Karel Zvářal: Karel Zvářal: Hraboš polní na travních porostech neškodí, respektive zcela zanedbatelně
23. srpna 2019 01:00
PRAHA V čase žní se rozpoutala bouřlivá až hysterická kampaň kolem drobného hlodavce naší krajiny – hraboše polního. Jeho bionomie je specifická tím, že se v pravidelných, tří až pětiletých, cyklech přemnožuje, přičemž stav po tzv. gradaci se blíží minimálním hodnotám, místně by se dalo hovořit až o stavu před vyhynutím. Jak je tedy možné, že v následujících letech se dokáže opět namnožit tak, že zejména v ozimech působí relativně velké škody? Je to dáno jeho mimořádnou rozmnožovací schopností, která je mezi teplokrevnými živočichy ojedinělá.

Lukáš Jelínek: Lukáš Jelínek: Zelení nevzkvétají, ale cenné značky by si měli hledět
22. srpna 2019 15:00
PRAHA Ačkoli jsou nyní environmentální témata v kurzu, Strana zelených tře bídu s nouzí. Přežije současnou transformaci tradičního politického spektra? A v jaké podobě?

Následující text vznikl pro Deník Referendum, Ekolist.cz vám ho přináší v rámci diskuze o budoucnosti zelené politiky v Česku.

Petr Orel: Petr Orel: Otrava čápů bílých Stutoxem II potvrzena
22. srpna 2019 13:40
BARTOŠOVICE Když jsme u nás v Záchranné stanici a Domě přírody Poodří, v Bartošovicích přijali ve středu 14. srpna telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech a jednom zraněném na Opavsku, ještě doznívala ostrá diskuse o tom, jestli plošně aplikovat Stutox II a trávit tak v některých lokalitách gradující populaci hraboše polního nebo ne.

Jan Sládek: Jan Sládek: K čemu jsou v ČR Zelení?
21. srpna 2019 01:05
PRAHA V rámci zelené diskuse Konec stagnace, která se uskuteční tento týden, nabízím k diskusi následující řádky. Tři analytické body a trojí doporučení. V Straně Zelených jsem prožil sedm let. Je jasné, že toto nelze pominout při následujících slovech.

Matěj Hollan: Matěj Hollan: Proč celá planeta řeší, čím jede Greta do Ameriky?
20. srpna 2019 13:20
BRNO Základní osa myšlenkového pochodu Grety a jejího týmu je jasná: pokud poletí letadlem, celý svět začne řešit, že nemůže mluvit o klimatu. To zcela odpovídá logice legendárního přirovnání Standy Bilera „kdo jednou ukradl v hospodě podtácek, nemá právo kritizovat holocaust“.

Jiří Hlavneka: Jiří Hlavenka: Greta přišla Čechům jako na zavolanou
20. srpna 2019 00:30
BRNO Jsme lhostejní k životnímu prostředí? Vůbec ne, naopak. Neznám člověka, kterému by nevadila spálená a vysušená krajina, mrtvé lesy, špinavé řeky, záplavy monokultur, hraboši. Krajina je pro nás velkou hodnotou, tvoří dokonce nemalou část naší lásky k vlasti, chcete-li, vlastenectví. Česká hymna neoslavuje národ, ale krajinu plnou lesů, vod a květů. Zatímco Brit oslavuje svou královnu, Francouz revolucionáře a Němec ženy, svornost a zpěv, Čech jabloňový sad. Problémy domácí krajiny a přírody nás trápí. Opravdu, autenticky, bez úsměšků.

Martin Jaroš: Martin Jaroš: Co nám o nás a našem zemědělství ukázal hraboš polní?
19. srpna 2019 01:00
Pamatujete, jak nás minulý týden asi 72 hodin strašně zajímal hraboš polní? Za hraboše se tehdy hrdinně postavila celá opozice i MŽP, plošné trávení Stutoxem II bylo zrušeno, následoval obrovský happy end, všude se udělala trojitá duha, všichni si řekli, že hraboš to má zase na pohodu, všichni zapomněli a jedeme dál.

Stanislav Biler: Stanislav Biler: Šach mat, Greto!
16. srpna 2019 09:50
V jedný hře se Cimrman snaží v Latinské Americe vysvětlit místním princip loutkové vlády. Vyřeže loutky a pomocí nich ukazuje, že za nitky tahá v pozadí někdo jiný. Místní se mu smějí, že je to nesmysl, protože ministři takhle malí nejsou. A tak Cimrman trpělivě vyřezává větší a větší loutky, aby to místní ignoranti pochopili. Marně. S Gretou je to podobný.

Vladimír Pícha: Vladimír Pícha: Stanovisko Zemědělského svazu ČR k nálezu uhynulých zajíců
15. srpna 2019 13:46
Dnes ráno jsme zaznamenali informaci Státní veterinární správy o tom, že pravděpodobnou příčinou uhynulých zajíců z minulého týdne je, s ohledem na přítomnost rezidua fosfidu – fosfanu, požití látky na hubení hrabošů STUTOX II. Tuto informaci považujeme za velmi závažnou.

Martin Pýcha: Martin Pýcha: Otevřený dopis ministru životního prostředí ve věci řešení kalamitního přemnožení hraboše polního
14. srpna 2019 01:00
Vážený pane ministře,
obracím se na Vás v návaznosti na nedávno proběhlá jednání ve věci řešení kalamitního přemnožení hraboše polního v kontextu dopadu na sektor zemědělství, přírodu a krajinu a také zdraví občanů z pohledu zvýšeného tlaku hrabošem přenášených nemocí.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová: Radiožurnál: Pokud něco nezměníme, přestane česká krajina plodit. Politika je velký hráč, varuje zemědělec
14. srpna 2019
(Radiožurnál) - Jiní podnikatelé kupovali v 90. letech auta, on kupoval louky. Daniel Pitek je soukromý zemědělec, který hospodaří na 600 hektarech pod Milešovkou. Sám sebe označuje za tvůrce krajiny. A varuje před tím, co se s českou krajinou děje.

Josef Duben: Josef Duben: Může trávení hrabošů ohrozit domácí zvířata?
13. srpna 2019 13:26
Obecně každé použití jedovatých nástrah znamená zvýšené riziko pro domácí zvířata, i ta volně žijící. Veterinární lékaři často řeší ve svých ordinacích otravy psů či koček po požití návnady na potkany či po požití všemožných návnad na různé škůdce v zahradách, které si na své pozemky aplikují sami majitelé. Ale pozor, rizika mohou být i mimo zahradu!

Vladimír Wagner: Vladimír Wagner: Černobyl - film, realita a současnost
13. srpna 2019 01:15
Seriál Černobyl způsobil nebývalý zájem o havárii na této jaderné elektrárně a o zmíněnou oblast. Nejedná se o dokument, ale o umělecké filmové zobrazení, proto tam je přirozeně řada zjednodušení a odchylek od reality. Pokusme se o přehled těch nejpodstatnějších. V současné době předala Evropská banka pro obnovu a rozvoj nový sarkofág ukrajinské vládě. Podívejme se na postup revitalizace regionu, který tak nabývá stále konkrétnějších obrysů.

Dana Balcarová: Dana Balcarová: Plošné trávení hrabošů se musí zrušit
12. srpna 2019 14:55
V podnětu, který jsem dnes odeslala na Českou inspekci životního prostředí, žádám, aby inspekce bezodkladně zrušila povolení plošné aplikace jedu na hraboše, které je v tuto chvíli jen dočasně pozastavené.

Martin Mikeš: Martin Mikeš: Jak a proč (ne)sázet stromy?
12. srpna 2019 01:00
Už skoro 10 let se společně s rodinou a přáteli snažíme o záchranu a také obnovu horských mlžných lesů v Kamerunu vysazováním nových stromů. Doufám proto, že mě po přečtení tohoto textu nebude nikdo podezřívat z toho, že bych snad byl proti sázení stromů a tedy i rychlé obnově původních lesů, a to hlavně v tropických oblastech.

: Česká televize: Ve Fukušimě dochází místo na radioaktivní vodu. Řešením může být její vypuštění do oceánu
12. srpna 2019
(Česká televize) - Společnost TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima zničenou tsunami, oznámila, že jí dochází prostory, kam by ukládala kontaminovanou vodu. Místo by jí mohlo dojít do tří let, což znamená pro japonskou vládu komplikace: musí urychleně přesvědčit občany, že výstavba nového zařízení je nutná.

Jan Metzl: Jan Metzl: Bezúčelnost televizních debat ke kůrovci a ke vzniklým holinám
11. srpna 2019 02:00
Byl požitek sledovat vystoupení na ČT 24 dne 30. 7. 2019 s moderátorkou Světlanou Witowskou s připraveným, ale neodborným scénářem, na který odpovídali hosté ze zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, ministr a ředitel Lesů ČR. Po zhlédnutí celého pořadu je mi zřejmé, proč zastávají takto vysoké funkce. Nic jsem se nedozvěděl, krom toho, že kůrovce vyřeší systém dotačního tržního hospodářství.

Jan Dvořák: Jan Dvořák: Šumava nepotřebuje záchranu, ale ochranu
10. srpna 2019 01:00
Potřeba „zachraňovat lesy“ na Šumavě se objevuje pravidelně už od roku 1991, kdy byl založen Národní park Šumava. Jenže bezmála třicetiletá existence Národního parku prokázala, že právě lidské zachraňování, v podobě masivního kácení nebo naopak masivního sázení, je to poslední, co Šumava potřebuje.

Vladimír Pícha: Vladimír Pícha: Při současném přemnožení hlodavců orba nepomůže. Je potřeba účinnější postup
9. srpna 2019 16:30
Od května bijí nejen naši členové na poplach v souvislosti s přemnožením hraboše polního. Zpočátku lokální záležitost, která způsobovala vrásky pěstitelům na střední Moravě, se postupně rozšířila a dnes jsou problémy na více než třetině naší republiky. A nejde jen o záležitost Česka. Přemnožení tohoto polního škůdce hlásí i okolní státy. Jedním z argumentů, kterým se opět hází vina na zemědělce, je podcenění prevence. Ještě na podzim nic nenasvědčovalo, že by se mohl hraboš přemnožit.

Vít Blaha: Vít Blaha: Jak hraboše vidí sadař?
9. srpna 2019 13:31
Myši a hraboši začínají být obrovský problém i v našich sadech - jejich kalamitní výskyt je zřejmý na první pohled a škody jsou více než patrné. Bohužel to nejsou jen škody jednorázové jako na jednoletých plodinách, ale pokud tento problém nebudeme razantně řešit, škody na trvalých plodinách, které pěstujeme, budou nevratné a fatální.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1132 | Další
Karel Zvářal: Karel Zvářal: Hraboš polní na travních porostech neškodí, respektive zcela zanedbatelně
23. srpna 2019 01:00
PRAHA V čase žní se rozpoutala bouřlivá až hysterická kampaň kolem drobného hlodavce naší krajiny – hraboše polního. Jeho bionomie je specifická tím, že se v pravidelných, tří až pětiletých, cyklech přemnožuje, přičemž stav po tzv. gradaci se blíží minimálním hodnotám, místně by se dalo hovořit až o stavu před vyhynutím. Jak je tedy možné, že v následujících letech se dokáže opět namnožit tak, že zejména v ozimech působí relativně velké škody? Je to dáno jeho mimořádnou rozmnožovací schopností, která je mezi teplokrevnými živočichy ojedinělá.

Lukáš Jelínek: Lukáš Jelínek: Zelení nevzkvétají, ale cenné značky by si měli hledět
22. srpna 2019 15:00
PRAHA Ačkoli jsou nyní environmentální témata v kurzu, Strana zelených tře bídu s nouzí. Přežije současnou transformaci tradičního politického spektra? A v jaké podobě?

Následující text vznikl pro Deník Referendum, Ekolist.cz vám ho přináší v rámci diskuze o budoucnosti zelené politiky v Česku.

Petr Orel: Petr Orel: Otrava čápů bílých Stutoxem II potvrzena
22. srpna 2019 13:40
BARTOŠOVICE Když jsme u nás v Záchranné stanici a Domě přírody Poodří, v Bartošovicích přijali ve středu 14. srpna telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech a jednom zraněném na Opavsku, ještě doznívala ostrá diskuse o tom, jestli plošně aplikovat Stutox II a trávit tak v některých lokalitách gradující populaci hraboše polního nebo ne.

Jan Sládek: Jan Sládek: K čemu jsou v ČR Zelení?
21. srpna 2019 01:05
PRAHA V rámci zelené diskuse Konec stagnace, která se uskuteční tento týden, nabízím k diskusi následující řádky. Tři analytické body a trojí doporučení. V Straně Zelených jsem prožil sedm let. Je jasné, že toto nelze pominout při následujících slovech.

Matěj Hollan: Matěj Hollan: Proč celá planeta řeší, čím jede Greta do Ameriky?
20. srpna 2019 13:20
BRNO Základní osa myšlenkového pochodu Grety a jejího týmu je jasná: pokud poletí letadlem, celý svět začne řešit, že nemůže mluvit o klimatu. To zcela odpovídá logice legendárního přirovnání Standy Bilera „kdo jednou ukradl v hospodě podtácek, nemá právo kritizovat holocaust“.

Jiří Hlavneka: Jiří Hlavenka: Greta přišla Čechům jako na zavolanou
20. srpna 2019 00:30
BRNO Jsme lhostejní k životnímu prostředí? Vůbec ne, naopak. Neznám člověka, kterému by nevadila spálená a vysušená krajina, mrtvé lesy, špinavé řeky, záplavy monokultur, hraboši. Krajina je pro nás velkou hodnotou, tvoří dokonce nemalou část naší lásky k vlasti, chcete-li, vlastenectví. Česká hymna neoslavuje národ, ale krajinu plnou lesů, vod a květů. Zatímco Brit oslavuje svou královnu, Francouz revolucionáře a Němec ženy, svornost a zpěv, Čech jabloňový sad. Problémy domácí krajiny a přírody nás trápí. Opravdu, autenticky, bez úsměšků.

Martin Jaroš: Martin Jaroš: Co nám o nás a našem zemědělství ukázal hraboš polní?
19. srpna 2019 01:00
Pamatujete, jak nás minulý týden asi 72 hodin strašně zajímal hraboš polní? Za hraboše se tehdy hrdinně postavila celá opozice i MŽP, plošné trávení Stutoxem II bylo zrušeno, následoval obrovský happy end, všude se udělala trojitá duha, všichni si řekli, že hraboš to má zase na pohodu, všichni zapomněli a jedeme dál.

Stanislav Biler: Stanislav Biler: Šach mat, Greto!
16. srpna 2019 09:50
V jedný hře se Cimrman snaží v Latinské Americe vysvětlit místním princip loutkové vlády. Vyřeže loutky a pomocí nich ukazuje, že za nitky tahá v pozadí někdo jiný. Místní se mu smějí, že je to nesmysl, protože ministři takhle malí nejsou. A tak Cimrman trpělivě vyřezává větší a větší loutky, aby to místní ignoranti pochopili. Marně. S Gretou je to podobný.

Vladimír Pícha: Vladimír Pícha: Stanovisko Zemědělského svazu ČR k nálezu uhynulých zajíců
15. srpna 2019 13:46
Dnes ráno jsme zaznamenali informaci Státní veterinární správy o tom, že pravděpodobnou příčinou uhynulých zajíců z minulého týdne je, s ohledem na přítomnost rezidua fosfidu – fosfanu, požití látky na hubení hrabošů STUTOX II. Tuto informaci považujeme za velmi závažnou.

Martin Pýcha: Martin Pýcha: Otevřený dopis ministru životního prostředí ve věci řešení kalamitního přemnožení hraboše polního
14. srpna 2019 01:00
Vážený pane ministře,
obracím se na Vás v návaznosti na nedávno proběhlá jednání ve věci řešení kalamitního přemnožení hraboše polního v kontextu dopadu na sektor zemědělství, přírodu a krajinu a také zdraví občanů z pohledu zvýšeného tlaku hrabošem přenášených nemocí.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová: Radiožurnál: Pokud něco nezměníme, přestane česká krajina plodit. Politika je velký hráč, varuje zemědělec
14. srpna 2019
(Radiožurnál) - Jiní podnikatelé kupovali v 90. letech auta, on kupoval louky. Daniel Pitek je soukromý zemědělec, který hospodaří na 600 hektarech pod Milešovkou. Sám sebe označuje za tvůrce krajiny. A varuje před tím, co se s českou krajinou děje.

Josef Duben: Josef Duben: Může trávení hrabošů ohrozit domácí zvířata?
13. srpna 2019 13:26
Obecně každé použití jedovatých nástrah znamená zvýšené riziko pro domácí zvířata, i ta volně žijící. Veterinární lékaři často řeší ve svých ordinacích otravy psů či koček po požití návnady na potkany či po požití všemožných návnad na různé škůdce v zahradách, které si na své pozemky aplikují sami majitelé. Ale pozor, rizika mohou být i mimo zahradu!

