Čeština: [ ASCII Windows ISO Latin-2 PC Latin-2 Mac ]    E-mail: ekolist@ekolist.cz
Novinky  O nás  Technické rady  Mapa stránek  EkoList by Wire

 Globalizace versus
 životní prostředí
EkoList po drátě

Navštivte EkoLink - katalog ekologických odkazů
Nejnovější zpravodajství EkoListu po drátě o životním prostředí najdete na adrese http://www.ekolist.cz

Pokud chcete vidět, jak jsme v úterý 26. září 2000 referovali o dění v pražských ulicích, podívejte se na stránku http://www.ekolist.cz/index26092000.htm. Na stránce http://www.ekolist.cz/flesh000927.htm najdete naše aktuální zprávy ze středy 27. září 2000 a na stránce http://www.ekolist.cz/flesh000928.htm ze čtvrtka 28. září 2000.Sipka     Zpravodajství

Sipka     Co je co, kdo je kdo

Sipka     Odkazy na jiné stránky

Sipka     O této stránce

Sipka     News in English


Zpravodajství

Nad Bruselem se vznáší stín Janova a Göteborgu
3. srpna 2001 17:21

BRUSEL (zpravodaj ČTK) - Po zkušenostech s pouličními bitvami, jež doprovázely červnový summit EU v Göteborgu a zvláště pak červencové sezení šéfů osmi mocných států světa v Janově, se Belgičané netají obavami, jak dopadnou vrcholná zasedání pořádaná do konce roku na jejich půdě. Ve vládě dochází dokonce k rozkolu mezi liberály, stoupenci spíše represívní taktiky, a zelenými, kteří chtějí sázet na dialog.
Belgie bude pořádat v půli října několikahodinový summit EU v Gentu a pak "řádný" summit v prosinci na královském zámku v bruselské čtvrti Laeken. Právě na ten druhý se soustřeďuje pozornost všech - jak nevládních organizací odsuzujících globalizaci, tak policejních plánovačů. Na 13. prosince je už ohlášen "alternativní summit" spolupořádaný tisícovkou organizací a velká demonstrace.
Belgický ministr zahraničí Louis Michel před několika dny zaujal zuřivým výpadem proti nevládním organizacím. Vyčetl jim, že si nasazují svatozář počestnosti jako kontrast vůči špinavé politice, aniž samy na rozdíl od politiků komukoli skládají účty. Pozastavil se nad tím, jak lidé automaticky považují tyto organizace za pravé a poctivé zástupce občanské společnosti, aniž cokoli vědí o jejich financování, propojení, skutečných záměrech.
Z těchto řečí či z výroků premiéra Guy Verhofstadta, který protiglobalizátorům "nerozumí", lze vyčíst snahu házet všechny demonstranty do jednoho pytle a hlavně vsadit při summitech na maximální policejní zajištění. Naproti tomu zelení, jejichž strana Ecolo je ve vládě spolu s liberály a socialisty, vybízejí k jinému přístupu - ve většině protestujících je třeba vidět spojence, nikoli nepřátele; mělo by se s nimi debatovat, prohlásili v komuniké.
Vyzvali vládu, aby zajistila, že belgické předsednictví v EU vyzní pozitivně pro občanská hnutí a ve prospěch "solidární globalizace". Myslí si, že pokud budou demonstranti považováni především a pouze za "bezpečnostní problém", hrozí opakování Janova a Göteborgu, protože propast neporozumění zůstane nepřekonatelná.
Vláda se začne těmito otázkami zabývat v září; Ecolo chce tehdy předložit celý program "pohostinnosti", která má být protiváhou represe. Ostatní budou bedlivě naslouchat - Verhofstadtovu kabinetu velmi záleží na tom, aby se summity povedly, protože dal loni souhlas s konáním všech těchto evropských sešlostí v Bruselu od roku 2004. Znamená to dva až čtyři summity ročně. Válka v bruselských ulicích by mohla silně narušit přitažlivost těchto plánů - a být i umíráčkem pravolevozelené vlády.

Francouzský aktivista Bové obviněn z pomluvy kvůli BSE
30. července 2001 20:10

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzský zemědělský předák a zarputilý bojovník proti dopadům globalizace José Bové byl dnes obviněn z pomluvy. Podnětem k zahájení vyšetřování byl jeho výrok na adresu výrobců masokostních mouček, kteří podle Bového zavlekli do Francie takzvanou nemoc šílených krav (BSE). Uvedla to agentura AFP.
(Celý text)

Ve Švýcarsku protestovali lidé proti střelbě švédské policie
17. června 2001 15:32

BERN/GÖTEBORG (ČTK) - U švédského velvyslanectví v Bernu a švédského konzulátu v Curychu protestovaly v sobotu večer stovky lidí, kteří odsuzovali postup švédské policie proti demonstrantům při víkendovém summitu EU v Göteborgu, především kritizovali páteční střelbu.
(Celý text)

Summit EU: švédský ministr spravedlnosti potvrdil dva postřelené
16. června 2001 5:30

GÖTEBORG (Švédsko) (ČTK) - Švédský ministr spravedlnosti Thomas Bodström na tiskové konferenci v Göteborgu krátce před páteční půlnocí potvrdil, že během předcházejících střetů, které provázejí nynější summit Evropské unie ve stejném městě, byli postřeleni dva demonstranti. Zranění utrpělo podle jeho tvrzení 12 policistů, informuje agentura Reuters.
(Celý text)

Masové protesty narušily summit EU, v Göteborgu chaos
15. června 2001 22:53

GÖTEBORG (ČTK) - Násilné demonstrace anarchistů a odpůrců globalizace, které dnes druhý den doprovázely vrcholnou schůzku Evropské unie ve švédském Göteborgu, způsobily ve městě chaos, materiální škody a je hlášeno i několik desítek zraněných. Odpoledne dokonce přiměly místní úřady přestěhovat z bezpečnostních důvodů čtyři účastnické delegace z hotelu v centru a zrušit večeři šéfů států a vlád v restauraci, která také leží v centru města.
(Celý text)

Summit EU: V noci zatčeno 250 osob a jedna těžce zraněna
15. června 2001 11:10

GÖTEBORG (Švédsko) (dopisovatel ČTK) - Mezi švédskou policií a demonstranty, kteří do Göteborgu přijeli protestovat proti globalizaci a pokračující evropské integraci, v noci na dnešek zesílilo napětí. Výsledkem bylo ještě před oficiálním zahájením vrcholné schůzky Evropské unie 250 zatčených demonstrantů a jeden těžce zraněný. Lehká zranění jsou hlášena jak na straně policie, tak na straně protestujících.
(Celý text)

EU jednotně ve prospěch Kjótského protokolu
14. června 2001 23:54

GÖTEBORG (zpravodaj ČTK) - Nejvyšší státníci členských zemí EU se dnes při večeři s americkým prezidentem Georgem Bushem jednotně postavili za Kjótský protokol o boji proti skleníkovým plynům, tedy odmítli Bushův negativní postoj k němu. Shodli se ale zároveň v tom, že zahájí evropsko-americký dialog na toto téma.
(Celý text)

Švédská policie zasáhla proti ubytovně demonstrantů
14. června 2001 22:11

GÖTEBORG (dopisovatel ČTK) - Švédská policie dnes poprvé zasáhla proti demonstrantům, kteří do Göteborgu přijeli demonstrovat proti návštěvě amerického prezidenta George Bushe a vrcholné schůzce představitelů Evropské unie. Policie obklíčila gymnázium, v němž je několik set osob, neboť má "podezření, že uvnitř dochází k nezákonné činnosti".
(Celý text)

České firmy mají možnost podílet se na projektu za 40 milionů dolarů
13. června 2001 08:07

JIHLAVA/PRAHA (ČIA) - České firmy mají možnost podílet se na rekonstrukci vodovodní sítě v ukrajinském Lvově. V následujících měsících budou vypsány příslušné tendry na jednotlivé dodávky potřebného zařízení. Jak uvedl tiskový mluvčí agentury CzechTrade Jan Mach, v rámci tohoto projektu by se mohly uplatnit i české firmy a získat tak velmi lukrativní zakázku.
(Celý text)

