https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/volby-2010-jak-se-stavi-parlamentni-strany-k-limitum-tezby-a-jaderne-energetice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Volby 2010: Jak se staví parlamentní strany k limitům těžby a jaderné energetice

27.5.2010
Volby do poslanecké sněmovny se blíží. Pokud jste dosud neměli čas prostudovat volební programy ani jejich zpravodajské analýzy, pak možná vezmete zavděk zhodnocením volebních slibů parlamentních stran a jejich činů ve dvou důležitých a diskutovaných tématech – přístupu k územním limitům těžby a k jaderné energetice.
 
Usnesení o územních limitech těžby hnědého uhlí přijala vláda na návrh ministra životního prostředí Ivana Dejmala v roce 1991. Zjednodušeně řečeno limity říkají, kam až smí rypadlo pro uhlí zajet a kam už by se jeho kolesa zakousnout neměla. Na tenkém vlásku vládního usnesení, které lze zrušit nebo změnit bez větších okolků jiným vládním usnesením, visí osud severočeských obcí, nebo osud tamního hnědého uhlí. Prolomení či zachování limitů bude mít vliv jak na severočeský region, tak prostřednictvím nasměřování energetiky na celou zemi.

Postoj Strany zelených k limitům uhlí je jednoznačný: zelení ve svém programu píší, že jsou pro zachování limitů a odpis zásob uhlí. Jejich činy ladí se sliby: Martin Bursík coby poslanec předložil návrh zákona, který by v tomto duchu sprovodil problém ze světa. Neúspěšně, sněmovna o jeho návrhu nikdy nehlasovala. Pro zachování limitů je podle předvolebních slibů i KDU-ČSL. Rovněž její program odpovídá postojům ve sněmovně: lidovecký poslanec Libor Ambrozek byl spolu s poslanci zelených Bursíkem a Rabasem a komunistickými poslanci Konečnou a Mlčákem předkladatelem obdobného zákona. Ale ani tento pokus nevyšel, návrh byl stažen úřednickou vládu kvůli rozporu s tehdy předkládanou energetickou koncepcí, která s uhlím v severních Čechách počítá.

Co ostatní parlamentní strany? KSČM ve svém programu slibuje neurčité „určení společensky přijatelné a úměrné meze těžby nerostných surovin“. Není jasné, zda je to míněno v duchu dua Konečná-Mlčák, či jinak. ČSSD se odvolává na výsledek případného krajského referenda. Její aktivity v parlamentu však dávají tušit, že ČSSD by nejradši šla těžit limit nelimit. Právě díky jejím hlasům parlament stopnul Bursíkův návrh zákona.

ODS referendum o limitech otevřeně odmítá, hovoří o něm jako o pseudodemokratickém referendu. Těžba za limity těžby je možná „jen na základě vypořádání všech majetkových vztahů v dané oblasti a splnění všech dalších zákonných podmínek případné těžby“. Lze tomu rozumět i tak, že pokud těžaři nic neukradnou a nebudou porušovat zákony, může se těžit.

Jádro pudla

ČSSD v říjnu 2007 a pak znovu v září 2008 předložila úpravu přijímání státní energetické koncepce. Podle její vize měl státní energetickou koncepci přijímat parlament místo vlády. ČSSD kalkulovala s tím, že parlament by podpořil rychlejší dostavbu Temelína spíš než tehdejší vláda.

Straně zelených se totiž podařilo s partnery v koaliční vládě dohodnout programové prohlášení, které podporu výstavby nových bloků neumožňovalo. Zbylé koaliční strany ale před minulými volbami další rozvoj jaderné energetiky neodmítaly – a obě strany do budoucna podle současných předvolebních slibů s rozvojem jádra taky počítají.

ČSSD hlasovala pro svůj výše zmíněný návrh, komunisté je v tomto bodě v souladu se svým programem podpořili, novela přesto neprošla. Hlasů koalice bylo totiž víc.

Celé to lze zjednodušit takto: otevřeně proti prolomení limitů jsou jen lidovci a zelení. V energetickém mariáši zahrají jaderným esem všechny strany kromě zelených.
reklama

 
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem Ekolistu.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist