministryně Nováková naplánovala pro příští dekádu zvýšit v Česku výrobu čisté elektřiny pouze o 0,6 procentního bodu: z podílu 13,6 % dosaženého v roce 2016 na 14,2 % očekávaného v roce 2030. To je zcela mimo realitu a je na ministru Havlíčkovi, aby tuto zásadní chybu do konce roku opravil.

Až dvacetkrát méně než v Rakousku

Zveřejněná předpověď rozvoje větrné energetiky od Wind Europe předpovídá rozvoj sektoru podle tří možných scénářů. Podle nich by mělo v Evropě každoročně přibývat mezi 13 a 22 gigawatty nových větrných elektráren. Zhruba tři čtvrtiny z toho budou elektrárny na souši (zbývající čtvrtina jsou elektrárny na moři).

Podle středního scénáře by na konci roku 2023 mělo v Evropě stát 277 gigawattů větrných elektráren, o polovinu víc, než na konci roku 2018 (189 GW). Může to ale být ještě o 22 GW víc, pokud státy vylepší podmínky pro rozvoj větrných elektráren. I přes aktuální zpomalení trhu v Německu by lídrem trhu mělo zůstat Německo, následované Španělskem, Francií, Švédskem a Itálií.

Odhadujeme, že v Česku vznikne 0,07 až 0,5 gigawattu (70 až 500 megawattů; megawatt je tisícina gigawattu) větrných elektráren. Záleží, jak ministr Havlíček upraví Návrh Plánu. To je až dvacetkrát méně, než kolik očekávají kolegové v Rakousku (1 246 megawattů), které je podobně velké, má podobnou hustotu osídlení a v celku i srovnatelné větrné podmínky.

V okolních státech se každoročně staví zhruba tolik větrných elektráren, kolik jich v Česku vzniklo za 10 let. Důvodem samozřejmě není, že by v Česku nefoukalo nebo tu byly dražší elektrárny než v Rakousku, Polsku, Bavorsku a Sasku. Důvodem je neexistující podpora státu a to nejen finanční.

Klíčové budou komunitní větrné elektrárny

V rámci tzv. komunitních projektů obce spolu s občany a soukromými podnikateli staví a provozují vodní, solární nebo větrné elektrárny či teplárny na biomasu. Takové projekty přinášejí větší akceptaci obnovitelných zdrojů veřejností díky jejímu přímému zapojení a vedou k demokratizaci energetiky. Vedle finančních zisků pro všechny zapojené partnery tento typ projektů přináší i další benefity: důraz na udržitelné využívání zdrojů, energetickou nezávislost a rozvoj obcí díky novým příjmům. Z toho důvodu rozvoj komunitních projektů preferuje i aktualizovaná evropská legislativa a národní státy včetně Česka je budou do svých zákonů implementovat.

V zahraničí jsou komunitní projekty velmi využívány pro rozvoj OZE již od počátku obnovitelných zdrojů energie. Komora OZE i ekologické organizace podporují zavedení specifických zvýhodněných podmínek, které umožní komunitním projektům uplatnit se v tržním prostředí a napomohou jejich rozvoji. V Belgii, Německu, Británii i jinde existují tisíce, možná desetitisíce obnovitelných zdrojů spoluvlastněných obcemi, podnikateli a občany.


reklama

 
foto - Chalupa Štěpán
Štěpán Chalupa
Autor je předseda Komory OZE.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

11.10.2019 11:52
Co je to demokratizace energetiky?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.10.2019 13:53 Reaguje na
nesmysl.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.10.2019 12:43
1. Máme poněkud jiné zeměpisné podmínky než Rakousko, stačí porovnat jejich a naše větrné mapy.

2. Naše nejvíce větrná místa jsou v rezervacích a národních parcích. Což takhle větrný park na Labské louce a další větrníky okolo vrcholu Sněžky? Nebo pokrýt větrníky hřebeny Šumavy?

3. A to nejdůležitější: Bez ohledu na to, kolik větrníků postavíte, když nefouká vítr (nebo když fouká moc), tak jste v ...(řekněme, háji zeleném). Zatímco když za ty samé prachy postavíte jdaderné elektrárny, tak máte energii bez ohledu na počasí.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.10.2019 13:51 Reaguje na Jan Šimůnek
tak kalkuklace je vcelku prostá -

na 1GW garantovaného výkonu 24/7/365 potřebujete

1,25 temelínského reaktoru (běží 80 procent času)
1670 3MW větrníků za předpokladu že skutečně budou 20 procent doby dodávat 3MW (většinou to budou dělat najednou...) a tedy musíte jejich výkon akumulovat... často i dny a o potřebném výkonu zálohy v řádu toho 1GW...