Vladimír Wagner: Vladimír Wagner: Černobyl - film, realita a současnost
13. srpna 2019 01:15
Seriál Černobyl způsobil nebývalý zájem o havárii na této jaderné elektrárně a o zmíněnou oblast. Nejedná se o dokument, ale o umělecké filmové zobrazení, proto tam je přirozeně řada zjednodušení a odchylek od reality. Pokusme se o přehled těch nejpodstatnějších. V současné době předala Evropská banka pro obnovu a rozvoj nový sarkofág ukrajinské vládě. Podívejme se na postup revitalizace regionu, který tak nabývá stále konkrétnějších obrysů.

Dana Balcarová: Dana Balcarová: Plošné trávení hrabošů se musí zrušit
12. srpna 2019 14:55
V podnětu, který jsem dnes odeslala na Českou inspekci životního prostředí, žádám, aby inspekce bezodkladně zrušila povolení plošné aplikace jedu na hraboše, které je v tuto chvíli jen dočasně pozastavené.

Martin Mikeš: Martin Mikeš: Jak a proč (ne)sázet stromy?
12. srpna 2019 01:00
Už skoro 10 let se společně s rodinou a přáteli snažíme o záchranu a také obnovu horských mlžných lesů v Kamerunu vysazováním nových stromů. Doufám proto, že mě po přečtení tohoto textu nebude nikdo podezřívat z toho, že bych snad byl proti sázení stromů a tedy i rychlé obnově původních lesů, a to hlavně v tropických oblastech.

: Česká televize: Ve Fukušimě dochází místo na radioaktivní vodu. Řešením může být její vypuštění do oceánu
12. srpna 2019
(Česká televize) - Společnost TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima zničenou tsunami, oznámila, že jí dochází prostory, kam by ukládala kontaminovanou vodu. Místo by jí mohlo dojít do tří let, což znamená pro japonskou vládu komplikace: musí urychleně přesvědčit občany, že výstavba nového zařízení je nutná.

Jan Metzl: Jan Metzl: Bezúčelnost televizních debat ke kůrovci a ke vzniklým holinám
11. srpna 2019 02:00
Byl požitek sledovat vystoupení na ČT 24 dne 30. 7. 2019 s moderátorkou Světlanou Witowskou s připraveným, ale neodborným scénářem, na který odpovídali hosté ze zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, ministr a ředitel Lesů ČR. Po zhlédnutí celého pořadu je mi zřejmé, proč zastávají takto vysoké funkce. Nic jsem se nedozvěděl, krom toho, že kůrovce vyřeší systém dotačního tržního hospodářství.

Jan Dvořák: Jan Dvořák: Šumava nepotřebuje záchranu, ale ochranu
10. srpna 2019 01:00
Potřeba „zachraňovat lesy“ na Šumavě se objevuje pravidelně už od roku 1991, kdy byl založen Národní park Šumava. Jenže bezmála třicetiletá existence Národního parku prokázala, že právě lidské zachraňování, v podobě masivního kácení nebo naopak masivního sázení, je to poslední, co Šumava potřebuje.

Vladimír Pícha: Vladimír Pícha: Při současném přemnožení hlodavců orba nepomůže. Je potřeba účinnější postup
9. srpna 2019 16:30
Od května bijí nejen naši členové na poplach v souvislosti s přemnožením hraboše polního. Zpočátku lokální záležitost, která způsobovala vrásky pěstitelům na střední Moravě, se postupně rozšířila a dnes jsou problémy na více než třetině naší republiky. A nejde jen o záležitost Česka. Přemnožení tohoto polního škůdce hlásí i okolní státy. Jedním z argumentů, kterým se opět hází vina na zemědělce, je podcenění prevence. Ještě na podzim nic nenasvědčovalo, že by se mohl hraboš přemnožit.

Vít Blaha: Vít Blaha: Jak hraboše vidí sadař?
9. srpna 2019 13:31
Myši a hraboši začínají být obrovský problém i v našich sadech - jejich kalamitní výskyt je zřejmý na první pohled a škody jsou více než patrné. Bohužel to nejsou jen škody jednorázové jako na jednoletých plodinách, ale pokud tento problém nebudeme razantně řešit, škody na trvalých plodinách, které pěstujeme, budou nevratné a fatální.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1132 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.