Před ambasádou USA v Madridu protestovalo na 250 odpůrců Bushe
12. června 2001 21:49

MADRID (ČTK) - Na 250 demonstrantů dnes před americkým velvyslanectvím v Madridu bouřlivě protestovalo proti návštěvě amerického prezidenta George Bushe ve Španělsku. V době, kdy se Bush na ambasádě účastnil recepce, hlasitě odmítali jeho politiku, ať už jde o globalizaci, jeho přístup k dění na Blízkém východě či k řešení problematiky globálního oteplování. Uvedla to agentura AP.
(Celý text)

Brněnská streetparty výtržnosti nepřinesla
3. června 2001 10:10

BRNO (ČIA) - Bez výtržností a násilí se obešla sobotní streetparty v Brně, která se v jihomoravské metropoli konala již potřetí. Výjimkou bylo napadení jednoho z účastníků skinheady. "Mrzí mne to o to víc, že k napadení došlo zhruba pět set metrů od místa, kde byli policisté, kteří nám slíbili ochranu," uvedl pro Český rozhlas svolavatel streetparty Dušan Rosenbaum. Na akci se sešlo zhruba osm stovek mladých lidí, policejní doprovod, včetně jízdní policie čítal 300 osob.
(Celý text)

Skončila schůzka zemí EU a Asie
25. května 2001 13:57

PEKING (ČTK) - Pro pokračování procesu sbližování na Korejském poloostrově a kontroly zbrojení s udržením světové strategické rovnováhy se vyslovili ministři zahraničí zemí Evropské unie a řady asijských států (ASEM) na schůzce, která dnes skončila v čínské metropoli Pekingu. Účastníci konference se také zasadili o nové mnohostranné jednání Světové obchodní organizace a potvrdili nutnost dodržování Kjótského protokolu o omezování exhalací plynů způsobujících skleníkový efekt.
(Celý text)

Konference OSN si předsevzala snížení počtu nejchudších zemí
20. května 2001 19:00

BRUSEL (zpravodajka ČTK) - Odhodlání snížit počet nejchudších zemí světa dnes deklarovaly průmyslové státy na závěr třetí konference OSN o nejméně rozvinutých zemích. Konference přijala Akční program pro nejméně rozvinuté státy na nadcházející dekádu s plány a úkoly ke snižování chudoby a ke zvyšování životní úrovně v 49 nejchudších zemích světa.
(Celý text)

Karlsson: Bohatí by měli více přispět chudým
18. května 2001 13:19

PRAHA (ČIA) - Bohatší země by měly více přispívat rozvojovým zemím a otevřít jim své trhy. U příležitosti veřejného fóra na téma "Světová banka rok po Výročních zasedáních v Praze", které dnes uspořádalo ministerstvo financí, to uvedl viceprezident Světové banky (SB) Mats Karlsson. Podle Karlssona se také výrazně změnil přístup SB k chudým zemím, přestože mnoho lidí žádné změny nevidí a zpochybňuje její efektivnost práce.
(Celý text)

Na zasedání OECD kritizován přístup USA ke Kjótskému protokolu
17. května 2001 16:56

PAŘÍŽ (zpravodaj ČTK) - Čeští ministři životního prostředí a financí Miloš Kužvart a Jiří Rusnok dnes ve svém vystoupení na ministerském zasedání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži podpořili Kjótský protokol o emisích tzv. skleníkových plynů a připojili se ke stanovisku Evropské unie.
(Celý text)

Jediná norma bude do budoucna upravovat shromažďovací právo
14. května 2001 19:04

PRAHA (ČIA) - Odstranění dosavadní roztříštěnosti právní úpravy shromažďovacího práva a její nahrazení jednou normou připravuje ministerstvo vnitra. Vláda na svém dnešním zasedání schválila návrh věcného záměru zákona o shromažďovacím právu, který ji předložil ministr Stanislav Gross. Paragrafované znění předloží ministr vnitra do 30. září 2001. Po zasedání vlády o tom informoval mluvčí kabinetu Libor Rouček.
(Celý text)

Policie ČR při zasedání MMF chybovala minimálně
4. května 2001 15:40

PRAHA (ČIA) - Celkem 1214 ohlasů na způsob provedení bezpečnostního opatření při loňském pražském zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) a činnost policistů během této akce obdržela Policie České republiky. Z této sumy bylo 821 kladných a 393 záporných. Pouze v jediném případě se prokázalo spáchání trestného činu zasahujícími policisty, konkrétní viník ale není známý. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Stanislav Gross.
(Celý text)

Prvomájové protesty v Londýně plně pod policejní kontrolou
2. května 2001 10:30

LONDÝN (EkoList, od naší zvláštní zpravodajky) - Včerejší protestní akce v Londýně, kterých se zúčastnilo více než pět tisíc lidí, probíhaly pod silnou policejní kontrolou, která takřka znemožňovala pohyb demonstrantů, z nichž nakonec 93 bylo zatčeno.
(Celý text)

Londýn očekává násilné akce aktivistů
1. května 2001 11:10

LONDÝN (zpravodajka EkoListu) - Okolo tisíce radikálních anarchistů a aktivistů hájících práva zvířat je dnes očekáváno v centru Londýna, aby zde vyjádřili svůj protest proti kapitalismu a globalizaci. Celá akce, připravovaná s pomocí komunikace přes internet, nese název May Day. Stejně jako při obdobných akcích v Seattlu , Davosu, Quebecu a Praze, ani zde nikdo netuší, kolik protestujících nakonec akci podpoří. Některé odhady předpokládají navýšení počtu účastníků o šest až osm tisíc poklidných demonstrantů z řad ekologických aktivistů, odpůrců kapitalismu a ochránců práv zvířat.
(Celý text)

Soud potvrdil Bovému tři měsíce nepodmíněně
22. března 2001 18:18

PAŘÍŽ (zpravodaj ČTK) - Odvolací soud v jihofrancouzském Montpellier dnes potvrdil rozsudek tří měsíců vězení nepodmíněně pro francouzského zemědělského předáka a odpůrce globalizace Josého Bového za jeho napadení a likvidaci bufetu McDonald's ve městě Millau v srpnu 1999.
(Celý text)

Pro další život na Zemi je nutné zlepšit péči o vodu
20. března 2001 09:29

PRAHA (ČTK) - Voda je nejobyčejnější, ale zároveň nejpotřebnější sloučenina, bez které by život na Zemi neexistoval. Její spotřeba ve světě neustále stoupá a jen od roku 1975 se zdvojnásobila. Nutnost zásadně zlepšit hospodaření s vodou i ochranu vodních zdrojů deklarovalo Valné shromáždění OSN v prosinci 1992, když vyhlásilo 22. březen Světovým dnem vody.
(Celý text)

Organizátor zakázaného pochodu Brnem se obrátil na Ústavní soud
1. března 2001 19:11

BRNO (ČTK) - Na Ústavní soud se obrátil Milan Štefanec, který dostal pokutu za organizování zakázaného pochodu proti automobilismu při loňské květnové Brněnské pouliční slavnosti. ČTK o tom dnes informoval svolavatel slavnosti Dušan Rosenbaum.
(Celý text)

Antiglobalista Bové srovnával zničení McDonalda a dobytí Bastily
15. února 2001 21:06

MONTPELLIER (Francie) (ČTK) - Francouzský antiglobalista José Bové dnes při soudním přelíčení prohlásil, že jistě nebylo legální, když předloni zpustošil restauraci McDonald's, ale že jeho čin nebyl ničím více, než bylo v roce 1789 dobytí Bastily.
(Celý text)

Brazílie vyhostila francouzského aktivistu Bového
30. ledna 2001 10:21

RIO DE JANEIRO (ČTK) - Brazílie nařídila vyhoštění známého francouzského bojovníka proti dopadům globalizace José Bového. Bové společně s dalšími aktivisty zničil v Brazílii pole sójových bobů na experimentální farmě vlastněné americkým koncernem Monsanto Co, který se stal gigantem na trhu geneticky upravených zemědělských plodin. Policie nařídila Bovému, aby opustil zemi do 24 hodin. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
(Celý text)