A nebo alternativa je (při 250W na metr čtvereční za sluného poledne a řekněme 20 procentním využítí po celý rok - to jsem ještě hodný)
25km čtverečních solárních panelů...

nepočítaje že mezi nimi musí být mezery na údržbu a mytí...

alternativou je ještě půlka Hooverovi přehrady.


a jinak zvířata v těch parcích a nebo i lesích (když je dáme dál od vesnic) budou mít taky radost z hluku a vybrací... zejména ti co skrz ty sekačky budou létat.

dohromady - 1670 větrníků sežere víc betonu a oceli než Temelínský blok - cca 10x tolik.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.10.2019 13:52 Reaguje na Vaclav Sobr
nemluvě o tom že životnost jaderky je 70 let... u větrníku při nejlepším 30.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 17:48 Reaguje na Vaclav Sobr
Větřáky jsou cesta škaredá, když to vidím v Rakousích, je to děsné. Pohledově zničená krajina, ovšem změť drátů a VVN všude po našich polích taky není nic moc.
Ale řešením je fotovoltaika.
Výkon běžného panelu není 250Wp na 1m2, ale jen 160, ale to není problém.
Roční výkon jednoho bloku Temelína 1050 MWh by pokrylo pole panelů 10 x 10 km.
Samozřejmě na střechách fabrik, obchoďáků, skladů i skladových a parkovacích ploch po celé zemi. Němčouři plánují pokrýt panely dálnice a kamiony by si nabíjely fajfkami za jízdy jak trolejáky.
Problém je mezisezónní překrytí zimní měsíce, ale nadějně vidím vodík a palivový článek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2019 13:20
A to je dobře...

https://magazin.aktualne.cz/vetrne-elektrarny-zabijeji-netopyry-vice-nez-ptaky/r~i:article:615202/
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

11.10.2019 15:09
Doporucuji dokument Down Wind
https://www.youtube.com/watch?v=55-jBCjtJ88

pripadne prehled
Green Killing Machines: the impact of renewable energy on wildlife and nature
https://www.youtube.com/watch?v=psFkvOpSQc0

a dale napriklad
https://www.dw.com/en/german-wind-energy-stalls-amid-public-resistance-and-regulatory-hurdles/a-50280676
https://www.dw.com/en/wind-energys-big-disposal-problem/a-44665439
https://www.dw.com/en/wind-farms-climate-protection-vs-nature-protection/a-49994827
https://nrw.nabu.de/natur-und-landschaft/naturschutz-nrw/aktivitaeten/klagen/windkraftanlagen.html
http://ontario-wind-resistance.org/2016/07/18/ontario-wind-turbine-developers-killing-endangered-birds-and-bats-with-impunity/

pro sofistikovanejsi vhled:
Wind Turbine Public Safety Risk, Direct and Indirect Health Impacts
https://openaccesspub.org/jec/article/888
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.10.2019 16:59
Jak můžete pane Chalupo mluvit o neexistenci státní finanční podpory výroby elektřiny z OZE? Nová zelená úsporám či zákon o podporovaných zdrojích vám nic neříká? Jak můžete takto veřejně lhát?

Nebo jste z let 2009 a 2010 už tak rozežraní, že velmi přiměřenou státní podporu považujete za neexistující?
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.10.2019 08:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Ta podpora je jednoznačně nepřiměřeně vysoká a ve volbách dám hlas komukoli, kdo přislíbí její totální zrušení.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

12.10.2019 13:53
Pane Chalupo, stačí se podívat do Bavorska. Tam mají postaveno sice absolutně více větrného výkonu, než u nás. Je to díky extrémnímu tlaku a finanční podpoře. Ovšem i tak dokáží dodávat větrné zdroje pouze pár procent bavorské spotřeby. A v posledních letech se tam hlavně kvůli odporu obyvatelstva a také přece jen nižší finanční podpoře nestaví větrné turbíny vůbec. V Německu vůbec znamenají poslední léta úpadek výstavby větrníků na pevnině. Je to hlavně kvůli odporu obyvatel, kterým situace ve stylu "větrník, kam se podívám" začíná hodně vadit. Takže se spoléhá na stavbu mořských turbín. Ovšem, tam je zase otázkou, kdy budou potřebná vedení. V Německu už větrné zdroje narážejí na své limity. A to v situaci, kdy pořád dodávají pořád jen malou část potřebné elektřiny.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

12.10.2019 13:58 Reaguje na Vladimír Wagner
Jen bych dodal, že nejsem proti snaze efektivně využít český potenciál větrné energie. Ovšem ten je omezený a má smysl pouze v decentralizované podobě pro místní dodávky. Pro hromadné dodávky těžko může konkurovat větrníkům na severu Německa. Takže možnosti budou u nás vždy značně omezené. A ukazuje to i vývoj nejen u nás, ale i v Německu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.10.2019 15:02
Pane Chalupo, není to náhodou důkaz toho, že my Češi jsme celkem chytrý národ?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.10.2019 07:30
Ono to je spíš dobře. Vzhledem k tomu, kolik materiálů se na stavbu větrníků použije a kolik elektřiny potom produkují i vzhledem k tomu, že v případě likvidace je hodně materiálů z takového větrníku nebezpečný a obtížně likvidovatelný odpad, například vrtule z karbonových materiálů.
A kromě toho už nejspíš žádná volná akumulační kapacita naší rozvodné sítě už není, protože je naplno vytížena doregulováváním větrníků z Německa, absorbováním elektřiny v době, kdy jí německé větrníky a fotovoltaiky vyrábí nad míru a naopak produkcí pro Německo v době, kdy tam OZE nejdou a mají tam elektřiny nedostatek.
Instalace dalších větrníků u nás by tak vyvolala přímou potřebu instalovat i další akumulační kapacity, buď ve formě dalších přečerpávacích elektráren nebo bateriových úložišť. Cena této akumulace by se musela připočítat k ceně elektřiny vyráběné z nových větrníků a to by se nám potom elektřina z dalších větrníků pěkně prodražila.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist