https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-patri-klecove-chovy-slepic-do-jedenadvacateho-stoleti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Patří klecové chovy slepic do jedenadvacátého století?

4.6.2020
Podle studie budou investiční i provozní náklady spojené s přechodem na neklecový chov v přepočtu na jedno vejce znamenat zvýšení ceny o 20–40 haléřů, což se do koncové ceny promítne minimálně.
Podle studie budou investiční i provozní náklady spojené s přechodem na neklecový chov v přepočtu na jedno vejce znamenat zvýšení ceny o 20–40 haléřů, což se do koncové ceny promítne minimálně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovna projednává novelu zákona o ochraně zvířat proti týrání. Máme jedinečnou příležitost, jak zlepšit životní podmínky slepic, a proto na plénu obhajuji svůj návrh na ukončení klecových chovů už v roce 2025, namísto roku 2027, který je v původním návrhu.
 

Ke konci loňského roku bylo v České republice chováno v klecových chovech 83,44 % z celkového počtu 4 750 000 slepic. Sice už nejde o staré bateriové klece (600 cm2 na nosnici), ve kterých se slepice musela vejít na prostor menší než jeden papír A4, ale ani obohacené klece (750 cm2 na nosnici), které jsou dnes českým standardem, nejsou žádná výhra. Jejich zavedením jsme v roce 2012 každé slepici přidali o něco málo prostoru navíc a do společné klece pro 15 až 30 slepic vměstnali hnízdo, bidýlko, podklad s materiálem k popelení a vybavení na obrušování drápů, což jim umožňuje jakýsi náznak možnosti přirozeného chování.

Jak moc tato změna opravdu pomohla slepicím, nebo jestli šlo jen o způsob umlčení veřejnosti, která začala projevovat odpor ke klecím, se můžeme asi jen dohadovat. Na tom, že ani současný způsob chovu v obohacených klecích není v jednadvacátém století přípustný a měl by být zrušen, podle průzkumu agentury Ppm factum research z března 2020 souhlas se zrušením klecových chovů projevuje 78 % Čechů a proti je pouze pětina (20 %).

Na konci loňského roku podala skupina poslanců všech sněmovních klubů kromě vládního ANO pozměňovací návrh k vládní novele zákona na ochranu zvířat proti týrání, jehož cílem je zakázat chov slepic v klecích, tedy i těch obohacených, a to od roku 2027. Od roku 2027 by se mohly slepice chovat v halových chovech na podestýlce, ve voliérových chovech, ve volném výběhu a v ekologickém režimu. Já věřím, že bychom od klecových chovů mohli úplně ustoupit už o dva roky dříve, tedy v roce 2025, a v tom smyslu jsem podala vlastní pozměňovací návrh.

V únoru tohoto roku jsem na Výboru pro životní prostředí organizovala kulatý stůl s názvem Klecové chovy slepic – patří ještě do 21. století?, kterého se účastnili jak zástupci státní správy, zahraniční experti, vědci, ekonomové i veterináři, tak zástupci profesních svazů, veřejnosti a samozřejmě kolegové poslanci. V rámci kulatého stolu byla představena Analýza ekonomických dopadů legislativního zákazu využívání klecového chovu slepic na území ČR Institutu pro udržitelnost podnikání Masarykovy univerzity v Brně. Podle této studie budou investiční i provozní náklady spojené s přechodem na neklecový chov v přepočtu na jedno vejce znamenat zvýšení ceny o 20–40 haléřů, což se do koncové ceny promítne minimálně.

Kulatého stolu se účastnil i profesor Joerg Hartung z Veterinární univerzity v Hannoveru, který popisoval již téměř dokončenou transformaci na neklecové chovy v Německu. Němečtí farmáři se s nutností přestavby chovů vypořádali během necelých 4 let, a to úplně bez dotací, jen se státními půjčkami. Krátkodobě byla sice německá vejce na trhu z části nahrazena dovozem, ale brzy došlo k návratu k původním poměrům a cena vajec z podestýlkového a voliérového chovu se zvedla o 2 centy. Zákaz chovu v klecích v Německu nepoškodil produkci vajec a změny na trhu byly jen dočasné. České republice doporučil profesor Hartung stanovit jasná pravidla a termíny přechodu tak, aby zemědělci dopředu věděli, co a kdy je čeká a byla jim poskytnuta všechna potřebná finanční i odborná pomoc. Zemědělec musí dostat za vejce férovou cenu a konečná cena musí vyhovovat také spotřebiteli.

Návrh na zákaz klecí byl na konci února odmítnut Zemědělským výborem a Výbor pro životní prostředí k němu nepřijal žádné stanovisko. Na obou výborech návrh zablokovali poslanci hnutí ANO. Avšak poté, co se vzedmula vlna kritiky ze strany veřejnosti, která si odpor poslanců ANO ke zlepšení podmínek slepic spojila s podnikatelskými zájmy předsedy hnutí Andreje Babiše, následovala zajímavá otočka. Premiér Babiš veřejně odmítl postoj svých kolegů, nechal si udělat foto se slepičkou (jistě ne z klecového chovu) a prohlásil, že není důvod, aby slepice takto trpěly. Teď nás čeká další důležitá fáze, na programu 49. schůze Sněmovny je druhé čtení novely zákona na ochranu zvířat proti týrání včetně zmíněného pozměňovacího návrhu. Uvidíme, jestli premiér tentokrát dodrží slovo, nebo opět otočí. Doufám, že ne, a že se s otřesným způsobem chovu slepic v klecích konečně rozloučíme.

Pevně věřím, že se nám podaří zákaz klecového chovu prosadit a také, že se následně podaří ohlídat, aby se nám dotační peníze zase nezatoulaly někam jinam a pod záminkou zdražení produkce vajec se nenapakovali obchodníci a zpracovatelé. Zemědělcům musí zůstat důstojný zisk, aby si zákazník mohl říct, že za těch 20-40 haléřů spokojená slepice a spokojený zemědělec stojí.

Audio záznam z kulatého stolu i prezentace účastníků můžete najít zde.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (146)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

4.6.2020 14:00
Držím palce, aby se klecové chovy zrušily dříve, než k tomu přistoupí úplně všichni v EU. V tomhle je Rakousko a Německo pro nás dobrým vzorem. Pro velkochovatelské "průmyslové" podniky to sice bude bolestné, ale finanční ztrátu vynahradí peněžní kompenzace od státu.
Slepice si zaslouží lepší podmínky než být celý život namačkané jen v těsné kleci. A kdo tomu nechce rozumět, ať se zkusí na měsíc nechat zavřít do malé klece se svými přáteli, aby si vyzkoušel, jaké to je. Vejce a pokrmy z vajec se sice kvůli tomu o něco zdraží, ale alespoň si jich díky tomu budeme víc vážit. Radši si připlatím, než aby mne trápilo svědomí, že levné potraviny jsou vykoupeny týráním zvířat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.6.2020 16:24 Reaguje na Majka Kletečková
Nikdo Vám nebrání, kupovat můžete co chcete, můžete si třeba pořídit své slepice a vzorně se o ně starat.
Nenuťte ale ostatní, aby kupovali méně kvalitní vejce za víc peněz jen kvůli Vaší představě o slepičím blahu.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 05:38 Reaguje na Viktor Šedivý
Každý má právo se k tomu vyjádřit a když tady čtu některé příspěvky tak si připadám jak kdybych se snažil dozorci v koncentáku vysvětlit že se takto nemůže chovat a jeho důvod jak se jednoduše dostat k bohatství není morálně správný. Je určitá hranice za kterou by jsme neměli jít a tady jsme hodně za čarou. Je to stejná absurdita jako nutit znásilněnou ženu aby si vzala toho kdo jí to udělal. Tím se jako ta hrůza smaže a máme to vyřešeno. I ty slepice vnímají, mají sociální cítění, osobnost, kdo někdy doma pěstoval slepice tak mi to potvrdí. To nejsou bezduchá, studená těla co trousí vajíčka jak se tady někdo snaží navodit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.6.2020 08:45 Reaguje na Roman Salátek
Brání Vám někdo, abyste si slepice třeba natahal do obýváku?
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 09:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Nechápu jaká je souvislot s obývákem a klecový chovem. Asi nějaký myšlenkový posun?
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.6.2020 10:23 Reaguje na Roman Salátek
Tu souvislost vytváří Vaše intenzivní souznění s citovým životem kura domácího.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 16:25 Reaguje na Viktor Šedivý
Ano divil by jste se jak i taková slepice dokáže zajímavě reagovat. Má také pocity, sociální cítění, není to stroj, který jen žere a snáší vejce, jak se tady někdo snaží vytvořit takový dojem. Zkuste si najít pojem empatie, moc by vám to pomohlo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 17:23 Reaguje na Roman Salátek
Když nasypete zrní a položíte na ně sklo, tak se slepice uklovou k smrti, protože nejsou s to zpracovat, že se k tomu zrní nedostanou.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 17:56 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnku, tenhle váš komentář je úplně mimo mísu. Pan Salátek mluví o empatii a o tom, že slepice není stroj.

A mimochodem, lidi z jiných etnik považují některé naše chování v jejich přirozeném prostředí za stejně hloupé a směšné jako vy to slepičí zde.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.6.2020 15:17 Reaguje na Majka Kletečková
Tady jde o to, že se ta slepice v důsledku malé kapacity mozku řídí vrozenými automatismy, které není s to korigovat vyšší mozkovou činností, protože tu má silně omezenou.
MMCH podobně to funguje i u členů některých sekt, takže velký mozek vždy nestačí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.6.2020 20:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Není pravda, slepice je poměrně chytrý pták.
Hloupost jí dává sociální chování, ve kterém žije, onen žebříček ve slepičím hejnu. Kde rozhodují jen ty slepice na nejvyšších příčkách toho žebříčku, všechny ostatní slepice jsou podřízené a nemají nárok na nějaké samostatné chování, musí poslouchat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.6.2020 12:12 Reaguje na Radim Polášek
S malými výjimkami domestifikace znamená zhloupnutí. Někdy velmi výrazné. Slepice výjimkou rozhodně není.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.6.2020 14:08
Plná podpora zákazu klecových chovů slepic a týrání zvířat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 14:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nesmysl. Už z podstaty svého podnikání zemědělci zvířata netýrají, protože týrané zvíře nemůže dát žádný užitek.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

4.6.2020 14:46 Reaguje na pavel peregrin
Tak takovou blbost už jsem dlouho nečetl. Dnes není problém nadopovat zvířata aby těch několik měsíců dělala co potřebujeme a pak je zlikvidovat. Máte vůbec schopnost empatie?
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 15:41 Reaguje na Roman Salátek
Uveďte prosím příklad ,,dopingu,, velice by mne to zajímalo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.6.2020 09:59 Reaguje na Jiří S
Hormony, antibiotika, ..................
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 22:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
EU je vesměs zakazuje. A kde nejsou zakázány (třeba USA), tam se nic hrozného neděje.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 16:50 Reaguje na Roman Salátek
Prošel jsem si i živočišnou výrobou, tudíž znovu opakuji- chovatel zvířata netýrá.Představa slepice týrané v kleci je představou klamnou.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

4.6.2020 20:14 Reaguje na pavel peregrin
A nejen u kura domácího. Prezentace "populárního" seriálu na tv Prima, kde Eva Burešová chová kozí dojnice v stájových klecích je podobnou pseudopředstavou o chovatelství. I když si tuto činnost nedovedu představit bez dojírny mimo pastvinu. U slepic se požaduje čistý a nezávadný vaječný produkt, salmonela se na skořápku vejce dostane snadno. Jak je to s produkcí křepelčích vajec ty se chovají jinak než kur domácí ? Člověk si vždy snažil ulehčit práci a zefektivnit ji, V devatenáctém století, bylo samozřjmé, že tur domácí byl používán k zemědělským polním pracem. Zrušme kravíny a dopřejme kravám svobodu pohybu na pastvinách. Je smutné, že lidé jež o problému z praxe nic nevědí a jejich jedinou učebnicí byl Sekorův Ferda Mravenec mohou spoluřídit stát .
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 08:27 Reaguje na Krejcar Stanislav
Je mi líto, oni neznají ani toho Ferdu Mravence.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.6.2020 09:07 Reaguje na Krejcar Stanislav
Naprostý souhlas.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 11:57 Reaguje na Krejcar Stanislav
U mléčných krav není třeba rušit kravíny. Ještě za socíku - v Dyníně - byly blízko sebe dva kravíny. A v jednom každý den byly vyháněny krávy na pastvu, aby se večer zase vrátily.
Odpovědět
MG

Milan G

5.6.2020 16:09 Reaguje na Majka Kletečková
Víte proč?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 17:58 Reaguje na Milan G
Mohl byste prosím svou otázku formulovat přesněji? Není mi jasné, na co odpovídat.
Odpovědět
MG

Milan G

5.6.2020 18:38 Reaguje na Majka Kletečková
Proč ty krávy vyháněly na pastvu?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 19:05 Reaguje na Milan G
Protože se samy vrátí domů k podojení.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

4.6.2020 20:00 Reaguje na Roman Salátek
Sdělte prosím nvrh pro farmáře a zemědělce jak se mají o užitkové zvířectvo starat. Souhlasím s tím aby se s klecovými chovy skončilo. Jsem pamětníkem faremního chovu drůbeže nejen kura domácího. Je zajímavé, že člověk i v ČR ke svému stravování potřebuje nejen maso ale i ostatní živočišné produkty. Politici politických stran nejsou všichni vegetariáni a jistě si u pana Pohlrejcha nedávají jen a pouze krupicovou kaši.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 15:01 Reaguje na pavel peregrin
Fenka čivavy žijící celý živoť ve vaně a tam i nakrytá také asi netrpí (bolestí). Ale máte vidět její štěňata. Nedůvěřiví, vyplašení psychoši. Oběti celoživotního stresu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 16:52 Reaguje na Karel Zvářal
Souhlasím, ale v tomto případě se asi nebudeme bavit o chovateli, nýbrž o rozmnožovateli bez jakýchkoliv skrupulí.Dobrý chovatel, než vám dá vůbec štěně, si o vás zjistí, co jste zač a jestli jde štěndo do dobrých podmínek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 17:07 Reaguje na pavel peregrin
Nezanedbatelnou část veřejnosti zajímá toliko cena, pro ně je kus jako kus.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 18:30 Reaguje na Karel Zvářal
Asi ano.
Odpovědět
DA

DAG

4.6.2020 15:20 Reaguje na pavel peregrin
Tentokrát s Vámi musím souhlasit. Mám spoustu námitek k zemědělcům, ale chování ke zvířatům určitě ne. A nemyslím si, že slepice budou šťastnější na podestýlce v hale kde budou namačkaní stejně jako v kleci. Taky by mě zajímalo jestli si nebudou žrát vejce a nebudou kanibalovat.

A ještě mi přijde vtipné, jak paní píše, že kolega doporučuje jasně dané podmínky a paní pirátka teda změní dobu přípravy v průběhu již běžícího období. To jsem se fakt nasmál.
Pro mě fajn. Budu Brňákům prodávat vajíčka dráž ;)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 15:41 Reaguje na DAG
Halový chov slepic je určitě menší zlo. Pro každého ptáka je lepší mít nad hlavou volný prostor a ne drátěnou klec, kvůli které slepice ani nemůže pořádně zamávat křídly. A míra kanibalismu v hale nebude vyšší než v kleci, není důvod, aby byla. V halách se tvoří hejna slepic podle toho, jak jsou na sebe zvyklé od vylíhnutí. Hejna se navzájem většinou neprolínají - aby si nemusely klováním vyjasňovat hierarchii mimo vlastní hejno. Ekonomicky to bude méně výhodné než v klecích, ale větší pohoda živých bytostí za to přece stojí. Společnost je dost bohatá na to, aby si to mohla dovolit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 16:50 Reaguje na Majka Kletečková
V halových chovech naprosto běžně dochází k uklovávání k smrti. Tohle je v klecových chovech vyloučeno.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 17:12 Reaguje na Jan Šimůnek
V klecových chovech dochází také často k uklovávání k smrti.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 19:25 Reaguje na Majka Kletečková
Ne, slepice na sebe nemohou.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 22:18 Reaguje na Jan Šimůnek
To mi vysvětlete prosím.
V každé jednotlivé kleci je nasardinkován určitý počet slepic. Nahlédl jste někdy dovnitř drůbežárny, kde je od zdola nahoru mnoho klecí vedle sebe, nad i pod?
Moje teta z Dynína tam pracovala, teď už je pár let v důchodu. Někdy jsem se tam za ní byla podívat. Stačí, když se slepice jen trochu zraní, třeba jí uvázne pařát v drátěném dně klece. Jistě si dovedete představit, co pak následuje. A to si myslím, že málokterá drůbežárna bude vedena tak dobře jako ta dynínská.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 08:30 Reaguje na Majka Kletečková
Jenže je to počet pod kritickou mez, nad níž dochází k vnitrohejnovým bojům, končícím uklováním k smrti. Takže je to bližší malému hejnku na dvoře.
Volný prostor slepice potřebuje jen ke shánění potravy, pokud jí má dost, tak i na tom dvorku sedí v jednom chumlu na prostoru +- odpovídajícímu té kleci.
Odpovědět
ig

4.6.2020 17:13 Reaguje na Majka Kletečková
Když slepice, tak v hale:
https://www.youtube.com/watch?v=zXDm-N0HzgA
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 11:12 Reaguje na
Zajímavé video. Asi bylo natočeno někde v Turecku(?).
Úplně jsem ale nepochopila, co mělo demonstrovat. To byla reklama na nějaké automatizované strojové systémy? Co je cílem tohoto videa?
Odpovědět
ig

5.6.2020 16:57 Reaguje na Majka Kletečková
Původním cílem autora videa je zřejmě prodat stroj Apollo-2. Mým cílem je informovat, že ani halové slepice nemají snadný život :-)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 18:01 Reaguje na
To skutečně nemají. Ale já považuji chov na podestýlce v hale za menší zlo než život v klecích, byť je v nich namačkáno třeba jen 20 slepic.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.6.2020 21:37 Reaguje na Majka Kletečková
A jste přesvědčena, že pro tento svůj ničím nepodložený názor jste oprávněna dožadovat se toho, aby všichni kupovali horší vejce za víc peněz.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 09:30 Reaguje na Majka Kletečková
Slepici je úplně jedno, co má nad hlavou, teda pokud to není třeba jestřáb.
Odpovědět
mr

5.6.2020 15:42 Reaguje na Hunter
Tentokrát jste to vystihl naprosto přesně a vtipně. 100 bodů. Jenže některé slépky nevědí, co chtějí a budou otravovat společnost do té doby, než to nedostanou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 14:45
Jak společnost bohatne, mělo by zemědělství být méně a méně průmyslové.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

4.6.2020 14:47 Reaguje na Karel Zvářal
Ano s tím musím souhlasit, máte naprostou pravdu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.6.2020 18:35 Reaguje na Karel Zvářal
No vidíte - a přitom je to úplně naopak. Chudá společnost má neprůmyslové nevýkonné zemědělství, známe to i z vlastní historie. Vývoj jde směrem: sběr kořínků, dvojpolní-trojpolní systém, zemědělská velkovýroba, vysoce výkonné způsoby pěstování ve sklenících, hydroponie.
Návrat k nevýkonným postupům neposkytuje žádnou výhodu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.6.2020 19:21 Reaguje na Richard Vacek
Přesně tak. Dnes se prosazuje to pěstování ve sklenících a hydroponie a akvakultury nastupují v těsném závěsu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 07:35 Reaguje na Richard Vacek
Pane Vacku, vy si nevidíte na špičku a v celkovém náhledu na zemědělství si protiřečíte. Na jednu stranu byste všude postavil továrny a sklady a zbytek krajiny zatravnil.

Továrny jsou fajn, v tom je ČR na špici, ale tu krajinu bychom měli z valné části obdělávat a nebýt závislí jen na dovozu. Pro mě jsou volné chovy menší zlo oproti klecím, ideální je domácích několik pipek. Ale která z dnešních nán s nalakovanými nehty to dá?
Odpovědět
ig

5.6.2020 08:40 Reaguje na Karel Zvářal
Práce v průmyslu nebo dokonce ve službách je produktivnější než práce v zemědělství. Dokonce i nána s nalakovanými nehty která stěží umí zadávat data do Excelu je v kanceláři produktivnější než stejná nána s oloupanými nehty na poli. Je mi líto, ale je to tak. Proto strategie vydělávání peněz v průmyslu a nakupování zemědělských produktů spíše než jejich vlastní pěstování vede k lepší životní úrovni a lidi tudíž ze zemědělství utíkají (nebo jej provozují průmyslovým způsobem). Trvat na obdělávání půdy stůj co stůj je v tomto kontextu stejně problematické jako bývala nepřirozená násilná orientace na těžký průmysl za socíku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 09:17 Reaguje na
Velký slovíčkový guru kázal, že ekologie je třešinka na dortu, a tu budeme provozovat, až si na ni vyděláme. Řek bych, že ten okamžik již dávno nastal, a my nemusíme krajinu ždímat a slepice či ratlíky držet v těsných kobkách. Já lepší životní úroveň, než mám dnes, nepotřebuji, a jsem si jist, že ani kdokoli ze zde diskutujících. Všechno je to jen honba za zlatým teletem, nekonečné hamty hamty tamty, prostě dokud nedoženu Billa G. či Elona M., nebudu nikdy spokojený. To jsem popsal zejména vaši mentalitu, Igu, další nebudu jmenovat, oni jsou toho také dobře vědomi. Celé dny od rána do večera tráví pruděním na netu. Kdyby se jim vedlo opravdu špatně, dělali by něco pořádného.
Odpovědět
ig

5.6.2020 17:01 Reaguje na Karel Zvářal
Ale jistěže už si ekologii můžeme dovolit, já jsem 100% pro. Jenže to vypadá tak, že v rámci dovolování si ekologie sypeme peníze (=naše úsilí) do bezedných chřtánů nastavených všude kolem a na opravdové zlepšování žp jich pak zbývá málo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 17:41 Reaguje na
Informujte o tom NKÚ.
Odpovědět
ig

5.6.2020 18:41 Reaguje na Karel Zvářal
Kdyby šlo o krádež, zpronevěru nebo jiný trestný čin, tak jistě. Jenže lidi jim ty peníze cpou sami a s tím se nedá dělat nic než upozorňovat, vysvětlovat a doufat, že se aspoň někdo chytne.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.6.2020 20:58 Reaguje na
Ono to je trochu špatně. Vždycky si můžeme nějakou ekologii dovolit a to, kolik máme peněz a na jaké úrovni je náš technický rozvoj určuje, jaká ekologie je ta optimální. Když je ekologie příliš, vrážíme do ní tolik peněz, že to podvazuje naše možnosti dalšího rozvoje. Když je ekologie málo, poškozujeme buď životní prostředí nebo naše zdraví tak, že to podvazuje naše možnosti dalšího rozvoje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 17:30 Reaguje na
Kdyby se mělo vše posuzovat podle produktivity, navíc brané velmi primitivně, tak bychom mohli taky zrušit armádu, policii i justici. Nic neprodukují.
Jenže jsme ve světě, kde může nastat nedostatek potravin (a může to jít pěkně rychle), takže musíme udržovat jakýsi potenciál vlastních potravin, abychom nepomřeli v takové situaci hlady.
A ta načančaná nána od Excelu by pak leda mohla soužit jako nějaký bazál na přípravu potravin dle receptů z dovozu (třeba Nová Guinea) nebo z historie (třeba Knovízská kultura).
Odpovědět
ig

5.6.2020 20:00 Reaguje na Jan Šimůnek
Ale to je výsledek chování lidí, ne nějaký státní program. Státním programem by se to samozřejmě dalo zařídit, ale to jsou dotace a s tím se musí opatrně, těch peněz zase tolik není.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 22:54 Reaguje na
Ano, je mi jasné, že ten úbytek na venkově je výsledkem spontánní aktivity lidí. Nicméně pokud stát potřebuje alespoň bazální potravinovou soběstačnost, tak prostě do toho musí intervenovat, buď deformováním trhu nebo nějakou formou direktivy.
Od toho tady v podstatě ten stát máme, jen musíme hlídat, aby řešil výlučně podstatné věci a ne nesmysly.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.6.2020 11:47 Reaguje na Karel Zvářal
Ale neprotirecim. Zastarale zpusoby ziskavani potravy jsou narocne na prostor, o ktery ochuzujeme divokou prirodu. A ve vyspele zemi nemusi byt vyhodne ani dnesni velkoplosne zemedelstvi, protoze bez dotaci neni konkurenceschopne. Zeme s dobrou infrastrukturou, zakony, vzdelanymi lidmy ma lepsi moznosti jak zbohatnout. Globalizace umoznuje nakup zemedelskych produktu od zaostalych zemedelskych zemi, proto napr. Cesko exportuje vice bananu, nez jablek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 12:16 Reaguje na Richard Vacek
My tím "moderním" způsobem jsme tu přírodu ochudili tak, že nastal čas bilancování. Je mi jasné, že s člověkem, který chodí na Ekolist za průmyslovou lobby, těžko najde společnou řeč ten, kdo hájí zájmy zvířat, obecně přírody. Nepovažuji se za ekoteroristiu, jak mi tu někteří předhazují, naopak se snažím vždy najít kompromisní řešení. To však protistrana v mnoha případech zásadně odmítá, protože by ji klesly zisky. A že ničením přírody ztrácí všichni, včetně jeho samého, nikdy nepochopí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.6.2020 14:58 Reaguje na Karel Zvářal
Nemusíte mít obavy o zisky, v prostředí státních regulací se vydělává mnohem lépe, než na trhu.

Možná spíš otázka zní, jaké škody vzniknou značným zdražením potravin a následně horším stravováním.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 16:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Potraviny zdraží především kvůli suchu, povodním, mrazům aj. projevům globální změny počasí. A to mj. v důsledku toho, že k planetě, krajině i půdě se chováme jako k těm klecovým slepicím. Jako k bezcennému odpadu.
Odpovědět
sv

7.6.2020 00:38 Reaguje na Karel Zvářal
Evidentně vám nedochází, že my tu krajinu z valné části obděláváme, a to je právě ten problém. Nekonečné lány, znamenají erozi a monokultury. Když zrušíme monokulturní lány a vrátíme se do časů před zelenou revolucí zcela určitě nebudeme soběstační, a to ani v případě, že vykácíme lesy až k vrcholkům hor a předěláme je na pole. Při současné hustotě osídlení Evropy soběstačnost zajistí pouze prostorově nenáročně zemědělství založené na špičkových technologiích jako je GMO, a při tom zbyde dostatek prostoru, pro biomagory, aby si hráli zemědělce a dostatek prostoru pro lesy a divočinu.
Odpovědět
ig

4.6.2020 19:21 Reaguje na Karel Zvářal
Společnost bohatne proto, že je zemědělství více a více průmyslové. Ručně okopávané brambory nechť si kupuje nějaký výstřední milionář, ale my jsme zbohatli proto, že jsme uvolnili lidi ze zemědělství do průmyslu a služeb.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.6.2020 16:22
Drtivá většina lidí dává přednost vejcům z klecového chovu.
Jiná vejce mají jakous takous prodejnost jen proto, že je "pokrokoví a uvědomělí" prodejci v nabídce nesmyslně preferují.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.6.2020 16:23
Já bych v tomto případě ocenil, kdyby u podobných článků následoval nějaký osvětový, který by zhodnotil pro a proti jednotlivých variant ... zde tedy chov v klecích vs ostatní možnosti.

Já s chovem slepic mám pouze neprůmyslové zkušenosti od sousedů na chalupě a prostě nevím, jak se v tomto směru věci mají. A to i jako spotřebitel.

Na první dobrou je mi jasné, že klecový chov je docela humáč, ale nezřídka padají názory, že ten v halách a podobně je ještě horší. A ocenil bych, kdyby lidem jako já v tomto ekolist byl nápomocen a poskytl nějaké objektivní zhodnocení.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.6.2020 16:25 Reaguje na Svatá Prostoto
Aby bylo jasno, není problém zaplatit za vejce o něco víc, jde mi o to, abych místo vajec X nekupoval v dobré víře vejce Y, a pro ty slepice to nebylo prašť jako uhoď, nebo dokonce z deště pod okap.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 16:58 Reaguje na Svatá Prostoto
To byste se musel pobavit buď přímo s chovatelem nebo s veterinářem, který má s chovem slepic zkušenosti. Obávám se, že Ekolist vám v tomto nepomůže, neboť kromě Huntera jsem zde nezaznamenal žádného zootechnika, kromě p. Zvářala, který je ale zásadně proti klecovým chovům.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.6.2020 17:25 Reaguje na Svatá Prostoto
Slepice nejsou rovnostářské, v hejnu vytvářejí přísnou hierarchii. "VIP" slepice na předních místech se přednostně krmí nejlepší potravou a vodou, sedí na hřadu a spí na nejlepších místech, popelí se v nejlepším prachu a jsou nejčistší a nejtlustší. Slepice dole žerou a pijou až to, co zbude, třeba jen odpadky a flusy, spí na kraji hejna a jsou špinavší a hubené. Z hlediska produkovaných vajec je tak jejich kvalita velmi nerovnoměrná, z hlediska krmení hejno využívá krmení hůř, VIP slepice jsou až přežrané, ty opačné jsou hladové.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.6.2020 06:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Přečtěte si vyvážený článek na https://www.dtest.cz/clanek-6558/o-slepicich-a-vejcich
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.6.2020 16:29
Chov slepic v klecích jem pro slepice šetrnější než chov ve velkých hejnech na podestýlce. Život slepic ve velkých hejnech na podestýlce je nepřirozený a díky jejich sociálnímu chování významná menšina slepic v těchto hejnech velmi trpí. Přirozené sociální prostředí pro chov slepic je chov v malých, od jiných slepic oddělených hejnech, jenomže ten je pro produkci vajec příliš drahý.
Bohužel v naší společnosti vyhrála hloupost, populismus a přízemní amatérský aktivismus, který přisuzuje slepicím lidské vlastnosti. Chov v klecích, pro slepice přirozenější než chov ve velkých hejneczh na podestýlce bude zakázán. Vejce tak budou v průměru nevyrovnanější, horší, slepice budou víc trpět a naši producenti potravin, pokud si nedokážou zajistit dovoz vajec odjinud ze stávajících klecových chovů nebo zpracovanou vaječnou surovinu tamtéž, budou ztrácet konkunkurenceschopnost.
Odpovědět
ig

4.6.2020 21:05 Reaguje na Radim Polášek
Tenhle způsob uvažování se navíc prolíná celým ekologickým hnutím. Fakta nehrají žádnou roli, důležité jsou dojmy, pocity a povrchní zdání :-)
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 06:39 Reaguje na
Ano soucítění, empatie by mělo být základním kamenem v ekologickém hnutí. Pokroucená fakta, technokratické myšlení patří psychopatů, ne lidem. A psychopati by neměli tvořit morální pravidla chování.
Odpovědět
ig

5.6.2020 06:48 Reaguje na Roman Salátek
Ano, ale pro samou empatii by se neměla zkresleně vnímat realita. Prvoplánová řešení většinou nefungují, pokud nemají rovnou opačný účinek. A fakta se nejčastěji pokrucují kvůli pocitům.
Odpovědět
LB

Lukas B.

5.6.2020 07:44 Reaguje na
je úplně v pořádku diskutovat emoce a hodnoty a měkké argumenty. rovněž tak je v pořádku diskutovat tvrdé argumenty a fakta. co je naprosto v nepořádku, je ohýbání faktů na základě emocí a vydávání je za tvrdé argumenty. samozřejmě, máme k tomu sklony každý (třeba když si jdeme něco koupit a reklama nás dostane), ale dělat bychom to neměli. zejména v diskusích.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 18:58 Reaguje na
Spíše: nejenom fakta a racionální uvažování mají být považovány za důležité. Takové neměřitelné hodnoty jako empatie, etika apod. hrají také velmi důležitou roli!
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 06:35 Reaguje na Radim Polášek
Tím jen dokazujete, že mají složité sociální chování a kupodivu pouze nežerou a snáší vejce, jak se tady snažíte naznačit. Vyvolat psychpatické jednání je velmi snadné, stačí když vás zavřu do kobky, nenechám vás provádětě hygienu, jídlo budete jíst ze špinavé podlahy a po pár měsících můžu vodit lidi, abych je přesvědčil, že takto méněcená bytost si ani jiné zacházení nezaslouží. Pozorujte je v přirozeném prostředí a pak můžete něco hodnoti.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.6.2020 16:30
Týraná slepice nebude snášet vejce. Aktivisté se domnívají, že slepice je takový malý člověk, který potřebuje i kulturní vyžití.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 06:41 Reaguje na Richard Vacek
Chápete pojem kulturní vyžití? Co takhle snesitelný život?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.6.2020 07:03 Reaguje na Roman Salátek
??? Slepice potřebuje teplo, světlo, potravu a žádný stres. Pak je v pohodě a má maximální snůšku. Pokud nemá optimální podmínky, snůška klesá. Po roce končí, protože snůška přestává být vyrovnaná.
Stresovat ji velkým hejnem a neustálým bojem s těmi ostatními může jen sadista, kdo nemá slepice rád a těší ho, že se klovou navzájem. Sice se toto snaží v alternativních chovech omezit uštípnutím části zobáku (kauterizace), ale to naivní milovníci slepic netuší.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 09:10 Reaguje na Richard Vacek
Já se dívím, že nenavrhnete aby je od narození zadrátovali do pletiva. Z jedné strany sondou krmit a zdruhé ovádět stolici. Po roce zlikvidovat, měl by jste vajíčka čistá. Ani velká hejna nejsou řešením. Měli by do klece zavřít vás.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 16:56
Etologové jasně říkají, že klecové chovy jsou menší zlo (i pro slepice) než ostatní typy velkochovů. A malochov - hejnko kolem 10 slepic s kohoutem, by byl výrazně dražší (a zdražilo by se naprosto vše, co s vejci nějak souvisí, tedy i např. řada druhů pečiva, těstoviny, zmrzliny (co jsem si narychlo vybavil).

Kdyby ty slepice byly v nějakém stresu, tak by přestaly snášet. Ony v reálu snášejí víc a kvalitnější vejce než v jiných typech chovů. Slepice prostě není malý člověk obrostlý peřím.

Ale do fašistických mozků ochránců zvířat se holt vědecké informace nevejdou.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.6.2020 17:15 Reaguje na Jan Šimůnek
za mě nenálepkovat ani jednu stranu a nechat to na trhu. evidentně tady poptávka po drahých vejcích od šťastných slepic (ideálně z vesnického malochovu pod širým nebem) je, a nikdo jim to nezakazuje (a někdo si to nekoupí, protože je to buď drahé, nebo infekčně rizikové). evidentně je tady poptávka i po vejcích z nějak kompromisního prostředí. jakkoli to může být eticky sporné (jestli je slepice na nižších patrech klovacího žebříčku v hale, kde je slepic mnoho tisíc přiměřeně šťastná, to věru netuším), a respektuji to. totéž očekávám v opačném směru.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 22:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Mohl byste prosím uvést zdroj, ze kterého čerpáte info, že etologové jasně říkají "klecové chovy jsou pro slepice menší zlo než ostatní typy velkochovů"? Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 08:43 Reaguje na Majka Kletečková
Mám načteny nějaké učebnice o chovu domácích zvířat. Ze které konkrétně, nevím. Není to můj obor, takže si nedělám v takovém případě výpisky s odkazy.

Spoustu odkazů na nebezpečí analogií mezi zvířaty a člověkem najdete třeba v monumentálním díle "Světem zvířat".

Sám jsem dlouho choval pakobylky, a tak vím z praxe, že počet zvířat v jednom insektáriu je kritičtější (z hlediska odstartování agrese mezi nimi) než jeho velikost. Do jisté míry to samé funguje i u člověka (je to popisováno v učebnicích psychologie, navíc tento jev do značné mír využívá i organizace ozbrojených sil - pobyt ve velkém "hejnu" vyrobí agresivitu, která je pak obrácena "správným" směrem" - naopak ve věznicích se stajným postupem ale s jinou koncovkou běžně vytváří agresivita mezi vězni).

Když to funguje u lidí i u hmyzu, tak to bude fungovat i u těch slepic. A, MMCH něco podobného funguje i u řady divoce žijících ptáků, kde se tím přirozeně reguluje velikost hejn a obsazení území. I holubi běžně uklovávájí k smrti.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 09:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Trochu doplním. Studie z roku 2015, prezentovaná prof. E.Tůmovou (katedra speciální zootechniky): úhyn nosnic v obohacených klecích - 3%/voliery-4%/podestýlka - 6%/volný výběh - 14%. Zvýšený úhyn slepic v podlahových chovech ve srovnání s obohacenými klecemi je podle literatury z 37 procent způsoben kanibalismem, 28 procenty parazitárními onemocněními, které se běžně v klecích nevyskytují. Přes prokazatelně vyšší úmrtnost mimo chovy v obohacených klecích stejně budou aktivisti pořád dokola tvrdit, že to je lepší a ta vyšší míra úmrtnosti je vlastně projevem lepší kvaliy života nosnic :-).
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 09:54 Reaguje na Hunter
Dále pak třeba publikovaná "Mikrobiální kontaminace vajec z klecového a podestýlkového chovu", Tůmová,Englmaierová,Ledvinka,Dlouhá (2010), certifikovaná metodika. Kromě citací zahraničních prací vždy se stejným výsledkem prokazuje vyšší kontaminaci vajec choroboplodnými zárodky z podestýlkového chovu ve srovnání s klecovým chovem. Ono totiž bakteriální kontaminace vaječné skořápky přímo souvisí se zvoleným systémem ustájení :-). No kdo by to řek :-):-).
Odpovědět
mr

5.6.2020 16:36 Reaguje na Hunter
Tak to snad dá logický rozum i bez vědeckých studií, že snesené a ihned odkutálené vejce v kleci bude hygieničtější, než je to z hnízda, kde se za den vystřídá nosnic několik a ještě s pos.anými stojáky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 18:27 Reaguje na
Kamarád na základce nejedl vejce z principu, prý jsou e-e. Ptal jsem se ho proč - prý je měla slepice v zadku... Takže když byla čočka s vajíčkem či bobová máčka s knedlíkem a vejcem (2 ks), jedl jen žloutek a pro mě zůstaly dva bílky navíc. (Co mě nezabije, to mě posilní)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 18:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Mnohem více lidí se během koronavirové krize prý stávalo agresivnějšími kvůli ponorkové nemoci, kdy museli trávit skoro všechen čas se svými rodinnými příslušníky v bytě. Prý bylo v té době také mnohem více opilých, kteří chlastali ze stresu a znepříjemňovali svým blízkým doma život. Kdoví jaké by to bylo, kdyby místo v bytě byli v těsné kleci.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 06:45 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste fašista, a jsem rád, že vás nemám za souseda, kolegu v práci nebo nedej bože příbuzného. Lituji všech co svámi můsí nějakým způsobem přijít do kontaktu. Číst vaše příspěvky je jedna velká hrůza. Vaše mentalita je dozorce v koncentráku. Z takových jako vy se rekrutovali.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 08:44 Reaguje na Roman Salátek
Takže konstatování vědeckých fakt, které se kompromitují bezcenné ideologické bláboly, je "fašismus"?
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 09:11 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano tím se Mengele oháněl taky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 15:59 Reaguje na Roman Salátek
Mengele se žádnými vědeckými fakty neoháněl a jeho zločiny byly úplně jiného druhu než nějaký chov zvířat.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 16:13 Reaguje na Jan Šimůnek
On přeci prováděl "vědecké pokusy". Očividně by jste si rozuměli.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 17:32 Reaguje na Roman Salátek
Mengele prováděl pokusy na nedobrovolnících. Z tím musí mít problémy každý doktor, pokud tedy nezapomenul slova lékařské přísahy.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 18:35 Reaguje na Jan Šimůnek
A slepice jsou v klecích dobrovolně?
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 18:43 Reaguje na Majka Kletečková
Slepice je hospodářské zvíře. Opravdu to není malý opeřený človíček.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 19:01 Reaguje na Hunter
Ale úctu mu mohu projevit i jinak, než položením na pravý bok.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 19:04 Reaguje na Karel Zvářal
A v Americe zase bijou černochy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 19:08 Reaguje na Hunter
Říše měla vědecky zdůvodněno, že na Východě žijí podlidé, kteří si nezaslouží vlídné zacházení.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 19:14 Reaguje na Karel Zvářal
Pravoslavni zas přijímají pod obojí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 19:03 Reaguje na Hunter
Co vy víte, do jakého živočicha se vaše duše převtělí po vaší smrti.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 19:08 Reaguje na Majka Kletečková
Do žádného. Ale dneska dávají 7 statečných. Tak to sledujte a až hlavni padouch Calvera pronese "kdyby pánbůh nechtěl, aby byli ostrihani, tak by z nich neudělal ovce", tak to považujte za jednu z mocných odpovědi na otázku o dobrovolnosti.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 22:55 Reaguje na Majka Kletečková
Slepice není člověk.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.6.2020 07:47 Reaguje na Roman Salátek
"Ochrana zvířat" je ryze nacistická agenda. První zákon na ochranu zvířat mělo hitlerovské Německo.
Odpovědět
mr

5.6.2020 16:45 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak to jste teda s tím poměrem pohlaví přehnal. Na rozdíl od vás mám velmi dobře prostudováno "O kohoutkovi a slepičce" a tam se píše leda o jedné slepičce a jednom kohoutkovi. Dovedete si vůbec představit, co by to dělalo s výchovou chuďátek kuřátek, když by viděly, jak jejich táta na dvorku obdělává ještě jiné slepice? Se divím, že se právě tohoto tématu nějaká neziskovka a aktivisté nechytili.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 19:07 Reaguje na
Vzorný kohoutek, co se týče věrnosti jedné slepičce. Ale jinak byl asi dost sobecký, když se snažil nalezenou potravu zhltnout rychle sám, aby na slepičku nezbylo.
Odpovědět
mr

6.6.2020 12:13 Reaguje na Majka Kletečková
Já si zase myslím, že myslel na tu svou slepičku do té míry, že nechtěl riskovat její udávení velkým soustem, a proto se obětoval sám. A málem mu to nevyšlo. Nevíte, co dokáže zamilovaný kohoutek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 17:20
Nosnice jsou po desítky generaci šlechtěny na intenzivní krátkodobou snášku na minimálním prostoru. Ano, klec zaručuje nezávadné krmení v dostatečném množství a vejce s minimální bakteriální kontaminací. Proto také klecový chov je EKONOMIČTĚJŠÍ oproti volné podestýlce.

Jinou věcí jsou komfortní potřeby nosnice, a dokud se jich nelze dotázat, přesně to vědět nebudeme. Ale obecný předpoklad je, že při normálním pohybu bude spokojenější. Větší kontaminaci vajec by šlo zabránit umístěním roštu před budky, aby na pletivu poztrácely trus z podestýlky. Prostě zákazník si bude muset zvyknout na dražší a znečištěnější vejce. Vzít z krabičky a hned je hodit na pánev už nepůjde bez opláchnutí.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.6.2020 17:28 Reaguje na Karel Zvářal
Tak dneska jsou technologie, které toto částečně řeší, viz třeba časopis drůbežář/hydinár :-), oblíbené to čtení na toaletu. Ale žádná technologie nevyřeší etologii druhu chovaného v naprosto nevyhovujících podmínkách podestýlkových halových chovů. A ypické je, že změnu zákona prosazuje absolventka techniky počítačů a informatiky, která má zřejmě ty nejlepší předpoklady k posouzení welfare chovu nosnic, protože jak známo, tak na VŠE se běžně vyučují předměty jako biologie, zootechnika, veterina, etologie a související obory. Možná si myslí, že ty slepičky v klecovém chovu mají narušený tištěný obvod :-). Představa, jak se v hejnu o 5-10 tisících kusech slepice domlouvají :-).
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 08:47 Reaguje na Hunter
Prosazují to lidé, jejichž odborné znalosti jsou ryzí nula. A bezcenným blábolům, které tito lidé hlásají, se má přizpůsobovat legislativa.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 17:33 Reaguje na Karel Zvářal
Ještě doplním, že všichni očekávali, že jako ornitolog půjdu po škole k drůbeži. Na praxi jsem do pár provozů nakoukl a měl jsem z toho tak špatný pocit, možná až stres či šok, že jsem si řekl NIKDY. Rozumím snahám o "zlidštění" podmínek chovu, byť se to projeví na ceně vajec.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.6.2020 18:11 Reaguje na Karel Zvářal
"Zlidštění" asi není ten správný termín, slepice opravdu není opeřený človíček. Polidšťování zvířat je jedna z nejhorších chyb, které se laici dopouštějí ve vztahu ke zvířatům. Jde o to, aby chov nosnic probíhal v podmínkách vyhovujících etologii druhu, zoohygieně, biologickým požadavkům, etice atd. To podestýlkové chovy rozhodně nesplňují.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 18:22 Reaguje na Hunter
Na podestýlce (volný chov) jsou kachny, husy, krůty, drůbeží brojleři - a tam je vše OK. Je už na odbornících, aby posoudili obě varianty. Já jsem si svůj závěr udělal.

Proto jsem dal to slovo do uvozovek, protože pojem antropomorfizace jest mi dobře znám - často mi ho předhazují při posuzování vlastností či schopností ptáků, kteréžto mě zajímají mnohem více, než odkud až kam jedinec doletěl - což platí pro většinu ornitologů. A jak jinak to laikovi (či odborníkovi) přiblížit, než srovnáním s člověkem?! Vedle velkých rozdílů jsou tam též podobnosti. A někdy až nečekaně velké.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.6.2020 18:28 Reaguje na Karel Zvářal
Tak podobností je jistě řada, třeba velikost mozku slepice a velikost mozku těchto aktivistů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 18:32 Reaguje na Hunter
No, na rameni mi sedí krotká andulka. Ta zdaleka nejen "papouškuje", ale vytváří nová slova (novotvary) a dokonce nové věty. Dříve chované byly úplně jiné povahy, každá zajímavá něčím jiným. A významu slova rozumí, nejsou to žádné trubky.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.6.2020 18:37 Reaguje na Karel Zvářal
Tak se s ní třeba ožeňte. Btw. kachny, husy, krůty, brojleři na podestýlce se chovají pro produkci vajec? A víte jaký je rozdíl mezi dospělým a subadultním jedincem a jeho chováním a životními projevy? Třeba při soupeření o hierarchické postavení a jeho udržení? Opravdu jste zootechnik?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 22:38 Reaguje na Hunter
Ubožáčku.

https://www.vitalia.cz/clanky/kupujete-podestylkova-vejce-takhle-ziji-nosnice-v-halach-na-podestylce/
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.6.2020 10:38 Reaguje na Karel Zvářal
Pane Zvářale, já s Vámi většinou souhlasím a vážím si Vašich iniciativ. Ale teď střílíte trochu vedle.
Je nesmírně snadné vyčíhat si v KTERÉMKOLIV chovu ty "správné" chvilky a nafotit drastické záběry, které lidi dojmou k slzám.
A stejně snadné je nafotit v KTERÉMKOLIV chovu záběry šťastných slepiček v evidentně krásném a zdravém prostředí.
Pokud je klecový chov veden odpovědně a provozován správně, tak jediný skutečný problém je stísněný prostor. Ve všem ostatním se tam mají slepice lépe než kdekoliv jinde.
Ten stísněný prostor, to se ale netýká jen slepic.
A ptám se: Dojímá se někdo nad strašlivým osudem kanárků či jiných ptáčků a usiluje o zákaz chovat je v klecích?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 11:46 Reaguje na Karel Ploranský
Výše jsem napsal, že průmyslový chov drůbeže se mi příčí. Ano, jsem pro drobnochov, kde mortalita (liška, kuna, jestřáb) často násobně překračuje ztráty ve velkochovech. Přesto ti lidé na venkově s tím neseknou, je to jejich srdeční záležitost, součást jejich soběstačnosti a životního štěstí.

Jistě, stinné stránky lze nalézt na všem. Kanárka v klícce bych si nikdy nepořídil, pro mě jsou ptáci parťáci. Taková žvanivá anduloterapie se nikdy neomrzí, stejně jako kousky které vymýšlí pro pobavení sebe a páníčka.

Jako zootechnik jsem kritizoval vazné ustájení skotu, byť je to tradiční a "krávy neramcaj a dojej". Jsem pro volné ustájení, kde nějaké rozmíšky jsou též, ale díky kauterizazaci se nic vážného nestane. Ohledně chovu nosnic jsem vyslovil svůj názor, byť chápu ekonomické přednosti klecí.

Mimochodem, výběh zdevastuje kterékoliv hospodářské zvíře, pokud toho prostoru nemá dostatek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 12:37 Reaguje na Karel Zvářal
Nosnice je nejefektivnější transformátor přijaté energie. Toho jsou si lidé vědomi dávno, a proto je také chovají. Jenže často podcení jejich krmení. Zrní a starý chléb jim opravdu nestačí. Živočišná složka, kterou získávají zejména hrabáním, jim v malém výběhu chybí, proto ho intenzivním hrabáním devastuje. Stejně tak se slepice napadají v klecích i jinde, pokud není krmná dávka vyvážená a ona hledají tu bílkovinu na těle slabších kusů. A tomu všemu jde předejít, když doplní potřebné bálkoviny (sója, masokostní granule, zbytky ze zabíjačky, jatek atp.) U nosnic je velkou chybou, když se tzv. šetří na krmení.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.6.2020 07:13 Reaguje na Karel Zvářal
Ten kanibalismus není dán nedostatkem výživy, ale stresem z velkého hejna, na které slepice prostě není stavěná. Dá se mu zabránit klecovým chovem (kde je počet zvířat, které jsou pohromadě pod kritickou mezí) nebo uříznutím / upálením přední cca 1/3 zobáku, jak to tu bylo v diskusi zmíněno.
Rozdělení velkochovu na stovky až tisíce oddělených malochovů je prostě ekonomicky i organizačně nereálné.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 10:50 Reaguje na Karel Zvářal
Marketingový článek a snůška emočních blábolů. Podle čeho se měří ta míra "štěstí" těch nosnic, je na to nějaká certifikovaní metodika?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 11:38 Reaguje na Karel Zvářal
Pěkný příklad, díky za článek s videem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 17:34 Reaguje na Karel Zvářal
Jen manipulativní blábol.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 17:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Nikoliv, názorná ukázka.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 18:38 Reaguje na Jan Šimůnek
To mluvíte o svých komentářích, že?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 18:38 Reaguje na Majka Kletečková
Pane Šimůnku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 23:07 Reaguje na Majka Kletečková
Manipulativní jsou ty články o tom, jak ty slepice v klecových chovech "šíleně trpí", protože realitou je pravý opak, bylo to opakovaně vědecky prokázáno (odkazy dal pan Hunter výš).

Prostě slepice je biologicky stavěná na život v relativně nepočetných hejnech, čemuž se ten klecový chov blíží víc než podestýlkové, halové a podobné chovy, které z ryze komerčních důvodů (aby poškodili naše hospodářství) prosazují ochránci zvířat.
A významná část moderního šlechtění byla zaměřena na zvýrazňování těch vlastností, které jsou s tímto způsobem chovu v souladu.
Slepice v těchto chovech nijak netrpí, což lze dokumentovat vyšší kvalitou vajec i nižší nemocností a mortalitou slepic oproti ochránci zvířat preferovaným chovům.

A, mimochodem, z hlediska výživového je zajímavé, že je v těch vejcích relativně nejmenší obsah cholesterolu (což je přínos pro významnou část populace, která by měla příjem této látky omezovat). Přitom v nich zůstává železo, vitamín A i beta karoten (o bílkovině ani nemluvě) na prakticky plnohodnotné úrovni.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 18:47 Reaguje na Majka Kletečková
Jj, tomu se říká z choré hlavy na zdravou.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.6.2020 19:11 Reaguje na Hunter
Tady jste se asi přepsal. Měl jste napsat mozky technokratů.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.6.2020 19:16 Reaguje na Majka Kletečková
Ale nepřepsal. A jsem si tím naprosto jisty.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.6.2020 10:29
Určitě nepatřím k lidem, kterým je jedno, jestli někdo týrá KTERÉHOKOLIV živého tvora.
Ale když čtu tuhle diskusi, nemohu se zbavit dojmu, že většina přispěvatelů je sice plna ušlechtilých ideálů, ale že vlastně vůbec nevědí, k čemu se vyjadřují. Že o klecovém odchovu a odchovu na podestýlce vědí jen to, co se někde dočetli. A že to co četli, bylo hodně, opravdu HODNĚ tendenčně zkreslené.
Já jsem klecových chovů viděl hodně. A vím, že občas tam člověk vidí opravdu ošklivé věci. Ale nic - tedy ani technologii klecového chovu - nelze posuzovat JEN PODLE EXCESŮ, nýbrž jako celek. A když ji vidím jako celek, tak ji rozhodně nevidím tak černě jako ti co proti ní horují.
Že vědí kulové o klecovém odchovu, je zřejmé. Zajímalo by mne tedy, jestli něco vědí o té druhé variantě, kterou prosazují, tj. o chovu na podestýlce?..
A jestli se někdy zajímali, jaké excesy by (jistě ke svému překvapení) mohli vidět tam? On to totiž také není slepičí ráj...