Spolchemie musela ukončit provoz linky na recyklaci freonů
25. ledna 2001 18:50

ÚSTÍ NAD LABEM (ČIA) - Provoz speciální linky na recyklaci škodlivých freonů Ledonu 12R a Ledonu 22R ukončil v závěru loňského roku Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie). Důvodem byla podle mluvčího Spolchemie Zdeňka Rytíře minimální poptávka po regeneraci freonů, když ministerstvo životního prostředí (MŽP) nedokázalo v rámci České republiky zajistit sběr zařízení a látek obsahujících regenerovatelné freóny (CFC).
(Celý text)

Stěhujte se! Banka to platí
23. ledna 2001 10:15

PRAHA (EkoList) - Zřejmě nejrychleji se měnící částí planety je v současnosti rovníkový pás, který ještě v polovině 20. století pokrývaly tropické pralesy. Rychlý růst populace a průmyslové kácení dřeva dnes způsobují, že tropické oblasti se masivně odlesňují a stávají se tak jedním z motorů globálních klimatických změn. Jedním z projevů současné situace jsou i hromadné přesuny obyvatelstva. Na příkladu indonéské transmigrace se pokusíme tento jev poněkud přiblížit.
(Celý text)

Ruská Státní duma předběžně schválila import jaderného odpadu
21. prosince 2000 21:17

MOSKVA (ČTK) - Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, schválila dnes v prvním čtení návrh zákona o importu vyhořelého jaderného paliva určeného k regeneraci ze zahraničí. Aby návrh nabyl platnosti zákona, musí jej duma schválit ještě ve dvou čteních, souhlas musí dát také Rada federace, horní komora parlamentu, a svým podpisem jej pak musí stvrdit prezident Vladimir Putin.
(Celý text)

Ostrovním státům hrozí milionové ztráty kvůli oteplování
23. listopadu 2000 14:05

PRAHA/HAAG (EkoList) - Osm až šestnáct milionů amerických dolarů ročně budou činit ztráty ostrovního státu Kiribati kolem roku 2050 kvůli klimatickým změnám. To je 17, respektive až 34 procent HDP tohoto pacifického státečku. Bohatší Fidži bude ve stejné době tratit dokonce 23 až 52 miliónů dolarů ročně (2 až 4 % HDP). Vyplývá to ze zprávy "Města, moře a bouře", kterou včera na konferenci OSN o změnách klimatu v Haagu zveřejnila Světová banka (SB). O něco lépe na tom budou vyšší ostrovy, jako je Viti Levu na Fidži, zatímco ostrůvky zvedající se jen nízko nad mořem, jako je atol Tarawa na Kiribati, zasáhnou důsledky klimatických změn mnohem drtivěji.
(Celý text)

WCD: Velké přehrady znamenaly rozvoj, ale také bídu a ničení životního
21. listopadu 2000 15:18

PRAHA/NEW YORK (EkoList) - Světová komise pro přehrady (WCD) po roční práci zveřejnila studii "Přehrady a rozvoj: Nový rámec pro rozhodování". Podle předsedy komise Kadela Asmala jde o první skutečný příklad spolupráce mezi diplomaty, odborníky, nevládními organizacemi, podnikatelskou sférou a finančními institucemi. "Velké přehrady nikdy nebyly prostě dobré nebo špatné, ale příliš často byly vykoupeny příliš draze nejrůznějšími negativními dopady na lidi a na životní prostředí," shrnuje ve stručnosti závěry týmu WCD Kadel Asmal.
(Celý text)

Tropické pralesy v ohrožení
16. listopadu 2000 11:31

PRAHA (EkoList) - Podle nedávné výroční zprávy Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO) došlo v 90. letech ke zpomalení rychlosti ničení tropických lesů oproti období let 1981 - 1990. Analýzy snímků Země z více než 300 satelitů ukázaly, že zpomalení činí okolo 10 procent.
(Celý text)

Někteří poslanci EP znepokojeni porušováním lidských práv v ČR
7. listopadu 2000 17:05

BRUSEL/PRAHA (ČTK) - Znepokojení nad zprávami o porušování lidských práv českou policií během zářijových demonstrací proti Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) v Praze a po nich vyjádřilo v dopise českému prezidentovi Václavu Havlovi 15 poslanců Evropského parlamentu (EP). ČTK to dnes sdělila poslankyně EP Ilka Schröderová, podle níž se signatáři dopisu snaží získat další podpisy.
(Celý text)

Organizátoři výročních zasedání ukončí činnost v březnu 2001
31. října 2000 19:20

PRAHA (ČIA) - Pracovníci Organizačního centra pro uspořádání Výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Skupiny Světové banky (SSB) opustí své pozice nejpozději do konce března příštího roku. "Již nyní dochází k prudké redukci organizačního centra a od prosince bude fungovat pouze jako oddělení ministerstva financí s několika pracovníky," řekl na dnešní tiskové konferenci vládní zmocněnec pro uspořádání zasedání Zdeněk Hrubý. Toto oddělení bude vypořádávat poslední organizační záležitosti a závazky.
(Celý text)

Pražané považují zasedání MMF a SSB za úspěšná
31. října 2000 19:10

PRAHA (ČIA) - Mezi obyvateli Prahy převládá mínění, že pražská Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Skupiny Světové banky (SSB) byla úspěšná. Většina Pražanů se také domnívá, že kongresová turistika je pro Prahu a Českou republiku důležitá. Vyplývá to z průzkumu agentury Sofres-Factum, který provedla mezi 502 Pražany.
(Celý text)

Zasedání MMF a SSB překročila rozpočet o 125 milionů Kč
31. října 2000 17:35

PRAHA (ČIA) - Především větší výdaje na závěrečné úpravy Kongresového centra prodražily pořádání pražských zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Skupiny Světové banky (SSB) o 125 milionů korun oproti původnímu rozpočtu. Celkové náklady vzrostly z avizovaných 935 milionů korun o 13,5 procenta na 1,06 miliardy korun. "Přesto rozpočet zasedání skončil přebytkem 26 milionů korun," řekl na dnešní tiskové konferenci vládní zmocněnec pro pořádání výročních zasedání Zdeněk Hrubý.
(Celý text)

Prezident kvůli zasedání MMF a SB přijal ministra vnitra
24. října 2000 14:55

PRAHA (ČIA) - Prezident Václav Havel se dnes nechal ministrem vnitra Stanislavem Grossem a policejním prezidentem Jiřím Kolářem informovat o výsledcích bezpečnostních opatření týkajících se výročního zasedání MMF a Světové banky v Praze. ČIA to sdělil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.
(Celý text)

Sympatie s protesty proti globalizaci po skončení kongresu MMF výrazně poklesly
23. října 2000 14:00

PRAHA (ČIA) - Podle průzkumu agentury Sofres Factum, hodnotí 60 % lidí výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) jako přínosné pro prezentaci České republiky v zahraničí. Ve srovnání s průzkumem, který proběhl ještě před kongresem, poklesl počet lidí přesvědčených o pozitivním přínosu celé akce o 6,6 %. Výrazně ale vzrostly antipatie vůči demonstracím proti globalizaci z 38 na 58 a půl procenta.
(Celý text)

Hradečtí policisté zasahující při MMF dostanou odměnu
9. října 2000 15:03

HRADEC KRÁLOVÉ (ČIA) - Poděkování východočeským policistům, kteří se zúčastnili zásahu spojeného s ochranou zasedání MMF, proběhlo dnes v Hradci Králové. Při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky bylo do akce původně zapojeno 475 policistů z východních Čech. Po vypuknutí nejtvrdších srážek však z regionu odjelo do Prahy ještě dalších sedm stovek policistů.
(Celý text)

Hlobil: V reformu Světové banky a MMF nevěřím
3. října 2000 15:05

PRAHA (EkoList) - O výsledcích zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky i o alternativním diskusním fóru Jiná zpráva jsme hovořili s jedním z kritiků politiky Světové banky v oblasti energetiky a surovinové politiky Petrem Hlobilem z CEE Bankwatch Network. Právě mezinárodní koalice CEE Bankwatch Network pořádala spolu s Friends of the Earth a Jubilee 2000 alternativní fórum Jiná zpráva v Městské knihovně.
(Celý text)

INPEG si stěžuje na chování policistů k zadrženým aktivistům
29. září 2000 15:56

PRAHA (ČTK) - S brutalitou policistů se ve vyšetřovacích celách podle Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG) setkaly desítky aktivistů zadržených po úterních demonstracích. Podle očitých svědků byli zadržení o samotě biti, drženi o hladu a žízni v malých celách, ženy byly nuceny se svléknout a cvičit před nastoupenými policisty, shrnuli mluvčí INPEG Chelsea Mozen a Viktor Piorecký zážitky svých zadržených kolegů na dnešní tiskové konferenci.
(Celý text)

Fabius: Popírat globalizaci je jako říkat, že ve dne není světlo
29. září 2000 14:00

BRUSEL (zpravodaj ČTK) - "Nemá valný smysl vytyčovat heslo 'ne globalizaci'. Je to jako říkat, že v poledne nemá být světlo. Globalizace existuje, je to objektivní skutečnost," odpověděl dnes francouzský vicepremiér a ministr financí Laurent Fabius na otázku ČTK ohledně střetů tento týden v Praze.
(Celý text)

Policie zásadně popírá existenci provokatérů
28. září 2000 19:53

PRAHA (EkoList) - Zástupci Občanských právních hlídek (OPH) včera v noci na tiskové konferenci poskytly novinářům informace o údajné činnosti lidí, kteří během úterních násilných demonstrací vypadali a chovali se jako demonstranté a zároveň velmi snadno procházeli policejními kordóny. Zároveň oznámili, že své záznamy a svědectví očitých svědků předají k prošetření orgánům ministerstva vnitra. Policie přiznává existenci policistů v civilu, ale zároveň odmítá jakékoliv úvahy o provokatérech ve svých řadách.
(Celý text)

V pražských nemocnicích byly ošetřeny stovky zraněných
28. září 2000 18:24

PRAHA (EkoList) - V největších pražských nemocnicích byly v uplynulých dnech ošetřeny stovky lidí. Svou úlohu ale zdravotníci zvládli na výbornou. Ve většině nemocnic byl posílen personál, ochrana i informační služba.
(Celý text)

Na Perštýně byla vznesena vážná obvinění proti policii
28. září 2000 18:20

PRAHA (EkoList) - Ve čtyři hodiny odpoledne vyrazil z Můstku pochod asi 150 demonstrantů, kteří požadovali propuštění svých "spolubojovníků" z českých věznic. Akci, kterou svolalo Občanské sdružení Obrana životního prostředí, přišli podpořit hlavně demonstranté, kteří se dopoledne zúčastnili protestu před ministerstvem vnitra.
(Celý text)

Výroční zasedání se s povděkem rozloučila s Prahou
28. září 2000 18:17

PRAHA (EkoList) - "Dostalo se nám, maximální podpory od členských zemí. Odjíždíme z pražského výročního zasedání posíleni," oznámil dnes na závěrečné tiskové konferenci Výročních zasedání Horst Köhler, výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu. "Členové MMF od nás žádají, abychom pokračovali v procesu reforem a abychom nadále pracovali pro chudé země. Došlo k obrovskému pokroku," řekl Köhler na otázku, co přinesla zasedání nového. Členové MMF podle něj ukázali jasný směr - zaměřit se na podporu silného hospodářského růstu, ze kterého budou mít užitek všechny země světa.
(Celý text)

Demonstraci před ministerstvem vnitra rozpustila policie
28. září 2000 17:35

PRAHA (EkoList) - V Praze před ministerstvem vnitra na Letné se krátce po desáté hodině začali shromažďovat demonstranti požadující propuštění svých zadržených kamarádů a vyšetření údajných excesů na policejních stanicích a údajné policejní brutality. Před jedenáctou hodinou se před vchodem do ministerstva shromáždilo asi dvě stě lidí s balónky, bubínky a jinými hudebními nástroji.
(Celý text)

Karlsson: Jiná zpráva byla zajímavá a konstruktivní
28. září 2000 17:33

PRAHA (EkoList) - Jako dobré a pozitivní označil své dojmy z alternativního fóra Jiná zpráva viceprezident Světové banky Mats Karlsson. Exkluzivně pro EkoList ale také přiznal, že během závěrečné diskuse v kostele sv. Salvátora padala silná slova. Na druhou stranu odmítl tvrzení Petra Hlobila ze CEE Bankwatch Network, že by byl zaražen tím, že nevládní organizace si v panelové diskusi nenechaly líbit obecné fráze Světové banky i Mezinárodního měnového fondu, a chtěly konkrétní odpovědi.
(Celý text)

Úterní "válka" v ulicích Prahy objektivem EkoListu
28. září 2000 14:50

PRAHA (EkoList) - Se zpožděním vám nabízíme fotografie z úterý 26. září, kdy se demonstranti, mezi nimiž převládali zahraniční anarchisté a mladí komunisté, pokusili zaútočit na Kongresové centrum, kde právě probíhal zahajovací ceremoniál Výročního zasedání Světové banky (SB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
(Celý text)

Intelektuálové soudí, že protesty nutí MMF a SB k diskusím
28. září 2000 14:28

PRAHA (ČTK) - Ačkoli odsuzují násilí v ulicích, soudí čeští intelektuálové, že kdyby ho nebylo, nepřistoupily by Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB) k diskusím se svými kritiky. Opozice by nebyla vyslyšena. Masové protesty přitom podle katolického duchovního Tomáše Halíka mohou pomoci i reformním proudům uvnitř obou bankovních gigantů.
(Celý text)

Další zprávy najdete na stránce Archiv zpravodajství o globalizaci


O této stránce

Na této stránce najdete jednak zpravodajství, zaměřené zejména na Výroční zasedání Rady guvernérů Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v Praze, které proběhlo konce září 2000 v Praze. Dále zde nabízíme informace týkající se vztahu mezi globalizací a životním prostředím, související odkazy a další informace.

Zpět na začátek stránky

Novinky
Co je nového na našich stránkách.

Anketa
Zúčastněte se naší ankety

Přehled zpráv e-mailem
Objednejte si zasílání přehledu zpráv EkoListu po drátě na váš e-mail.

Nejnovější zprávy
Zprávy o životním prostředí z domova i ze světa.

Ekologická legislativa
Zákony a ostatní právní předpisy z oblasti životního prostředí.

Kalendář akcí
aneb co se chystá.

Zelená domácnost
aneb co mohu pro životní prostředí udělat já.

Klimatické změny
Na této stránce naleznete zprávy, dokumenty a odkazy k tomuto tématu.

Evropská unie a životní prostředí
Jaký vliv bude mít případný vstup ČR do EU na životní prostředí? Zpravodajství, informace, odkazy....

Zelený knihomol
Stránka o knížkách s tématikou životního prostředí.

Volby po drátě
aneb politické strany a životní prostředí.

Fórum EkoListu
Názory, komentáře a polemiky o životním prostředí nejen z EkoListu.

Tištěný EkoList
Informace o měsíčníku EkoList.

Napište nám
Naše adresa: EkoList, Malířská 6, 170 00 Praha 7, tel. 02/33381546, fax 02/33382252, e-mail ekolist@ekolist.cz

Fulltextové hledání
Najděte si v EkoListu po drátě sami informace, které vás zajímají.

Odkazy na stránku Globalizace versus životní prostředí
Kde na tuto stránku najdete odkaz.

Atlas
Zmije
Na vrcholu

Poslední změna:
11. 04. 2002 20:21

Počet přístupů
od 19. září 2000:
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.


Apache Server at webservis.ecn.cz Port 80