Podle většinového názoru je nejlepší, když slepice volně běhají po zahradě.
To znám dokonale - když jsem byl kluk, i my jsme je tak na naší zahradě chovali. A teď takový chov vidím denně skrz plot - u souseda. A jestli si někdo myslí, že ty slepice, které se tam buď popelí v prachu, nebo brodí v blátě a sračkách (to podle počasí), se mají lépe než ty v klecích, asi by z té iluze rychle vystřízlivěl. Slepice totiž z každé plochy, na kterou je pustíte, bleskurychle udělají poušť, kde nezůstane nic zeleného - jen ten prach (nebo čvachtavé bláto) a ta hovna.
A dokážou to i na překvapivě velké ploše.
Závěr:
Žvanit o něčem, o čem toho dost nevím, je směšné a hloupé. A ještě směšnější a hloupější to je, když neumím místo něčeho co odmítám nabídnout žádnou alternativu, která by OPRAVDU byla lepší. O tolik lepší, aby to za ten humbuk stálo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.6.2020 11:20 Reaguje na Karel Ploranský
Dobře jste to napsal, ale některým diskutujícím to stejně bude jedno.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2020 16:03 Reaguje na Karel Ploranský
Tady jde o to, že klecové chovy dávají nejlevnější a současně nejkvalitnější vejce. A to je na tom to špatné, lidé pak odmítají kupovat daleko dražší a často zkažená vejce z chovů jiných (hlavně v západní Evropě). O nic jiného se nejedná, jen o peníze a výhody chovatelů na západ od bývalé železné opony.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

5.6.2020 16:20 Reaguje na Karel Ploranský
Ano máte pravdu je určitě snažší prosadit nové golfové hřiště než slepicím zvětšit životní prostor. Nemá cenu vysvětlovat proč je pro ně důležité se popolelit. Ale jistě vzhledem k vašemu popisu, jak pravděpodobně dokážete vnímat, by bylo asi nejlepší je přitlouct hned po narození na pletivo bez možnosti pohybu, aby se náhodou neušpinily. Pak by to asi bylo podle vašich představ. Krmit by se mohli sondou a vyprazdňovat taky. Určitě bych to doporučoval i vašim přitakávačům. Moc by vám to pomohlo.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

6.6.2020 22:44 Reaguje na Roman Salátek
Milý pane Salátku, pokud váš styl odpovědi považujete za diskutování, pak s vámi diskutovat nehodlám.
Jen vás ujistím, že vím, proč se slepice ráda popelí a proč je to pro ni důležité. Ale přesto si nemyslím, že je pro ni dobré, když v jejím výběhu není nic než prach, kamínky, hovna a pár odolných rostlin, které ani nevyhrabala, ani neuklovala, protože jí prostě nechutnají (např. tzv. kozí pysk). O stavu výběhu po dešti se raději nezmiňovat.
A aby to tak nebylo, musel byste mít pro jednu slepici tak velkou plochu, že to vůbec nepřipadá v úvahu pro produkci množství vajec potřebného pro trh. A vejce by stálo stovku.

Vím přesně, o čem mluvím - zato u vás o tom lze pochybovat.

Apropos, pokud jste přesvědčen, že se slepice RODÍ, tak opravdu raději diskutujte o něčem jiném.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

7.6.2020 11:15 Reaguje na Karel Ploranský
Podívejte se pane Ploranský, už jen založit argumentaci klecového chovu na vašem pohledu k sousedovi přes plot, je absurdní. Ale i tak chápu vaši snahu naznačit, že i výběh má velké problémy. Ale co je zajímavé, že se snažíte naznačit, jak slepice nemají problém s klecí - ony přeci nemají pocity, ale v zápětí použijete čistě subjektivní hodnocení, že chudinky v tom blátě nemají dobrý život. Zaprvé zvířata nehodnotí hygienické podmínky tak jako člověk. To co se nám zdá nepřijatelné není důležité, že mají možnost pohybu a sociálního chování je neodiskutovatelné a sám to aniž by jste si to přiznal to připouštíte. Takže já bych si přál co největší možný prostor, ale chápu že vše má své limity. A jestli se slepice rodí nebo líhne není relevantní, s klecovým chovem to nemá nic společného a jeho obhajobou. Je jasné, že je to hlavně morální problém, těžko se může vyčíslit morálka. Co je vlastně bohatství společnosti, životní úroveň, je to každoroční růst HDP? Je opravdu tak zásadní to číslíčko, které si přečteme na konci roku v novinách? Jak je vykoupeno? Co je úcta k životu. A opravdu je HDP tak důležité, abychom dovolili korumpování morálky, soucitnosti, empatie. Indiání vždy když ulovili nějaké zvíře, omluvili se mu a poděkovali mu za to že ho mohou sníst. "Divoši" měli větší morálku než naše moderní společnost.
Odpovědět
mr

5.6.2020 16:30 Reaguje na Karel Ploranský
Vystihl ste to naprosto přesně. My měli kdysi dvě holky z klece - byly oškubané, bály se všeho, skoro nechodily. Po nějaké době se jejich stav zlepšil, přepeřily, stojáky dostaly jasně žlutou barvu, kůže na hlavě byla rudá. Snášely ostošest - měly vejce s krásně žlutými žloutky. Jenže měly k dispozici přes 300 m2 plochy. U souseda 4 slepice asi na 5 m2. Tráva mu neroste, kam slepice dosáhnou mřížovím. Při dešti smradu na skapnutí a slepice špinavé na zblití. Tak to jsou ty šťastné slepice??? Diletanti ani neví, co prosazují.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2020 17:22 Reaguje na
To mi připomělo scénku z bývalého kolchozu. Agroservis dovezl na objednání brojlery dle výběru, Lojza z pasek chtěl krůty. Po čase za mnou došel, a prý "kópil krásny krůty s bílýma nohama a ony jim zežlótly. Co jim mám dávať, aby byly zase bílý". Říkám mu, že je to v pořádku, že na pastvě a sluníčku dostanou barvu. "Ne, mě se líbí bílý nohy, co jim mám dávať"
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.6.2020 15:24
Je dost zajímavé, že "ochránci zvířat" bojují proti něčemu, co jednoznačně, podle mnoha prací, vytvořených skutečnými odborníky a stojících na exaktních faktech, prakticky nijak těm zvířatům nevadí a nepoškozuje je, ale mlčí jak hrob v případě rituálních porážek, které jsou naprosto jednoznačně zcela zbytečným a velice krutým týráním zvířat, protože jejich podstatou je, že zvíře dlouho umírá v bolestech a psychickém stresu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.6.2020 15:30 Reaguje na Jan Šimůnek
https://www.info.cz/svet/vasne-kolem-koser-a-halal-ritualni-porazka-loni-ukoncila-i-zivoty-80-tisic-zvirat-v-cesku-39474.html
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.6.2020 07:50
Je také nutné připomenout, že první zákony na ochranu zvířat před "týráním" mělo hitlerovské Německo, a že tato oblast je politickou agendou NSDAP (a v současnosti stran a hnutí, které k ní mají ideologicky blízko).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist